Drahé kamene

Red Beryl

Red BerylMimoriadne vzácny drahokam, ktorý dostáva červenú farbu zo stopových množstiev mangánu.


Červená Beryl: Kryštály červeného berylu na matrici z fialovej bane v pohorí Wah Wah v Beaver County, Utah. Veľkosť približne 11 x 7 x 4 centimetre. Vzor a fotografia od Arkenstone / www.iRocks.com.

Obsah


Čo je Red Beryl?
Prečo je Red Beryl tak vzácny?
Geologický výskyt
Gemology of Ruby-Violet Red Beryl
Liečba Red Beryl
"Red Emerald" - Nesprávne
Red Beryl a „bixbite“
Syntetický červený Beryl

Čo je Red Beryl?

Červený beryl je veľmi zriedkavá odroda berylu, ktorá dostáva červenú farbu zo stopových množstiev mangánu. Na celom svete sa kryštály vhodné na rezanie drahokamov našli iba na jednom mieste, tvrdia Ruby-Violet v pohorí Wah Wah v Beaver County v Utahu. Geografický prieskum v Utahu odhaduje, že na každých 150 000 diamantov v kvalite drahokamu sa nachádza jeden kryštál červeného berylu. 1

Červený beryl sa našiel na niekoľkých miestach v Utahu (Wildhorse Springs, Topaz Valley, Canyon Starvation), Nové Mexiko (vyhliadka Beryllium Virgin, Black Range, East Grants Ridge) a Mexiko (San Luis Potosi). 2 Na týchto miestach sú kryštály červeného berylu obyčajne dlhé len niekoľko milimetrov a sú príliš malé alebo nedokonalé na fazetovanie.

Červená Beryl: Fazetovaný červený beryl s krásnou stredne červenou farbou. Má rozmery asi 5,2 x 3,9 milimetra. Z pohoria Wah Wah v Utahu. Foto: TheGemTrader.com.

Prečo je Red Beryl tak vzácny?

Červený beryl je vzácny minerál, pretože jeho vznik vyžaduje jedinečné geochemické prostredie. Najprv musí byť prvok berýlium prítomný v dostatočnom množstve, aby sa vytvorili minerály. Po druhé musí byť prítomný a dostupný mangán v rovnakom čase a na rovnakom mieste. Po tretie, musia byť prítomné správne geochemické podmienky pre kryštalizáciu berýlia, mangánu, hliníka, kremíka a kyslíka na červený beryl. Aby sa mohol tvoriť červený beryl v podobe drahokamu, musia byť k dispozícii zlomeniny a dutiny, ktoré slúžia ako priestor pre rast pekných kryštálov.

Fyzikálne vlastnosti Red Beryl

Chemická klasifikáciaSilikátové.
farbaRužová až hlboko nasýtená červená.
pruhBezfarebná (tvrdšia ako pruh pruhu).
leskSklovca.
DiaphaneityPriesvitné až priehľadné.
štěpnostNedokonalé.
Mohsova tvrdosť7,5 až 8
Špecifická závažnosť2,6 až 2,8
Diagnostické vlastnostiKryštály sú hranolové šesťuholníky s plochými zakončeniami a bez pruhov. Tvrdosť a relatívne nízka špecifická hmotnosť. Červená farba.
Chemické zloženiebyť3Al2si6O18
Stopové množstvá mangánu spôsobujú červenú farbu.
Kryštálový systémŠesťhranný (vyskytuje sa v prizmatických až tabulárnych kryštáloch), často leptaný.
použitieDrahokamy pre klenoty a zberateľov. Vzorky pre zberače minerálov.

Model ložiska nerastov pre berylium, ukazuje príklady lokalít červeného berylu v Utahu a Novom Mexiku. Ilustrácia geologickým prieskumom Spojených štátov. 4

Geologický výskyt

V bani Ruby-Violet je topazolitický člen skupiny Blawn Formation lávový prúd, ktorý vypukol z vulkanických prieduchov asi pred 18 až 20 miliónmi rokov. Keď sa lávový prúd pohyboval a ochladzoval, v skale sa vytvorili zlomeniny a dutiny. Tieto otvory umožnili vstup horúcej vody a plynov bohatých na berýlium do útvaru. Boli vypustené z magmatickej komory, ktorá odplyňovala dole.

Súčasne povrchová voda vstupovala do zlomenín nad a pohybovala sa nadol. Nesie kyslík, mangán, hliník a kremík vylúhovaný z hornin. Prehriata voda a plyny zdola narazili na chladné vody zhora, ktoré spôsobili zmenu geochemických podmienok, ktoré vyvolali kryštalizáciu minerálov vo fraktúrach a dutinách topazylhyloitu. Predpokladá sa, že táto kryštalizácia nastala pri teplotách medzi 300 a 650 ° C.

Vklady Red Beryl na iných miestach v Utahu sa netvorili súčasne s vkladom Ruby-Violet. Vyskytujú sa v rôznych tokoch ryolitov s rôznym dátumom erupcie. Mineralizácia v regióne sa pohybuje od približne 5 miliónov rokov do približne 20 miliónov rokov. 1 2

Klaster červených kryštálov Beryl: Tento zhluk kryštálov je jedným z najlepších príkladov červeného berylu na svete. Je to malá vzorka (všetky vzorky červeného berylu sú malé) s rozmermi 6 x 2,7 x 2,6 centimetrov. Bola získaná z Harrisovho nároku v pohorí Wah Wah v Utahu. Vzor a fotografia od Arkenstone / www.iRocks.com.

Gemology of Ruby-Violet Red Beryl

Najväčšie kryštály červeného berylu nájdené v tvrdení Ruby-Violet sú široké asi 2 centimetre a dlhé 5 centimetrov. Väčšina kryštálov vysokej kvality je však dlhá menej ako 1 centimeter. To obmedzuje veľkosť fazetovaných kameňov, ktoré sa dajú vyrobiť. Hrubý červený beryl je málokedy väčší ako jeden karát a červené beryly s väčšou tvárou sú iba 1/4 karátu alebo menej.

Našťastie väčšina jedincov červeného berylu z Ruby-Violet má sýtu červenú farbu. To umožňuje drobným fazetovaným kameňom vykazovať živú červenú farbu.

Ako farebný melee sa niekedy používa červený beryl s hodnotou 0,2 karátu alebo menej. Farebné zladené melee so živou červenou farbou sa môže predávať za viac ako tisíc dolárov za karát. Pekné drahokamy nad jedným karátom sú veľmi zriedkavé a stoja niekoľko tisíc dolárov za karát.

Liečba Red Beryl

Rovnako ako jeho beryl bratranec, smaragd, aj červený beryl je často zahrnutý a zlomený. Tieto kamene sú často impregnované živicou, aby vyplnili zlomeniny, stabilizovali drahokam a zlepšili trvanlivosť a vzhľad. Podobné liečby sa pravidelne robia smaragdom a sú prijateľné, ak sa kupujúcim oznámia.

Zdroje informácií o Red Beryl
1 Aký drahokam sa nachádza v Utahu, ktorý je vzácnejší ako diamant a hodnotnejší než zlato?, Autor Carl Ege, článok uverejnený na webovej stránke geologického prieskumu v Utahu, ktorý bol sprístupnený v januári 2016.
2 Red Beryl z Utahu: recenzia a aktualizácia, James E. Shigley, Timothy J. Thompson a Jeffrey D. Keith, Gems & Gemology, zima 2003, strany 302-313.
3 Red Beryl: Stinson's Gemcutting, informačná stránka na webovej stránke spoločnosti, sprístupnená v januári 2016.
4 Model výskytu pre sopečné ložiská berýlia Nora K. Foley, Albert H. Hofstra, David A. Lindsey, Robert R. Seal, II, Brian Jaskula a Nadine M. Piatak, kapitola F modelov minerálnych vkladov pre hodnotenie zdrojov, vedecké Správa o vyšetrovaní 2010-5070-F, Geologický prieskum Spojených štátov, 43 strán, 2012.

"Red Emerald" - Nesprávne

Niektorí ľudia používajú názov „červený smaragd“, keď odkazujú na červeného berylu. Toto meno je nesprávne meno, pretože smaragd je podľa definície zelený. Federálna obchodná komisia nesúhlasí s týmto typom mena, pretože to môže spôsobiť, že niektorí ľudia si budú myslieť, že červený beryl je nezvyčajná odroda smaragdov, ak nie je.

Federálna obchodná komisia uverejňuje súbor Sprievodcovia pre priemysel šperkov, drahých kovov a cínu, V nasledujúcej revízii týchto príručiek navrhujú jazyk, v ktorom sa uvádza, že „je nespravodlivé alebo klamlivé označovať alebo opísať produkt nesprávnym názvom odrody“. Názvy „žltý smaragd“ a „zelený ametyst“ sa budú uvádzať ako príklady mien, ktoré by mohli byť zavádzajúce „na základe dôkazov vnímania spotrebiteľmi“. Zobraziť výňatok

Syntetická červená Beryl: Krásny syntetický červený beryl vytesaný do 7,4 x 5,4 milimetrového smaragdového kameňa s hmotnosťou 1,23 karátu. Bolo by bezprecedentné nájsť červený beryl drsný s porovnateľnou čírosťou a veľkosťou v prírode - a ak by bol taký exemplár objavený ako pekne formovaný kryštál, bolo by pre zberateľa alebo múzeum mimoriadne cenné ako minerálny exemplár. Preto by pravdepodobne nebol rozrezaný na tvárový kameň.

Red Beryl a „bixbite“

Maynard Bixby objavil červeného berylu v Utahu v roku 1904. O dva roky neskôr mu Alfred Eppler na počesť Bixby dal meno „bixbite“. Toto meno bolo často zamieňané s „bixbyitom“, minerálom oxidu mangánu, ktorý bol tiež pomenovaný po Bixby. Názov bixbite znehodnocovala Svetová federácia šperkov. Dnes je to zriedka vidieť mimo historickej literatúry.

Syntetický červený Beryl

Laboratórne vytvorený červený beryl sa v Rusku po prvýkrát vyrobil hydrotermálnym procesom v polovici 90. rokov. Od januára 2016 laboratórium už nevyrábalo červený beryl. 3

Laboratórne vytvorený červený beryl má rovnaké zloženie a fyzikálne vlastnosti ako prírodný červený beryl. Gemológovia oboznámení s materiálmi dokážu rozlíšiť laboratórne vytvorené od prírodného červeného berylu na základe kryštalického tvaru, inklúzií a absorpčných spektier. 2 Laboratórne vytvorený červený beryl nakrájaný na fazetované kamene sa predáva za zlomok ceny platenej za prírodné kamene.