Záznamy

Najvyššia hora na svete

Najvyššia hora na svetePodľa toho, ako definujete „najvyššiu horu“, má Mount Everest niekoľko súperov!

Najvyššia výška: Nadmorská výška 8 850 metrov (29 035 stôp) vedie z hory Mount Everest na Zem s najvyššou nadmorskou výškou. „Najvyššia nadmorská výška“ znamená, že má najvyššiu nadmorskú výšku.

Mount Everest: Najvyššia výška

Takmer všetci nazývajú Mount Everest „najvyššou horou na svete“ a horolezci zo všetkých strán cestujú do Everestu v nádeji, že si získajú vyznamenanie za lezenie na „najvyššiu na svete“.

Čo v skutočnosti znamená „najvyšší“?

Mount Everest sa nazýva najvyššia hora na svete, pretože má "najvyššia nadmorská výška." Dalo by sa tiež povedať, že má „najvyššiu výšku“.

Vrchol Mount Everestu je 8 850 metrov (29 035 stôp) nad hladinou mora. Žiadna iná hora na Zemi nemá vyššiu nadmorskú výšku. Niektoré hory by sa však mohli považovať za „vyššie“ (s vyššou „celkovou zvislou vzdialenosťou medzi ich základňou a ich vrcholom“).

Everest z Gokyo Ri: Číry pohľad na vrchol Mount Everestu cez teleobjektív z vrcholu Gokyo Ri.

Najvyššia hora: Základňa Mauna Kea je asi 6000 metrov pod úrovňou moraa vrchol je asi 4000 metrov nad úrovňou mora, Vzdialenosť medzi úpätím hory a vrcholom je asi 10 000 metrov. Vďaka tomu je Mauna Kea „najvyššou“ horou na svete.

Sneh na Havaji? Satelitný pohľad na ostrov Havaj. Dve snehové pokrývky sú Mauna Loa (stred) a Mauna Kea (na sever). Obrázok NASA.

Mauna Kea: Najvyššia hora

Mauna Kea má nadmorskú výšku 4 205 metrov (13 796 stôp) - oveľa menej ako Mount Everest. Mauna Kea je ostrov, a ak sa zmeria vzdialenosť od spodnej časti dna Tichého oceánu po vrchol ostrova, potom je Mauna Kea „vyššia“ ako Mount Everest.

Mauna Kea je vyššia ako 10 000 metrov v porovnaní s 8 850 metrov pre Mount Everest - čo z nej robí „najvyššia hora sveta“.

Astronomické observatóriá na Mauna Kea: Samit Mauna Kea má ďalšie rozdiely. Okrem toho, že je vrcholom „najvyššej“ hory sveta, je tiež domovom najväčšieho astronomického observatória na svete. Vo výške takmer 14 000 stôp nad morom je observatórium nad 40% zemskej atmosféry. Atmosféra nad horou je extrémne suchá a takmer bez mrakov. Vďaka tomu je ideálnym miestom pre observatórium. A áno, to je sneh na zemi na Havaji - nadmorská výška je dosť vysoká a dosť studená, aby sa hromadil sneh. fotografie

Najvyššie nad stredom Zeme: Zem nemá tvar dokonalej gule. Namiesto toho je jeho priemer najväčší v blízkosti rovníka. Na obrázku vyššie je sivá prerušovaná čiara dokonalým kruhom a plná modrá čiara predstavuje tvar Zeme (trochu zveličený, aby bolo zrejmé jej odklonenie od sférického tvaru). Chimborazo sa nachádza neďaleko rovníka, kde je najväčší priemer Zeme. Vďaka tomu je vrchol Chimborazo najvyšším bodom nad stredom Zeme.

Chimborazo:Najvyššie nad zemským stredom

Chimborazo v Ekvádore má nadmorskú výšku 6 310 metrov (20 703 stôp). Mount Everest má vyššiu nadmorskú výšku a Mauna Kea je „vyššia“. Chimborazo sa však vyznačuje tým, že je „najvyššou horou nad centrom Zeme“.

Je to preto, že Zem nie je guľa - je to sploštený sféroid. Ako sploštený sféroid je Zem vo svojom rovníku najširšia. Chimborazo je len jeden stupeň južne od rovníka. Na tomto mieste je 6 384 kilometrov (3 967 míľ) nad stredom Zeme alebo asi 2 kilometre (asi 1,2 míle) ďalej od stredu Zeme ako Mount Everest.

Sneh na rovníku? Fotka z hory Chimborazo, Ekvádor. Aj keď je hora veľmi blízko rovníka, je dosť vysoká na to, aby podporovala celoročnú snehovú pokrývku.


Pozri si video: Jaká je nejvyšší hora na Zemi?