Geologické riziká

Názvy hurikánov - Ako sa pomenujú hurikány?

Názvy hurikánov - Ako sa pomenujú hurikány?


Hurikán Fran: Satelitný obraz hurikánu s názvom „Fran.“ Hurikán Fran bol veľký, silný a deštruktívny hurikán, ktorý urobil landfall neďaleko Cape Fear v Severnej Karolíne 5. septembra 1996. Fran bol šiestou menovanou búrkou hurikánovej sezóny 1996. Bolo také deštruktívne, že meno „Fran“ bolo vyradené z používania. Satelitný obraz NASA.

Prečo sú hurikány pomenované?

Hurikány sa vyskytujú každý rok a niekedy môžu byť aktívne dve alebo tri hurikány súčasne. Používanie mien týchto búrok značne uľahčuje meteorológom, výskumným pracovníkom, pracovníkom reakcie na núdzové situácie, kapitánom lodí a občanom komunikovať o konkrétnych hurikánoch a musí byť jasne pochopený.

Z tohto dôvodu Svetová meteorologická organizácia vypracúva zoznam mien, ktoré sú v abecednom poradí priradené tropickým búrkam, ktoré sa objavujú v každej sezóne hurikánov. Mená sa môžu opakovať po uplynutí šiestich rokov, ale názvy obzvlášť silných búrok sú trvale vyradené z používania.

Názvy používané pre atlantické tropické búrky
201720182019202020212022
ArleneAlbertoAndreaarthuranaalex
BretberylBarrybertazmenkabonnie
CindyChrisChantalCristobalClaudettecolin
DonDebbyDorianbábikadannyDanielle
emilyErnestoErinEdouardElsagróf
FranklinFlorenceFernandurčený k záhubefredfiona
GertGordonGabrielleGonzalomilosťGaston
HarveyHeleneHumbertoHannaHenriHermine
IrmaIsaacImeldaIsaiasIdaian
joseJoyceJerryJosephineJulianJulie
KatiakostolkarenKylekateKarl
závetrieLeslielorenzolauraLarrylisa
mariamichalMelissamarcoMindymartin
NateNadinenestornanaNicholasnicole
OpheliaOskarolgaOmarOdetteOwen
filipPattypabloPaulettePeterPaula
RinarafaelRebekahreneRoserichard
SeansaraSebastienvýpadSamShar
TammytonytanyaMackoTeresaTobias
VinceValerieVanvickyvíťazVirginie
whitneywilliamWendyWilfredWandawalter

Nedávne a budúce názvy hurikánov

V Atlantickom oceáne dostanú tropické búrky, ktoré dosahujú trvalú rýchlosť vetra 39 míľ za hodinu, napríklad „Tropická búrka Fran.“ Ak búrka dosiahne trvalú rýchlosť vetra 74 míľ za hodinu, nazýva sa to hurikán - napríklad „hurikán Fran.“ Hurikány teda nedostávajú mená, tropickým búrkam sa pomenúvajú a zachovávajú si svoje meno, ak sa z nich vyvinie hurikán. Názvy použité pre nedávne a budúce búrky v Atlantiku sú uvedené v tabuľke na tejto stránke.

Mená hurikánov v dôchodku podľa roku
1979
David
Frederic
1980
allen
198119821983
Alicia
19841985
elena
gloria
198619871988
Gilbert
Joan
1989
hugo
1990
diana
klaus
1991
bob
1992
Andrew
1993
19941995
luis
Marilyn
opál
Roxanne
1996
Cesar
fran
Hortenzia
19971998
Georges
Mitch
1999
Floyd
Lenny
2000
Keith
2001
Allison
kosatec
michelle
2002
Isidore
liali
2003
fabian
Isabel
juan
2004
Charley
Frances
ivan
Jeanne
2005
Dennis
Katrina
rita
stan
Wilma
20062007
dekan
Felix
Noel
2008
Gustav
ike
Paloma
20092010
igor
Tomas
2011
Irene
2012
piesočný
2013
Ingrid
20142015
erika
Joaquin
2016
Matthew
Otto
2017
Harvey
Irma
maria
Nate

História mien atlantického hurikánu

Názvy sa dali atlantickým hurikánom niekoľko sto rokov. Ľudia žijúci na Karibských ostrovoch pomenovali búrky po svätcovi dňa z liturgického kalendára rímsko-katolíckeho dňa, v ktorý sa vyskytol hurikán, napríklad „hurikán San Felipe“. Keď v rôznych rokoch zasiahli dva hurikány ten istý deň, na hurikány by sa dalo pomenovať napríklad „hurikán San Felipe prvý“ a „hurikán San Felipe druhý“.

V počiatočných dňoch meteorológie v Spojených štátoch boli búrky pomenované s označením zemepisnej šírky a dĺžky, ktoré predstavuje miesto, kde búrka vznikla. Tieto mená bolo ťažké zapamätať, ťažko komunikovať a boli vystavené chybám. Počas druhej svetovej vojny začali vojenskí meteorológovia pôsobiaci v Tichomorí používať ženské mená na búrky. Táto metóda pomenovania uľahčila komunikáciu, takže ju v roku 1953 prijalo národné hurikánové centrum na použitie v prípade búrok pochádzajúcich z Atlantického oceánu. Hneď ako sa táto prax začala, názvy hurikánov sa rýchlo stali súčasťou bežného jazyka a povedomie verejnosti o hurikánoch sa dramaticky zvýšilo.

Odišiel v roku 2017
V roku 2017 spôsobili Hurricanes Harvey, Irma, Maria a Nate značné škody a úmrtia. Z úcty k ľuďom, ktorí utrpeli straty, boli tieto mená v dôchodku a už sa nebudú znova používať pre tropické búrky. Na tejto stránke si môžete prezrieť zoznam mien, ktoré boli v rokoch 1979 - 2017 zrušené.

V roku 1978 začali meteorológovia, ktorí sledovali búrky vo východnej časti severného Pacifiku, používať polovicu búrok. Meteorológovia pre Atlantický oceán začali používať mena mužov v roku 1979. Pre každý rok bol vypracovaný a usporiadaný zoznam 21 mien, z ktorých každé začínalo iným písmenom abecedy (mená začínajúce písmenami Q, U, X, Y a Z neboli použité). Prvá tropická búrka roku dostala meno začínajúce sa písmenom „A“, druhá písmenom „B“ a tak ďalej prostredníctvom abecedy. Počas párnych rokov boli mužským menom búrky s nepárnymi číslami a počas párnych rokov boli ženám búrky s nepárnymi číslami (pozri tabuľku s najnovšími zoznamami mien).

Svetová meteorologická organizácia dnes vedie zoznamy atlantických hurikánov. Majú šesť zoznamov, ktoré sa opakovane používajú každých šesť rokov.

Názvy hurikánov na dôchodku

Jedinou zmenou v zozname mien hurikánov v Atlantiku je občasné vyradenie mena. Deje sa tak vtedy, keď hurikán spôsobí toľko smrti a zničenia, že opakované použitie toho istého mena by nebolo citlivé na ľudí, ktorí utrpeli straty. V takom prípade názov nahradí Svetová meteorologická organizácia. Napríklad výraz „Katrina“ bol vyradený zo zoznamu mien a už nebude použitý.

Na tejto webovej stránke sa zobrazuje zoznam mien hurikánov, ktoré boli vyradené od zavedenia súčasného systému zoznamov mien v roku 1979. Okrem odchodu do dôchodku existuje niekoľko mien, ktoré sa jednoducho zmenili. Napríklad v zozname za rok 2007 boli mená Dean, Felix a Noel pre zoznam v roku 2013 nahradené Dorianom, Fernandom a Nestorom.

Hurikán Frances: Satelitný obraz hurikánu s názvom „Frances“, ktorý sa približuje na Floridu. Satelitný obraz NASA.

Keď je viac ako 21 pomenovaných búrok

V každom kalendárnom roku sa zvyčajne vyskytuje menej ako 21 tropických búrok. V zriedkavých rokoch, keď je pomenovaných viac ako 21 búrok, sú ďalšie búrky pomenované gréckou abecedou: Alfa, Beta, Gamma, Delta sa používajú pre ich mená.

Pomenovanie tropických búrok mimo Atlantického oceánu

V Tichom oceáne sa vyskytujú tropické búrky a meteorológovia, ktorí tam pracujú, vyvinuli pre ne pomenovacie systémy. Osobitné systémy pomenovávania sa udržiavajú pre búrky východného a severného Tichomoria, búrky stredného a severného Pacifiku, búrky západného a severného Tichomoria, austrálsky región, región Fidži, región Papua Nová Guinea, filipínsky región, severný Indický oceán a juhozápadný Indický oceán. Národné hurikánové centrum vedie zoznamy mien používaných v týchto oblastiach.