Drahé kamene

Sunstone

SunstoneNazýva sa aj „aventurescenčný živec“, pretože niektoré vzorky obsahujú inklúzie odrážajúce svetlo, ktoré vytvárajú jasný blesk.

Oregon Sunstone ako tvárový kameň a kabarón. Kameň naľavo je 7 mm guľatý kabarón s hojnými medenými doštičkami s hmotnosťou 2,29 karátov. Kameň na pravej strane je krásny oranžový 7 x 5 mm oválny tvárový kameň s hmotnosťou 1,01 karátu. Oba kamene pochádzajú z bane Spectrum Sunstone pri Plush v Oregone.

Obsah


Čo je Sunstone?
Sunstone lokality
Inklúzie, ktoré zvyšujú vhodnosť?
Čo je farba Sunstone?
Fazetované alebo en Cabochon
"Cut" je všetko
História Sunstone ako drahokam
Sunstone šperky

Čo je Sunstone?

Názov „slnečný kameň“ sa používa pre vzorky priesvitného až priehľadného živca, ktoré vytvárajú jasné kovové záblesky, keď svetlo interaguje s malými doskovými minerálnymi inklúziami v kameni. Tieto minerálne inklúzie majú obvykle spoločnú orientáciu a svetlo vstupujúce do kameňa sa od nich odráža pod spoločným uhlom. To vytvára záblesk svetla v oku pozorovateľa, ktorý ich pozoruje pod správnym uhlom. Tento optický jav je známy ako „aventurescencia“.

Prvými materiálmi, ktoré sa kvôli svojej aventurescencii nazývali „slnečnicový kameň“, boli vzorky oligoklasu, živca plagioklasu. Keďže boli objavené ďalšie druhy živcov so silnou aventurescenciou, názov sa na ne tiež použil. Labradoritový živec (ďalšia plagioklasa) a ortoklasový živec boli nájdené so silnou aventurescenciou. 1

Aventurescentný záblesk svetla produkovaný slnečným kameňom možno pozorovať tromi rôznymi účinkami:

  1. pohybovanie kameňom vo svetle
  2. presunutím polohy svetla
  3. pohybom oka pozorovateľa

Sunstone je tiež známy ako „heliolit“ a častejšie „aventurescenčný živec“. Je nakrájaný na cabochons, korálky a malé sochy. Najpriehľadnejšie kúsky sa používajú na výrobu fazetovaných kameňov.

Sunstone je obľúbený u inovatívnych dizajnérov šperkov a je obzvlášť obľúbený v geografických oblastiach, kde sa komerčne ťaží. Nie je to drahokam, ktorý je viditeľný v každom klenotníctve, a mnohí kupci šperkov nikdy neboli svedkami jeho aventurescencie. Keď však človek dostane ukážku slnečnicovej aventurescencie, často ju chce vyskúšať a je fascinovaný. Je to drahokam, ktorý sa predáva najlepšie, ak klenotník trvá chvíľu, aby poučil kupujúceho o aventurescencii.

Aventurescent sunstone: Detailná fotografia guľatého oblúka z horného kameňa z horného obrázka, zobrazujúca nádherné záblesky aventurescencie spôsobené svetlom odrážajúcim sa od inklúzií medených doštičiek v kameni.

Sunstone lokality

Aventurescenčný živec bol nájdený v Austrálii, Kanade, Číne, Kongu, Indii, Mexiku, Nórsku, Rusku, na Srí Lanke, v Tanzánii, USA (Oregon, New York, Virgínia, Pensylvánia) a ďalších lokalitách.

Najslávnejšie ložiská slnečníkov v Spojených štátoch sa nachádzajú v Oregone. Niekoľko nálezísk z kameňa v Oregone je dosť veľké na to, aby podporilo ťažobné činnosti. Nachádzajú sa v určitých čadičových tokoch v oblasti Lake County a Harney County. Tam sa slnečný kameň vyskytuje ako fenokryštály v čadiči. Niektoré slnečnice sa vyrábajú zo zvetrávanej zóny nad tokmi čadiča a niektoré sa vyrábajú z čadiča.

Slnečný kameň s medenými inklúziami: Detailná fotografia okrúhlych kameňov z horného kameňa z horného obrázka na tejto stránke znázorňujúcich vánici medených doštičiek.

Čadičové toky v Oregone, ktoré obsahujú slnečník, sa nachádzajú hlavne na verejných pozemkoch a mnohé produktívne alebo sľubné oblasti sú predmetom ťažobných nálezísk. Úrad amerického úradu pre správu pôdy vyhradil jednu oblasť v Lake County ako verejnú zbierku, do ktorej môže vstúpiť každý, hľadať slnečný kameň a uchovávať to, čo nájde pre osobné použitie. Zberatelia musia dodržiavať pravidlá zberu BLM a zdržiavať sa priľahlých pozemkov, kde boli zaregistrované ťažobné nároky. Zhromažďovanie na pôde s aktívnym ťažobným nárokom je možné len so súhlasom majiteľa. 2

Vrstvené inklúzie medi: Detailná fotografia toho istého kabarónu ako vyššie, z uhla, ktorý ukazuje, ako sa medené inklúzie koncentrujú pozdĺž rovín v kameni.

Inklúzie, ktoré zvyšujú vhodnosť?

Inklúzie sú častice cudzieho materiálu v drahokamu. Spôsobujú zníženie priehľadnosti kameňa a zvyčajne znižujú jeho vhodnosť. Niektoré inklúzie v slnečnom kameni však môžu zvýšiť vhodnosť drahokamu. Tieto inklúzie sú ploché, doskové, vysoko reflexné a presne zarovnané pozdĺž kryštalografickej osi hostiteľa. Táto spoločná orientácia im umožňuje súčasne vytvárať blesk, keď sa kameň pohybuje v dopadajúcom svetle. Namiesto toho, aby znižovali krásu kameňa, tieto záblesky svetla zvyčajne potešia pozorovateľa a zvyšujú vhodnosť kameňa. Blesk môže byť dostatočne silný, aby prekvapil a fascinoval pozorovateľa.

Cabochon Gold Sheen Sunstone: Tento kabarón bol vyrezaný z ťažby v Tanzánii. Tento slnečný kameň má veľmi hrubé inklúzie, niektoré väčšie ako jeden milimeter. Kameň meria približne 39 x 25 x 6 milimetrov a váži asi 54,3 karátov.

Vtrúseniny v slnečnom kameni sú zvyčajne malé platne z medi, hematitu alebo goetitu. Zvyčajne sú usporiadané rovnobežne s jednou z kryštalografických rovín vo vnútri kameňa. 1 Inklúzie v slnečnom kameni môžu byť také malé, že nie sú viditeľné voľným okom alebo môžu byť dosť veľké na to, aby boli jasne viditeľné. Inklúzie sú extrémne tenké. Aj keď môžu byť dosť veľké na to, aby boli zreteľne viditeľné tvárou v tvár, často sú príliš tenké na to, aby boli viditeľné pri pohľade zboku.

Slnečné kamene s malým počtom inklúzií spôsobujú slabý aventurescentný záblesk. Tí s väčším počtom produkujú silnejší blesk. Niektoré kamene majú inklúzie, ktoré sú také malé, že ich nemožno vidieť voľným okom, ale ak sú bohaté, farba inklúzií a ich odrazy môžu prepožičať drahokamu zreteľnú farbu.

Hrubé inklúzie hematitu: Jedná sa o detail kabarónu Gold Sheen Sunstone uvedeného vyššie. Môžete ľahko vidieť iridescenciu inklúzií. Najväčšie inklúzie majú veľkosť asi jeden milimeter.

Štvrtá fotografia na tejto stránke (bočný pohľad na guľatý kabarón) sa pozerá na slnečníkový kaňon rovnobežný s inklúznymi rovinami. Rovnaký kabarón je zobrazený na dvoch vyššie uvedených fotografiách, kde má zreteľne načervenanú farbu medi. Na tejto fotografii vidíte, že kameň nemá farbu - pri pohľade z iných uhlov má však tento kameň zreteľnú farbu.

Oválny slnečný kameň na sprievodnom páre fotografií má veľmi hrubé inklúzie. Tento kabarón bol vyrezaný z materiálu nájdeného v Tanzánii. Má zlatý lesk s dúhovkou spôsobenou veľmi hrubými vločkami včleneného hematitu - všetko orientované v spoločnej rovine. Niektoré inklúzie majú veľkosť väčšiu ako milimeter. Pozrite si sprievodné fotografie.

Padaný slnečník z Indie ktorý ukazuje záblesky aventurescencie. Predpokladá sa, že slnečník z Indie má hematitové inklúzie skôr ako medené inklúzie "Oregon Sunstone". Ak kamene dôkladne preskúmate 10x lupou alebo drahokamovým mikroskopom, môžete povedať, že nejde o meď.

Čo je farba Sunstone?

Slnečný kameň sa vyskytuje v rade farieb, ktoré začínajú bezfarebnými a siahajú po žltú, oranžovú a červenú. Farba je sčasti určená početnosťou a veľkosťou medených doštičiek v kameni. Medené doštičky prepožičiavajú kameňu ružovú alebo červenkastú farbu. Niektoré výnimočné kamene sú tmavozelenej alebo modrej farby.

Farba sa môže líšiť v rámci jedného kameňa. Niektoré kamene vykazujú farebný gradient. Na jednej strane kameňa môžu byť ružové a farba na druhej strane kameňa postupne zosilnie na oranžovú. Ostatné kamene majú výrazné zmeny farby. Tieto kamene môžu mať zelené škvrny v kontakte s oblasťou silnej červenej farby. Niektoré výnimočné kamene sú pleochroické - ich farba závisí od smeru pozorovania.

Hodnota drahokamu kvality drahokamu je určená jeho farbou, priehľadnosťou a kvalitou aventurescencie. Bezfarebné a žlté kamene sú zvyčajne najlacnejšie a hodnoty sa zvyšujú ružovou, oranžovou a červenou. Jasne červené kamene, zelené kamene a pekné dvojfarebné kamene majú najvyššie hodnoty. Priehľadné kamene s peknou aventurescenciou prikazujú prémiové ceny.

Sunstone sa zmestí takmer do akéhokoľvek rozpočtu. Malé cabochony s príjemnou oranžovou farbou a peknou aventurescenciou si môžete kúpiť za menej ako 50 dolárov. Jasne červené kamene a atraktívne dvojfarebné kamene, ktoré boli pekne upravené, sa môžu predávať za viac ako 1 000 dolárov za karát.

Aj keď aventurescencia je tradične definovaná slnečnica, jasná plagioklasová kvalita z Oregonu bez zjavnej aventurescencie sa predáva pod názvom „Oregon Sunstone“. 3 Plagiokláza žltej farby drahokamov bez zjavnej aventurescencie z Mexika sa predáva pod názvom „Golden Sunstone“. 5

Fazetovaný slnečný kameň: Detailná fotografia oválneho tvaru fazetovaného slnečného kameňa z horného obrázka. Názov „Oregon Sunstone“ sa používa pre živcov živých klenotom z Oregonu, s viditeľnými medenými doštičkami alebo aventurescenciou a bez nich. 3

Fazetované alebo en Cabochon

Väčšina odrôd drahokamov, ktoré vykazujú optický fenomén produkovaný inklúziami (ako je napríklad asterizmus zobrazený hviezdnym zafírom, chatoyance chrysoberylu alebo aventurescencia aventurínu), sa na dosiahnutie tohto fenoménu čo najlepšie prejaví.

Vzorky slnečného kameňa s peknou aventurescenciou sa obyčajne rezajú en cabochon. Dopadajúce svetlo produkuje jasnú žiaru na kupole v tvare kupoly, ktorá sa nakláňa tam a späť vo svetle. Ak je uhol medzi okom pozorovateľa a kameňom rovnaký ako uhol dopadajúceho svetla (ale v opačnom smere), pozorovateľ vidí jasný záblesk svetla. To je prípad, keď sa pozoruje plný odraz od zahrnutých krvných doštičiek.

Priehľadný „Oregon Sunstone“ vytvára krásne fazetované kamene. Fazetovaný slnečný kameň s aventurescenciou vykazuje krásu fazetovaného drahokamu s optickým efektom bežne viditeľným iba v kabarónoch.

Slnečný kameň v Nórsku: Vzorka oligoklasového slnečného kameňa z mesta Kragero v Nórsku. Táto vzorka má priemer približne desať centimetrov.

"Cut" je všetko

Remeselníci, ktorí brúsia slnečník, musia kameň študovať skôr, ako začnú pracovať. Ak je kameň rezaný v náhodnej orientácii, aventurescencia bude menšia ako optimálna. Maximálny záblesk a symetrický záblesk v kabaróne sa získajú rezaním kameňa doštičkami orientovanými rovnobežne s hornou a spodnou časťou kameňa. V tejto orientácii cabochon obyčajne vykazuje maximálnu farbu pri pohľade zhora a aventurescencia je symetrická.

Niektorí remeselníci používajú slnečný kameň na drobné rytiny a sochy. Bol nájdený materiál až do veľkosti troch palcov a niektoré z týchto veľkých kameňov sa používajú na rezbárske práce. Populárne sú tiež guľôčky z kameňa. Ako korálik vykazuje slnečný kameň aventurescenciu z oboch strán priložených medených doštičiek.

Zber slnečného kameňa Oregon: Existuje niekoľko miest, kam môžete ísť zbierať Oregon Sunstone. Tu je zoznam týchto „miest ťažby poplatkov“, kde môže ktokoľvek zaplatiť poplatok a hľadať drahokamy a minerály.
Bezplatné miesto je verejné zhromažďovacie stredisko úradu Oregon Sunstone od Bureau of Land Management. Tam môžete zbierať slnečný kameň na osobné použitie, ale nesmiete zbierať na obchodné alebo komerčné účely. (Mapa hore je z brožúry o ťažbe kameňa BLM.)
Ťažba poplatkov za Oregon Sunstone sa môže vykonávať v bani Spectrum, Dust Devil Mine a Double Eagle Mine, všetko blízko Plush, Oregon. Na týchto miestach môžete platiť poplatok, hľadať slnečný kameň a uchovávať to, čo nájdete.
Ak plánujete navštíviť ktorékoľvek z týchto miest, nezabudnite skontrolovať svoje webové stránky alebo ich vopred kontaktovať, aby ste sa uistili, že sú otvorené pre návštevníkov, pretože ťažba poplatkov je sezónna činnosť. Ak chcete získať najlepšiu šancu na úspech, mali by ste si prečítať ich webovú stránku, kde sa dozviete viac o metódach zberu, potrebných nástrojoch, očakávanom počasí a blízkom ubytovaní alebo kempingu. Bavte sa!

História Sunstone ako drahokam

Sunstone je známy najmenej niekoľko sto rokov. Slnečné kamene v Oregone objavili domorodí Američania, ktorí zbierali drahokamy, vážili si ich, obchodovali s nimi široko a niekedy pochovali svojich mŕtvych malými vreckami z kameňov.

Vklady Sunstone v Rusku pri jazere Bajkal sa ťažili začiatkom 18. storočia a ložiská v južnom Nórsku sa ťažili koncom 18. storočia. Niektoré kamene sa v týchto oblastiach stále vyrábajú. 1

V Spojených štátoch začalo bežné používanie slnečnicového kameňa lapidáriami začiatkom 20. rokov 20. storočia. V tom čase spoločnosť Tiffany & Company získala ťažobné nároky v blízkosti obce Plush, Oregon. Tam otvorili prvú komerčnú baňu na opaľovanie v Spojených štátoch a vyrábali šperky s tvárovými slnečníkmi a slnečnicami. Číre kamene nazývali „plyšové diamanty“. Ich snahy o slnečný kameň nemuseli splniť očakávania Tiffany, pretože zastavili výrobu a predali svoje pohľadávky. 4

Na začiatku osemdesiatych rokov boli v Oregone objavené nové ložiská slnečníkov, ktoré sú schopné udržať obchodné ťažobné operácie. Toto sa slávilo v roku 1987, keď sa oregonský zákonodarca pomenoval „Oregon Sunstone“ ako oficiálny štátny drahokam. To pritiahlo pozornosť na slnečný kameň v Oregone a na lapidárne spoločenstvo v Spojených štátoch.

Trogled Oregon sunstone: Niekoľko malých vzoriek Oregon Sunstone, ktoré boli ľahko rozdrvené na uľahčenie kontroly. Obsahujú malé, tenké oblaky medených častíc.


Sunstone Informácie
1 Drahokamy: ich zdroje, opisy a identifikácia, Michael O'Donoghue, šieste vydanie, Elsevier, 873 strán, 2006.
2 Miesta s ťažbou a kopaním poplatkov, adresár skalných a minerálnych lokalít, kde majitelia umožňujú návštevníkom vstup a vyberanie za poplatok. Zdroj uverejnený na RockTumbler.com.
3 Oregon Sunstones, Ron Geitgey, článok z čísla Oregon Geology z februára 1987, publikovaný na webovej stránke Ministerstva geológie a nerastného priemyslu Oregon, sprístupnený v máji 2013.
4 Sunstone Mining v Oregone, Alexandra Arch, webová stránka časopisu Oregon 1859, január 2011.
5 Oregon Sunstone, Marlene A. Prost, Colored Stone Magazine, apríl - máj 2000.

Sunstone šperky

Keď bol Oregonský legislatívny zákon označený za „štátny drahokam“, inšpirovali sa návrhári šperkov a lapidári, aby pracovali s sunstone a propagovali ho obyvateľov Oregonu a turistov. To vytvorilo záštitu nad drahokamom vyrobeným v Spojených štátoch - najmä v štáte Oregon.

"Oregon Sunstone" je teraz veľmi populárny drahokam v Oregone, kde o ňom väčšina ľudí počula. Mnoho ľudí, ktorí navštívia Oregon, sa vracajú domov s kúskom šperkov Oregon Sunstone a tým sa šíri slovo o slnečnom kamene do ďalších oblastí.

Sunstone nie je často vidieť v klenotníctve vo väčšine častí sveta. Používajú ho najmä inovatívni návrhári šperkov a tí, ktorí radi prekvapujú zákazníkov zaujímavými kúskami. Malé množstvo slnečnice vstupujúceho na trh ako kalibrované kamene obmedzilo jeho použitie v šperkoch hromadnej výroby.

Ako živcový nerast má slnečný kameň tvrdosť 6 podľa Mohsovej stupnice tvrdosti a dokonalé štiepenie v dvoch smeroch. Vďaka tomu je najvhodnejší pre náušnice, brošne, malé prívesky a ďalšie šperky, ktoré nebudú vystavené hrubému opotrebeniu. Ak sa používa v prstencoch, najlepšie sa hodí do predných, preplachovacích alebo zapustených priestorov, kde bude kameň chránený pred nárazmi.

Kvalitný slnečník je skvostný klenot, ale prinútiť ľudí, aby si všimli jeho aventurescencia, je marketingovou výzvou. Klenotníci, ktorí ju zobrazujú spôsobmi, ktoré sa vyznačujú jej aventurescenciou alebo ju s nadšením demonštrujú, sú často odmeňovaní predajom. Je to všetko o vzdelávaní kupujúceho o najväčšom bohatstve drahokamu.


Pozri si video: Steven Universe. Steven and Garnet Fuse Together: Sunstone. Change Your Mind. Cartoon Network