Skaly

Mastenec

MastenecČo je to mastenec? Ako sa tvorí? Ako sa používa?


mastenec: Metamorfná hornina, ktorá pozostáva predovšetkým z mastenca s rôznym množstvom iných minerálov, ako sú sľudy, chloritan, amfiboly, pyroxény a uhličitany. Jedná sa o mäkkú, hustú horúcu odolnú horninu, ktorá má vysokú špecifickú tepelnú kapacitu. Tieto vlastnosti ho robia užitočným pre široké spektrum architektonických, praktických a umeleckých použití.

Sady minerálov a minerálov: Získajte súpravu pre horniny, minerály alebo fosílie, aby ste sa dozvedeli viac o materiáloch Zeme. Najlepším spôsobom, ako sa dozvedieť viac o skalách, je mať k dispozícii vzorky na testovanie a vyšetrenie.

Niektorá história mastenca

Ľudia ťažili mydlo tisíce rokov. Domorodí Američania vo východnej Severnej Amerike používali mäkkú horninu na výrobu misiek, varných dosiek, fajkových fajok a ozdôb už v období neskorého archaického obdobia (pred 3 000 až 5 000 rokmi). 1 Domorodí Američania na západnom pobreží cestovali v kanoe z pevniny na ostrov San Clemente (60 míľ od pobrežia!), Aby získali mydlo na varenie misiek a rezbárstva podobenstiev už pred 8 000 rokmi. 2

Obyvatelia Škandinávie začali používať mydlo v dobe kamennej a pomohlo im to vstúpiť do doby bronzovej, keď zistili, že by sa dalo ľahko vyrezať do foriem na odlievanie kovových predmetov, ako sú čepele nožov a špice. Boli medzi prvými, ktorí objavili schopnosť mydla absorbovať teplo a pomaly ho vyžarovať. Tento objav ich inšpiroval k príprave mydlových hrncov, misiek, varných dosiek a vložiek do krbu.

Na celom svete, v miestach, kde je mastenec vystavený povrchu, to bol jeden z prvých kameňov, ktoré sa ťažili. Soapstone má špeciálne vlastnosti, vďaka ktorým je „materiálom voľby“ pre široké spektrum použití.

Socha mastenca: Slávna socha Krista Spasiteľa s výhľadom na mesto Rio de Janeiro v Brazílii je vyrobená z vystuženého betónu a potiahnutá mastencom. Socha je vysoká 120 stôp a bola postavená na vrchu Corcovado. Obrázok CIA.

steatit: Tradičné vyrezávanie ženskej hlavy Inuitom v čiernom steatite, veľmi jemnozrnná odroda mydla. fotografie

Čo je to mastenec?

Mastenec je metamorfovaná hornina, ktorá je zložená predovšetkým z mastenca, s rôznym množstvom chloritanu, sľudy, obojživelníkov, uhličitanov a ďalších minerálov. 4 Pretože je zložený hlavne z mastenca, je zvyčajne veľmi mäkký. Mastenec má obvykle sivú, modravú, zelenú alebo hnedú farbu, často pestrú. Jeho názov je odvodený od jeho „mydlového“ pocitu a jemnosti.

Názov „mastenec“ sa často používa aj inými spôsobmi. Baníci a vŕtačky používajú tento názov pre každú mäkkú horninu, ktorá je na dotyk mydlá alebo klzká. Na remeselníckom trhu sa často hovorí, že sochy a ozdobné predmety vyrobené z mäkkých hornín, ako sú alabastr alebo hadec, sú vyrobené z „mastenca“. Pri nákupe buďte opatrní, ak je pre vás dôležitý druh horniny použitej pri výrobe predmetu.

Mnoho ľudí používa názov „steatite“ zameniteľne s pojmom „mastenec“. Niektorí ľudia si však vyhradzujú názov „steatite“ pre jemnozrnný nelúpaný mastenec, ktorý je takmer 100% mastenec a je veľmi vhodný na rezbárstvo.

Mastiace ceruzky: Mastenec je veľmi mäkký a má biele pruhy. Pretože mydlo je primárne vyrobené z mastenca, pri jeho trení o takmer akýkoľvek predmet uloží biely prášok. Táto biela značka je podobná mastencovému prášku a ľahko sa čistí bez zanechania trvalej značky. Mydlové ceruzky používajú krajčírky na označenie látky. Mydlové značkovače tiež používajú zvárači. Prášok odolný voči teplu nehorí a zostáva viditeľný, keď sa obrobok zahrieva počas procesu zvárania.

Ako sa tvorí mastenec?

Mastenec sa najčastejšie tvorí na konvergentných hraniciach dosiek, kde sú rozsiahle oblasti zemskej kôry vystavené teplu a riadenému tlaku. Peridotity, dunity a serpentinity v tomto prostredí môžu byť premieňané na mastenec. V menšom meradle sa môže tvoriť mastenec, kde sa kremičité dolostóny menia horúcimi, chemicky aktívnymi tekutinami v procese známom ako metasomatizmus.

Fyzikálne vlastnosti mydla

Mastenec je zložený predovšetkým z mastenca a má s týmto minerálom veľa fyzikálnych vlastností. Tieto fyzikálne vlastnosti robia mastenec cenným pre mnoho rôznych použití. Medzi tieto užitočné fyzikálne vlastnosti patria:

 • mäkké a veľmi ľahko sa vyrezávajú
 • neporézne
 • absorbčná
 • nízka elektrická vodivosť
 • tepluvzdorný
 • vysoká špecifická tepelná kapacita
 • odolný voči kyselinám a zásadám

Mastenec je hornina a jeho minerálne zloženie sa môže líšiť. Jeho zloženie závisí od materského horninového materiálu a od teplotných / tlakových podmienok jeho metamorfného prostredia. V dôsledku toho sa fyzikálne vlastnosti mastenca môžu líšiť od lomu k lomu a dokonca aj v rámci jednej skalnej jednotky.

Úroveň metamorfizmu niekedy určuje jeho veľkosť zŕn. Mastenec s jemnou veľkosťou zrna najlepšie funguje pre vysoko detailné rezbárske práce. Jeho tvrdosť môže ovplyvniť prítomnosť iných minerálov ako mastenec a úroveň metamorfizmu. Niektoré tvrdšie odrody mydla sú preferované pre dosky, pretože sú odolnejšie ako čistý mastenec.

Mastencová strela z obdobia revolučnej vojny. Dve polovice tejto formy by sa umiestnili spolu a zaistili by sa drevenými palicami cez štyri otvory. Potom by sa roztavená olovo vyliala do piatich foriem. Forma by sa otvorila po ochladení, olovené jadro by sa odrezalo z guľky a hladina guľky sa naplnila. Mastenec sa používal na výrobu foriem na guľky, pretože bol ľahko vyrezávaný, odolný voči teplu a dostatočne odolný na to, aby sa dal použiť stokrát. Obrázok z vojenského parku Národného parku Guilford Courthouse, National Park Service.

Ako sa používa mydlo?

Vďaka špeciálnym vlastnostiam mydla je vhodný alebo vhodný materiál pre široké spektrum použití. Nižšie je uvedených niekoľko príkladov použitia mydla a vo fotografických titulkoch na tejto stránke.

 • Pulty v kuchyniach a laboratóriách
 • drezy
 • Varné hrnce, varné dosky, varné kamene
 • Misky a taniere
 • Hrobové značky
 • Elektrické panely
 • Okrasné rezby a sochy
 • Krbové vložky a krby
 • Woodstoves
 • Obklady a dlažby
 • Lícový kameň
 • Ohrievače postelí
 • Značkovacie ceruzky
 • Formy na liatie kovov
 • Chladné kamene

Mastné dosky: Tmavé dosky a drez na tejto fotografii sú vyrobené z mydla. Mastenec je odolný voči teplu, škvrnám, neporézny a odolný proti kyselinám a zásadám. V kuchyniach a laboratóriách sa často používa ako doska z prírodného kameňa.

Mastné kuchynské a laboratórne dosky

Mastenec sa často používa ako alternatívna doska z prírodného kameňa namiesto žuly alebo mramoru. V laboratóriách nie je ovplyvnená kyselinami a zásadami. V kuchyniach nie je morený ani pozmenený paradajkami, vínom, octom, hroznovou šťavou a inými bežnými potravinami. Mastenec nie je ovplyvnený teplom. Horúce hrnce je možné umiestniť priamo naň bez obáv z topenia, pálenia alebo iného poškodenia.

Mastenec je mäkká hornina a pri použití na doske sa ľahko poškriaba. Jemné brúsenie a ošetrenie minerálnym olejom však ľahko odstránia plytké škrabance. Mastenec nie je vhodný na použitie ako pracovná doska, na ktorú sa bude aplikovať hrubý povrch a na ktorú sa budú ukladať ostré alebo drsné predmety.

Mastencové elektrické panely: Zvyšky pôvodného riadiaceho panela mastenca z roku 1907 v elektrárni Cos Cob neďaleko Greenwich, Connecticut. Hrubé dosky mydla sa často používali na držanie vysokonapäťového zariadenia a elektrického vedenia, pretože mydlo je tepelne odolné a nevedie elektrinu. Obrázok Jet Lowe, prieskum amerických historických budov, služba národného parku.

Mastencové dlaždice a stenové panely

Mastencové dlaždice a panely sú vynikajúcou voľbou tam, kde je prítomné teplo a vlhkosť. Mastenec je hustý, bez pórov, nezafarbí a odpudzuje vodu. Tieto vlastnosti robia z mastencových dlaždíc a stenových panelov dobrú voľbu pre sprchy, vane a backsplashes.

Mastenec je odolný voči teplu a nehorí. To z neho robí vynikajúcu kryciu stenu za sporákmi a sporákmi na drevo. Krby sú tiež potiahnuté mydlovým kameňom, čím sa vytvára ohnisko, ktoré rýchlo absorbuje teplo a vyžaruje ho dlho potom, čo oheň zhasne. Táto vlastnosť mydla bola v Európe uznaná pred viac ako 1 000 rokmi a mnoho prvých krbov bolo obložených mydlom.

Whiskystones sú malé mydlové kocky, ktoré sa chladia a potom sa používajú na ochladenie pohára whisky. Neroztopia a nerozriedia nápoj. Pretože mydlo má veľmi vysokú špecifickú tepelnú kapacitu a veľmi pomaly mení teplotu, niekoľko kameňov dokáže udržať nápoj studený 30 a viac minút.

Mastenec Woodstoves

Mastenec pri horení dreva nespaľuje ani netaví a má schopnosť absorbovať teplo, zadržiavať teplo a vyžarovať teplo. Vďaka týmto vlastnostiam je vynikajúcim materiálom na výrobu kachlí na drevo. Kachle sú horúce a vyžarujú teplo do miestnosti. Tiež udržuje teplo, udržuje uhlie v teple a často umožňuje majiteľovi pridať viac dreva bez potreby podpaľovania.

Mastenec: Domorodí Američania používali na výrobu fajkových fajok a fajkových misiek mydlo. Používali mydlo, pretože je ľahké ho vyrezať a vŕtať. Jeho vysoká špecifická tepelná kapacita umožňovala vonkajšej časti misky mať nižšiu teplotu ako vnútri horiaci tabak.

Varné kamene: Domorodí Američania vyrobili „mydlové kamene“ z mydla. Varenie sa uskutočňovalo v malej jamke obloženej hustou kožou zvierat. Variaci kameň by bol umiestnený do blízkeho ohňa, kým nebol veľmi horúci. Dierou v kameni sa potom vyrazila palica a kameň sa zdvihol z ohňa, preniesol sa do varnej jamy a spadol do duseného mäsa. Fotografie z Národného parku, Národná pamiatka Ocmulgee.

Mastencové misky: Domorodí Američania pripravili misky na varenie z mydla. Tieto misky by sa umiestnili do ohňa a používali sa na varenie duseného mäsa a mäsa. Ústa neporušenej misky majú priemer asi štyri palce. Mastenec fungoval dobre pre tento druh varenia, pretože je odolný voči teplu a vydrží teplo drevného ohňa. Fotografie z Národného parku, Národný park Grand Teton.

Mydlá na varenie hrncov

Mydlové hrnce na varenie absorbujú teplo zo sporáka a vyžarujú ho do polievky alebo duseného mäsa. Pretože ich steny sú hrubé, zohrievajú trochu dlhšie ako tenký kovový hrniec. Obsah však zohrievajú rovnomerne a pri vyberaní zo sporáka si zachovávajú svoje teplo - obsah nádoby sa varí, až kým sa nádoba sama nezačne ochladzovať. Mastenec hrnce sú vysoko cenené ľuďmi, ktorí sa naučia, ako ich používať.

Ľudia z doby kamennej vyrábali prvé hrnce z mydla bez pomoci kovových nástrojov. Mäkká hornina by sa dala opracovať ostrými kameňmi, parohmi alebo kosťou. Zruční remeselníci vyrezávali hrnce priamo z východov. Malé mydlové kvetináče boli vysoko cenené a široko sa s nimi obchodovalo. Veľké misky z mydla boli veľmi ťažké a ťažko sa pohybovali. Archeológovia sa domnievajú, že na miestach, kde obyvatelia mali v úmysle dlho žiť, sa používali veľké mydlá.

Informácie o mastencoch
1 Pôvod mydla vo Wissahickonskej formácii: Analýzy lomov amerického pôvodu pozdĺž rieky Lower Patuxent, Maryland; Rachel Burks, Steven Lev a Wayne Clark, Geologická spoločnosť Ameriky Abstrakty s programami, Zv. 38, č. 7, s. 234, október 2006.
2 Staroveké námorné dedičstvo Kalifornie, John W. Foster, Kalifornské ministerstvo parkov a rekreácie, článok na webe bol naposledy prístupný v júni 2016.
3 Výroba mastenca prostredníctvom nórskej histórie: Geológia, vlastnosti, dobývanie a využívanie; Per Storemyr a Tom Heldal; in: Asmosia 5: Interdisciplinárne štúdie o starovekom kameni; p. 359-369; J J. Herrmann, N. Herz a R. Newman, redaktori; Archetype Publications Ltd., 2002.
4 Mastenec: Najjemnejšia minerálna látka: Článok z webovej stránky personálu Geology.com, apríl 2012.

Mydlový atrament dobre: Mastenec z 19. storočia s iniciálami „AL“ vyrezanými na jednej strane. Obrázok z Národného vojenského parku Guilford Courthouse, National Park Service.