Záznamy

Najväčšie zaznamenané zemetrasenie na svete

Najväčšie zaznamenané zemetrasenie na svete9.5 Veľkosť - 22. mája 1960 neďaleko Valdivie v Čile

Najväčšie zemetrasenie na svete - cunami mapa: Čílske zemetrasenie spôsobilo silnú vlnu cunami, ktorá cestovala rýchlosťou asi 200 míľ za hodinu cez Tichý oceán. Vlna zabila 61 ľudí na Havaji, 138 v Japonsku a 32 na Filipínach. Hviezdička označuje umiestnenie epicentra a čísla na vrstevniciach sú časy jazdy v prednej časti vlny. Obrázok NOAA. Zväčšiť mapu.

„Veľké čílske zemetrasenie“

Najväčšie zemetrasenie na svete s prístrojovo zdokumentovanou veľkosťou sa vyskytlo 22. mája 1960 neďaleko Valdivie v južnom Čile. Podľa amerického geologického prieskumu mu bola pridelená magnitúda 9,5. Nazýva sa to „veľké čílske zemetrasenie“ a „zemetrasenie Valdivia z roku 1960“.

Geologický prieskum Spojených štátov hlási túto udalosť ako „najväčšie zemetrasenie 20. storočia“. Ostatné zemetrasenia v zaznamenanej histórii mohli byť väčšie; je to však najväčšie zemetrasenie, ku ktorému došlo od začiatku presných odhadov rozsahu začiatkom 20. rokov 20. storočia.

Najväčšie zemetrasenie - poškodenie vlnou tsunami: Letecký pohľad na škody spôsobené pozdĺž pobrežia Čile tsunami. Táto scéna ukazuje časť pobrežnej komunity, v ktorej boli domy roztrhané z ich základov a vrhané vlnami. Poškodenie bolo v týchto oblastiach takmer úplné. Obrázok NOAA Pierre St. Amand.

Miestne škody spôsobené pozemným pohybom a tsunami

K zemetraseniu došlo pod Tichým oceánom pri pobreží Čile. Pozemný pohyb z tohto zemetrasenia zničil alebo poškodil tisíce budov. Čílska vláda odhaduje, že asi 2 000 000 ľudí zostalo bez domova. Bolo šťastie, že k zemetraseniu došlo v polovici popoludnia a predchádzalo mu silné predvídanie. To predpovedalo strach väčšiny ľudí z ich budov a umiestňovalo ich vonku, keď nastalo hlavné zemetrasenie.

Väčšina škôd a úmrtí bola spôsobená sériou cunami, ktoré boli spôsobené zemetrasením. Tieto vlny sa prehnali cez pobrežné oblasti krátko po zemetrasení. Vytlačili budovy zo svojich základov a utopili veľa ľudí.

Pre toto zemetrasenie existuje veľa rôznych odhadov obetí. Sú v rozsahu od najnižšej hodnoty 490 až po najvyššiu hodnotu „približne 6000“. Väčšina obetí bola zapríčinená cunami v Čile a pozemným pohybom. Táto udalosť však zabila ľudí až na Filipíny.

Náklady na škody sa odhadovali na 400 až 800 miliónov dolárov v roku 1960 dolárov, čo by dnes bolo asi 3 až 6 miliárd dolárov, upravené o infláciu.

Poškodenie zemetrasením vo Valdivii: Fotografie budov vo Valdivii v Čile poškodených zemetrasením. Táto fotografia ukazuje domy nachádzajúce sa na ploche ležiacej výplňou. Skĺzli z kopca, keď zvodnená pôda pod nimi zlyhala. Obrázok NOAA Pierre St. Amand.

Poškodenie cunami

Toto je jedno z mála zemetrasení, ktoré zabilo veľké množstvo ľudí na vzdialených miestach. Tsunami generované zemetrasením cestovali po Tichom oceáne rýchlosťou viac ako 200 kilometrov za hodinu. Všade okolo povodia Tichého oceánu boli zaznamenané zmeny hladiny morí.

Pätnásť hodín po zemetrasení sa po pobrežných oblastiach Havaja vlnila tsunami s rozbehom 35 stôp. Mnoho pobrežných zariadení a budov bolo zničených. Blízko Hilo na Havaji bolo na vlnách hlásených 61 ľudí.

V Kalifornii bolo poškodených veľa malých člnov, keď vlny prešli cez prístavy. V meste Crescent City mala vlna priebeh asi 5 stôp a spôsobila poškodenie pobrežných štruktúr a malých člnov.

Vlny vysoké až 18 stôp zasiahli ostrov Honšú v Japonsku asi 22 hodín po zemetrasení. Tam zničil viac ako 1600 domov a zanechal 185 mŕtvych alebo nezvestných. Ďalších 32 ľudí bolo na Filipínach zabitých asi 24 hodín po zemetrasení. Poškodenie sa vyskytlo aj na Veľkonočnom ostrove a Samoa.

Poškodenie cunami v Queule: Pred a po fotografiách obce Queule v Čile. Táto oblasť bola poškodená poklesom pôdy a bola zaplavená vlnou tsunami. Domy, člny a vykorenené stromy boli umývané tsunami s výškou 13 stôp vysoké až na míľu do vnútrozemia. Obrázok NOAA Pierre St. Amand.

Posúvanie a povznesenie

Geologický prieskum Spojených štátov uvádza, že pozdĺž čílskeho pobrežia od južného konca polostrova Arauco do Quellonu na ostrove Chiloe bolo asi päť stôp klesania. To ponechalo niekoľko budov pod hladinou vody pri prílivu. Na Isla Guafo nastalo až desať stôp zdvihu.

Tektonika

Išlo o zemetrasenie megatrustom, ku ktorému došlo v hĺbke asi 20 kilometrov, kde sa doska Nazca tlmila pod juhoamerickou platňou. Vyprodukovala 500 míľ dlhú prasknutú zónu siahajúcu od Talca v Čile až k súostroviu Chiloe. Pred a po udalosti z 22. mája 1960 sa v tejto oblasti vyskytlo množstvo veľkých zemetrasení.

Dvanásť najväčších zemetrasení na svete


Zahŕňa všetky namerané zemetrasenia od roku 1900
Rozsahumiestneniadátum
9.5Čile05/22/1960
9.2Aljaška03/28/1964
9.1Pri pobreží severnej Sumatry12/26/2004
9.1Honšú, Japonsko03/11/2011
9.0Kamčatka11/04/1952
8.8Pri pobreží Čile02/27/2010
8.8Pri pobreží Ekvádoru01/31/1906
8.7Rat ostrovy, Aljaška02/04/1965
8.6Tibet08/15/1950
8.6Pri pobreží severnej Sumatry04/11/2012
8.6Severná Sumatra03/28/2005
8.6Andreanofove ostrovy, Aljaška03/09/1957
Údaje z geologického prieskumu USA.

Předtřes

Zemetraseniu predchádzali štyri predné hodiny väčšie ako 7,0. Najväčším bolo zemetrasenie o veľkosti 7,9 o deň skôr, čo spôsobilo značné škody v oblasti Concepcion.

Poškodenie cunami na Havaji: Fotografie oblasti poškodenej vlnou tsunami v Hilo na Havaji. Oblasť v popredí bola očistená ťažkými strojmi, valcami mlyna a kovovými zásobami, ktoré boli vlnené vlnou. USGS Photo.

Globálne seizmické momentové vydanie: Počas 100 rokov medzi rokmi 1906 a 2005 predstavovali takmer tri polovice celkového seizmického prepustenia na svete tri zemetrasenia. Zemetrasenie Valdivia v roku 1960 predstavovalo viac ako 20% globálneho seizmického prepustenia. Šírka tenkého čierneho klinu o niečo okolo 3:00 na mape predstavuje prepustenie smrteľného zemetrasenia v San Franciscu z roku 1906.

Poškodenie na Havaji

(Citované z: Tsunami na Havaji, Lander, James F. a Lockridge, Patricia A., 1989, v: USA Tsunamis 1690-1988: Ministerstvo obchodu USA, Národná správa pre oceánstvo a atmosféru.)

„Ničivé zemetrasenie (veľkosť 8,6) pri pobreží stredného Čile vyvolalo vlnu tsunami ovplyvňujúcu celú tichomorskú kotlinu. Vlnová akcia pozdĺž havajských brehov bola vo všeobecnosti tichá, pripomínajúca príliv a odliv, hoci mala kratšie obdobie a väčší rozsah Zabil 61 a vážne zranil 43.

V zálive Hilo sa však tretia vlna zmenila na vrt, ktorý zaplavil vnútrozemí do obrysu 6 m. Takmer 240 hektárov vo vnútrozemí prístavu Hilo bolo zaplavených a v tejto oblasti sa vyskytli všetky úmrtia a 23,5 milióna dolárov škody. (Odhady škôd na Havaji sa pohybujú od 75 miliónov dolárov v Talley a Cloud (1962) po 20 miliónov dolárov v Wall (1960). Havajský úrad civilnej obrany vydal celkom asi 24 miliónov dolárov na Havaj.)

V takmer polovici tejto oblasti došlo k úplnému zničeniu. V oblasti maximálneho ničenia zostali iba budovy z vystuženého betónu alebo konštrukčnej ocele a niekoľko ďalších chránených týmito budovami - a dokonca aj tie boli spravidla vykuchané. Rámové budovy boli buď rozdrvené alebo vznášané takmer na úroveň povodní. Desiatky automobilov boli zničené; 10-metrický tonový traktor v showroome bol vymetený preč; ťažké stroje, mlynské valce a kovové zásoby. Horniny vážiace až 20 metrických ton boli vytrhnuté z morskej steny a nesené až do vnútrozemia 180 m. Poškodenie inde na ostrove Havaj bolo obmedzené na západné a južné pobrežie, kde asi tucet budov, väčšinou rámovej konštrukcie, bolo vznášaných z ich základov, rozdrvených alebo zaplavených. Iba na pobreží Kony došlo k poškodeniu pol milióna dolárov. V Napoopoo bolo zničených šesť domov.

Na Maui bola škoda sústredená v oblasti Kahului na severnom pobreží. Bol zbúraný sklad a pol tucta domov a poškodené boli ďalšie sklady, obchody, kancelárie a domy a ich obsah. Od jeho založenia sa vznášal kostol 6,1 m. Ostatné budovy boli poškodené v Paukukalo, tesne pred a západne od prístavu.

V Spreckelsville a Paii na východ od Kahului boli poškodené domy a na každom mieste bol zničený jeden dom. Ďalšie škody sa vyskytli v Kihei na južnom pobreží a Lahaine na západnom pobreží. Na ostrove Molokai došlo k poškodeniu domov, rybníkov a ciest a na ostrove Lanai bol zbúraný dom na pláži. Ostrovy Kauai a Oahu unikli iba s malými poškodeniami. Päťdesiat domov v Kuliouou, východnom predmestí Honolulu, bolo zatopených a došlo k poškodeniu 250 000 dolárov. Na inom mieste na Oahu neboli hlásené žiadne škody, a to ani tam, kde došlo k zaplaveniu oblastí, ktoré obývali domy. Pokiaľ je známe, jediné škody na Kauai spočívali v tom, že jedna základná budova sa vznášala pri svojom založení na južnom pobreží. ““

Poškodenie cunami v Corral: Poškodenie cunami v Corral v Čile. Budovy, ktoré predtým zaberali toto miesto, boli tsunami tlačené späť proti kopcom a niektoré z nich potom prenikli do mora ustupujúcimi vodami. Obrázok NOAA Pierre St. Amand.

Škody na poklese v Quellone: Tento pohľad je rovnobežný s bývalou nábrežnou ulicou v obci Quellon v Čile. Táto oblasť počas zemetrasenia ustupovala asi šesť stôp, povodňové domy v nízkej nadmorskej výške. Obrázok NOAA Pierre St. Amand.

Viac informácií
1 USGS: Historické zemetrasenie - Čile 22. mája 1960
2 Seizmogramy: Čile, 22. mája 1960, zemetrasenie
3 Citácie: Čile, 22. mája 1960, zemetrasenie
4 Obrázky zo sady NOAA Natural Hazard Slide Set

Poškodenie v Kalifornii

(Citované z: Tsunami na západnom pobreží Spojených štátov, Lander, James F. a Lockridge, Patricia A., 1989, v: USA Tsunamis 1690-1988: Ministerstvo obchodu USA, Národná správa pre oceánstvo a atmosféru.)

„Najväčšia výška v Kalifornii bola meraná pri prílivovom prúde Crescent City 1,7 m. Na pláži Stenson boli pozorované vlny 1,5 m. Amplitúda bola viac ako 1,4 mv Santa Monike. Amplitúda v Port Hueneme bola 1,3 m a 1,2 m na Pacifica. Cunami bola zaznamenaná široko pozdĺž tichomorského pobrežia s amplitúdami menšími ako 1 m. V Crescent City sa stratili dve plavidlá v hodnote 30 000 dolárov.

Veľké škody boli hlásené v prístavoch v Los Angeles a Long Beach. Odhaduje sa, že 300 malých plavidiel bolo odstavených a asi 30 potopených, vrátane jachty s dĺžkou 24 m, ktorá sa rozbila na mostné móla, čím čiastočne most vyradila. Centrum jácht stratilo 235 lodných pristávacích lístkov a ďalších 110 bolo zničených v kotvisku Colonial Yacht Anchorage a Cerritos Yacht Anchorage so stratou 300 000 dolárov. Chýba potápač kože, Raymond Stuart, ktorý sa utopil na pláži Cabrillo, ale nebol nájdený žiadny úmrtný list. V prístave sa prúdy odhadujú na 22 km / h a vytrhnú pilier.

Z prevrátenia lodí sa vylialo mnoho tisíc litrov benzínu a oleja, čo vyvolalo obavy z požiaru. Niekoľko bójí a navigačných pomôcok bolo zlikvidovaných na terminálovom ostrove. Pristátie pobrežnej stráže vrátane prílivu bolo vyprané 5,6 km na more, ale bolo zachránené. Pokazený chlapec padol 6 m od mosta prvej lode, aby sa pokúsil opustiť prístav nasledujúci deň. Loď sa vrátila do prístavu, aby sa jej zranenia mohli liečiť v nemocnici. Nehoda bola obviňovaná z rozbúreného mora.

V San Diegu bola prevádzka trajektov prerušená po tom, ako sa jeden trajekt s naloženým cestujúcim rozbil do prístavu v Coronado a vyrazil osem pilierov. Druhý trajekt bol vynútený z dráhy 1,5 km do flotily ukotvených torpédoborcov. Bolo zničených viac ako 80 m doku. Rýpadlo s objemom 100 ton vrazil do betónových stĺpov podporujúcich most Mission Bay vytrhávajúce časť 21 m. 45 metrov dlhý čln s návnadou rozbil osem šmýkačiek pri pristátí v Seaforth, potom sa rozbil na polovicu a potápal sa. Prúdy sa vznášali 12 a 30 m od plavákov San Diego Harbor Masters Pier na ostrove Shelter Island a odnášali dve časti prístaviska v Southwest Yacht Club v Point Loma.

V Santa Monice voda klesla tak nízko, že dno vlnolamu bolo takmer odkryté. Osem malých plavidiel vylamovalo uväzovacie čiary, ale boli odťahované. Jedna vlna vyrazila viac ako 91 m po pláži a zaplavila parkovisko hneď pri diaľnici pri pobreží Tichého oceánu.

V Santa Barbare sa loď na ťažbu ropy opakovane vrazil do nového bagru a spôsobila škody najmenej 10 000 dolárov. Ďalších 10 000 dolárov sa vykonalo inde, vrátane poškodenia 40 malých remeselníckych súprav umiestnených na tomto mieste. ““