Zosuvy pôdy

Nebezpečenstvo pádu v národnom parku Yosemite

Nebezpečenstvo pádu v národnom parku YosemiteVäčšina veľkolepých scenérií v Yosemite je výsledkom ľadovcovej erózie, po ktorej nasledujú skaly.


Mapa nebezpečenstiev Yosemitských hornín: Táto ilustrácia je súčasťou mapy nebezpečenstva pádu národného parku Yosemite. Zobrazuje nedávne, historické a prehistorické oblasti horninových a skalných svahov v blízkosti niektorých najrušnejších miest v parku. Služba National Park Service, Geologický prieskum Spojených štátov a iní sa snažia pochopiť nebezpečenstvo skalných a skalných svahov v parku, vzdelávať návštevníkov parku a využívať to, čo sa naučia, aby urobili z parku ešte bezpečnejšie miesto na návštevu. Mapa zo správy Open-File USGS 98-467.

Yosemitské riziká: Toto video od National Park Service a Yosemite Conservancy demonštruje nebezpečenstvo skalných a skalných svahov v oblasti Yosemitského národného parku a vysvetľuje niektoré práce, ktoré sa robia s cieľom dozvedieť sa viac o nebezpečenstvách, vzdelávať návštevníkov a znížiť budúci vplyv.

Rockfalls and Rockslides - Yosemite Valley

Údolie Yosemite je hlboké, ľadovo vyrezávané údolie ohraničené strmými žulovými útesmi. Tieto strmé útesy produkujú každý rok množstvo skalných útesov a skalných svahov. Veľkosť týchto udalostí siaha od jednotlivých balvanov až po masívne pády niekoľko miliónov metrov kubických. Terénne práce v oblasti parku zdokumentovali za posledných 150 rokov stovky veľkých pádov. Niekoľko z týchto pádov zabilo ľudí v údolí.

Park prijíma ročne 3 až 4 milióny návštevníkov. Niektoré z skalných útesov a skalných svahov sa vyskytli v častiach parku, ktoré sú návštevníkmi veľmi využívané. Aby sa znížil potenciálny dopad budúcich udalostí, služba národného parku sa snaží porozumieť nebezpečenstvám spôsobeným skalnými a skalnými svahmi. Predpovedanie skalných udalostí nie je možné, ale informácie o tom, ako, kde a prečo sa vyskytnú, sa dajú použiť na zvýšenie bezpečnosti návštevníkov.

Väčšina skalných masívov v Yosemite je spôsobená zemetraseniami, búrkami alebo rýchlym roztopením snehu. K mnohým skalám však dochádza bez zjavnej spúšťacej udalosti. Niektoré sú pravdepodobne spojené s postupným uvoľňovaním stresu a zvetrávaním žulových hornín v stenách údolia. Tieto procesy boli dostatočne aktívne na to, aby na spodku niektorých svahov vytvárali svah talusu väčší ako 100 metrov.

Yosemitské riziká: Toto video od National Park Service a Yosemite Conservancy demonštruje nebezpečenstvo skalných a skalných svahov v oblasti Yosemitského národného parku a vysvetľuje niektoré práce, ktoré sa robia s cieľom dozvedieť sa viac o nebezpečenstvách, vzdelávať návštevníkov a znížiť budúci vplyv.

Údolie Yosemite: Klasický pohľad na údolie Yosemite, ktoré ukazuje vysoké strmé žulové útesy, ktoré sú náchylné na skalné útesy a skaly. Tento pohľad, pri pohľade na východ hore do Yosemitského údolia, ukazuje El Capitan vľavo, Half Dome v ďalekej vzdialenosti a Bridalveil Fall napravo. Rieka Merced meandruje cez zalesnené dno údolia. fotografie

Nedávna skalná aktivita

„V roku 2009 bolo v Yosemite zaznamenaných 52 pádov hornín s približným kumulatívnym objemom 48 120 metrov kubických (142 000 ton). Veľká väčšina tohto objemu bola spojená s poklesmi hornín, ku ktorým došlo v marci z bodu Ahwiyah neďaleko Half Dome. Najväčší z toho malo približný objem 45 300 metrov kubických (asi 134 000 ton), čo z neho robí najväčší pokles horniny v údolí Yosemite za 22 rokov. Vplyv padajúcej horniny spôsobil otrasy pôdy podobné zemetraseniu s veľkosťou 2,5 zemetrasenia. V auguste a septembri došlo k pádom z Rhombusovho múru bezprostredne severne od hotela Ahwahnee za kumulatívny objem asi 1 200 metrov kubických (zhruba 3 600 ton). ““ Citované z webovej stránky National Park Service (link).

Yosemitský rock: Veľkolepý skalný výbežok v Yosemite, ktorý fotografoval Herb Dunn 6. augusta 2006, si pozrite sekvenciu fotografií, ktoré dokumentujú pád od začiatku do konca, a prečítajte si, čo Herb zažil pri statočnom fotografovaní: Kliknite sem.

Ako prežiť Rockfall

„Zóny s nebezpečenstvom pádu skaly sa vyskytujú v celom parku blízko útesov. Ak ste svedkami pádu skaly z dna údolia, rýchlo sa presuňte od útesu smerom do stredu údolia. Ak ste blízko základne útesu alebo talusu svah, keď dôjde k pádu skaly, okamžite vyhľadajte úkryt za najväčším neďalekým balvanom. Keď kamene prestanú padať, rýchlo sa presuňte z útesu smerom do stredu údolia. Uvedomte si, že skaly sú neoddeliteľne nepredvídateľné a môžu sa vyskytnúť kedykoľvek. Venujte pozornosť výstražným značkám, držte sa mimo uzavretých chodníkov a ak si nie ste istí, držte sa ďalej od útesov. " Citované z webovej stránky National Park Service (link).

Video: Ľadovce v národnom parku Yosemite

Reakcia NPS na štúdie Rockfall

Služba National Park Service sa poučí zo svojho výskumného programu v oblasti skalného nálezu a pomocou týchto informácií urobí z parku bezpečnejšie miesto na návštevu. Po preskúmaní skalných útesov v oblasti Curry Village v roku 2008, Park Service zistila, že viac ako 200 stanovišťov a kajakov bolo v rizikových oblastiach skalných stien a trvalo ich uzavrelo. Tieto štúdie pokračujú aj v iných častiach parku.