Astronómia, satelit, vesmír

AKO SÚ METEORITY SVETOM?

AKO SÚ METEORITY SVETOM?SPRIEVODCA ZBERANÍM A METEORITNÝM TRHOM


Štvrtý zo série článkov Geoffrey Notkin, Aerolite Meteorites

Železné meteority Nininger: Tri malé železné meteority, ktoré nesú ručne maľované čísla zbierok amerických laboratórií H.H. Niningera. Zo starých publikácií AML vieme, že „D91“ bola Niningerova predpona pre železný meteorit v Texase v Odese. Uprostred je teda 115. exemplár Odesy, ktorý katalogizoval Dr. Nininger. Meteority s ručne maľovanými číslami v ročníku sú veľmi žiaduce a tieto vzorky sú pre zberateľov oveľa cennejšie ako porovnateľná Odesa, ktorá nemá historický pôvod. Fotografia Leigh Anne DelRay,

Zbieranie meteoritov - Prvé dni

Keď som koncom šesťdesiatych rokov vyrastal v Anglicku ako malý chlapec, mojou najväčšou pamiatkou bolo cestovanie do nádherného londýnskeho geologického múzea (dnes súčasť Prírodovedného múzea v Londýne), aby navštívil svoje zbierky minerálov a meteoritov. V tom čase boli takmer všetky známe meteority umiestnené na univerzitách a múzeách a súkromné ​​vlastníctvo nebolo bežné.


Čo sú meteority?

Priekopnícky americký meteoritový vedec Harvey H. Nininger otvoril svoje múzeum meteoritov pri Route 66 v Arizone v roku 1946 a bol jedným z prvých ľudí, ktorí začali ponúkať vzorky meteoritu na predaj verejnosti. Niekoľko spoločností zaoberajúcich sa prírodnou históriou, napríklad Wardova prírodná veda, bolo tiež zdrojom meteoritových vzoriek, ale vesmírne horniny boli zväčša doménou akademickej obce a niekoľkými excentrickými zberateľmi.

V 70. a začiatkom 80. rokov 20. storočia začali odvážni nadšenci ako Robert Haag, Allan Langheinrich, Marvin Kilgore, Blaine Reed a Edwin Thompson premieňať svoju vášeň pre vesmírne skaly na legitímne podniky a zrodil sa moderný svet zhromažďovania meteoritov. V období pred internetom, bez populárnej tlačenej publikácie zameranej na začínajúci vesmírny kolektor, bolo ťažké stretnúť sa s nadšencami. Časopisy astronómie a Sky & Telescope by príležitostne publikoval články o meteoritoch; niekedy môže byť medzi zadnými stránkami týchto publikácií nájdená malá reklama na „meteority“ a prví predajcovia rozposielali informačné bulletiny a ručne vyrábané katalógy svojim malým zákazníkom.

Dnes sú kozmické horniny ľahko dostupné z mnohých rôznych predajní a štvrťročne meteorit Časopis vyhovuje nadšencom vesmírnych rockov, rovnako ako mesačná online publikácia Meteorit Times a Meteoritský zoznam adries (online zoznamy). Existuje mnoho ľudí, ako som ja, ktorí pracujú s meteoritmi na plný úväzok, a množstvo zberateľov / obchodníkov, ktorí prevádzkujú podniky súvisiace s meteoritmi na čiastočný úväzok, aby pomohli upísať náklady spojené s rozšírením ich vlastných osobných zbierok.

Exponát meteoritu na prehliadke drahokamov: Zberatelia si užívajú ukážky vzácnych a historických exemplárov meteoritov na R.A. Showroom Langheinrich Meteorites počas každoročných vitrín Tucson a minerálov. Zberatelia a predajcovia sa hrnú do Tucsonu, AZ každý február, aby nakupovali, predávali a obchodovali s kameňmi. Tucsonova klenotová show je najväčšia na svete a ponúka všetky typy prírodných zbierok vrátane fosílií, minerálov a drahokamov. Fotograf Geoffrey Notkin,

Polovica plátu pallasitového meteoritu: 67,9 gramový polovičný plátok palmyitu Imilac z chilskej púšte Atacama. Tento meteorit bol rozdelený a vyleštený, aby odhalil nádherné priesvitné olivínové kryštály. Predpokladá sa, že pallasity sa vytvorili na hranici jadra / plášťa veľkých asteroidov a patria medzi najvyhľadávanejšie zberateľské meteority. Imilac je obzvlášť stabilný pallasit a príklady, ako je tento, s čírymi a farebnými kryštálmi sú kolektormi vysoko cenené. Fotografia Leigh Anne DelRay,

Ako hodnotné sú meteority?

Meteority sa zvyčajne predávajú podľa hmotnosti. Komunita zhromažďujúca meteority používa metrický systém, takže hmotnosti sa merajú v gramoch a kilogramoch a rozmery v centimetroch a milimetroch.

Rovnako ako v prípade väčšiny zberateľských predmetov je obchodná hodnota meteoritu určovaná množstvom faktorov, medzi ktoré patrí rarita typu, miesto pôvodu, stav zachovania a krása alebo estetická príťažlivosť. Je dôležité poznamenať, že nové a pozoruhodné meteoritové nálezy by sa mali vždy sprístupniť vedeckej komunite na účely štúdia. Akonáhle je meteorit analyzovaný a klasifikovaný akademickou obcou, prebytočné exempláre sa dostanú na komerčný trh. Proces prijímania do oficiálnej vedeckej literatúry v skutočnosti dodáva meteoritu obchodnú hodnotu.

Ceny meteoritov sa líšia v závislosti od zdroja, ale tu uvedené čísla sú typické pre maloobchodné hodnoty na dnešnom trhu. Neklasifikovaný kameň chondrid vyzdvihnuté kočovníkmi putujúcimi po púšťach Sahara sú ľahko dostupné za približne 0,50 USD / gram. Atraktívne kamene z pádu Gao-Guenie (Burkina Faso, Afrika, 5. marca 1960) možno kúpiť za približne 1,50 USD / g a jeden kilogram kilogramu meteoritu Campo del Cielo zo provincie Chaco v Argentíne je možné kúpiť je to asi 400 dolárov.

Ruské železo Sikhote-Alin (padol 12. februára 1947) je najväčšou jedinou meteoritovou udalosťou v modernej zaznamenanej histórii a jednotlivci - exempláre meteoritov, ktoré pristáli ako jeden neporušený kus, namiesto toho, aby vybuchli na zemi alebo v jej blízkosti - boli zberateľmi vyhľadávané kvôli ich úžasné sochárske vlastnosti a povrchové vlastnosti. Prémiový exemplár Sikhote-Alin bude niesť cenovú známku od 2 do 3 $ / gram.

pallasity sú meteority z kamenitého železa plnené olivínom (peridot drahokamu) a sú obzvlášť žiaduce, keď sú rezané a leštené kvôli zvodnej farbe a priesvitnosti kryštálov, ktoré obsahujú. Pripravené plátky stabilných pallasitov, ako sú Imilac (Čile), Glorieta Mountain (Nové Mexiko, USA) a Esquel (Argentína), sú ocenené za svoje farebné drahokamy a dlhodobú stabilitu a prinesú medzi 20 a 40 $ / gram. Meteority sú ťažké, takže kvalitný kúsok malej tanierovej misky stojí tisíce dolárov.

Na hornom konci cenovej stupnice sú neobvyklé typy, ako napríklad diogenite Tatahouine (padol 27. júna 1931, Foum Tatahouine, Tunisko). Prvotriedny exemplár ľahko získa 50 dolárov za gram, zatiaľ čo zriedkavé príklady lunárnych a marťanských meteoritov sa môžu predávať za 1 000 dolárov / gram alebo viac - takmer štyridsaťnásobok súčasnej ceny zlata!

Meteorit s historickými značkami: 197.2 gramová železa Henbury nájdená v Austrálii v polovici 30. rokov minulého storočia, obklopená zbierkou identifikačných kariet a štítkov múzeí. Tento konkrétny Henbury bol získaný v inštitucionálnom obchode s Prírodovedeckým múzeom v Londýne a bol uvedený aj vo vedeckej publikácii uverejnenej počas 30. rokov. Takáto neobvyklá proveniencia pridáva značnú hodnotu tomu, čo je už dnes veľmi príťažlivé sochárske dielo. Zobrazené identifikačné preukazy pochádzajú z najvýznamnejších múzeí a zbierok na svete vrátane múzea National D'Histoire Naturelle (Paríž), zbierky meteoritov Oscara E. Monniga (Fort Worth, Texas), Britského múzea a Americké laboratórium meteoritov. Historické štítky, ako sú tieto, výrazne zvyšujú hodnotu vzoriek meteoritov, ktoré sprevádzajú. Fotografia Leigh Anne DelRay,

Historické meteority

Niektorí kolektori sú priťahovaní k inak obyčajným meteoritom, ktoré majú zaujímavú históriu, ako je napríklad Beaver L5 chondrit - používaný ako dverový uzáver v Beaver County, Oklahoma väzenie počas 40. rokov 20. storočia - alebo Claxton L5 chondrite, ktorý zbúral poštovú schránku v Evans County, Georgia. v zime 1984. Zberatelia vyhľadávajú exempláre, ktoré majú jedinečný pôvod, pretože poskytujú spojenie s nadšencami, ktorí odišli pred nami. Harvey Nininger a jeho nástupca, Glenn Huss, namaľoval na svoje vzorky malé, starostlivé zbierky, ktoré boli sprevádzané kartami vzorov American Meteorite Laboratory. Pomerne bežný meteorit, ako je železo Canyon Diablo (Arizona, USA), sa stáva vysoko zbierateľným, ak má Niningerovo číslo.

Hlavné múzeá s rozsiahlymi zbierkami niekedy obchodujú s predajcami meteoritov a poľovníkmi s cieľom získať nový materiál. Napríklad exemplár s označením alebo číslom z Amerického prírodovedného múzea v New Yorku alebo z Prírodovedného múzea v Londýne sa dramaticky zvyšuje v peňažnej hodnote, keďže jeho pozemská história putuje so vzorkou vo forme úradnej dokumentácie. Známe zberateľov, ktorí zaplatili stovky dolárov za inak nezvyčajný exemplár čisto preto, že prišiel s vintage rukou písaným štítkom veľkého historického záujmu.

Meteority v horách Riker: Zberatelia často zobrazujú plátky a malé hodnotné jednotlivé meteority v sklenených boxoch označovaných ako hory Riker. Na snímke (vľavo hore) je výrez nárazovej breccie (suchozemskej horniny deformovanej masívnym dopadom meteoritu), ktorú som zhromaždil vo vnútri kráteru Popigai počas našej expedície v roku 1999 na severnú Sibír, a (vpravo hore) kamenný meteorit Wiluna (svedkom pádu H5) 2. september 1967, Západná Austrália) s ručne maľovaným zbierkovým číslom austrálskeho múzea. Keďže sa meteority predávajú podľa hmotnosti, zberatelia a predajcovia často cestujú do drahokamov s prenosným digitálnym meradlom a lupou na skúmanie vzoriek. Vedci a profesionálni predajcovia používajú kocku 1 cm na zobrazenie mierky pri fotografovaní vzoriek meteoritu. Fotografia Leigh Anne DelRay,

Falls versus Finds

Meteority, ktoré spadajú pod dôveryhodných pozorovateľov, sú známe ako svedkami pádov, zatiaľ čo tie, ktoré sa náhodou objavia neskôr, sa nazývajú nálezy, Svedkovití pády spravidla spravujú vyššie ceny ako nálezy a niektorí kolektori meteoritov sa osobne snažia získať príklad meteoritu, ktorý padol v deň ich skutočných narodenín. Nie je to vždy ľahká úloha. Jeden kameň, ktorý padol v mojich narodeninách v západných Spojených štátoch, je zamknutý v hlavnej zbierke múzea a nikdy nebudem schopný získať kúsok, hoci mám nádej!

Slávny meteorit Peekskill je obyčajný chondrit (H6) bez osobitného vedeckého záujmu, ale je to vynikajúci príklad toho, ako môže pozoruhodný príbeh pridať hodnotu pre inak nevšedný meteorit. Skutočnosť, že 12,4 kg kameň Peekskill v noci 9. októbra 1992 vrazil do kmeňa zaparkovaného Chevyho Malibua z roku 1980, ho robí jedným z najžiadanejších exemplárov pre zberateľov svedkov. Aj keď by ste si mohli ľahko kúpiť ďalší chondrit H6 za 1 $ / gram alebo menej, vzorka Peekskill bude stáť 100 až 200 dolárov / gram, ak nájdete niekoho, kto sa chce rozlúčiť s kusom.

Identifikácia meteoritov
Ak by ste sa chceli dozvedieť viac o identifikácii meteoritov a zistiť, ako vykonávať niektoré jednoduché testy doma, navštívte Sprievodcu Aerolite pre identifikáciu meteoritov. Meteority sú veľmi cenné tak pre vedeckú komunitu, ako aj pre nadšených zberateľov. Takže, ak si myslíte, že niekto pristál na vašom záhrade, nezabudnite si ho nechať skontrolovať!

Estetické meteority

Niektorí zberatelia, ako ja, sú priťahovaní k esteticky krásnym žehličkám, ktoré boli kované prvkami počas ich ohnivého ponoru smerom k našej planéte. Tavenie v našej atmosfére môže formovať meteority, najmä žehličky, do fantastických sochárskych tvarov. Môžu získať vlastnosti najmä pre meteority, ako sú regmaglypts (Odtlačky), orientácia, potrubia, fúzna kôra, a vo veľmi zriedkavých prípadoch prírodné diery. Meteority, ktoré vykazujú dobré príklady niektorých alebo všetkých týchto prvkov, ovládajú prémiovú cenu na trhu zberateľov.

Sikhote-Alin meteorit s dierou: Na jeseň roku 1947 bol svedkom nádherného 1 315 gramového kompletného železného meteoritu zo Sikhote-Alin. Tento vynikajúci estetický exemplár je čiastočne orientovaný, pokrytý jemnými regmaglyptami (odtlačky prstov) a vykazuje mimoriadne zriedkavú veľkú prírodnú dieru. Menej ako jeden z tisíce železných meteoritov má prirodzene sa vyskytujúce diery a meteorit tejto kvality by urobil vynikajúci vrchol v hlavnej zbierke. Fotograf Geoffrey Notkin,

Kompletný individuálny a úplný výrez: Populárnou stratégiou zhromažďovania medzi nadšencami je získať úplného jednotlivca aj úplný výrez z rovnakého meteoritu. Týmto spôsobom môžu byť v tej istej kolekcii zobrazené vnútorné aj vonkajšie vlastnosti konkrétneho meteoritu. Na obrázku je kompletný jednotlivec, 133,8 gramov s ručne maľovaným H. H. Niningerovým číslom 176.15, spolu s úplným vylešteným plátkom, 39,0 gramov s Niningerovým číslom 176,71, meteoritu Harrisonville. Tento chondrit L6 bol nájdený v Cass County, Missouri v roku 1933. Fotografia Geoffrey Notkin,

Ako začať zbierať meteority

Existuje takmer toľko spôsobov, ako zbierať, ako sú rôzne meteority. Mám dobrého priateľa, ktorý vlastní iba orientované meteority; ďalšiu, ktorej celú zbierku tvoria meteority, ktoré sa ocitli. Môj kolega vo Phoenixe sa špecializuje na meteority z nášho domovského štátu Arizona a ďalší priateľ v Denveri má úžasný sortiment malých dokonale fúzovaných jedincov. Iní zbierajú iba svedkové pády, mikro držiaky (plátky malej časti vo výkladových skriniach), tenké rezy alebo pallasity. Zberatelia typov sa snažia získať jeden reprezentatívny príklad každého známeho petrologického typu - impozantná úloha!

Nový zberateľ môže začať tým, že získa jeden exemplár z každej z troch hlavných meteoritových skupín: žehličky, kamene a kamenné liatiny. „Klasické“ žehličky ako Sikhote-Alin, Canyon Diablo, Odessa (Ector County, TX, USA), Henbury (Austrália) sú zastúpené vo väčšine veľkých zbierok a všetky sú relatívne cenovo dostupné. Kamene ako Gao-Guenie, Gold Basin (Mohave County, AZ, USA) a severozápadná Afrika (NWA) 869 - krásna brecciated chondrit zo Saharskej púšte - bolo nájdených vo veľkom počte a exempláre malej veľkosti sa dajú ľahko kúpiť za 50 až 100 dolárov. Kamene, ktoré zahŕňajú mesosiderites a pallasity sú najvzácnejšie z troch hlavných tried, ale čílsky mezosiderit Vaca Muerta a ruský pallasit Seymchan sú k dispozícii za primerané ceny.

Pokročilejší kolektor môže začať nakupovať plátky (sekcie), aby ukázal vnútornú štruktúru meteoritov. Gibeon (Namíbia) je po rezaní veľmi stabilný, po vyleptaní slabým roztokom kyseliny dusičnej vykazuje krásny kryštalický vzor a je obľúbený medzi nadšencami.

Po niekoľkých rokoch má väčšina milovníkov tendencie rozvíjať oblasť osobitného záujmu a sústreďovať sa na zhromažďovanie tých meteoritov, ktoré sú pre nich obzvlášť fascinujúce.

Preskúmajte pole, zistite, čo je k dispozícii, porozprávajte sa s predajcami a zberateľmi a urobte si prieskum. Existuje niekoľko dobrých kníh, ktoré vám pomôžu dozvedieť sa viac o zhromažďovaní meteoritov a meteoritov, a najmä odporúčam Terénny sprievodca meteoritmi a meteoritmi - autori O. Richard Norton a Lawrence A. Chitwood, a Umenie zhromažďovania meteoritov autor: Kevin Kichinka.

Meteorwritings Menu
Čo sú meteority?
Druhy a klasifikácia meteoritov
Identifikácia meteoritov
Koľko stojí meteoritov?
Impactites!
Železné meteority
Lov meteoritov
Kamenné meteority
Kamenité meteority
Ako začať zbierať meteority

Predajcovia meteoritov:Kde kúpiť meteorit

Hľadanie výrazu „na predaj meteority“ spoločnosťou Google v čase písania tohto textu prinieslo 91 300 návratov, takže v kybernetickom priestore existuje veľa možností.

Moja najdôležitejšia rada všetkým zberateľom, najmä nováčikom, je táto: poznať svoj zdroj! Meteority sú drahé a udržiavanie dobrej povesti čestného obchodníka je v našom podnikaní nevyhnutné. Mnoho exemplárov vysokej hodnoty sa predáva v extrémne malých kúskoch, najmä v lunárnych a marťanských meteoritoch. Čiastkový gram fragmentu shergottitu z planéty Mars môže vyzerať nepohodlne podobne ako kúsok cementu, takže je dôležité vedieť, že kupujete od renomovaného zdroja. Existuje veľa falošných a nepravdivých meteoritov, najmä na eBay, takže vždy nakupujte od etablovaného a skúseného obchodníka, ktorý bude stáť za autentickosťou svojho tovaru.

Prehliadanie meteoritových šarží na eBay môže byť zábavné a trochu znepokojujúce. Zdá sa, že každá ďalšia ponuka je opísaná ako „úžasná“, „jednoducho najlepšia“ alebo „kvalita múzea!“ Pravdivé exempláre múzea sú medzi sebou vzdialené, takže neverte všetkému, čo čítate v aukčných zoznamoch. Ako už bolo povedané, eBay môže byť dobrým miestom na zostavenie zbierky lacných meteoritov, ale poviem to znova, uistite sa, že kupujete od dodávateľa so solídnou povesťou.

Medzinárodná asociácia zberateľov meteoritov (IMCA) sa venuje udržiavaniu vysokých štandardov integrity na trhu s meteoritmi a členovia zobrazujú logo IMCA na svojich webových stránkach. Ako podmienku členstva musia predajcovia IMCA stáť za autentickosťou každého kusu, ktorý predávajú, takže spolupráca s predajcom pridruženým k IMCA môže byť dobrým prvým krokom.

V súčasnosti je na predaj viac meteoritov ako kedykoľvek v histórii, takže teraz je ten pravý čas na založenie vlastnej osobnej zbierky vesmírnych hornín.

Kniha Meteoritu Geoffa Notkina


Geoffrey Notkin, spolumajiteľ televíznych seriálov Meteoritov mužov a autor Meteorwritings na Geology.com, napísal ilustrovaného sprievodcu obnovením, identifikáciou a pochopením meteoritov. Ako nájsť poklad z vesmíru: Odborná príručka k lovu a identifikácii meteoritov je brožovaná kniha s rozmermi 6 "x 9" so 142 stranami informácií a fotografií.

O autorovi


Fotograf
Leigh Anne DelRay

Geoffrey Notkin je lovec meteoritov, autor prírodných vied, fotograf a hudobník. Narodil sa v New Yorku, vyrastal v Londýne v Anglicku a teraz si robí svoj domov v Sonoranskej púšti v Arizone. Jeho práca sa často venuje vedeckým a umeleckým časopisom Prehľad čitateľov, Village Voice, Wired, meteorit, Semeno, Sky & Telescope, Rock & Gem, Lapidary Journal, GEOTIMES, New York Pressa početné ďalšie národné a medzinárodné publikácie. Pravidelne pracuje v televízii a pripravuje dokumentárne filmy pre The Discovery Channel, BBC, PBS, History Channel, National Geographic, A&E a Travel Channel.

Aerolite meteority - WE KOPAŤ SPACE ROCKS ™