Astronómia, satelit, vesmír

METEORITY KAMENE-ŽELEZA

METEORITY KAMENE-ŽELEZATO NAJLEPŠIE Z OBOCH SVETOV


Deviata v sérii článkov Geoffrey Notkin, Aerolite Meteorites

Obrovský pallasit na streche Brenham: Autor (naľavo hore) a jeho poľovnícky partner, Steve Arnold, s pallasitom 230 lb od slávneho Brenhamu, strešného poľa Kansas. Masu sme objavili pri filmovaní dokumentárneho filmu „Meteoritov“ vedcovského kanála na jeseň roku 2008. Meteorit bol hlboko pochovaný a taký veľký a nepraktický, že musel byť zdvihnutý zo svojej vykopávkovej jamy v vedre rýpadla. Pokiaľ ide o veľkosť a hmotnosť, tento meteorit je v 1% zo všetkých exemplárov, ktoré sa kedy našli na Zemi. Fotografia Caroline Palmerovej,

V druhej epizóde Meteorwritings, „Typy a klasifikácia meteoritov“, sme predstavili prehľad troch hlavných skupín vesmírnych hornín: železa, kameňov a kamenných liatin. Tento mesiac sa podrobnejšie pozrieme na najvzácnejšie a najneobvyklejšie z týchto skupín - kamenné železo - preskúmame, ako sa vytvorili, a zvážime niekoľko dôležitých príkladov.

Esquel pallasite: Časť plátok krásneho palestitu Esquel z mesta Chubut v Argentíne. Pre tento meteorit sú typické veľké, farebné podlhovasté kryštály. Všimnite si spôsob, akým sa kryštály v blízkosti drsného (prírodného) okraja zmenili na suchozemské počasie z oranžovej a žltej farby, zatiaľ čo kryštály bližšie k stredu pôvodnej hmoty si zachovali svoju pravú olivovozelenú farbu. Fotograf Geoffrey Notkin,

Čo sú to kamenné meteority?

Ako bolo uvedené v predchádzajúcich vydaniach Meteorwritings, železné meteority sa skladajú predovšetkým zo železa a niklu a kedysi tvorili súčasť jadra planét alebo veľkých asteroidov. Kamene sú najhojnejším typom meteoritu a najčastejšie tvorili časť kôry telies v asteroidnom páse. Aj keď mnohé z nich obsahujú aj trosky mimozemského niklu a železa chondruly v mnohých ohľadoch vyzerajú podobne ako pozemské horniny. V porovnaní s ostatnými dvoma hlavnými skupinami sú kamenné železo veľmi zriedkavé a tvoria menej ako 2% všetkých známych meteoritov. Obsahujú zhruba rovnaké časti ostatných dvoch tried. Inými slovami, kamenné železo pozostáva zo zmesi nikel-železo a kremičitany.

Imilac pallasit: Detail z veľkého úplného plátu palmyitu Imilac z chilskej púšte Atacama s hmotnosťou 174,5 gramov. Všimnite si hranaté, priesvitné olivínové kryštály (peridot drahokamu). Imilac je robustný a stabilný pallasit, a keď je rezaný a leštený pomocou profesionálneho preparátora, plátky môžu byť dostatočne tenké, aby umožňovali naliať svetlo cez kryštály. Zobrazená plocha je približne 95 mm x 60 mm. Fotografia Leigh Anne DelRay,

Druhy kamenných meteoritov


Čo sú meteority?

Kamenné železo sa delí na dve skupiny: pallasity a mezosiderity. Pôvodne sa považoval za podobný pôvod a zloženie. Predpokladá sa, že tieto dva typy kamenných žehličiek sa vytvorili veľmi odlišnými spôsobmi a sú kombinované v jednej skupine nie tak veľa kvôli ich vzájomnej podobnosti, ale skôr preto, že sú tak odlišné od ostatných meteoritov.

Mesosiderite: Malý jednotlivec mezosideritu známy ako severozápadná Afrika (NWA) 2932. Tento exemplár bol nájdený v saharskej púšti a bol vyrezaný a vyleštený, aby sa odhalil jeho obsah železa a kremičitanov. Lesklá kovová matrica je posypaná tmavšími silikátovými inklúziami. Zobrazená plocha je približne 25 mm x 15 mm. Fotografia Leigh Anne DelRay,

Pallasity:Drahokamy z iných svetov

Pravdepodobne najkrajší zo všetkých meteoritov, pallasity, obsahuje hojný olivín suspendovaný v nikel-železnej matrici. Keď sú pallasity brúsené a leštené, odhalia priesvitné kryštály, ktoré sú prirodzene zelenej farby, ale niekedy v dôsledku suchozemského zvetrávania získajú žlté, zlaté alebo hnedé odtiene. Keď sú kryštály olivínu dostatočne čisté, sú známe ako peridot drahokamov. Pallasiti sa pomenúvajú od Simona Petera Pallasa, nemeckého lekára a prírodovedca, ktorý prvý raz opísal pallasit Krasnojarsk (Sibír) v roku 1772.

Počasie meteorit Brenham: Veľmi zvetraný príklad malého brenhamského meteoritu so zlomenou tvárou. Tento exemplár má zaujímavú históriu: Obnovili sa v 30. rokoch v Brenhame v Kansase počas výpravy priekopníckeho amerického výskumníka a poľovníka meteoritov H. H. Niningera. Tento kus bol súčasťou veľkej zbierky, ktorú Nininger predal do Prírodovedného múzea v Londýne po tom, čo odišiel z lovu meteoritov. Neskôr som získal kúsok v inštitucionálnom obchode s NHM a priviedol som ho späť do Spojených štátov. Tento kúsok Brenham bol nájdený vo vlhkej bahnitej časti strewnfielda a veľká časť niklu bola terestrizovaná, zatiaľ čo kryštály olivínu zostávajú nedotknuté. Korodované exempláre, ako sú tieto, sa neoficiálne nazývajú meteoródy. Fotografia Leigh Anne DelRay,

Pallasity aPeridot Gemstone Standard

V roku 1902 45-kg meteorit známy ako Marjalahti padol v Rusku na Respubliku Kareliya. Je to jeden z iba troch existujúcich pallasitov, ktoré boli svedkami pádu. Po získaní a skúmaní meteoritu sa zistilo, že kryštály olivínu, ktoré obsahuje, boli také vysoko kvalitné, že drahokamy z marjalahtiho pallasitu boli prijaté ako úradný štandard pre peridoty. Takže mimozemské kryštály, ktoré vznikli vo vesmíre, stanovili meradlo pre pozemské peridotické drahokamy. Akonáhle sa gemológom dozvedela vynikajúca kvalita marjalahtiho peridotu, z plátov meteoritového rezu sa na štúdium odstránilo veľa kryštálov a zostalo len veľmi málo nedotknutých vzoriek. Marjalahti sa na trhu zberateľov zriedka ponúka a príklady sa dajú získať kdekoľvek od 40 do 100 dolárov za gram.

Viac informácií o identifikácii meteoritov
Ak by ste sa chceli dozvedieť viac o identifikácii meteoritov a zistiť, ako vykonať niektoré ďalšie jednoduché testy doma, navštívte Sprievodcu Aerolitom pre identifikáciu meteoritov. Meteority sú veľmi cenné tak pre vedeckú komunitu, ako aj pre nadšených zberateľov. Takže, ak si myslíte, že niekto pristál na vašom záhrade, nezabudnite si ho nechať skontrolovať!

Pallasitová formácia

Verí sa, že sa v nich vytvorili pallasity diferencované asteroidy (asteroidy, ktoré boli zmenené tepelnými procesmi a rozdelili sa na jadro a plášť). Pozoruhodný autor vedy O. Richard Norton vysvetľuje vo svojej vynikajúcej knihe The Cambridge Encyclopedia of Meteorites:

Pallasity možno považovať za nemiešateľnú emulziu, ako je olej a voda. Počas diferenciácie by frakčná kryštalizácia mala oddeliť dva hlavné minerály. olivín je ultramafický minerál, ktorý sa tvorí a hromadí hlboko v tele asteroidu. Vieme si predstaviť, že sa zhromažďuje ako kumulatívna vrstva na hranici jadra / plášťa.

Pallasity sa pravdepodobne vytvorili v pomerne malej zóne v rámci týchto diferencovaných asteroidov, čo môže vysvetľovať ich vzácnosť. Z mnohých tisícov identifikovaných meteoritov existuje iba asi 45 známych pallasitov.

Strešné pole Vaca Muerta: Počas našej expedície v roku 1997 po chilskej púšte Atacama autor naskenuje strewnfield Vaca Muerta ďalekohľadom. Je to jedna z najviac pustých púští na Zemi, ktorá nemá takmer žiadny život rastlín ani zvierat. Otvorené, svetlo zafarbené povrchy sú ideálne na skalné honenie a Atacama priniesla početné nálezy meteoritov. Fotografia Steve Arnolda,

Mesosiderity: Cosmic Collages

Niektorí zberatelia a nadšenci sa môžu v porovnaní so svojimi krásnymi sesternicami, pallasitmi, javiť ako ošklivé kačice. Mesosiderity si pomenujú grécke slová „železo“ a „polovica“ a sú zložené z približne rovnakých množstiev nikel-železo a kamenné zložky. Väčšina z nich je brecciated a mnohé vykazujú zlomené a nepravidelné inklúzie kremičitanových minerálov bohatých na horčík. Strieborné kovové vločky a žily sa zreteľne odlišujú od tmavých silikátov a leštené pripravené plátky niekedy pripomínajú nočnú oblohu. Brekciálna konzistencia mezosideritov viedla meteoritikov k teoretickému názoru, že mohli byť tvorené veľkými asteroidálnymi zrážkami, ktoré spojili rôzne typy materiálov do jedinej hmoty. Významní meteoritici Dr John T. Wasson a Dr. Alan E. Rubin rozpracovali v liste list príroda:

Počas obdobia vzniku planéty vznikli mezosiderity nízko-rýchlostnými zrážkami veľkých fragmentov kovového jadra s povrchom telesa diferencovanej asteroidy. Tieto kolízie redukovali plášte a kôry na malé silikátové úlomky, ale ponechali jadrá vo forme veľkých, odolných kovových úlomkov.

Podobne ako pallasity, aj mezosiderity sú mimoriadne zriedkavé, iba s približne päťdesiatimi zdokumentovanými príkladmi.

Vzorky mezosideritu: Zbierka vzoriek mezosideritov zo strewnfieldu Vaca Muerta v Čile. Všimnite si žltej a oranžovej oxidácie na jednotlivých fragmentoch. Stred horného dielu bol vyrezaný a vyleštený, aby sa odhalil exotický a lesklý interiér, ktorý pôvodne hľadači prospievania 19. storočia zamieňali za striebro. Fotografia Leigh Anne DelRay,

Niektoré dôležité kamenné meteority

IMILAC
Miesto: Púšť Atacama, Čile
Prvý objav: 1822
Klasifikácia: Pallasite (PAL)

Vysoká púšť Atacama v severnom Čile je jedným z najsuchších a najviac pustých miest na Zemi. NASA tam otestovala skorý prototyp vozoviek Mars, pretože terén bol najbližšie k dispozícii pre Red Planet. V roku 1822 prieskumníci objavili niekoľko veľkých hmôt palmyitu Imilac, ktorí sedeli v plytkých nárazových jamách. Neďaleko narazili na kompaktné strefové pole obsahujúce tisíce malých kúskov v tesnej blízkosti. Povrch meteoritov Imilac vykazoval značné zvetrávanie, čo svedčí o starom poklese, a mnoho olivínových kryštálov bolo odtrhnuté púštnym vetrom a zanechalo za sebou malé fragmenty železa podobné skeletu. Keď sa brúsili a leštili, väčšie kusy odhalili nádherné zelené a zlaté uhlové kryštály, ktoré neboli ovplyvnené suchozemským počasím. Imilac je extrémne stabilný meteorit a môže sa pripraviť na tenké a nápadne krásne plátky, ktoré sú vysoko priesvitné a pri prirodzenom slnečnom svetle sa javia ako žiariace. V roku 1997 som sa so svojím poľovným partnerom Steve Arnoldom vydal na dlhú a náročnú cestu do mesta Imilac a na niekoľko ďalších meteoritických lokalít v Čile. Odobrali sme veľa exemplárov a meteorit časopis vydal správu o našom dobrodružstve „Hard Road to Imilac“ v roku 1998.

Meteorwritings Menu
Čo sú meteority?
Druhy a klasifikácia meteoritov
Identifikácia meteoritov
Koľko stojí meteoritov?
Impactites!
Železné meteority
Lov meteoritov
Kamenné meteority
Kamenité meteority
Ako začať zbierať meteority

VACA MUERTA
Miesto: Púšť Atacama, Čile
Prvýkrát objavený: 1861
Klasifikácia: Mesosiderit (MES)

Imilac nie je jediný dobre známy meteorit, ktorý bol objavený v Atacame. V roku 1861 našli prospektori pri hľadaní drahých kovov niekoľko ťažkých železných hornín. Potom, čo sa rozbili niektoré masy otvorené a študovali ich žiariace interiéry, si prospektori pomýlili kamene so striebornou rudou. Keď boli masy neskôr identifikované ako meteority a klasifikované ako mezosiderity, dostali meno Vaca Muerta (v španielčine „mrtvá krava“). V predchádzajúcich rokoch bolo odhalených veľa exemplárov a Vaca Muerta je mesosiderit, ktorý je najčastejšie zastúpený v súkromných zbierkach meteoritov.

Meteority sú zvyčajne pomenované po meste najbližšom k miestu objavu, ale v tejto časti Atacamy nie sú žiadne mestá. Počas našej expedície v roku 1997 sme spolu s Stevom strávili nejaký čas lovom na veľkom strewnfielde a stále je možné nájsť miesto, kde by prospektori prvýkrát skúmali meteority Vaca Muerta. Blízko starého tábora prospektorov sme narazili na starú slnkom bielenú kostru hovädzieho dobytka a dospeli sme k záveru, že to pravdepodobne bol pôvod názvu meteoritu. Preskúmali sme bezprostrednú oblasť pomocou detektorov kovov a Steve rýchlo lokalizoval silný terč, zahrabaný pod niektoré kosti. Rýchlo sme sa kopali do piesku nad terčom a boli sme trochu sklamaní, keď sme našli starú podkovu. „Dokonca dostali nesprávne meno meteoritu,“ zvolal Steve. Súhlasil som a navrhol, aby sa snáď premenoval na Caballo Muerte („Mŕtvy kôň“).

Esquel
Miesto: Chubut, Argentína
Prvýkrát objavený: 1951
Klasifikácia: Pallasite (PAL)

Možno najobľúbenejší pallasit medzi zberateľmi je Esquel cenený za jeho veľké obdĺžnikové, tmavo zelené kryštály. Jedna hmota s hmotnosťou 755 kg bola získaná v Chubute na argentínskom teritóriu v roku 1951 alebo pravdepodobne skôr. Hmota bola rozrezaná na niekoľko kusov a kúpená meteoritovými kolektormi z Argentíny a Spojených štátov. V pôsobivom centre Rose pre Zem a vesmír v New Yorku sa dnes zobrazuje pôsobivý úplný kúsok Esquetu. Vďaka svojej stabilite a bohato zafarbeným kryštálom sú exempláre značky Esquel niekedy používané klenotníkmi na výrobu príveskov.

BRENHAM
Miesto: Kiowa County, Kansas, USA
Prvýkrát objavený: 1882
Klasifikácia: Pallasite (PAL)

Počas osemdesiatych rokov 20. storočia zozbieral hraničný farmár menom Eliza Kimberly zhruba 1 tony hornín z usadlosti svojej rodiny, a hoci jej manžel myslel, že je blázon, trvala na tom, že temné, ťažké kamene sú meteority. V roku 1890 profesor Cragin, geológ z Washburn University, potvrdil, že jej kamene boli skutočne meteority a odkúpil od nej niekoľko vzoriek. Slávny lovec meteoritov H.H. Nininger našiel v 30. rokoch a H.O. v Brenhame veľa jedincov. Stockwell, amatérsky geológ z Hutchinson v Kansase, v roku 1947 odkryl masu s hmotnosťou 1 000 libier.

V roku 2005 Steve Arnold navštívil lokalitu Brenham so špecializovaným detektorom meteoritov, ktorý navrhol, a našiel pallasit s hmotnosťou 1 400 lb - najväčší v USA. Steve a ja sme pokračovali v práci v Brenhame niekoľko rokov. Objavili sme početné veľké masy a použili sme streľisko v Brenhame ako filmové miesto pre niekoľko televíznych dokumentárnych filmov vrátane Najlepšie miesta na nájdenie hotovosti a pokladov a séria PBS Káblová veda.

Brenham je často popisovaný ako „klasický americký meteorit“ a často sa vyskytuje v súkromných zbierkach a múzejných výstavách. Brenhamský pallasit je balený s malými oválnymi kryštálmi a obvykle sa predáva za asi 4 doláre na gram, čo z neho robí jeden z najdostupnejších pallasitov pre zberateľov a zhruba jednu desatinu ceny Esquel.

Pallasity a mezosiderity môžu byť nepárnym párom meteoritického sveta, ale ich neobvyklé zloženie nám poskytuje cenné informácie o prvých dňoch našej slnečnej sústavy a poskytuje nám pohľad na procesy v práci v starovekých asteroidoch.

Kniha Meteoritu Geoffa Notkina


Geoffrey Notkin, spolumajiteľ televíznych seriálov Meteoritov mužov a autor Meteorwritings na Geology.com, napísal ilustrovaného sprievodcu obnovením, identifikáciou a pochopením meteoritov. Ako nájsť poklad z vesmíru: Odborná príručka k lovu a identifikácii meteoritov je brožovaná kniha s rozmermi 6 "x 9" so 142 stranami informácií a fotografií.


O autorovi


Fotograf
Leigh Anne DelRay

Geoffrey Notkin je lovec meteoritov, autor prírodných vied, fotograf a hudobník. Narodil sa v New Yorku, vyrastal v Londýne v Anglicku a teraz si robí svoj domov v Sonoranskej púšti v Arizone. Jeho práca sa často venuje vedeckým a umeleckým časopisom Prehľad čitateľov, Village Voice, Wired, meteorit, Semeno, Sky & Telescope, Rock & Gem, Lapidary Journal, GEOTIMES, New York Pressa početné ďalšie národné a medzinárodné publikácie. Pravidelne pracuje v televízii a pripravuje dokumentárne filmy pre The Discovery Channel, BBC, PBS, History Channel, National Geographic, A&E a Travel Channel.

Aerolite meteority - WE KOPAŤ SPACE ROCKS ™