Sopky

Mount Agung

Mount AgungAktívna a nebezpečná sopka na ostrove Bali.


Mount Agung pri pohľade z východu a stúpajúcich nad oblaky. V diaľke je viditeľný kalderový okraj hory Batur. Počas erupcie v rokoch 1963 - 1964 duneli po týchto svahoch pyroklastické toky a lary. Cestovali až k oceánu a všetkých zabili na svojich cestách.

Mount Agung

Mount Agung je symetrický stratovulkán. Ploché doliny pod sopkou sú plné vulkanických sedimentov z dlhej histórie erupcií a odtoku. Terasové pestovanie ryže je hlavnou poľnohospodárskou činnosťou.

Mount Agung Úvod

Mount Agung, tiež známy ako Gunung Agung, je aktívna sopka na ostrove Bali v oblúku ostrova Indonézia. Je to najvyššie položené miesto na ostrove Bali v nadmorskej výške 3031 metrov.

Mount Agung je stratovulkán vybudovaný dlhou históriou opakujúcich sa erupcií. Stratovulkán bol vybudovaný z erupcií, ktoré produkovali lávu andezitovú, sopečnú brecciu, sopečný popol a pyroklastický odpad.

Ash Cloud Over Mount Agung

Ash Cloud Over Mount Agung vyrobené počas erupcie 2017-2018. Mraky popola stúpali vysoko do atmosféry a spôsobovali leteckú haváriu, ktorá prinútila zatvoriť medzinárodné letisko Ngurah Rai.

Mount Agung je nebezpečná sopka

Erupcie na vrchu Agung môžu byť smrtiace a môžu predstavovať rôzne sopečné riziká pre takmer milión ľudí, ktorí žijú v okruhu 20 kilometrov (30 kilometrov) od hory. Erupcia na vrchu Agung v rokoch 1963-1964 bola jednou z najväčších sopečných erupcií 20. storočia a hodnotila VEI 5 ​​podľa indexu sopečnej výbušnosti.

Fakty o Mount Agung

miesto:Bali, Indonézia
poloha:8.34oS, 115,50oE
Nadmorská výška:2997 m (9830 ft)
Typ sopky:stratovulkán
Posledná erupcia:2019
Sopky v blízkosti:Ijen, Tambora, Merapi, Krakatau

Nedávno v rokoch 2017 - 2018 Mount Agung produkoval veľké oblaky popola, ktoré stúpali na vyvýšeniny asi 4000 metrov. To spôsobilo leteckú núdzovú situáciu a vynútené uzavretie medzinárodného letiska Ngurah Rai, čím sa zničili plány tisícov turistov a iných cestujúcich. Obavy z pyroklastických prúdov, lahov a popola spôsobili, že indonézska vláda nariadila evakuáciu asi 100 000 ľudí, ktorí žijú v okruhu 6 kilometrov (10 km) od sopky.

Nočný pohľad z hory Agung

Potenciálny vplyv erupcie na človeka: Táto nočná fotografia od západného svahu hory Agung ukazuje dolinu a okraj diaľnice Mount Batur v diaľke. Počet nočných svetiel jasne naznačuje hustotu obyvateľstva v tejto oblasti a potenciálny ľudský dopad akejkoľvek erupcie.

Sopečné riziká na vrchu Agung

Na Mount Agung sa vyskytuje niekoľko sopečných nebezpečenstiev. Sú vysvetlené nižšie a uvádzajú príklady z predchádzajúcich erupcií, pokiaľ je to možné.

Pyoklastické toky

Počas erupcie 1963-1964 bolo pomocou pyroklastických tokov 1 usmrtených približne 1700 ľudí. Ide o prehriate oblaky sopečného plynu, sopečného popola a úlomkov hornín. Mraky sú hustejšie ako vzduch, majú teploty až 1 830 ° F (1 000 ° C) a môžu stekať po svahu sopky rýchlosťou viac ako 400 míľ za hodinu (700 kilometrov za hodinu). Ničia a spaľujú všetko, čo je v ich ceste, a môžu zastaviť niekoľko kilometrov za základňou sopky. Jediným spôsobom, ako prežiť pyroklastický tok, je byť mimo svojej cesty skôr, ako začne.

Lahars

Po erupcii v rokoch 1963 - 1964 bolo studenými lahara 1 zabitých asi 200 ľudí. Ide o bahno pozostávajúce z dažďovej vody a sopečného odpadu z erupcie. Silný dážď, ktorý padá vysoko na horu, nasýti hustú zemnú vrstvu sopečného popola. Zosuv pôdy, pravdepodobne vyvolaný zemetraseniami vo vnútri sopky, sa začína a zrýchľuje, keď cestuje po svahu, pri cestovaní zachytáva viac materiálu a hybnosti. Prúd by potom mohol vstúpiť do údolia potoka s rýchlosťou, ktorá je väčšia ako voda v prúde. Pohybujúca sa hmota rastie, keď zametáva prúd vody. Prietok môže pokračovať po prúde kanálom rýchlosťou viac ako 60 míľ za hodinu (100 kilometrov za hodinu) a prejsť viac ako 120 kilometrov (200 kilometrov) za základňu sopky.

Namontujte tektoniku doštičiek Agung

Plate Tectonics Mapa pre Mount Agung: Mount Agung sa nachádza na ostrove Bali na tektonickej doske Sunda, ktorá sa pohybuje okolo 21 milimetrov za rok na západ-severozápad. Austrálska tektonická platňa sa pohybuje na severo-severozápad rýchlosťou približne 70 milimetrov za rok. Doštičky sa zrazia a vytvoria priekopu Java-Sunda, kde austrálska doska subdukuje pod doskou Sunda pri relatívnej rýchlosti asi 70 milimetrov za rok v severozápadnom smere. Mnoho sopiek v Indonézii sa vytvorilo vzájomným pôsobením tektonických platní Austrálie a Sunda; niektoré (ale nie všetky) z týchto sopiek sú zobrazené na mape.

Mount Agung a Plate Tectonics

Sopky Javy, Bali a mnohých ďalších indonézskych ostrovov sa vytvorili vzájomným pôsobením tektonických platní Austrálie a Sunda.

V tejto oblasti sa Austrálsky tanier pohybuje v priemere asi 70 milimetrov za rok smerom na severovýchod. Doska Sunda sa pohybuje v priemere asi 21 milimetrov za rok smerom na západ-severozápad. Tieto dve platne sú v kolízii asi 200 kilometrov južne od ostrova Java a vytvárajú priekopu Sunda-Java (pozri Plate Tectonics Map). 2

Prierez tektoniky Agung Plate

Prierez Tectonics doštičky Agung Plate Zjednodušený prierez tektonických dosiek ukazujúci, ako sa Mount Agung nachádza nad subdukčnou zónou vytvorenou tam, kde austrálska platňa zostupuje pod Sunda platňu. Magma vyprodukovaná z topiaceho sa austrálskeho taniera stúpa a vytvára sopku.

Na priekope Sunda-Java sa Austrálsky tanier poddáva tanieru Sunda a začína klesať do plášťa. Austrálsky tanier sa začne topiť, keď dosiahne hĺbku asi 100 kilometrov. Horúce a roztavené materiály potom začínajú stúpať smerom k povrchu a vybuchnúť, aby vytvorili sopky indonézskeho sopečného oblúka (pozri prierez doskovou tektonikou).

Informácie o Mount Agung
1 Predbežná správa o výbuchu hory Agung z roku 1963 na Bali (Indonézia): M. T. Zen a Djajadi Hadikusumo; Publikácie Institute of Technology Bandung, Geologický prieskum Indonézie; Bulletin Volcanologique, zväzok 27, vydanie 1, str. 269 - 299, 1964.
2 Seizmicita Zeme 1900 - 2012 Java a okolie: Eric S. Jones, Gavin P. Hayes, Melissa Bernardino, Fransiska K. Dannemann, Kevin P. Furlong, Harley M. Benz a Antonio Villaseñor; Správa o otvorenom súbore geologického prieskumu Spojených štátov 2010-1083-N, 2014.
3 Webová stránka programu globálneho vulkanizmu Smithsonian Institution: Stránka Agung.

Subdukčná zóna je zdrojom opakujúcich sa zemetrasení. Mnohé z týchto zemetrasení sa zhlukujú okolo zostupnej austrálskej platne. Iní sprevádzajú roztavený materiál stúpajúci pod sopkami. Niektoré sú spojené s deformáciou taniera Sunda a častí austrálskeho taniera, ktoré neboli tlmené. Silné zemetrasenie v blízkosti nábežnej hrany dosky Sunda môže niekedy vytlačiť dostatok morskej vody na vytvorenie cunami.


Pozri si video: Climbing Bali's Biggest Volcano