Fosílie

Čo je to Petrified Wood? Ako sa tvorí?

Čo je to Petrified Wood? Ako sa tvorí?


Skamenené drevo: Skamenené guľatiny v národnom parku Skamenený les pri Holbrooku v Arizone. Obrázok služby Národného parku.

Leštený plátok zo skvapalneného dreva: Fotografia lešteného prierezu skameneného guľatiny z Arizony. Zväčšite obrázok, aby ste videli štruktúru dreva a dokonca aj hmyzie vrty. Obrázok Michael Gäbler, použitý tu pod licenciou Creative Commons.

Čo je to Petrified Wood?

Skamenené drevo je fosílne. Tvorí sa, keď je rastlinný materiál zakopaný sedimentom a chránený pred rozkladom v dôsledku kyslíka a organizmov. Potom spodná voda bohatá na rozpustené pevné látky preteká sedimentom, pričom pôvodný rastlinný materiál nahrádza kremík, kalcit, pyrit alebo iný anorganický materiál, ako je napríklad opál. Výsledkom je fosília pôvodného drevného materiálu, ktorá často vykazuje zachované detaily kôry, dreva a bunkových štruktúr.

Niektoré exempláre skameneného dreva sú také presné konzervácie, že si ľudia neuvedomujú, že sú to fosílie, kým ich nezískajú a nie sú šokovaní svojou hmotnosťou. Tieto exempláre s takmer dokonalou ochranou sú neobvyklé; exempláre, ktoré vykazujú zreteľne rozpoznateľné kôry a dreviny, sú však veľmi bežné.

Obsah


Skamenený lesný národný park
Ďalšie skamenené drevené lokality
Druhy kremičitého dreva
Lapidárne použitie skameneného dreva
Legálne zbieranie splyneného dreva
Nie naozaj „drevo“

Skamenené protokoly: Hromadenie skamenených guľatiny v rokle v národnom parku Petrified Forest. Na vrchole rokliny sa na stĺpci formácie činčiara zavesí „guľka z podstavca“. Keď sa činčila odvráti, guľatina sa zníži na povrch zeme. Obrázok národného parku Petrified Forest.

Skamenené drevo: Pekný kúsok skameneného dreva predstavujúci prierez končatiny. Táto vzorka zobrazuje rastové krúžky, bunkovú štruktúru a vonkajšiu kôru. Vzorka má priemer asi šesť palcov.

Skamenený lesný národný park

Najznámejšou lokalitou na pozorovanie skameneného dreva je národný park Petrified Forest v blízkosti obce Holbrook v severovýchodnej Arizone. Asi pred 225 miliónmi rokov bola táto oblasť nížinou s tropickým podnebím a bola pokrytá hustým lesom. Rieky zaplavené tropickými dažďovými búrkami umývali bahno a iné sedimenty do nížin. V týchto nížinách žili a zomreli obrovské ihličnaté stromy až do priemeru 9 stôp a výšky 200 stôp. Padlé rieky a rozbité konáre boli často pochované riečnymi sedimentmi. Sopky v blízkosti vybuchli mnohokrát. Tieto erupcie zakrývali oblasť sopečným popolom s vysokým obsahom oxidu kremičitého.

Rýchle zakopanie umožnilo úlomkom rastlín uniknúť deštrukcii kyslíkom a hmyzom. Rozpustný popol bol rozpustený podzemnou vodou pretekajúcou cez sedimenty. Rozpustený popol slúžil ako zdroj oxidu kremičitého, ktorý nahradil zvyšky rastlín a vytvára skamenené drevo. Stopové množstvá železa, mangánu a ďalších minerálov boli obsiahnuté v silike a poskytli skamenenému drevu rôzne farby. Tieto sedimenty, zvyšky rastlín a sopečný popol sa stali súčasťou skalnej jednotky známej dnes ako formácia činčila.

V miliónoch rokov po uložení formácie činčila bola oblasť povznesená a skaly uložené nad činčanom boli erodované. Skamenené drevo je oveľa tvrdšie a odolnejšie voči poveternostným vplyvom ako bahenné horniny a usadeniny popola z činčila. Namiesto toho, aby sa erodovalo, sa drevo nahromadilo na povrchu zeme, pretože okolité blato a vrstvy popola boli erodované. Preto sú oblasti parku pokryté podstielkou skamenelých kmeňov dreva, vetiev a fragmentov. Dnes môžu návštevníci parku pozorovať skamenené drevo a fotografovať ho; zber zkameneného dreva v parku je však zakázaný.

Arašidové drevo: Detail plátky skameneného dreva z Austrálie známeho ako „arašidové drevo“, pretože jeho biele znaky majú veľkosť a tvar arašidov. „Arašidy“ sú vlastne vrty, ktoré v lese vyrobil lodný červ, čo je malý druh mušle. Ak sa pozriete pozorne, môžete vidieť špirálovitú vyvrtávačku, ktorá prechádza šírkou tohto obrázka (druhý riadok zdola). Viac informácií o arašidovom dreve.

Ďalšie skamenené drevené lokality

Skamenené drevo nie je zriedkavé. Nachádza sa v sopečných ložiskách a sedimentárnych horninách na mnohých miestach po celom svete. Niekedy sa zistí, kde vulkanická aktivita pokryla rastlinný materiál popolom, bahnom alebo pyroclastickým odpadom. Zistilo sa, že drevo v sedimentárnych ložiskách bolo nahradené minerálmi vyzrážanými zo spodnej vody. Obzvlášť sa vyskytuje okolo uhoľných švov, aj keď mnohé zo vzoriek dreva v týchto lokalitách sú skôr odliatkami a plesňami než splyňovaním. Jeden takmer neuveriteľný materiál zo západnej Austrálie je známy ako „arašidové drevo“ kvôli jeho ovoidným označeniam, ale tieto značky sú vlastne vrty vyvŕtané mušľou!

Farebné skamenené drevo: Skamenené drevo s veľkolepými farbami a plným skamenením je vysoko cenené pre prácu na lapidárii. Môže sa leštiť a používať na výrobu šperkov a mnohých ďalších remesiel. Obrázok národného parku Petrified Forest.

V Spojených štátoch patria medzi pozoruhodné miesta, kde je možné vidieť bohaté fosílne drevo:

 • Skamenený lesný národný park neďaleko mesta Holbrook v Arizone
 • Skamenené palmové vklady vo formácii Catahoula v Louisiane, Texase a Mississippi
 • Skamenený les Ginkgo neďaleko vodnej nádrže Wanapum, Washington
 • Skamenený les pri Calistoga v Kalifornii
 • Skamenený les Mississippi pri Flore v štáte Mississippi
 • Fosílie Gilboa neďaleko Gilboa v ​​New Yorku
 • Fosílne postele Florissant blízko Florissant, Colorado
 • Gallatin Petrified Forest blízko Yellowstone, Wyoming
 • Escalante Petrified Forest State Park neďaleko Escalante v Utahu
 • Skamenený lesopark v Lemmon, Južná Dakota (skál sochy - niektoré z miestneho skameneného dreva)
 • Blue Forest neďaleko Eden Valley, Wyoming
Vezmite prosím na vedomie: Zber vyhoretého dreva nie je v niektorých vyššie uvedených oblastiach povolený. Pred odstránením skameneného dreva (alebo iných hornín, minerálov alebo fosílnych palív) zo súkromnej pôdy sa uistite, že máte povolenie vlastníka nehnuteľnosti, a pred odstránením z verejnej pôdy sa uistite, že je povolený zber.

Opalized Wood: Pekný kúsok opalizovaného dreva z Oregonu. Je farebný, má lesklý lesk a vykazuje vynikajúce zrno dreva. Táto vzorka meria asi 3 palce.

Druhy kremičitého dreva

Silikifikáciou sa zachovali niektoré z najlepších vzoriek skameneného dreva. Bežné sú dve formy kremičenia. Najhojnejšie je drevo, ktoré bolo nahradené a naplnené chalcedónom (niekedy nazývaným „agatizované drevo“). Druhou formou je drevo, ktoré bolo naplnené a nahradené opálom (zvyčajne sa nazýva „opalizované drevo“). Obe tieto odrody sa môžu nazývať „kremičené drevo“, ak si nie ste istí ich totožnosťou.

Tieto materiály môžu mať podobný vzhľad, ktorý si vyžaduje pozitívnu identifikáciu testovaním. Ak však máte skúsenosti s geológiou alebo gemológiou, nižšie uvedené testy sú veľmi užitočné pri ich oddeľovaní. Opalizované drevo má nižšiu tvrdosť, nižší index lomu a nižšiu špecifickú hmotnosť ako chalcedón, ako je uvedené v tabuľke nižšie.

opálchalcedón
Špecifická závažnosť2,04 až 2,232,59 až 2,61
Mohsova tvrdosť5,5 až 66,5 až 7
Index lomu na mieste1,39 až 1,481,53 až 1,54

Rafinované drevo lapidárne: Pekný kúsok skameneného dreva vhodného na prácu v pekárstve. Pórové priestory v lese boli úplne zhlukované a kus je relatívne bez zlomenín. Má tiež peknú farbu. Takto skamenené drevo je veľmi ťažké nájsť. Vzorka má priemer asi tri palce.

Lapidárne použitie skameneného dreva

Skamenené drevo sa často používa v lapidárskych prácach. Je rezaný do tvarov na výrobu šperkov, rezaný do blokov, aby sa vyrábali knihy, rezaný do hrubých dosiek, aby sa vytvorili stolové dosky, a rezaný do tenkých dosiek na ciferníky. Dá sa nakrájať na cabochons alebo sa používa na výrobu drvených kameňov a mnohých ďalších remesiel. Malé kúsky skameneného dreva je možné umiestniť do sklenice na výrobu drvených kameňov.

Len malá frakcia skameneného dreva je vhodná na lapidárne práce. Zle konzervované exempláre, tie, ktoré majú veľa dutín alebo zlomeniny s úzkym rozstupom, sa pri spracovaní veľmi dobre neleštia ani nerozbijú. Vzorky bez zlomenín alebo dutín a s veľkolepou farbou sú vysoko cenené pre lapidárne práce.

Legálne zbieranie splyneného dreva

Zber skvapalneného dreva sa môže vykonávať iba na súkromnom majetku, ak bolo získané povolenie od vlastníka pôdy, alebo na obmedzených plochách vládnych pozemkov, kde je možné zbierať malé množstvá na osobné použitie. Predtým, ako zbierate, získajte povolenie a pravidlá zhromažďovania od vlastníka súkromného majetku alebo od vládnej agentúry zodpovednej za vládne pozemky, kde dôjde k zberu.

Ľudia išli do väzenia za zhromažďovanie skameneného dreva na pozemkoch, kde je jeho odstránenie trestným činom. Prečítajte si náš článok o právnych aspektoch zberu hornín, minerálov a fosílnych palív.

Kamienkové surové drevo: Jednou z najobľúbenejších lapidárií, ktorá využíva skamenené drevo, je omývanie hornín. Malé kúsky skameneného dreva, ktoré neobsahujú póry a zlomeniny, sa umiestnia do skleneného bubna a prevrhnú sa postupne jemnejšími brúsivami a nakoniec poľským leskom. Výsledkom sú leštené kúsky skameneného dreva v barokových tvaroch, ktoré ukazujú farbu a zrno dreva. Kusy skameneného dreva na fotografii vyššie sa pohybujú od asi 1/4 palca do 1 palca.

Kryštály vo vnútri skamenenej guľatiny: Niektoré skamenené guľatiny obsahujú veľkolepé prekvapenie! Dutiny v nich slúžili ako kryštalizačné miesta pre kryštály kremeňa, ako je tu uvedený citrín (žltý, ľavý) a ametyst (fialový, pravý). Obrázky národného parku Petrified Forest.

Louisiana palmové drevo: Oválny kabarón rez z Louisiany Palm "Wood". Horná časť kabarónu bola rezaná rovnobežne s kmeňom dlane. Čiary predstavujú vaskulárnu štruktúru rastliny. Kabarchon má veľkosť približne 57 x 33 milimetrov.

Nie naozaj „drevo“

Materiál nájdený vo formácii Catahoula v Louisiane, Mississippi a Texase je všeobecne známy ako „skamenené palmové drevo“. Palmové rastliny však skutočne neprodukujú „drevo“. Namiesto toho je ich kmeň tvorený parenchýmom, vláknitým nosným materiálom, ktorý je obklopený dutými trubicami vaskulárnej štruktúry známej ako xylem a phloem. Tieto rúrky prepravovali rastlinou vodu, živiny, odpady a iné materiály.

Autor: Hobart M. King, Ph.D.