Geologické riziká

Čo je to Storm Surge?

Čo je to Storm Surge?Potenciálne najškodlivejší a smrteľný dopad hurikánu


Náraz búrky: Tento obrázok ukazuje, ako vetry hurikánu môžu tlačiť hromadu vody cez hladinu oceánu v smere, ktorým hurikán prechádza. Extrémne nízky tlak pod očami búrok umožňuje hladine vody stúpať o niekoľko stôp. Obrázok NASA.

Hurikán Ivan (17. september 2004): Tento pár obrázkov zobrazuje pred a po zobrazení (šípky pre referenčné body) oblasti Orange Beach v Alabame. Silné prepäťové búrky odplavili dve malé budovy na pravej strane hornej fotografie. Veľká budova vľavo bola postavená na piesočnej dune, ktorá bola vážne narušená a spôsobila kolaps. To dokazuje, že ani horné poschodia budov poschodovej budovy na viacerých poschodiach nemusia byť bezpečné. V prípade objednávky okamžite evakuujte.

Čo je to Storm Surge?

Búrkový nárast je hromada vody, ktorá sa vytvára, keď sa hurikán pohybuje cez veľké množstvo vody. Hnací vietor „tlačí“ vodu tak rýchlo, že sa „hromadí“ na vode pred ňou a vytvára hromadu vody, ktorá je vyššia ako normálna hladina mora.

Keď sa búrka blíži k zemi, môže sa búrkový nárast vytlačiť na pláž a hlboko do vnútrozemských oblastí. Prichádza ako nával vody a môže byť obmedzený veľkými, silnými búšiacimi vlnami. Záplavy spôsobené búrkovým prepätím sú často najsmrteľnejším a najškodlivejším účinkom hurikánu.

Ako nebezpečné sú Storm Surges?

Prudké búrky môžu spôsobiť úplné zaplavenie celých pobrežných oblastí. Silný hurikán môže spôsobiť búrkový nárast 15 stôp alebo viac. V extrémnych búrokách sa vyskytli prudké búrky 20, 30 a 40 stôp.

V častiach mnohých dôležitých pobrežných miest a letovísk žijú tisíce ľudí na zemi, ktorá je menej ako 10 metrov nad morom. Prepätky môžu búrať budovy, presúvať vlaky z ich stôp, prepravovať lode a doky do vnútrozemia, plniť podchody a robiť mnoho iných druhov poškodenia.

Ľudia, ktorí žijú v zraniteľných oblastiach, by mali venovať pozornosť príkazom na evakuáciu. Ak čakajú na príchod vody, môže byť nemožné uniknúť. Je to preto, že prudký nárast prichádza náhle a rýchlo pokrýva veľmi širokú oblasť. Auto môže utopiť menej ako dve stopy vody. Prechádzka pohybujúcou sa vodou je veľmi náročná. Voda môže byť veľmi studená a veterný chlad sa prerezá mokrým oblečením! Ľudia, ktorí nemôžu rýchlo uniknúť na vyššiu zem alebo na druhé príbehy, môžu ľahko zomrieť na podchladenie za menej ako hodinu.

Hurikán Ivan (17. september 2004): Tento pár obrázkov zobrazuje pred a po zobrazení (šípky pre referenčné body) oblasti Orange Beach v Alabame. Niekoľko domov bolo poškodených alebo opravených alebo umývaných základov a zničených. Ak žijete v citlivých oblastiach, okamžite zareagujte, ak dostanete príkaz na evakuáciu.

Poškodenie bleskom

Dve sady fotografií pred a po na tejto stránke pochádzajú z búrky spôsobenej útokom hurikánu Ivana na Orange Beach v Alabame v roku 2004. Všimnite si červené šípky, ktoré označujú rovnocenné pozície na obrázkoch pred a po a veľké škody, ktoré sa vyskytli ,

Aká je podľa vás šanca prežiť osoba, ktorá neposlúchla príkazy na evakuáciu a odišla do druhého poschodia domov alebo do horných príbehov väčších budov? A čo niekto, kto sa rozhodol odísť a bol vonku, keď prišla horúčka vody? Táto osoba sa pravdepodobne pokúsila vyhnať, ale porazené stromy a drôty blokovali ich cestu alebo voda ich dusila. Evakuujte, ak máte rozkaz, aby ste zostali v bezpečí.

Náraz búrky je jedným z najsmrtelnejších aspektov blížiaceho sa hurikánu. NOAA má viac informácií o hurikánoch a bezpečnosti hurikánov na stránke Hurricanes.gov.

Prognózy prepätia búrok

Predpovedanie náporu búrky a jej charakteristík je ťažké, pretože existuje toľko premenných. Je ťažké predpovedať čas príchodu, a to znemožňuje vedieť, či príliv alebo odliv budú prispievať k výške nárastu alebo od neho odradzovať. Je tiež ťažké poznať rýchlosť v čase zrážok, koľko vody bude mať zrážka, presnú polohu zrážok a ako topografia ovplyvní pohyb vody. Ak bývate v oblasti, kde je nariadená evakuácia, postupujte podľa tohto príkazu a okamžite odíďte.

Náraz búrky je jedným z najsmrtelnejších aspektov blížiaceho sa hurikánu. NOAA má viac informácií o hurikánoch a bezpečnosti hurikánov na stránke Hurricanes.gov.

Storm Tide

Prudký nárast búrky je nárast vody produkovaný blížiacou sa búrkou, ktorá je nad a normálne očakávanou hladinou vody - vrátane astronomických prílivov. Prudký nárast búrky je často zamieňaný s prílivom búrok, čo je zvýšenie hladiny vody spôsobené kombinovaným účinkom prepätia a astronomického prílivu. Príliv prílivu búrok môže spôsobiť vážne záplavy, keď dôjde k nárastu búrok súčasne s prílivom.

Viac informácií o Storm Surge

Národná meteorologická služba má k dispozícii rozsiahle informačné a výskumné produkty pre kohokoľvek, kto sa chce dozvedieť viac o prudkom náraze. Nájdete ho na webových stránkach jednotky Storm Surge Unit alebo vo videu na tejto stránke.

Geologický prieskum Spojených štátov má webovú stránku o nebezpečenstvách pobrežných zmien, ktorá obsahuje množstvo informácií o vplyve náporu búrok a erózii pobrežia.