Záznamy

Najväčšie púšte sveta

Najväčšie púšte svetaMapa znázorňujúca všeobecnú polohu desiatich najväčších púští na Zemi a tabuľku viac ako 20 veľkých púští.

Mapa púšte sveta: Táto mapa zobrazuje všeobecné umiestnenie desiatich najväčších púští Zeme na základe povrchovej plochy. Tabuľka v dolnej časti tejto stránky obsahuje názvy, všeobecné umiestnenia a povrchové plochy viac ako dvadsiatich hlavných púští. Základná mapa NOAA.

Piesočné duny v saharskej púšti Líbya: Väčšina ľudí považuje púšte za „piesočnú“ krajinu. To je skutočná súčasť času. Toto je pohľad na piesočné duny v saharskej púšti v Líbyi - oblasti známej ako piesočné more Ubari (alebo Awbari). fotografie

Čo je púšť?

Púšť je krajina alebo oblasť, ktorá dostáva veľmi malé množstvo zrážok - menej ako 250 mm za rok (asi desať palcov). Približne 1/3 zemského povrchu je púšť. Podľa geografickej polohy existujú štyri rôzne typy púští: 1) polárne púšte, 2) subtropické púšte, 3) studené zimné púšte a 4) chladné pobrežné púšte. Ako je znázornené na mape vyššie, púšte sa vyskytujú na všetkých kontinentoch Zeme.

Najväčšia púšť

Dva najväčšie púšte na Zemi sú v polárnych oblastiach. Antarktická polárna púšť pokrýva kontinent Antarktídy a má veľkosť približne 5,5 milióna štvorcových kilometrov. Druhou najväčšou púšťou je polárna polárna púšť. Rozkladá sa na častiach Aljašky, Kanady, Grónska, Islandu, Nórska, Švédska, Fínska a Ruska. Má rozlohu približne 5,4 milióna štvorcových kilometrov.

McMurdo Dry Valleys: Najväčšie púšte na Zemi sú v polárnych oblastiach. Toto je jedno zo „suchých údolí“ spoločnosti McMurdo v blízkosti jazera Hoare v Antarktíde. V pozadí je ľadovec Kanada. Fotografia Peter West, Národná vedecká nadácia.

Nepolárne púšte

Ostatné zemské púšte sú mimo polárnych oblastí. Najväčší je Sahara, subtropická púšť v severnej Afrike. Rozkladá sa na ploche asi 3,5 milióna štvorcových kilometrov. Nižšie je uvedený zoznam viac ako dvadsiatich najväčších nepolárnych púští.

Vegetácia Sonorskej púšte v Arizone: Kaktusy a trávy v sonizánskej púšti v Arizone. fotografie

Púštne prostredie

Keď väčšina ľudí myslí na púšť, predstavia si krajinu pokrytú pieskom a pieskovými dunami. Hoci veľa púští je pokrytých pieskom, väčšina z nich nie je. Mnohé púštne krajiny sú skalnaté povrchy. Sú skalnaté, pretože akékoľvek častice s veľkosťou piesku alebo menšie častice na povrchu sú rýchlo odfúknuté. Skalnaté púšte sú neúrodnou krajinou s vetrom.

Väčšina púští dostáva také malé zrážky, že povrchové toky obvykle tečú až bezprostredne po zrážkach - pokiaľ prúd nemá zdroj vody mimo púšte. Potoky, ktoré vstupujú do púšte, zvyčajne utrpia veľké straty vody pred ich výstupom. Časť vody sa stráca odparovaním. Niektoré sa stratia na transplantáciu (zachytené rastlinami a potom uvoľnené do atmosféry z rastlín). Niektoré z nich sa stratia na infiltráciu (voda máčaná do zeme cez dno kanála).

Púšť Fauna a flóra

Rastliny a zvieratá, ktoré žijú v púšti, sa musia prispôsobiť prostrediu. Rastliny musia byť veľmi odolné voči intenzívnemu slnku, predĺžené obdobia bez zrážok a musia byť schopné zabrániť strate vlhkosti v podmienkach silného teplotného rozsahu, suchého vetra a nízkej vlhkosti.

Zvieratá musia byť schopné tolerovať extrémne teploty, teplotné rozsahy a musia byť schopné prežiť s veľmi malým množstvom vody. Mnoho zvierat sa prispôsobuje púštnym podmienkam tým, že žije v podzemí a je v noci aktívny.

Hlavné púšte sveta

názovTyp púštePlocha povrchuumiestnenia
antarktickýpolárne5,5 milióna mi²Antarctica
polárnepolárne5,4 milióna mi²Aljaška, Kanada, Grónsko, Island, Nórsko, Švédsko, Fínsko, Rusko
Saharasubtropický3,5 milióna mi²Severná Afrika
arabskýsubtropický1 milión mi²Arabský polostrov
GobiChladná zima500 000 mi²Čína a Mongolsko
PatagóniaChladná zima260 000 mi²Argentína
Veľká Viktóriasubtropický250 000 mi²Austrália
kalaharisubtropický220 000 mi²Južná Afrika, Botswana, Namíbia
Veľké povodieChladná zima190 000 mi²Spojené štáty
sýrskysubtropický190 000 mi²Sýria, Irak, Jordánsko, Saudská Arábia
Chihuahuansubtropický175 000 mi²Mexiko
Veľká piesočnásubtropický150 000 mi²Austrália
Kara-KumChladná zima135 000 mi²Uzbekistan, Turkménsko
Plošina ColoradoChladná zima130 000 mi²Spojené štáty
Gibsonsubtropický120 000 mi²Austrália
Sonoransubtropický120 000 mi²Spojené štáty, Mexiko
Kyzyl-KumChladná zima115 000 mi²Uzbekistan, Turkménsko, Kazachstan
TaklamakanChladná zima105 000 mi²Čína
iránskyChladná zima100 000 mi²Irán
Tharsubtropický75 000 mi²India, Pakistan
Simpsonsubtropický56 000 mi²Austrália
Mojavesubtropický54 000 mi²Spojené štáty
AtacamaCool Coastal54 000 mi²Čile
NamibCool Coastal13 000 mi²Angola, Namíbia, Južná Afrika