Drahé kamene

Polka Dot Achát

Polka Dot Achát



Krásny priesvitný modrý až biely achát so zavesenými bodkami rôznych farieb.


Polka dot achát: Niekoľko cabochónov achát z polka dot achát rezané pomocou materiálu z Priday Agate Beds v centrálnom Oregone. Tieto kabíny vykazujú iba časť farebnej rozmanitosti bodiek a rôznych druhov podkladového materiálu. Kabína v strede spodného radu má rozmery 36 x 25 milimetrov.

Čo je Polka Dot Agate?

Achát Polka dot je okrúhly achát vyrobený z lôžok Priday Agate v centrálnom Oregone. Má vzhľad, ktorý znie rovnako ako jeho meno. Je polopriehľadné až polopriehľadné acháty so zavesenými okrúhlymi „bodkami“ kontrastných farieb. Je to obľúbený drahokam Oregonu.

Základné farby Polka dot sa pohybujú od modrej po bielu až bledožltú. Bodky môžu byť takmer ľubovoľnou kombináciou žltej, oranžovej, červenej, hnedej alebo čiernej. Príroda tiež označila niektoré exempláre čiernymi dendritmi. Ostatné vzorky sa prierezom vnikajú do hnedého jaspisu. Diafanita sa pohybuje od takmer priehľadnej až po takmer nepriehľadnú. Vďaka tejto farbe a geometrii sú niektoré z najzaujímavejších a najkrajších typov achátu, ktoré kedy uvidíte.

Body v acháte majú veľkosť od takmer neviditeľného až po asi 1/4 palca. Väčšina z nich je úplne agatizovaná, ale niektoré sa javia ako mäkký materiál oxidu železa podobný limonitu alebo hematitu. Väčšina bodiek sú ostré, sústredné gule. Ostatné sú sférické, ale s mierne nepravidelným obrysom.

Záber zblízka, od, polka dot achate: Detail rezaného povrchu polka dot achátu ukazujúci oranžové a hnedé bodky na povrchu a pod povrchom priesvitného achátu. Väčšie bodky majú priemer asi štyri milimetre.

Domorodí Američania boli prví baníci

Prvými ľuďmi, ktorí ťažili polka dot achát, boli domorodí Američania. Oceňovali achát, pretože sa dal rozdrviť na ostré nástroje, ako sú škrabky, čepele a náboje. Tieto materiály prevážali, spracovávali, používali a obchodovali na dnešnom severozápadnom území Spojených štátov a na juhozápade Kanady.

Dnes spoločnosť West Coast Mining prevádzkuje baňu na achátové polky dot, ktorá sa nachádza neďaleko komunity Madras v grófstve Jefferson v štáte Oregon. Vyrábajú drsné, doštičky, kabíny a ďalšie predmety vyrobené z achátového polka. Vlastnia tiež bane, ktoré vyrábajú opálový opálový butát, Owyheeho obraz jaspis, Paiute achát, ametyst šalvia achát a Rock Butte jaspis.

Niektoré z týchto baní sú prístupné verejnosti na ťažbu poplatkov. V obmedzenom termíne sú otvorené pre ľudí, ktorí chcú navštíviť baňu, zaplatiť poplatok, hľadať achát a udržať to, čo nájdu. Spoločnosť tiež predáva achát, jaspis a opál priamo verejnosti a online.

Hrubý achát Polka dot: Polka dot achát drsný zakúpený v eBay obchode West Coast Mining. Vrchná časť má priemer asi osem centimetrov a má farbu pozadia, ktorá sa pohybuje medzi bielou a mierne modrou. Spodná časť má niekoľko čiernych dendritických značiek pozdĺž zvislej cesty v strede vzorky.

Lapidárne vlastnosti

Polka dot achát je obľúbeným lapidárnym materiálom mnohých ľudí. Pekne rezá na diamantovom alebo karbidovom kolese a vytvára vynikajúci lesk, keď je leštený na plsti hliníkom, cínom alebo oxidom céru. Môže byť použitý na výrobu krásnych omrvených kameňov v kamennom poháriku.

Farebné bodky vytvárajú zaujímavé kabíny bez ohľadu na ich hustotu. Značenie dosky do obrysov kabíny môže byť príjemnou výzvou. Väčšina ľudí si skutočne pochutná na vzorkách achátových plesní s modrou základnou farbou a dala im chladnú prezývku - „modrý ľad“.

Achát Polka dot z Afriky: Cabochons predávané ako „achát polka dot“, ktorý odrezal indický predajca, ktorý uvádza, že boli vyrezané z materiálu ťaženého v Afrike.

Vyzerať podobne

V Spojených štátoch sú lôžka Priday Agate populárnym zdrojom achátu polka dot. Podobne vyzerajúci materiál sa nachádza aj v iných častiach sveta. Dva oválne cabochony v sprievodnom obrázku boli vyrobené z "achát polka dot", ktorý sa ťažil v Afrike a vyzerá podobne ako materiál z lôžok Priday Agate. Ľudia, ktorí si veľa dotiahli Priday polka dot môžu pravdepodobne rozoznať rozdiel, ale neskúsení ľudia to nemusia.