Zemetrasenie

Porucha San Andreas

Porucha San AndreasDavid K. Lynch, PhD, autor SanAndreasFault.org.

Mapa San Andreas: Červená čiara na tejto mape sleduje povrchovú stopu poruchy San Andreas v Kalifornii. Oblasti na východ (vpravo) od poruchy sú na severoamerickej tektonickej doske. Oblasti západne (vľavo) od poruchy sú súčasťou tichomorskej tektonickej platne. Šípky ukazujú smer relatívneho pohybu pozdĺž poruchy. mapa

Čo je porucha San Andreas?

Porucha San Andreas je posuvná hranica medzi tichomorskou platňou a severoamerickou platňou. Rozdeľuje Kaliforniu na dve časti od mysu Mendocino po mexickú hranicu. San Diego, Los Angeles a Big Sur sú na pacifickom tanieri. San Francisco, Sacramento a Sierra Nevada sú na severoamerickom tanieri. A napriek legendárnemu zemetraseniu v San Franciscu z roku 1906, San Andreas Fault neprechádza mestom. Ale komunity ako Desert Hot Springs, San Bernardino, Wrightwood, Palmdale, Gorman, Frazier Park, Daly City, stanica Point Reyes a Bodega Bay ležia priamo na vine a sedia kačice.


Aký typ poruchy je San Andreas?

Porucha San Andreas je porucha transformácie. Predstavte si, že na stôl položíte dva plátky pizze a posúvate ich okolo seba, kde sa dotýkajú spoločnej priamej hrany. Kúsky papriky z jednej strany sa rozpadajú cez hranicu na stranu sardely. To isté sa stane s vinou a geológia a formy pôdy pozdĺž mohutnej trhliny sú mimoriadne komplikované.

Môžete vidieť hranicu taniera! Fotografie poruchy San Andreas neďaleko Gormanu v Kalifornii, zobrazujúca skaly tichomorského taniera (sivé skaly na ľavej strane chyby) a severoamerický tanier (hnedé kamene na pravej strane chyby). Na Zemi je veľmi málo miest, kde môžete vidieť dva takéto platne v kontakte. Fotografia

Ako rýchlo sa pohybuje?

Dosky sa pomaly pohybujú okolo seba pár centimetrov za rok - približne rovnakou rýchlosťou, ako rastú vaše nechty. Toto však nie je stály pohyb, je to priemerný pohyb. Po celé roky sa platne zablokujú bez pohybu, keď tlačia proti sebe. Zrazu narastajúci kmeň rozbije skalu pozdĺž chyby a platne skĺznu o niekoľko stôp naraz. Lámacia skala vysiela vlny vo všetkých smeroch a sú to vlny, ktoré cítime ako zemetrasenie.

Je chyba viditeľná na povrchu?

Na mnohých miestach, ako sú Carrizo Plain (San Luis Obispo County) a Olema Trough (Marin County), je porucha ľahko viditeľná ako séria nárazníkov a tlakových hrebeňov. Na iných miestach je to jemnejšie, pretože chyba sa za mnoho rokov nepohybovala a je pokrytá alúiom alebo zarasteným štetcom. V okresoch San Bernardino a Los Angeles mnoho ciest pozdĺž tejto poruchy preťalo veľké hory drážok, prašnú rozpadnutú horninu, ktorá bola rozdrvená pohybujúcimi sa doskami.

Charakteristickým znakom San Andreas Fault sú rôzne horniny na oboch stranách. Keďže sú asi 28 miliónov rokov, boli kamene z veľkých vzdialení postavené proti kameňom z rôznych miest a pôvodu. Salinínsky blok žuly v strednej a severnej Kalifornii vznikol v južnej Kalifornii a niektorí dokonca hovoria o severnom Mexiku. Národná pamiatka Pinnacles v Monterey County je iba polovicou sopečného komplexu, druhá časť je 200 míľ juhovýchodne v Los Angeles County a je známa ako sopka Neenach.

Odvodnenie kompenzácie: Letecká fotografia poruchy San Andreas znázorňujúca drenáž, ktorá je kompenzovaná pohybom poruchy. Fotografia

Poruchy mýtov

O San Andreas Fault je veľa mýtov a legiend, z ktorých najväčšou je, že jedného dňa dôjde k trhlinám a Kalifornia sa skĺzne do mora. ZLE! To sa nestane a nemôže sa to stať. Nie je tu ani niečo ako „zemetrasenie“ alebo preferované denné obdobia, keď zasiahlo zemetrasenie.


Najznámejšia porucha na svete

Porucha San Andreas je prístupnejšia ako akákoľvek iná chyba na svete. Vzhľadom na veľkú kalifornskú populáciu a mierne podnebie existuje veľa ciest, ktoré sa hýbu pozdĺž poruchy. Sú neviazané a pokojné, ideálne pre rodinné výlety. Na ceste je hojné kempovanie, pozorovanie vtákov, divoké kvety a divoká zver, zber kameňov a prírodná krása. Štátne a národné parky sú navlečené pozdĺž viny ako korálky na provázku. Stačí dobrá mapa, pohodlné auto a túžba vidieť najznámejšiu chybu na svete.

O autorovi

David K. Lynch, PhD, je astronóm a planetárny vedec žijúci v Topanga v Kalifornii. Keď sa nezaoberá chybou alebo používa veľké ďalekohľady na Mauna Kea, hrá sa na housle, zbiera štrkáče, prednáša na verejnosti dúhy a píše knihy (Color and Light in Nature, Cambridge University Press) a eseje. Lynchova posledná kniha je Field Guide to San Andreas Fault. Kniha obsahuje dvanásť jednodňových výjazdov po rôznych častiach poruchy a obsahuje cestné denníky míle po míle a súradnice GPS pre stovky prvkov poruchy. Ako sa to stalo, Daveov dom bol zničený v roku 1994 zemetrasením o veľkosti 6,7 Northridge.