Záznamy

Pozemok pod hladinou mora

Pozemok pod hladinou moraAutor: David K. Lynch, Thule Scientific

Mŕtve more sa nachádza v hlbokom údolí na transformačnej hranici medzi africkými a arabskými platňami (na mape hore je čierna čiara). Vo viac ako 400 metrov pod hladinou mora je to krajina s najnižšou nadmorskou výškou. Pohyby afrických a arabských platní v spojení s pohybom strihovej zóny spôsobili hlbokú depresiu v Mŕtvom mori. Obrázok z geologického prieskumu Spojených štátov.

Úvod:

Desiatky pozemských oblastí Zeme ležia pod súčasnou hladinou mora. Najnižšia rozloha územia je pobrežie Mŕtveho mora v Izraeli, Jordánsku a Sýrii. Je približne 413 metrov alebo 1355 stôp pod hladinou mora. Najväčšou depresiou pod hladinou mora je kaspická depresia Kazachstanu a Ruska. Má plochu približne 200 000 štvorcových kilometrov alebo 77 000 štvorcových kilometrov pôdy. Nižšie je uvedených desať najnižších oblastí na Zemi. Máme tiež zoznam 33 krajín, v ktorých sa vyskytuje pôda pod hladinou mora.

Najnižšia zem pod hladinou mora: Mapa sveta ukazujúca umiestnenie desiatich depresií Zeme s najnižšou suchou zemou.

Desať depresií Zeme s najnižšou suchou zemou:

  1. Depresia z Mŕtveho mora (Izrael, Jordánsko, Sýria)
  2. Jazero Assal (Džibutsko)
  3. Turfanská depresia (Čína)
  4. Katarská depresia (Egypt)
  5. Karagiyeova depresia (Kazachstan)
  6. Denakilská depresia (Etiópia)
  7. Veľká depresia v San Julíane (Argentína)
  8. Death Valley (USA)
  9. Akdzhakaya depresia (Turkménsko)
  10. Salton Trough (USA, Mexiko)

Čo spôsobuje najviac poklesov pod hladinou mora?

Väčšina veľkých depresií je spojená s hranicami tektonických doštičiek. Vytvárajú sa pri deformácii zbiehajúcich sa dosiek alebo pri otvorení rozmetávacích centier. Niektorí sú sopečného pôvodu. Väčšina týchto depresií sa nachádza na severnej pologuli z dobrého dôvodu: tu je väčšina krajiny a vyskytuje sa väčšina hraníc taniera. Mnohé sa nachádzajú v blízkosti miest, kde sa stretávajú africké, arabské a euroázijské taniere. Väčšina sa vyskytuje v horúcich púštnych oblastiach planéty, kde im vysoká miera odparovania bráni v napĺňaní vodou. Niektoré z nich sa nachádzajú v teplotných teplotách.

Mnoho dobre osídlených miest na svete je pod hladinou mora. Asi tretina Holandska vrátane letiska Schiphol je pod hladinou mora. Rovnako aj rieka Jordán a časti mnohých pobrežných miest vrátane New Orleans a Bangkoku. Ďalšími regiónmi pod hladinou mora sú depresia Enriquillo-Cul de Sac (Hispaniola), depresia Chott Melrhir (Alžírsko), Sebkhet Shunayn a Sabkhat Ghuzayyil (Líbya), Shatt al Gharsah (Tunisko), Lammefjord (Dánsko), Sebkha Tah (Maroko). , Hachiro-gata (Japonsko), Sariqarnish Kuli (Uzbekistan), Fens (UK) a jazero Eyre v Austrálii. Z dvesto päťdesiatich piatich uznaných krajín alebo protektorátov na svete má 33 pôdu pod hladinou mora. Väčšina z nich je len pár metrov dole.

Väčšina pôdy, ktorá je pod hladinou mora, sa nachádza v oblasti s veľmi suchým podnebím. Suché podnebie ponúka veľmi málo dažďa a veľmi vysoké odparovanie. Tento nadmerný výpar pri zrážaní bráni naplneniu depresie vodou. Na fotografii vyššie sú slané usadeniny z Mŕtveho mora - produkt vysokej rýchlosti odparovania.

Niektoré depresie pod hladinou mora sú suché, väčšina z nich má slané jazerá. Jazerá sú nevyčerpané, čo znamená, že voda vteká dovnútra, ale nevyteká. Pretože voda nemôže stúpať do kopca, jazerá sa nemôžu vyprázdňovať do mora ako väčšina ostatných, a preto sa hromadia soľ, keď sa ich vody odparujú. Odkiaľ pochádza soľ? Niektoré z nich pochádzajú zo starovekých nálezísk soli z morského dna, ktoré boli povznesené a potom vypustili soľ, ktorá cez rieky dosahuje depresie. Mnoho ďalších hornín počasie, aby výnosy sodíka a chlóru ióny, ktoré sú prenášané do jazera rieky. Galilejské more je pod hladinou mora, ale je to sladkovodné jazero, pretože sa vlieva do Mŕtveho mora cez rieku Jordán.

V dôsledku kolísania zrážok, rýchlosti vyparovania a využívania ľudskej vody sa väčšina hladín jazera z roka na rok mení. Niektorí prišli a odišli v historických časoch. Dnešné Saltonské more bolo spôsobené nehodou pri výstavbe kanála v roku 1905, hoci za posledných tisíc rokov sa jazero prišlo a odišlo prirodzene mnohokrát.

New Orleans je mesto pod hladinou mora. Je chránený pred povodňami morskými múrmi a rozsiahlym čerpacím systémom podzemnej vody. Obrázok NASA Landsat zložený z Angela King.

Najnižšia exponovaná krajina na Zemi je na brehu Mŕtveho mora, vo výške -413 metrov. Najhlbšie dno jazera v depresii pod hladinou mora patrí tiež do Mŕtveho mora na 750 metrov. Jazero Bajkal v Rusku leží v nadmorskej výške 447 metrov, ale s maximálnou hĺbkou 1637 metrov, jeho spodný bod leží na -1190 metrov.

Podkrovný priekopa Bentley v Antarktíde dosahuje 2555 metrov pod hladinou mora. Je to najnižší bod na Zemi, ktorý nie je pokrytý oceánom, hoci je pokrytý ľadom. Príkop je obrovský, zhruba taký veľký ako Mexiko. Najhlbší bod oceánskych dnov je -10 916 metrov v priekope Mariana. Zákopy sú najvyššími časťami tlmených zón a existujú desiatky zákopových lokalít, ktoré sú viac ako 5 000 metrov pod hladinou mora.

Presne povedané, väčšina povrchu Zeme je pod hladinou mora, pretože oceány pokrývajú 71% planéty. Hladina mora sa však líši a počas Veľkej doby ľadovej pred 18 000 rokmi bola hladina mora o 130 metrov nižšia. Dnes sú veľké oblasti pod vodou, ktoré boli počas Veľkej doby ľadovej vysoko nad hladinou mora. Je tiež pravdepodobné, že dávno a ďaleko do budúcnosti bude tanierová tektonika vytvárať vyššie hory a hlbšie zákopy a depresie, ako máme dnes.

Desať depresií s najnižšou suchou zemou

1) Depresia z Mŕtveho mora - najnižší bod na Zemi

Nadmorská výška: 413 metrov pod hladinou mora (približná a kolísavá)

Krajina: Izrael, Jordánsko, Sýria

Zemepisná šírka / dĺžka: 31 ° 32 'S 35 ° 29' vd

Depresia z Mŕtveho mora je rozsiahla oblasť, ktorá je pod hladinou mora. Obsahuje Mŕtve more, Galilejské more, časť rieky Jordán, veľké plochy obrábanej pôdy a veľa spoločenstiev. Pobrežie Mŕtveho mora je najnižšou suchou zemou na Zemi. Je približne 413 metrov pod hladinou mora. Táto výška sa však neustále mení. Povrch Mŕtveho mora stúpa a padá, pretože zrážky, vyparovanie, zavlažovanie, výroba solí a ďalšie prírodné a ľudské činnosti spotrebúvajú vodu z rieky Jordán, Mŕtve more a jeho prítoky.

2) Jazero Assal (v depresii z diaľky)

Nadmorská výška: 155 metrov pod hladinou mora (približná a kolísavá)

Krajina: Džibutsko

Zemepisná šírka / dĺžka: 11 ° 39 's. 42 ° 25' vd

Pobrežie jazera Assal je najnižším bodom v Afrike a druhým najnižším miestom na Zemi. Jazero Assal sa nachádza v depresii Afar, ktorá sa vytvára na trojitej križovatke tektonických platní (indická, africká a arabská). Relatívny pohyb týchto dosiek spôsobuje divergenciu, ktorá vedie k zníženiu zemského povrchu. Voda jazera Assal pramení z prameňov, o ktorých sa predpokladá, že sú napájané prúdom podzemnej vody z zálivu Tadjoura. Táto voda sa rýchlo vyparuje, pretože klíma je jednou z najteplejších a najsuchších na Zemi. Táto vysoká rýchlosť vyparovania robí z jazera Assal najslabší vodný útvar na Zemi.

3) Depresia trávnika

Nadmorská výška: 154 metrov pod hladinou mora (približná a kolísavá)

Krajina: Čína

Zemepisná šírka / dĺžka: 42 ° 40 's. Š. 89 ° 14' vd

Turfanská kotlina je oblasť pod hladinou mora v autonómnej oblasti Sin-ťiang v západnej Číne. Najnižšiu časť povodia zaberá jazero Aydingkol. Pobrežie jazera Aydingkol je tretím najnižším miestom na Zemi. Táto oblasť je veľmi horúca a veľmi suchá (označuje sa ako jedna z „čínskych pecí“) a potenciál odparovania ďaleko presahuje množstvo ročných zrážok. (Pobrežie jazera Aydingkol a pobrežie jazera Assal sú veľmi blízko k rovnakej nadmorskej výške a obidve sa neustále menia. Tieto oblasti sú v úzkom kontakte s druhou a treťou najnižšou oblasťou pod hladinou mora.)

4) Qattarova depresia

Nadmorská výška: 133 metrov pod hladinou mora (približná)

Krajina: Egypt

Zemepisná šírka / dĺžka: 29 ° 32 's. Š. 27 ° 07' v

Katarská depresia sa nachádza v líbyjskej púšti severozápadného Egypta. Na 133 metrov pod hladinou mora je druhým najnižším bodom v Afrike. Depresia nemá osady a okrem kočovných pastierov nepodporuje žiadnu obchodnú činnosť.

5) Karagiyeova depresia

Nadmorská výška: 132 metrov pod hladinou mora (približná)

Krajina: Kazachstan

Zemepisná šírka / dĺžka: 43 ° 27 's. Š. 51 ° 45' vd

Depresia Karagiye sa nachádza v juhozápadnom Kazachstane. Má prevýšenie približne 132 metrov pod hladinou mora.

6) Denakilova depresia (v afarskej depresii)

Nadmorská výška: 125 metrov pod hladinou mora

Krajina: Etiópia

Zemepisná šírka / dĺžka: 13 ° 16 's. Š. 40 ° 54' vd

Denakilská depresia je nízka oblasť v rámci afarskej depresie Etiópie. Afarová depresia sa vytvára na trojitej križovatke tektonických platní (indická, africká a arabská). Relatívne pohyby dosiek vyvolávajú divergenciu, ktorá vedie k Denakilovej depresii.

7) San Julíanova veľká depresia

Nadmorská výška: 105 metrov pod hladinou mora

Krajina: Argentína

Zemepisná šírka / dĺžka: 49 ° 35 'j. 68 ° 20' zd

San Julian's Great Depression sa nachádza v juhovýchodnej Argentíne. Je to najnižšia zemská poloha v západnej a južnej pologuli. Najhlbšia časť je Laguna del Carbón, približne 105 metrov pod hladinou mora. Táto oblasť má bohaté slané močiare.

8) Údolie smrti

Nadmorská výška: 86 metrov pod hladinou mora

Krajina: USA

Zemepisná šírka / dĺžka: 36 ° 51 's. 117 ° 17' zd

Údolie smrti je miestom najnižšej nadmorskej výšky v Spojených štátoch. Je to severojužné trendové údolie medzi pohorím Amargosa na východe a pohorím Panamint na západe. Údolie smrti je súčasťou fyziografickej provincie povodia a hrebeňa, kde sú údolia severojužnej doliny ohraničené z oboch strán normálnymi poruchami. Severné a južné konce údolia tvoria pohoria Sylvania a Owlshead. Údolie je jedným z najteplejších miest v Spojených štátoch. Rekordná vysoká teplota pre Spojené štáty sa tu merala v roku 1913 pri teplote 56,7 ° C. Údolie smrti má veľmi málo dažďa a najhlbšia časť údolia je zvyčajne suchá. Silné dažde však môžu spôsobiť bleskové povodne, ktoré v dolnej časti údolia vytvárajú veľké jazero.

9) Akdzhakaya depresia

Nadmorská výška: 81 metrov pod hladinou mora

Krajina: Turkménsko

Zemepisná šírka / dĺžka: 41 ° 02 's. 58 ° 18' vd

Depresia Akdzhakaya sa nachádza v severnej časti centrálneho Turkménska. Je to veľmi suchá oblasť, ktorá sa nachádza v púšti Karakum.

10) Saltonov kanál

Nadmorská výška: 69 metrov pod hladinou mora

Krajina: USA, Mexiko

Zemepisná šírka / dĺžka: 33 ° 19 's. Š. 115 ° 50' zd

Saltonský žľab je druhou najnižšou depresiou v Spojených štátoch. Najnižšia zem v Saltonskom žľabe je pozdĺž pobrežia Saltonského mora. Hladina jazera je približne 69 metrov pod hladinou mora; jazero však stúpa a padá v reakcii na odtok z Nových riek, Whitewater a Alamo Rivers plus niektoré poľnohospodárske odtoky. Dno Saltonského mora je asi dva metre vyššie ako dno Údolia smrti.

* Uvedené výšky sú približné. Pre mnohé z týchto depresií je najnižším bodom pobrežie jazera, kde hladiny vody stúpajú a klesajú v závislosti od zrážok, vyparovania, využívania vody ľuďmi a mnohých ďalších faktorov. Factbook CIA.


Tridsaťtri krajín s pevninami pod hladinou mora
KrajinaPoloha pod hladinou moranadmorská výška
IzraelPobrežie z Mŕtveho mora408 metrov pod hladinou mora
JordánPobrežie z Mŕtveho mora408 metrov pod hladinou mora
Sýrianemenovaná poloha pri jazere Tiberias200 metrov pod hladinou mora
DžibutskoLac Assal pobrežie155 metrov pod hladinou mora
ČínaTurpan Pendi154 metrov pod hladinou mora
egyptQattarova depresia133 metrov pod hladinou mora
KazachstanVpadina Kaundy132 metrov pod hladinou mora
EtiópiaDenakilova depresia125 metrov pod hladinou mora
ArgentínaLaguna del Carbon105 metrov pod hladinou mora
Spojené štátyMŕtve údolie86 metrov pod hladinou mora
Eritreablízko Kululu v denakilovej depresii75 metrov pod hladinou mora
MarokoSebkha Tah55 metrov pod hladinou mora
Západná SaharaSebjet Tah55 metrov pod hladinou mora
LíbyaSabkhat Ghuzayyil47 metrov pod hladinou mora
Dominikánska republikaLago Enriquillo46 metrov pod hladinou mora
AlžírskoChott Melrhir40 metrov pod hladinou mora
AzerbajdžanPobrežie Kaspického mora28 metrov pod hladinou mora
IránPobrežie Kaspického mora28 metrov pod hladinou mora
RuskoPobrežie Kaspického mora28 metrov pod hladinou mora
TuniskoShatt al Gharsah17 metrov pod hladinou mora
AustráliaLake Eyre15 metrov pod hladinou mora
UzbekistanSariqarnish Kuli12 metrov pod hladinou mora
MexikoLaguna Salada10 metrov pod hladinou mora
DánskoLammefjord7 metrov pod hladinou mora
HolandskoZuidplaspolder7 metrov pod hladinou mora
MauritániaSebkhet Te-n-Dghamcha5 metrov pod hladinou mora
JaponskoHachiro-gata4 metre pod hladinou mora
Spojene kralovstvoSlatiny4 metre pod hladinou mora
NemeckoNeuendorf bei Wilster3,54 metrov pod hladinou mora
Švédskoregenerovaná zátoka jazera Hammarsjon, neďaleko mesta Kristianstad2,41 metrov pod hladinou mora
FrancúzskoDelta rieky Rhôny2 metre pod hladinou mora
Poľskov blízkosti Raczki Elblaskie2 metre pod hladinou mora
Surinamnemenovaná poloha v pobrežnej rovine2 metre pod hladinou mora
* Uvedené výšky sú približné. Pre mnohé z týchto depresií je najnižším bodom pobrežie jazera, kde hladina vody stúpa a klesá v závislosti od zrážok, vyparovania, využívania vody ľuďmi a mnohých ďalších faktorov. Factbook CIA.
David K. Lynch, PhD, je astronóm a planetárny vedec žijúci v Topanga v Kalifornii. Keď sa nezdržuje okolo San Andreas Fault alebo používa veľké ďalekohľady na Mauna Kea, hrá na husle, zbiera štrkáče, prednáša na verejnosti o dúhach a píše knihy (Color and Light in Nature, Cambridge University Press) a eseje. Lynchova posledná kniha je Field Guide to San Andreas Fault. Kniha obsahuje dvanásť jednodňových výjazdov po rôznych častiach poruchy a obsahuje cestné denníky míle po míle a súradnice GPS pre stovky prvkov poruchy. Ako sa to stalo, Daveov dom bol zničený v roku 1994 zemetrasením o veľkosti 6,7 Northridge.

Pozri si video: Dominion 2018 - full documentary Official