Sopky

Mount Vesuvius - Taliansko

Mount Vesuvius - TalianskoObrázok hory Vesuv a Neapolský záliv

Panoráma neapolského zálivu, Taliansko, ktoré ukazujú vysokú hustotu obyvateľstva a obchod. Mt. Vesuv leží pokojne v pozadí.

Mount Vesuvius Úvod

Vesuv je jedinou aktívnou sopkou v kontinentálnej Európe a spôsobil najväčšie sopečné výbuchy na kontinente. Nachádza sa na západnom pobreží Talianska a ponúka výhľad na neapolský záliv a mesto a nachádza sa v kráteri starej sopky Somma. Vesuv je najznámejší erupciou z roku 79 nl, ktorá zničila rímske mestá Pompeje a Herculaneum. Hoci posledná erupcia sopky bola v roku 1944, stále predstavuje veľké nebezpečenstvo pre mestá, ktoré ju obklopujú, najmä rušnú neapolskú metropolu.

Zjednodušený prierez tektonickej platne

Zjednodušený prierez tektonickými doskami, ktorý ukazuje, ako sa nachádza hora Vesuvius nad subdukčnou zónou vytvorenou tam, kde africká doska klesá pod Taliansko. Magma vyrobená z topiaceho sa afrického taniera vytvára veľké, prudko výbušné sopky Talianskeho polostrova.

Mapa: Kde je Vesuv?

Mapa znázorňujúca umiestnenie hory Vesuv na západnom pobreží Talianska. Mapovať podľa a MapResources. Sopky v blízkosti: Etna, Stromboli

Mount Vesuvius: Doskové tektonické nastavenie

Vesuv je súčasťou sopečného oblúka Kampánska, línie sopiek, ktoré sa vytvorili v subukčnej zóne vytvorenej zbližovaním afrických a euroázijských platní. Táto subduction zóna sa tiahne po dĺžke talianskeho polostrova a je tiež zdrojom iných sopiek ako je Etna, Phlegraean Fields (Campi Flegrei), Vulcano a Stromboli. Podľa Vesuvu sa spodná časť subductingovej dosky roztrhla a oddelila od hornej časti, aby sa vytvorilo tzv. „Tabuľové okno“. To spôsobuje, že sa Vesuvské skaly chemicky mierne líšia od hornín, ktoré vypukli z ostatných kampanských sopiek.

Odliatky zo sadry: Obete erupcie 79 A. D.

Omietky ľudí, ktorí zomreli v meste Pompeje počas erupcie hory Vesuv v roku 79 nl. Boli pochovaní pri páde. obrázok: Záhrada utečencov, Táto fotografia bola zhotovená spoločnosťou Lancevortex a je distribuovaná pod licenciou GNU Free Documentation License.

Mount Vezuv geológia a nebezpečenstvo

Kužeľ známy ako Mount Vesuvius začal rásť v kalderi sopky Mount Somma, ktorá naposledy vypukla asi pred 17 000 rokmi. Väčšina hornín vypuknutých z Vesuvu je andezit, stredne vulkanická hornina (asi 53 - 63% oxidu kremičitého). Andezitová láva vytvára výbušné erupcie na rôznych mierkach, vďaka čomu je Vesuv mimoriadne nebezpečnou a nepredvídateľnou sopkou. Strombolianske erupcie (výbuchy magmy z bazéna v sopečnom kanáli) a lávové toky zo štiepenia a bočných stôp sú relatívne malé. Plinské erupcie (obrovské výbuchy, ktoré vytvárajú stĺpy plynu, popola a skaly, ktoré môžu vniesť do atmosféry desiatky kilometrov), majú oveľa väčší dosah a zničili celé starobylé mestá neďaleko Vezuvu obrovskými popolmi a pyroklastickými tokmi. Vesuv je v súčasnosti tichý a má iba malé seizmické (zemetrasenie) aktivity a odčerpáva fumaroly vo svojom kráteru na vrchole, ale násilnejšia činnosť by sa mohla v budúcnosti obnoviť.

Ruiny starovekého mesta Pompeje

Tehly stĺpy stoja medzi zrúcaninami starobylého mesta Pompeje.

Vesuv erupcia (1944)

Pohľad na Neapol vo výške erupcie Vesuvu v roku 1944. Fotografie Melvina C. Shaffera bola použitá so súhlasom Digitálnej zbierky ČU v južnej metodológii.

Vedel si?
Erupcia Vesuvu v roku 79 nl je dôvodom, prečo vulkanológovia používajú na opis veľkých sopečných erupčných oblakov výraz „Plinian“. Pliny mladší, rímsky historik, ktorý bol svedkom erupcie 79 nl, napísal najstarší prežívajúci opis vysokého oblaku tvaru stromu, ktorý sa týčil nad sopkou. Moderní vulkanológovia používajú tento výraz na opis veľkých objemov násilných erupcií, ktoré produkujú rýchlo sa rozširujúce oblaky hornín, popola a plynov, ktoré stúpajú mnoho kilometrov do atmosféry. Medzi nedávnejšie príklady erupcií v Pliniáne patrí Mount St. Helens v roku 1980 a Pinatubo v roku 1990. Tu je popis Plinyho…
„24. augusta, skoro ráno, pritiahla moja strýko pozornosť môjho strýka na oblak neobvyklej veľkosti a vzhľadu. Jeho celkový vzhľad možno najlepšie vyjadriť ako dáždniková borovica, pretože sa zdvihla do veľkej výšky na nejakom druhu kufor a potom sa rozdelil na vetvy, predstavujem si, že pri prvom výbuchu bol vystrelený hore a potom zostal nepodporovaný, keď tlak ustúpil, alebo to bolo znášané svojou vlastnou hmotnosťou tak, že sa roztiahlo a postupne sa rozptýlilo. biela, niekedy škvrnitá a špinavá, podľa množstva pôdy a popola, ktoré so sebou nesie. ““

Mount Vesuv: História erupcie

Mount Vesuvius za posledných 17 000 rokov zažil osem veľkých erupcií. Erupcia 79 nl je jedným z najznámejších starovekých erupcií na svete a mohla zabiť viac ako 16 000 ľudí. Popol, blato a kamene z tejto erupcie pochovali mestá Pompeje a Herculaneum. Pompeje sú známe pre obsadenie horúceho popola, ktorý sa vytvára okolo obetí erupcií. Nešťastní ľudia sa vo vzduchu dusili popolom, ktorý ich potom zakryl a zachovali si úžasné podrobnosti o svojom oblečení a tvári.

Fakty o hore Vesuv

miesto:Západné pobrežie Talianska
poloha:40 ° 49 'S 14 ° 26' V
Nadmorská výška:1 281 m (4 000 stôp)
Typ sopky:komplexné
Posledná erupcia:1944
Sopky v blízkosti:Etna Stromboli

Od roku 1631 Vesuv vstúpil do obdobia stabilnej sopečnej činnosti vrátane lávových prúdov a výbuchov popola a bahna. Násilné výbuchy na konci 17. storočia, 18. storočia a začiatkom 20. storočia spôsobili ďalšie trhliny, lávové toky a výbuchy popola a plynu. Tieto poškodili alebo zničili mnoho miest okolo sopky a niekedy zabili ľudí; erupcia z roku 1906 mala viac ako 100 obetí. Posledná erupcia bola v roku 1944 počas druhej svetovej vojny. To spôsobilo veľké problémy novoprijatým spojeneckým silám v Taliansku, keď popol a skaly z erupcie zničili lietadlá a prinútili evakuáciu na blízkej leteckej základni.

Viac informácií o Vesuvoch
Webová stránka programu Smithsonian Institution Global Volcanism: Stránka Vesuv.
Gates, A. E. a Ritchie, D., 2007, Encyklopédia zemetrasení a sopiek, tretie vydanie: New York, NY, knihy Checkmark, 346 s.
Osservatorio Vesuviano (Observatórium Vesuvius), Istituto Nazionale di Geofisica e Vulcanologia.
Wortel, M.J.R. a Spakman, W., 2000, Oddelenie tlmenia a dosiek v stredomorsko-karpatskom regióne: Science, v. 290, n. 5498, str. 1910-1917. Recenzia (úplné znenie pri prihlásení na odber).
Listy Pliny mladší, tučniak klasiky (preložil Betty Radice).

O autorovi

Jessica Ball je absolventkou katedry geológie na Štátnej univerzite v New Yorku v Buffale. Jej koncentrácia je vo vulkanológii a v súčasnosti skúma kolaps lávových kopyt a pyroklastické toky. Jessica získala titul bakalára prírodných vied na Vysokej škole Williama a Mary a rok pracovala v Americkom geologickom inštitúte v programe Vzdelanie / Terénne vzdelávanie. Píše tiež blog Magma Cum Laude a vo voľnom čase sa venuje horolezectvu a hrá na rôzne strunové nástroje.


Pozri si video: Road to Mount Vesuvius - Droga na Wezuwiusza