Záznamy

Najväčšie jazero na svete

Najväčšie jazero na svete& Najväčšie jazero v Spojených štátoch

Mapa Kaspického mora: Mapa Kaspického mora - najväčší vnútrozemský vodný útvar na svete (podľa plochy povrchu). Obrázok od CIA.

Ktoré jazero je najväčšie na svete?

Existuje niekoľko rôznych spôsobov, ako definovať najväčšie jazero na svete. Zaujíma vás jazero s najväčšou rozlohou? Alebo jazero s najväčším objemom vody? A chcete pri svojom porovnaní zvážiť morské moria?

„Ktoré jazero je najväčšie na svete?“ nie je jednoduchá otázka. Túto otázku preto preskúmame z niekoľkých rôznych hľadísk.

Najväčšie jazero na svete (podľa objemu):

Jazero Bajkal je najväčšie sladkovodné jazero na svete objem, Obsahuje asi 5 521 kubických kilometrov vody (23 013 kubických kilometrov) alebo približne 20% čerstvej povrchovej vody Zeme. Toto je objem vody približne ekvivalentný všetkým piatim severoamerickým Veľkým jazerám dohromady.

Zatiaľ čo jazero Bajkal je veľmi hlboké, jeho povrchová plocha je iba asi 12 248 štvorcových kilometrov (31 722 km2), čo z hľadiska rozlohy predstavuje celosvetové siedme miesto.

Súvisiace: Najhlbšie jazero na svete

Mapa jazera Bajkal: Mapa jazera Bajkal - najväčšie sladkovodné jazero na svete (podľa objemu). Obrázok od CIA.

Najväčšie jazero na svete (podľa plochy povrchu):

Slané Kaspické more má najväčšia plocha akéhokoľvek jazera na 143 200 štvorcových kilometrov (370 886 km2).

Lake Superior, na hranici USA - Kanada, je pomenované sladkovodné jazero s najväčšou povrchovou plochou na 31 700 štvorcových kilometroch.

Jazero Michigan a jazero Huron však možno technicky považovať za jediné jazero, pretože obidve majú rovnaké povrchové prevýšenie a sú spojené úžinou Mackinac (ktorá nie je riekou, pretože voda nemá jednotný smer toku). Lake Michigan-Huron by sa preto mohol považovať za najväčšie sladkovodné jazero na svete. Má celkovú rozlohu 45 410 štvorcových míľ (117 611 km 2), čo je výrazne viac ako jazero Superior. Celkový objem vody v jazere Michigan-Huron, vo výške 2 446 kubických kilometrov, je oveľa menší ako objem jazera Bajkal.

Mapa Veľkých jazier: Mapa jazera Superior a jazera Michigan-Huron - najväčšie sladkovodné jazerá na svete (podľa plochy povrchu). Obrázok od CIA.

Najväčšie jazero v Spojených štátoch (podľa objemu):

Najväčším jazerom v Spojených štátoch na základe objemu vody je Lake Superior s objemom 2 104 kubických kilometrov.

Najväčšie jazero v Spojených štátoch (podľa rozlohy):

Lake Superior je jedno pomenované jazero s najväčšou rozlohou v Spojených štátoch s rozlohou 82 000 štvorcových kilometrov.

Ako je však uvedené vyššie, ak považujete jazero Michigan a jazero Huron za jediné jazero, potom má jazero Michigan-Huron najväčšiu rozlohu 45 410 štvorcových kilometrov (117 611 km 2).