Sopky

Sopka Stromboli - Taliansko

Sopka Stromboli - TalianskoObrázok Stromboli

Pohľad na ostrov známy ako „Stromboli“. Z sopečného prieduchu s rovnakým názvom stúpa oblak. Ostrov má populáciu niekoľko stoviek ľudí. Tento pohľad ukazuje severovýchodnú stranu ostrova, kde sa nachádza väčšina ich obydlí.

Stromboli: Úvod

Stromboli je jednou z najaktívnejších sopiek na Zemi a vybuchuje takmer nepretržite od roku 1932. Pretože je aktívny už veľa posledných 2000 rokov a jeho erupcie sú viditeľné na veľké vzdialenosti v noci, je známy ako „Maják Stredozemné more “. Nachádza sa pri pobreží južného Talianska a patrí medzi najnavštevovanejšie sopky na svete.

Stromboli je všeobecne známy svojimi veľkolepými erupciami, ktoré prúdia z lávou naplneného centrálneho kráteru fontány roztavenej horniny. Pretože tieto erupcie sú také výrazné a dobre známe, geológovia používajú slovo „Strombolian“, aby jasne opísali podobnú erupčnú aktivitu na iných sopkách.

Stromboli tvorí severovýchodnú časť Liparských ostrovov. Jej základňa začína viac ako 1000 metrov pod hladinou Tyrhénskeho mora a stúpa až do výšky 924 metrov nad morom.

Mapa: Kde je Stromboli?

Mapa znázorňujúca umiestnenie Stromboli v Tyrhénskom mori. Mapovať podľa a MapResources. Sopky v blízkosti: Etna, Vesuv.

Zjednodušený prierez tektonickej platne

Zjednodušený prierez tektonických dosiek ukazujúci, ako sa Stromboli nachádza nad subdukčnou zónou vytvorenou v mieste zrážania euroázijských a afrických platní.

Stromboli: Plate Tectonic Setting

Podobne ako na vrchu Etna na ostrove Sicília, aj Stromboli je súčasťou vulkánskeho oblúka Kalábrie. Sopky Kalábrijského oblúka sú spojené s tlmením africkej tektonickej platne pod euroázijskou platňou. Stromboli sa nachádza na nefunkčnom poruchovom systéme NE-SW, ale mechanizmy, ktoré napájajú magmatickú komoru sopky a ich vzťah k poruchovému systému, sú zle pochopené.

Stromboli Venting

Odvetrávacia para. Stromboli je stratovulkán, ktorý začína na dne Tyrhénskeho mora a zdvíha sa do výšky 924 metrov (3031 stôp) nad hladinou mora. Toto je pohľad na východnú stranu ostrova a zrútenú jazvu Sciara del Fuoco (Stream of Fire), ktorá privádza tephra a lávové toky k moru.

Geológia a nebezpečenstvo stromboli

Ostrov Stromboli bol vybudovaný radom erupcií čadičových lúhov bohatých na draslík a čadičových lúhov z andalitu. Prvé erupcie sa začali asi pred 200 000 rokmi a vytvorili teraz erodovanú sopku Strombolicchio. Od približne 160 000 rokov sa začal formovať ostrov Stromboli. Počas nasledujúcich 150 000 rokov vybudovali lávové toky a pyroklastické usadeniny stratovulkán, ktorý bol nakoniec pokrytý pyroklastickými usadeninami, laharmi a lávovými tokmi. V období Neostromboli sa vytvorila moderná sopečná stavba, ktorá zahŕňala početné zbalenie boku a vrcholu kaldery. Súčasné erupčné prieduchy sa nachádzajú na vrchole Sciara del Fuoco (Stream of Fire), veľkej jazvy pri zrútení na severozápadnej strane ostrova, ktorá sa vytvorila asi pred 5 000 rokmi.

Fakty o Stromboli

miesto:Liparské ostrovy, Taliansko
poloha:38.789oN, 15,213oE
Nadmorská výška:924 m (3 031 ft)
Typ sopky:stratovulkán
Posledná erupcia:pokračujúce
Sopky v blízkosti:Etna Vesuvius

Stromboli je typovým miestom pre erupcie "Strombolian". Strombolianske erupcie sú mierne výbušné udalosti, pri ktorých „slimáky“ plynu periodicky stúpajú cez sopečnú trubicu naplnenú magmou, praskajú na povrch a hádzajú kúsky lávy do vzduchu. Láva padá ako bomby (veľkosť väčšia ako asi 3 palce) a škvrnitosť (menšie fragmenty) a nakoniec sa zabuduje do strmého sopečného kužeľa.

Sciara del Fuoco predstavuje na Stromboli najzávažnejšie sopečné riziko. Katastrofický kolaps sektora by nielen vytlačil veľké objemy materiálu a prípadne odhalil systémy hrádzí na svahu NW sopky; mohla by tiež vytvoriť cunami, ktorá by mohla spôsobiť veľké škody, keby sa dostala na niektorý z ostatných ostrovov v Liparskom súostroví alebo na sicílskom pobreží.

Erbovanie Stromboli

Pohľad na Stromboli vybuchujúci pri západe slnka, tryskajúci čadičovú magmu vysoko vo vzduchu, aby sa vytvorila žiarovka „fontána“. Toto je typ erupcie známy ako „Strombolian“.

Stromboli: História erupcie

Činnosť v Stromboli bola zaznamenaná historikmi už viac ako 1 000 rokov a líši sa od mierneho odplynenia po lávové toky až po násilné výbuchy výbuchu. Záznamy z roku 1907 naznačujú, že jedna explózia bola dosť silná na to, aby rozbila okná v ostrovných dedinách, a silné explózie v roku 1930 boli spojené so zemetrasením, ktoré tiež spôsobilo malú vlnu tsunami. Posledná erupcia sa začala v roku 1932 a odvtedy nepretržite pokračuje. Erbívne prechody a vetracie otvory Stromboli v blízkosti vrcholu pravidelne vytvárajú lávové prúdy, ktoré privádza Sciara del Fuoco k moru; Najnovšia z nich sa vyskytla v rokoch 2002 a 2007. Jednou teóriou, ktorá bola navrhnutá na vysvetlenie prechodu, je to, že magma v Stromboliho vrcholovom vedení občas núti otvorené hrádze na boku NW a je vypuknutá skôr ako lávové toky ako cez plynové motory. výbuchy.

Vedel si?
V románe Julesa Verneho Cesta do stredu Zeme (Voyage au Centre de la Terre), Axel a Otto Lidenbrock vystupujú z podzemnej cesty zo sopky na Stromboli:
„Hneď nad našimi hlavami vo veľkej výške otvoril kráter sopky, z ktorej unikla z jednej štvrtiny hodiny na druhú, s veľmi hlasným výrazom, vznešený prúd plameňa zmiešaný s pemzou, škvarky a láva. V horách som cítil kŕče prírody, ktoré dýchali ako obrovská veľryba a občas vyhadzovali oheň a vzduch cez svoje obrovské otvory.
"Poďte si noma questa isola?" „Aký je názov tohto ostrova?“ Stromboli, odpovedal drsný pastier, odvracajúc sa od Hansa a mizol v olivových hájoch. Mysleli sme naňho dosť málo.
„Stromboli! Aký vplyv na predstavivosť prinieslo týchto pár slov? Boli sme v strede Stredozemného mora, uprostred východného súostrovia mytologickej pamäti, v starobylom Strongylos, kde Aeolus udržal vietor a najhorúcejšie pripútanosti. A tie modré hory, ktoré stúpali smerom k slnku, boli hory Kalábrie. ““
Cesta do stredu Zeme, Kapitola XLIII

O autorovi

Jessica Ball je absolventkou katedry geológie na Štátnej univerzite v New Yorku v Buffale. Jej koncentrácia je vo vulkanológii a v súčasnosti skúma kolaps lávových kopyt a pyroklastické toky. Jessica získala titul bakalára prírodných vied na Vysokej škole Williama a Mary a rok pracovala v Americkom geologickom inštitúte v programe Vzdelávanie / Terénne vzdelávanie. Píše tiež blog Magma Cum Laude a vo voľnom čase sa venuje horolezectvu a hrá na rôzne strunové nástroje.

Viac informácií o Stromboli
Webová stránka programu globálneho vulkanizmu Smithsonian Institution: Stránka Stromboli.
Gates, A. E. a Ritchie, D., 2007, Encyklopédia zemetrasení a sopiek, tretie vydanie: New York, NY, knihy Checkmark, 346 s.
Talianske sopky: Cradle of Volcanology: Sopka Stromboli.
Mattia a kol., 2008, Geofyzikálne výskumy inštalatérskeho systému sopky Stromboli (Liparské ostrovy, Taliansko). Journal of Volcanology and Geophysical Research, v. 176, č. 4, str. 529-540.
Verne, Jules, 1864, Cesta do stredu Zeme (Voyage au Centre de la Terre).

Pozri si video: výlet na ostrov Stromboli - pozorovanie sopky, dovolenka Taliansko