Drahé kamene

Bloodstone

BloodstoneZelené chalcedón s postriekaním jasne červenej.


Krvicové kamene: Niekoľko cabochónov rezalo z materiálu, ktorý by sa dal nazývať „krvavými kameňmi“. Kabína v ľavom hornom rohu je najvhodnejšou pre definíciu krvavého kameňa. Má striekance „krvi“, ktoré sú menej ako „najviac žiaduce“. Pravý horný kameň a ľavý spodný kameň sú tiež dobrými príkladmi krvavého kameňa. Ďalšie tri kamene na obrázku by sa dali ľahko nazvať krvavými kameňmi alebo „ozdobnými jaspismi“. Všetky tieto kabaróny boli vyrezané z materiálu ťaženého v Indii.

Obsah


Čo je Bloodstone?
Fyzikálne vlastnosti
Fancy Jasper
Bloodstone lokality
Lapidárne použitie
Krvavý kameň ako afrodiziakum?
Krvavý kameň ako „liečivý kameň“

Čo je Bloodstone?

Bloodstone je tmavozelená odroda chalcedónu zdobená postriekaním jasne červenej farby. Bol to populárny drahokam najmenej dva tisíce rokov. Európski autori ho niekedy označujú ako „heliotrop“ a v dielach z 18. storočia a skôr.

Fyzikálne vlastnosti

Krvavý kameň ako člen rodiny chalcedónov je kryptokryštalický kremeň. Z toho dedí konkávne zlomeniny a tvrdosť približne 7 na Mohsovej stupnici tvrdosti. Tvrdosť krvného kameňa je však zvyčajne o niečo nižšia, asi 6,5.

Nižšia tvrdosť a nepriehľadná diafanita sa pripisujú zahrnutej minerálnej hmote najmenej niekoľko percent na základe hmotnosti. Drobné inklúzie chloritanu, amfibolu a pyroxénu sa považujú za látky, ktoré vytvárajú zelenú základnú farbu krvného kameňa. Šplouchanie červenej sú koncentrácie minerálov oxidu železa - pravdepodobne hematitu.

Najuznávanejší krvný kameň má pevnú základnú farbu sýtej lesnej zelene. Na vrchole toho je svetlo striekajúcej ostro kontrastné a jasne viditeľné krvavo červené bodky. Sú usporiadané v spreji alebo v náhodnom vzore, ako keby išlo o rozstrekovanie krvi.

Vzorky s touto preferovanou farebnou schémou a vzorom sú zriedkavé. Niektorí ľudia spájajú tento farebný vzor s „Krvou Kristovou“ a dávajú mu náboženský význam. To je miesto, kde meno "bloodstone" a niektoré z drahokam popularity.

Fyzikálne vlastnosti krvi

Chemická klasifikáciaKryptokryštalický kremeň
farbaTmavo zelená základná farba zdobená postriekaním jasne červenej.
pruhBezfarebná (tvrdšia ako pruh pruhu)
lesksklený
DiaphaneityNepriehľadné až polopriesvitné
štěpnostŽiadne, konvidálna zlomenina
Mohsova tvrdosť6,5 až 7
Špecifická závažnosť2,6 až 2,7 (vyššia, ak je silne zahrnutá)
Diagnostické vlastnostiZelená farba s červeným postriekaním, tvrdosťou, konvovitou zlomeninou
Chemické zloženieSiO2
Kryštálový systémšesťuholníkový
použitieDrahokam, drobné sochy, drobné úžitkové predmety ako sú pečate, afrodiziakum.

Fancy Jasper

Neobvyklé je nájsť zelenú chalcedóniu so značkami, ktoré majú iba červenú farbu. Zvyčajne existujú bodky, pruhy alebo pruhy bielej, žltej, oranžovej a hnedej. Ak sú tieto ďalšie farby menej hojné ako červené značky, mnoho ľudí ich stále nazýva krvavými kameňmi.

Keď dominujú farby iné ako červená, buď samostatne alebo ako skupina, materiál sa obvykle nazýva „efektný jaspis“. Názov „jaspis“ sa používa, pretože nepriehľadná chalcedónia je podľa definície jaspis. Bloodstone sa nenazýva „jaspis“, pretože názov „bloodstone“ je presnejší.

Bloodstone lokality

Väčšina dnes používaného krvavého kameňa sa ťaží a štiepi v Indii. Medzi ďalšie zdroje krvavého kameňa patrí Austrália, Brazília, Čína a Madagaskar. V Spojených štátoch sa našli malé nálezy krvného kameňa v Kalifornii, Nevade, Oregone a Washingtone. Krvný kameň sa vytvára v malých hĺbkach a nízkych teplotách zrážaním podzemných vôd bohatých na oxid kremičitý v zlomeninách a dutinách.


Krvavý kameň drsný: Hrubý krvavý kameň z Indie s peknou tmavo zelenou farbou a červeným striekaním krvi. Tento materiál je v kusoch s veľkosťou asi jeden palec a bol predávaný ako surový na omieľanie hornín.

Lapidárne použitie

Špičkový krvný kameň je takmer vždy nakrájaný na cabochons. Niektoré sú tiež rezané do prútikov, malých sôch, misiek a iných úžitkových predmetov. Občas sa rozreže na veľké fazetované kamene. Veľké množstvo materiálu strednej a nižšej kvality sa spracováva v sklenárňach na výrobu drvených kameňov.

Bloodstone je historicky kameňom pánskych šperkov. Často bol strihaný pomocou signetového dizajnu, pripevnený do prsteňa a použitý na zapečatenie dokumentov a písmen. V súčasnosti sú pánske prstene a manžetové gombíky populárne kabáty s plochými alebo jemnými kupolami. To je niekedy rez v reliéf alebo intaglio s busta bojovníka, drak, rodinný hrebeň, národný symbol, alebo iný motív.

Tumbled bloodstone: Omrvené kamene vyrobené z krvavého kameňa s použitím sklenice. Tieto kamene majú maximálny rozmer asi 3/4 palca.

Krvavý kameň ako afrodiziakum?

V Indii sa vzorky krvavého kameňa s najlepšími farbami rozdrvia, rozomelú na prášok a použijú sa ako afrodiziakum. Toto použitie odstraňuje veľa z najlepších krvavých kameňov z drahokamov a šperkov. Cena za gram afrodiziakálnej drsnosti je vyššia ako cena za gram reznej drsnosti.

Krvavý kameň ako „liečivý kameň“

Mnoho ľudí už najmenej dvetisíc rokov verilo, že krvný kameň má „liečivé a ochranné vlastnosti“, ktoré sú prospešné pre ľudí, ktorí ho vlastnia, nosia alebo nosia na svojej osobe. Okrem iného sa predpokladá, že bude kontrolovať krvácanie a zápal.

Z týchto dôvodov veľa ľudí nosí krúžky alebo prívesky na krvné kamene ako talizman. V posledných niekoľkých desaťročiach tieto viery zažili v Spojených štátoch oživenie ako súčasť hnutia New Age. Neexistuje vedecký alebo lekársky dôkaz, že tieto presvedčenia majú nejakú lekársku hodnotu nad rámec účinku placeba.