Záznamy

Hoba: Najväčší meteorit na svete

Hoba: Najväčší meteorit na svete


Hoba Meteorit - najväčší na svete: Fotografie Hoba Meteorit zhotovená Giraudom Patrickom 13. augusta 2006. Hoba váži asi 66 ton a je deväť stôp dlhá deväť stôp široká až tri stopy hrubá. Obrázok použitý na základe licencie GNU Free Documentation.

Objavil ho farmár, ktorý oral pole

V roku 1920 poľnohospodár oral pole blízko Grootfonteinu v Namíbii, keď sa jeho pluh náhle zastavil. Zvedavý z toho, do čoho narazil, sa kopal do pôdy, aby našiel veľký kus kovu. Veľká kovová hmota rýchlo pritiahla pozornosť vedcov a ďalších, ktorí ju identifikovali ako meteorit a odstránili zeminu okolo nej.

Hoci je meteorit vyťažený, nebol presunutý z miesta objavu kvôli svojej veľkej váhe. Mnohé z nich však boli odstránené na vedecké štúdium a prostredníctvom vandalizmu.

66-tonový meteorit

Farmár objavil 66 tonový meteorit železa - najväčší jediný meteorit, aký sa kedy našiel, a najväčší kus železa, ktorý sa kedy našiel pri zemskom povrchu. Má tabuľkový tvar a je asi deväť stôp dlhý, deväť stôp široký a asi tri stopy hrubý. Pomenovanie dostal „Hoba“, pretože bolo objavené na farme s názvom „Hoba West“.

Predpokladá sa, že Hoba padol na Zem asi pred 80 000 rokmi. Skladá sa z asi 84% železa, 16% niklu a stopových množstiev kobaltu a iných kovov. Veľké množstvo oxidov železa v pôde okolo meteoritu naznačuje, že bolo oveľa väčšie ako 66 ton, keď pristávalo a utrpelo značné straty oxidáciou.

Ďalšie informácie o meteorite
1 Čo sú meteority?
2 Železné meteority
3 Článok Wikipedia
4 Databáza meteoritických bulletinov

Žiadny kráter?

Je prekvapujúce, že tento meteorit nie je obklopený kráterom. Objekty tejto veľkosti by sa mali prepichnúť atmosférou veľmi vysokou rýchlosťou a zasiahnuť Zem s dostatočnou silou, aby vystreľovala významný kráter. V okolí meteoritu sa nenachádza žiadny kráter. To naznačuje, že klesla na zem pri nižšej rýchlosti, ako sa očakávalo. Niektorí vedci sa domnievajú, že plochý tvar objektu môže byť zodpovedný za nízku rýchlosť nárazu.

Namíbijská národná pamiatka

Namíbijská vláda vyhlásila meteorit a miesto, kde spočíva, za národnú pamiatku. Táto stránka má teraz malé turistické stredisko a každý rok ju navštevujú tisíce ľudí.