Astronómia, satelit, vesmír

TYPY METEORITOV A KLASIFIKÁCIA

TYPY METEORITOV A KLASIFIKÁCIADruhý zo série článkov Geoffrey Notkin, Aerolite Meteorites

Železný meteorit: Detail vylešteného a vyleptaného plátku z sideritového (železného) meteoritu nájdeného v Brenhame v Kansas strewnfield v roku 2005 profesionálnym lovcom meteoritov Steve Arnoldom. Plátok bol vyleptaný miernym roztokom kyseliny dusičnej, aby sa odhalil zámkový vzor zliatin železa, niklu, taenitu a kamacitu. Štruktúra podobná mriežke je známa ako Widmanstättenov obrazec podľa grófa Aloisa von Beckha Widmanstättena, ktorý tento fenomén opísal začiatkom 18. storočia. Foto: Geoffrey Notkin,

Často sa hovorí, že keď si priemerný človek predstaví, ako vyzerá meteorit, myslí si na železo. Je ľahké pochopiť, prečo. Železné meteority sú husté, veľmi ťažké a často boli kované do neobvyklých alebo dokonca veľkolepých tvarov, keď sa prepadávajú a topia sa atmosférou našej planéty. Hoci žehličky môžu byť synonymom pre to, ako väčšina ľudí vníma typický vzhľad kozmickej horniny, sú iba jedným z troch hlavných typov meteoritov a v porovnaní s kamennými meteoritmi, najmä najpočetnejšou skupinou meteoritov, obyčajnými chondritmi, sú menej časté.

Železný meteorit: Vynikajúci 1 363 gramový kompletný železný meteorit z meteoritu Sikhote-Alin, ktorý sa vyskytol v odľahlej časti východnej Sibíri v zime 1947. Tento jemný exemplár je opísaný ako kompletný jednotlivec, keď preletel atmosférou v jednom kuse, bez fragmentácie. Jeho povrch je pokrytý partitúrami malých regmaglyptov alebo odtlačkov prstov vytvorených roztavením počas letu. Sprchovací kúsok Sikhote-Alin bol najväčším zaznamenaným meteoritovým poklesom v histórii. Foto: Geoffrey Notkin,

Tri hlavné typy meteoritovČo sú meteority?

Hoci existuje veľké množstvo podtried, meteority sú rozdelené do troch hlavných skupín: železo, kamene a kamenné železo. Takmer všetky meteority obsahujú mimozemský nikel a železo a tie, ktoré vôbec neobsahujú železo, sú také zriedkavé, že keď nás požiadajú o pomoc a radu pri identifikácii možných kozmických hornín, obyčajne diskontujeme všetko, čo neobsahuje významné množstvo kovu. Väčšina klasifikácie meteoritov je v skutočnosti založená na tom, koľko železa obsahuje vzorka.

Stone Meteorit: 56,5 gramový kompletný jednotlivec eucritu Millbillillie z Austrálie. Bol to svedok pádu (1960) a je zriedkavým typom achondritu - kamenného meteoritu, ktorý neobsahuje chondruly. Eucrity sú vulkanické horniny pochádzajúce z iných telies v slnečnej sústave a Millbillillie je jedným z mála meteoritov, ktoré neobsahujú železo-nikel. Všimnite si lesklú čiernu fúznu kôrku a jemné línie toku, ktoré boli spôsobené tým, ako sa povrch meteoritu topil počas letu. Tento exemplár je tiež vysoko orientovaný, s nábežnou hranou učebnice (zobrazenou na obrázku) a plochým chrbtom. Foto: Geoffrey Notkin,

Železné meteority

Keď dávam prednášky a prezentácie o meteoritoch rockovým a minerálnym spoločnostiam, múzeám a školám, vždy sa teším na začatie prezentácie tým, že prejdem okolo železného meteoritu veľkosti softball. Väčšina ľudí nikdy nemala v rukách vesmírnu horninu a keď niekto prvýkrát zachytí železný meteorit, ich tvár sa rozsvieti a ich reakcia je takmer bezpochyby zvolať: „Páni, je to také ťažké!“

Železné meteority boli kedysi súčasťou jadra dávno zmiznutej planéty alebo veľkého asteroidu a predpokladá sa, že pochádzajú z pásu asteroidov medzi Marsom a Jupiterom. Patria medzi najhustejšie materiály na Zemi a veľmi silno sa držia silného magnetu. Železné meteority sú oveľa ťažšie ako väčšina zemských hornín - ak ste niekedy zdvihli delovú guľu alebo dosku zo železa alebo ocele, získate predstavu.

Vo väčšine vzoriek tejto skupiny je obsah železa približne 90 až 95%, pričom zvyšok pozostáva z niklu a stopových prvkov. Železné meteority sú rozdelené do tried podľa chemického zloženia a štruktúry. Triedy štruktúr sa určujú študovaním ich dvojzložkových zliatin železa a niklu: kamacitu a taenitu.

Tieto zliatiny prerástli do komplexného vzájomne prepojeného kryštalického modelu známeho ako Widmanstättenov model, po grófovi Aloisovi von Beckhovi Widmanstättenovi, ktorý tento jav opísal v 19. storočí. Toto pozoruhodné usporiadanie podobné mriežke môže byť veľmi krásne a je normálne viditeľné iba vtedy, keď sa železné meteority rozrežú na doštičky, vyleštia a potom vyleptajú slabým roztokom kyseliny dusičnej. Kryštály kamacitu odhalené týmto procesom sa merajú a priemerná šírka pásma sa používa na rozdelenie meteoritov železa do niekoľkých štruktúrnych tried. Železo s veľmi úzkymi pásmami, menej ako 1 mm, by bolo „jemným oktaedritom“ a železo so širokými pásmami by sa nazývalo „hrubé oktaedrity“.

Kamenný meteorit: Detail pripraveného plátku uhlíkatého chondritu Allende, ktorý v noci z 8. februára 1969 v Mexiku v Chihuahue padol po masívnej ohnivej gule. Allende obsahuje uhlíkaté zlúčeniny, ako aj inklúzie bohaté na vápnik (veľký biely kruh blízko stredu). Vedec agentúry NASA, Dr. Elbert King, cestoval na miesto okamžite po páde a získal späť množstvo vzoriek, s ktorými sa obchodovalo s inštitúciami po celom svete, čím sa Allende stal jedným z najbežnejšie študovaných meteoritov. Allende meteorit obsahuje tiež mikr diamantmi a predpokladá sa, že vopred vytvoril našu vlastnú slnečnú sústavu. Foto: Leigh Anne DelRay,

Kamenné meteority

Najväčšou skupinou meteoritov sú kamene, ktoré kedysi tvorili súčasť vonkajšej kôry planéty alebo asteroidu. Mnoho kamenných meteoritov, najmä tie, ktoré boli na povrchu našej planéty dlhší čas, často vyzerá podobne ako pozemské horniny, a keď loví meteority v teréne, môže ich pozorovať kvalifikované oko. Čerstvo spadnuté kamene budú vykazovať čiernu fúzovanú kôrku, ktorá sa vytvorí ako povrch doslova horel počas letu, a veľká väčšina kameňov obsahuje dostatok železa, aby sa mohli ľahko priložiť k silnému magnetu.

Niektoré kamenné meteority obsahujú malé, farebné, zrnité inklúzie známe ako „chondrules“. Tieto drobné zrná pochádzajú zo slnečnej hmloviny, a preto predchádzajú vzniku našej planéty a zvyšku slnečnej sústavy, vďaka čomu sú pre výskum najstaršou známou látkou. Kamenné meteority, ktoré obsahujú tieto chondruly, sa nazývajú „chondrity“.

Vesmírne horniny bez chondritov sa nazývajú achondrity. Sú to vulkanické horniny z vesmíru, ktoré sa vytvorili z vyvretej činnosti v ich rodičovských telách, kde topenie a rekryštalizácia eradikovala všetky stopy starovekých chondrúl. Achondrity obsahujú malé alebo žiadne mimozemské železo, takže ich je oveľa ťažšie nájsť ako väčšina ostatných meteoritov, aj keď vzorky často vykazujú pozoruhodnú lesklú fúznu kôrku, ktorá vyzerá takmer ako smaltovaná farba.

Kamenný meteorit: Morské zlato a oranžové olivínové kryštály (peridot drahokamov) ležia zavesené v matrici mimozemského železo-niklu v tomto vyleštenom plášti palmyitu Imilac, ktorý sa prvýkrát objavil v odľahlej chilskej púšti Atacama v roku 1822. Keď sú náležite pripravené, pallasity patria medzi najviac lákajú meteorit a sú veľmi cenené zberateľmi, a to kvôli ich vzácnosti a kráse. Foto: Geoffrey Notkin,

Kamenné meteority z Mesiaca a Marsu

Nachádzame skutočne lunárne a marťanské horniny na povrchu našej planéty? Odpoveď je áno, sú však veľmi zriedkavé. Na Zemi bolo objavených asi sto rôznych lunárnych meteoritov (lunaitov) a približne tridsať marťanských meteoritov (SNC), ktoré patria do achondritovej skupiny. Vplyvy iných meteoritov na lunárny a marťanský povrch vypálili fragmenty do vesmíru a niektoré z týchto fragmentov nakoniec padli na zem. Z finančného hľadiska patria lunárne a marťanské exempláre medzi najcennejšie meteority, ktoré často predávajú na trhu zberateľov až 1 000 dolárov za gram, vďaka čomu ich hodnota zlata mnohokrát stojí.

Poľovnícke meteority Pallasite
Geoffrey Notkin rozsiahle písal o meteoritoch a bol o nich zapojený do televíznych dokumentov. Hľadal pallasity so Stevom Arnoldom v okrese Kiowa, Kansas a železné meteority a pallasity v blízkosti Glorieta v Novom Mexiku v epizóde Hotovosť a poklady, Spolu so Stevom Arnoldom v epizóde pátral po Brenhamových pallasitoch Káblová veda pre PBS.

Kamenný meteorit: Mesosiderit Vaca Muerta vykazuje vlastnosti železných aj kamenných meteoritov, preto je to trieda - kamenisté železo. Tento zvetraný fragment sa našiel v púšti Atacama v Čile. Jedna tvár bola vyrezaná a vyleštená, aby sa odhalil strakatý čierny a strieborný interiér. Foto: Leigh Anne DelRay,

Kamenité meteority

Najmenej z troch hlavných typov, kamenných žehličiek, predstavuje menej ako 2% všetkých známych meteoritov. Pozostávajú z približne rovnakých množstiev nikel-železo a kameň a sú rozdelené do dvoch skupín: pallasity a mezosiderity. Predpokladá sa, že kamenné liatiny sa vytvorili na hranici jadra / plášťa ich rodičovských telies.

Pallasity sú pravdepodobne najlákavejším zo všetkých meteoritov a určite majú veľký význam pre súkromných zberateľov. Pallasity pozostávajú z nikel-železnej matrice naplnenej olivínovými kryštálmi. Keď sú kryštály olivínu dostatočne čisté a majú smaragdovo zelenú farbu, označujú sa ako peridot drahokamu. Pallasiti sa pomenúvajú od nemeckého zoológa a prieskumníka Petra Pallasa, ktorý opísal ruský meteorit Krasnojarsk, ktorý sa nachádzal neďaleko rovnomenného sibírskeho hlavného mesta v 18. storočí. Keď sa narezú a vyleštia na tenké doštičky, kryštály v pallasitoch sa stanú priesvitnými a dodávajú im pozoruhodnú neobvyklú krásu.

Mezosiderity sú menšie z týchto dvoch skupín kamín-železo. Obsahujú nikel-železo a kremičitany a zvyčajne vykazujú atraktívnu striebornú a čiernu matricu s vysokým kontrastom, keď sú rezané a leštené - zdanlivo náhodná zmes inklúzií vedúcich k niektorým veľmi pozoruhodným vlastnostiam. Slovo mesosiderit je odvodené z gréckeho slova „napoly“ a „železo“ a je veľmi zriedkavé. Z tisícov oficiálne katalogizovaných meteoritov je menej ako sto mesosideritov.

Meteorwritings Menu
Čo sú meteority?
Druhy a klasifikácia meteoritov
Identifikácia meteoritov
Koľko stojí meteoritov?
Impactites!
Železné meteority
Lov meteoritov
Kamenné meteority
Kamenité meteority
Ako začať zbierať meteority

Klasifikácia meteoritov

Klasifikácia meteoritov je zložitý a technický predmet a vyššie uvedené slúži iba ako stručný prehľad témy. Metodika klasifikácie sa v priebehu rokov niekoľkokrát zmenila; známe meteority sa niekedy preklasifikujú a občas sa pridávajú úplne nové podtriedy. Pre ďalšie čítanie odporúčam The Cambridge Encyclopedia of Meteorites autori: O. Richard Norton a Príručka železných meteoritov autor: Vagn Buchwald.

Kniha Meteoritu Geoffa Notkina


Geoffrey Notkin, spolumajiteľ televíznych seriálov Meteoritov mužov a autor Meteorwritings na Geology.com, napísal ilustrovaného sprievodcu obnovením, identifikáciou a pochopením meteoritov. Ako nájsť poklad z vesmíru: Odborná príručka k lovu a identifikácii meteoritov je brožovaná kniha s rozmermi 6 "x 9" so 142 stranami informácií a fotografií.

O autorovi


Fotograf
Leigh Anne DelRay

Geoffrey Notkin je lovec meteoritov, autor prírodných vied, fotograf a hudobník. Narodil sa v New Yorku, vyrastal v Londýne v Anglicku a teraz si robí svoj domov v Sonoranskej púšti v Arizone. Jeho práca sa často venuje vedeckým a umeleckým časopisom Prehľad čitateľov, Village Voice, Wired, meteorit, Semeno, Sky & Telescope, Rock & Gem, Lapidary Journal, GEOTIMES, New York Pressa početné ďalšie národné a medzinárodné publikácie. Pravidelne pracuje v televízii a natočil dokumentárne filmy pre The Discovery Channel, BBC, PBS, History Channel, National Geographic, A&E a Travel Channel.

Aerolite meteority - WE KOPAŤ SPACE ROCKS ™