Drahé kamene

Smaragd

SmaragdŽiarivo zelený klenot rodiny minerálov berylu.


Smaragdy z Kolumbie: Smaragdy v kalcitovej a bridlicovej matrici z dolu Coscuez, Muzo, Kolumbia. Dobre formovaný kryštál s atraktívnou modrasto-zelenou farbou je vysoký asi 1,1 cm. Vzor a fotografia od Arkenstone / www.iRocks.com.

Obsah


Čo sú smaragdy?
Emeraldova zelená farba
Názov „Yellow Emerald“ je nesprávny
Zrozumiteľnosť, liečba a trvanlivosť
Geologický a geografický výskyt
Emerald Mining v Spojených štátoch
Trapiche smaragdy
Syntetický smaragd
Imitácie smaragdy a alternatívne kamene

Čo sú smaragdy?

Smaragdy sú exempláre berylskej minerálnej kvality s bohatou, zreteľne zelenou farbou. Nachádzajú sa v vyvieračských, metamorfovaných a sedimentárnych horninách na malom počte miest na celom svete.

Už viac ako 5 000 rokov sú smaragdy jedným z najžiadanejších a najcennejších farebných kameňov. Staroveké civilizácie v Afrike, Ázii a Južnej Amerike nezávisle objavili smaragdy a urobili z nich drahokam najvyššej úcty. V Spojených štátoch a mnohých ďalších krajinách slúži smaragd ako kameň pre ľudí, ktorí sa narodili v mesiaci máj.

Dnes smaragd spolu s rubínom a zafírom tvoria „veľké tri“ farebných kameňov. „Veľké tri“ vytvárajú viac ekonomickej aktivity ako všetky ostatné farebné kamene. V roku 2015 hodnota smaragdov dovážaných do Spojených štátov prekročila hodnotu všetkých farebných kameňov mimo kombinovaných veľkých troch kameňov.

Smaragdy z Ruska: Fotografie smaragdových kryštálov v sľudovej brade z bane Malyshevskoye, regiónu Sverdlovsk, južného Uralu v Rusku. Veľký kryštál má dĺžku asi 21 milimetrov. Fotografia

Fyzikálne vlastnosti Emerald

farbaVýrazne zelená farba, ktorá sa pohybuje medzi modrozelenou a mierne žltkastou zelenou. Kamene so svetlým tónom alebo s nízkou saturáciou by sa mali namiesto smaragdu nazývať „zelený beryl“.
jasnosťTakmer každý prírodný smaragd má viditeľné vlastnosti, ktorými môžu byť inklúzie, zlomeniny siahajúce po povrchu alebo zlomeniny zahojené. Ošetrenie na vyplnenie zlomenín olejmi, voskami, polymérmi, tavivom a inými materiálmi na zníženie ich viditeľnosti je bežnou praxou už stovky rokov.
lesksklený
DiaphaneityTransparentné až priesvitné
štěpnostJeden smer nedokonalého štiepenia
trvanlivosťEmerald je veľmi tvrdý, ale takmer všetky vzorky majú inklúzie a zlomeniny siahajúce po povrchu, ktoré znižujú ich trvanlivosť.
Mohsova tvrdosť7,5 až 8
Špecifická závažnosť2,7 až 2,8
Chemické zloženiebyť3Al2(SiO3)6
Emeraldova zelená farba je spôsobená stopovými množstvami chrómu alebo vanádu.
Kryštálový systémHexagonálne. Často ako hranolové kryštály.

Emeraldova zelená farba

Beryl, minerál ktorého je smaragd odroda, má chemické zloženie Be3Al2(SiO3)6, Ak je čistý, beryl je bezfarebný a známy ako „goshenit“. Stopové množstvá chrómu alebo vanádu v mineráli spôsobujú, že sa mu vyvinie zelená farba. Stopové množstvá železa začarujú smaragdovo modrú alebo žltkastú farbu v závislosti od oxidačného stavu.

Emerald je definovaný svojou zelenou farbou. Aby bol exemplár smaragd, musí mať zreteľne zelenú farbu, ktorá je v rozmedzí od modrozelenej po zelenú až mierne žltkastú zelenú. Aby bol exemplár smaragd, musí mať tiež bohatú farbu. Kamene so slabou saturáciou alebo svetlým tónom by sa mali nazývať „zelený beryl“. Ak je farba beryly zelenkavo modrá, potom je to „akvamarín“. Ak je zelenkavo žltá, je to „heliodor“.

Táto definícia farieb je zdrojom zmätku. Ktoré kombinácie odtieňa, tónu a saturácie sú deliace čiary medzi „zeleným berylom“ a „smaragdom“? Odborníci v oblasti drahokamov a šperkov sa môžu nezhodnúť na tom, kde by sa mali čiary kresliť. Niektorí veria, že názov „smaragd“ by sa mal používať, keď je chróm príčinou zelenej farby, a že kamene zafarbené vanádom by sa mali nazývať „zelený beryl“.

Volanie drahokamu „smaragd“ namiesto „zeleného berylu“ môže mať výrazný vplyv na jeho cenu a predajnosť. Tento „farebný zmätok“ existuje v Spojených štátoch. V niektorých iných krajinách sa akýkoľvek beryl zelenej farby - bez ohľadu na to, ako slabý - nazýva smaragd.

Buďte opatrní, ak kupujete „smaragd“. Uistite sa, že získavate drahokam, ktorý má sýtu zelenú farbu namiesto „zeleného berylu“. Obzvlášť riskantné môže byť nakupovanie z webovej stránky, kde ľudia z krajín mimo USA konajú ako predajcovia tretích strán a fotografie nemusia mať reprezentatívnu farbu.


Názov „Yellow Emerald“ je nesprávny

Podľa definície sú smaragdy vzorky drahokamov berylskej minerálnej rodiny s bohatou, zreteľne zelenou farbou. Z tohto dôvodu nie je vhodné používať názov „smaragd“ pri predaji berylu akejkoľvek inej farby.

Federálna obchodná komisia uverejňuje súbor Sprievodcovia pre priemysel šperkov, drahých kovov a cínu, Používajú „žltý smaragd“ ako príklad nesprávneho názvu, ktorý pri použití v marketingu môže byť „nespravodlivý“, „zavádzajúci“ a „klamlivý“ (slová v úvodzovkách vychádzajú priamo z pokynov FTC pre klenotníkov). Viac informácií tu.

Ak sa chystáte kúpiť „žltý smaragd“, môže byť dobrý nápad porovnať ho s rovnocenným materiálom, ktorý sa správne predáva ako heliodor alebo žltý beryl. Heliodor je krásny klenot. Predáva sa za oveľa menej ako smaragd a zvyčajne netrpí problémami s trvanlivosťou a jasnosťou, ktoré sú bežné pri smaragdoch.

Emerald zo Zambie: Smaragdový krištáľ z kagemskej smaragdovej bane v Zambii na matrici kremeňa a sľudy. Táto vzorka je vysoká asi 6,5 centimetrov a má modrozelenú farbu a stredne tmavý odtieň, ktorý sa vyskytuje v mnohých smaragdoch ťažených v Zambii. Vzor a fotografia od Arkenstone / www.iRocks.com.

Zrozumiteľnosť, liečba a trvanlivosť

Emerald má tvrdosť Mohs 7,5 až 8, čo je zvyčajne veľmi dobrá tvrdosť pri použití šperkov. Väčšina smaragdov však obsahuje početné inklúzie alebo zlomeniny dosahujúce povrch. Tieto môžu oslabiť drahokam, spôsobiť jeho krehkosť a spôsobiť jeho rozbitie.

To sú očakávané vlastnosti smaragd. Zriedkavo sa vyskytuje smaragd, ktorý nemá inklúzie a zlomeniny siahajúce po povrchu, ktoré je možné vidieť voľným okom. Pri malom zväčšení sa hovorí, že väčšina smaragdov má „záhradu“ inklúzií.

Aby sa zlepšil vzhľad, väčšina rezaných smaragdov je ošetrená olejmi, voskami, polymérmi alebo inými látkami, ktoré vstupujú do zlomenín a zvyšujú ich viditeľnosť. Aj keď tieto ošetrenia môžu zlepšiť vzhľad, často nezlepšujú trvanlivosť drahokamu a môžu časom zafarbiť alebo zhoršiť jeho kvalitu.

Na základe týchto informácií by sa smaragd mal považovať za krehký kameň, ktorý sa najlepšie nosí ako prsteň pri zvláštnych príležitostiach ako denne. Emerald je vhodnejší pre náušnice a prívesky, ktoré sú zvyčajne vystavené menšiemu nárazu a oderu ako prstene a náramky. Nastavenia, ktoré chránia kameň, sú oveľa bezpečnejšie ako tie, ktoré kameň vystavujú nárazu a oderu.

Čistenie smaragdov by sa malo robiť opatrne. Parné a ultrazvukové čistenie môže odstrániť oleje a iné procedúry na plnenie zlomenín. Ľahké umývanie v teplej vode s jemným mydlom je pre čistenie bezpečnejšie a malo by sa to robiť iba v prípade potreby.

Smaragdový dovoz: Tento graf ilustruje popularitu smaragdov v Spojených štátoch. Koláč predstavuje všetky farebné kamene dovezené do Spojených štátov v roku 2015 na základe hodnoty dolára. Ako jediná odroda drahokamov má smaragd najväčšiu časť koláča. Viac smaragdov v hodnote niekoľkých dolárov bolo dovezených ako akýkoľvek iný farebný kameň. Viac smaragdov v hodnote niekoľkých dolárov sa doviezlo viac ako ruby ​​a zafír dohromady. Údaje z ročenky minerálov USGS, marec 2018. 1

Hodnota importu drahokamu: Tento graf zobrazuje množstvo a hodnotu diamantov, smaragdov, rubínov, zafírov a iných farebných kameňov dovezených do Spojených štátov v roku 2015. Tento graf ukazuje, že na základe zníženej, ale nenastavenej hodnoty je smaragd najdôležitejším dovozom drahokamov pre USA po diamantu. Má tiež priemernú cenu za karát, ktorá je oveľa vyššia ako rubín a zafír. Tieto sumy sa približne rovnajú spotrebe, pretože objem domácej výroby bol spolu len niekoľko miliónov dolárov. Údaje z ročenky minerálov USGS, marec 2018. 1

Geologický a geografický výskyt

Beryl je vzácny minerál s chemickým zložením Be3Al2(SiO3)6, Je zriedkavé, pretože berýlium je prvok, ktorý sa vyskytuje vo veľmi malom množstve v zemskej kôre. Je neobvyklé, že na jednom mieste je dostatok berýlia, aby sa vytvorili minerály. Okrem toho sa podmienky, v ktorých je berylium prítomné vo významných množstvách, líšia od podmienok, v ktorých sa očakávajú chróm a vanád, zdroje smaragdovej zelenej farby. To je dôvod, prečo je smaragd vzácny a vyskytuje sa iba na malom počte miest.

V súčasnosti najviac smaragdovej výroby pochádza zo štyroch zdrojových krajín: Kolumbia, Zambia, Brazília a Zimbabwe. Tieto krajiny spoľahlivo vyrábajú komerčné množstvá smaragdov. Menšie množstvá výroby alebo nepravidelná výroba pochádzajú z Madagaskaru, Nigérie, Afganistanu, Pakistanu, Kanady, Ruska a niekoľkých ďalších krajín.

Od roku 2015 sa z Etiópie začalo vyvážať značné množstvo smaragdu s výnimočnou farbou a čírosťou. Redakcia na webovej stránke JCK špekulovala, že tieto etiópske smaragdy by mohli byť najväčším náleziskom klenotov za posledných 100 rokov. 2

Aj keď sú podmienky na tvorbu smaragdu veľmi nepravdepodobné, klenot sa našiel v rôznych druhoch hornín. V Kolumbii je krajina, ktorá zásobovala väčšinu smaragdov na svete, čierna organická bridlica a karbónový vápenec, oboje sedimentárne horniny, rudami pre mnoho smaragdových ložísk. Bridlica sa považuje za zdroj chrómu a berýlium sa dodáva ako stúpajúce tekutiny.

Mnoho svetových smaragdových ložísk sa vytvorilo v oblastiach kontaktnej metamorfózy. Granitická magma môže slúžiť ako zdroj berýlia a blízka uhľovodíková brada alebo rula môžu slúžiť ako zdroj chrómu alebo vanádu. Tieto smaragdy sa zvyčajne tvoria v brade alebo v raji alebo na okraji blízkeho pegmatitu. Ako zdroje chrómu alebo vanádu môžu slúžiť aj mafické a ultramafické horniny.

Smaragdy sa zriedka ťažia z náplavových ložísk. Emerald je zvyčajne zlomený kameň, ktorý nemá aluviálnu odolnosť, aby vydržal veľké vzdialenosti od svojho zdroja. Emerald má tiež špecifickú hmotnosť 2,7 až 2,8, ktorá sa významne nelíši od kremeňa, živca a iných bežných materiálov nachádzajúcich sa v prúdových sedimentoch. Preto sa nekoncentroval s zrnami s vysokou hustotou, ktoré sa v prúde oddeľujú a ľahšie sa získavajú hobľovaním.

Emerald zo Severnej Karolíny: Vzorka krabieho pegmatitu v západnej Severnej Karolíne. Tento granitický pegmatit vyplnil zlomok široký dva metre, ktorý obsahoval smaragd pozdĺž stien zlomeniny a žltý beryl v strede. To bolo ťažené pre smaragdy Tiffany a spoločnosť a rad vlastníkov nehnuteľností medzi 1894 a 1990. Vyrobilo sa veľa jemných číreho smaragdu, ale väčšina skaly nesúcej smaragd sa predávala ako „smaragdová matrica“ na rezanie doštičiek a rezanie cobochonom. Kaňony ukazovali smaragdové a turmalínové hranoly v bielej matrici kremeňa a živca. Táto vzorka má veľkosť približne 7 x 7 x 7 centimetrov a obsahuje početné malé smaragdové kryštály, ktoré sú dlhé až niekoľko milimetrov a sú spojené so schorlom.

Emerald Mining v Spojených štátoch

V Spojených štátoch sa ťažilo len veľmi málo smaragdov. Severná Karolína je od konca 18. storočia sporadickým producentom smaragdov v malom množstve z niekoľkých malých baní. Smaragdová baňa Crabtree bola raz prevádzkovaná spoločnosťou Tiffany and Company a radom vlastníkov nehnuteľností medzi rokmi 1894 a 1990. Vyrobilo sa veľa jemných číreho smaragdu a tony pegmatitu nesúceho smaragd sa predávali ako „smaragdová matrica“ na štiepanie a rezanie tabaku. Kaňony ukazovali smaragdové a turmalínové hranoly v bielej matrici kremeňa a živca. Na tejto stránke sa nachádza vzorka krabieho pegmatitu.

Severoamerické smaragdové bane prevádzkujú malú baňu neďaleko mesta Hiddenite v Severnej Karolíne. V rokoch 1995 až 2010 sa vyrobilo vyše 20 000 karátov smaragdov, vrátane šesťpalcového, 1 869 karátového kryštálu, ktorý je teraz v prírodovednom muzeu v Houstone a ktorého hodnota je 3,5 milióna dolárov. Drvený kamenný lom na tom istom pozemku je prevádzkovaný so zamestnancami, ktorí sledujú známky hydrotermálnych žíl a vreciek, ktoré niekedy obsahujú smaragd. Je to jedna z mála drahokamov na svete, ktorá predáva country rock. 3

Trapiche Emerald: Fotografie z pasca na smaragd kryštálu. Zelený materiál je smaragdový a čierny sú častice matrice čiernych bridlíc, ktoré boli obsiahnuté počas rastu kryštálov. Táto fotografia od Luciany Barbosa je tu zobrazená pod licenciou Creative Commons.

Trapiche smaragdy

Smaragdy Trapiche sú zriedkavé odrody smaragdov, ktoré vykazujú šesťstrannú zonálnu morfológiu. Zahrnutie ich matrice čiernych bridlíc oddeľuje rastové sektory kryštálu. (Pozri priloženú fotografiu.) Prierez kryštálmi lichobežníka, rezaný kolmo na os c ich centrálneho jadra, pripomína koleso so šiestimi lúčmi. 4

Smaragdy Trapiche sa občas vyskytujú v niekoľkých baniach na západnom okraji východnej časti povodia Cordillera v Kolumbii. Predpokladá sa, že sa tvoria, keď nadmerný tlak tekutiny, po ktorom nasleduje náhla dekompresia, spôsobí rýchlu kryštalizáciu smaragdu. Počas tohto rýchleho rastu kryštálov sú častice matrice čiernych bridlíc zachytené medzi šiestimi rastovými sektormi smaragdových kryštálov. Toto je pôvod šiestich čiernych lúčov kolesa.


Syntetický smaragd: Materiály na tejto fotografii sú laboratórne vytvorené alebo syntetické smaragdy vyrobené spoločnosťou Chatham. Vľavo je fazetovaný syntetický smaragd s hmotnosťou 0,23 karátov a rozmermi 5,1 x 3,0 milimetra. Vpravo je syntetický smaragdový kryštál s hmotnosťou 2,0 karátov a rozmermi 8,1 x 6,1 x 4,9 milimetrov.

Dôkazy o syntetickom pôvode: Mikroskopické vyšetrenie je najlepšou metódou na oddelenie syntetických smaragdov od prírodných smaragdov. Vyššie uvedená fotografia ukazuje rastové zóny chevronového typu v syntetickom smaragde pestovanom hydrotermálnou metódou.

Syntetický smaragd

Prvé syntetické smaragdy sa vyrábali v polovici 18. storočia, ale Carroll Chatham začal vyrábať syntetické smaragdy v komerčných množstvách až v 30. rokoch 20. storočia. Akonáhle sa začala komerčná výroba, začala sa na trh dostávať stabilná dodávka syntetických smaragdov. K dnešnému dňu niekoľko spoločností, vrátane spoločností Chatham Created Gems, Gilson, Kyocera Corporation, Lennix, Seiko Corporation, Biron Corporation, Lechleitner a Regency, vyrábalo syntetické smaragdy tokom a hydrotermálnymi procesmi. 1

Syntetické smaragdy, tiež známe ako laboratórne smaragdy, majú rovnaké chemické zloženie a štruktúru kryštálov ako prírodné smaragdy. Predávajú sa popri prírodných smaragdoch vo väčšine obchodov so šperkami v Spojených štátoch. V porovnaní s prírodnými smaragdmi majú syntetické výrobky zvyčajne vynikajúcu čistotu a rovnomernejší vzhľad ako prírodné kamene s rovnakými nákladmi.

Na syntetických smaragdoch alebo syntetických kameňoch akéhokoľvek druhu nie je nič zlé, pokiaľ je ich syntetický pôvod jasne oznámený kupujúcemu. Sú jednoducho ďalšou možnosťou pre kupujúceho. Mnoho spotrebiteľov nakupuje syntetické smaragdy a užívajú si ich, pretože získavajú vynikajúci vzhľad za podstatne nižšie náklady.

Dva kľúčové testy na oddelenie prírodných smaragdov od syntetických smaragdov sú index lomu a zväčšenie. Prírodné smaragdy majú všeobecne index lomu, ktorý je o niečo vyšší ako väčšina hydrotermálne vyrábaných syntetických smaragdov a oveľa vyšší ako väčšina syntetických smaragdov pestovaných na tavive. Tieto rozdiely nie sú natoľko veľké, aby sa na ne mohli spoľahnúť pri dôležitých rozhodnutiach; môžu však slúžiť ako hodnotný ukazovateľ.

Zväčšenie je najdôležitejším nástrojom na oddelenie prírodných smaragdov od syntetických smaragdov. Syntetické smaragdy možno často identifikovať, pretože obsahujú viditeľné vlastnosti, ktoré sú produktom techník používaných na ich vytvorenie. Hydrotermálne syntetické smaragdy môžu vykazovať vlastnosti, ktoré zahŕňajú: rastové zóny na zón chevronu, spikly hlavy na nechtoch a malé inklúzie zlata. Syntetické smaragdy pestované na tokoch môžu vykazovať vlastnosti, ktoré zahŕňajú: šmrncové inklúzie závojov, malé kryštály platiny alebo paralelné rastové roviny. Mnoho gemológov dokáže rýchlo zistiť väčšinu syntetických smaragdov mikroskopickým vyšetrením.

Zelené drahokamy: Zbierka zelených fazetovaných kameňov rôznych typov. Väčšina z nich nie je smaragd. Ak chcete zelený drahokam, ktorý z nich by ste vybrali na základe farby a vzhľadu?
Začiatok v zadnom riadku vľavo - názov kameňa a jeho lokalita, hmotnosť karátov a cena, ktorú sme zaplatili: 1) chróm diopsid z Ruska, 1,16 karátov (11 dolárov); 2) zelený kremeň (farbený) zo Severnej Karolíny, 2,6 karátov ($ 8); 3) zelený turmalín z Brazílie, 0,77 karátov (58 dolárov); 4) smaragd vytvorený laboratóriom vyrobený spoločnosťou Chatham Created Gems, 0,23 karátov (37 dolárov); 5) smaragd z baní Crabtree v Severnej Karolíne, 0,50 karátu (80 dolárov); 6) smaragd z Kolumbie, 0,53 karátov (112 dolárov); 7) granát tsavorite z Tanzánie, 0,68 karátov (105 USD).
Všimnite si, že niektoré z najlacnejších kameňov neobsahujú viditeľné zlomeniny a zjavné inklúzie, zatiaľ čo drahé smaragdy majú zlomeniny a inklúzie, ktoré sú jasne viditeľné voľným okom. Niektorí ľudia majú také veľké želanie pre „smaragd“, že sú ochotní za smaragd zaplatiť viac ako za iný zelený kameň, ktorý je väčší, čistejší a atraktívnejší. Kúpte si, čo sa vám páči!

Emerald Information
Ročenka 1 minerálov 2015 - vydanie predbežných údajov: Drahokamy: Donald W. Olson; Americký geologický prieskum; 2018.
2 Najväčší drahokam nájdete za 100 rokov ?: Victoria Gomelsky; Online blog JCK; 16. apríla 2018.
3 smaragdy: Fred Ward; Knihy o Fredovi Wardovi Gemovi; tretia edícia; 64 strán; 2010.
4 Kolumbijskí Trapiche Emeralds: Posledné pokroky v porozumení ich formácie: Isabella Pignatelli, Gaston Giuliani, Daniel Ohnenstetter, Giovanna Agrosì, Sandrine Mathieu, Christophe Morlot a Yannick Branquet; Gemological Institute of America; Gems and Gemology, zväzok 51, číslo 3, strany 222 až 259; Jeseň 2015.
5 drahokamov: ich zdroje, opisy a identifikácia: Michael O'Donoghue; Elsevier; šieste vydanie; 873 strán; 2006.
6 drahokamov sveta: Walter Schumann; Sterling Publishing; piate vydanie; 320 strán; 2013.
7 Smaragdy: Vášnivý sprievodca: Smaragdy, ľudia, ich tajomstvá: Ronald Ringsrud; Vydavateľstvo v lit; 382 strán; 2009.
8 Rock and Gem: Ronald L. Bonewitz; Smithsonian Institution, Dorling Kindersley Publishing; 360 strán; 2008.
9 Emeraldská baňa Big Crabtree: okres Spruce Pine, Mitchell County, Severná Karolína, USA; Mindat.org; prístup k júlu 2014.
10 Príručky pre klenoty, drahé kovy a Pewter Industries, navrhované revízie; Federálna obchodná komisia; 16 CFR, časť 23, 2015. Odkaz na výpis.

Imitácie smaragdy a alternatívne kamene

„Imitácie“ sú materiály, ktoré sa podobajú prírodným drahokamom a používajú sa namiesto nich. Často sa vyrábajú osobitne, aby slúžili ako náhrada. Zelené sklo, syntetický zelený spinel, zelený kubický zirkónia a zelený ytrium-hlinitý granát sú bežné napodobeniny používané namiesto smaragdov.

„Alternatívne kamene“ sú iné prírodné kamene zelenej farby, ktoré kupujú ľudia, ktorí jednoducho chcú zelený drahokam. Mohli by radšej vlastniť smaragd, ale namiesto toho si vybrali alternatívny kameň kvôli jeho nižšej cene alebo iným vlastnostiam. Chrom diopsid a chrom turmalín sú tmavo zelené drahokamy, ktoré niektorí ľudia kupujú, keď chcú zelený drahokam. Granát Tsavorite je ďalší skvost s nádhernou zelenou farbou. Farbený kremeň môže byť krásnym kameňom za veľmi nízku cenu. Niekoľko príkladov alternatívnych kameňov a syntetických smaragdov je uvedených na blízkej fotografii. Najlepšie pravidlo pre nákup drahokamov je: „Kúpte si, čo sa vám páči!“


Pozri si video: Smaragd