Záznamy

Prvý výlet do najhlbšej časti oceánu

Prvý výlet do najhlbšej časti oceánuBathyscaphe Trieste odviedol dva hydronauty do Challenger Deep v roku 1960

Bathyscaphe Trieste: Bathyscaphe Terst sa zdvihol z vody, približne 1958-59. Fotografie amerického námorného historického centra.

23. januára 1960 nastúpili Jacques Piccard a Don Walsh na palubu morského plavidla Bathyscaphe Trieste a zostúpili do najhlbšej časti oceánu: Výzva hlbokých priekop v Mariane.

Kde je priekopa Mariana? Príkop Mariana sa nachádza v západnom Tichom oceáne. Vedci na palube britskej prieskumnej lode Challenger objavili hĺbku 10 924 metrov. Terst bol prvým vozidlom, ktoré preskúmalo priekopu s posádkou dvoch ľudí. Mapovať podľa a MapResources.

Loď: Bathyscaphe Trieste

Bathyscaphe (vyslovuje sa BA-thi-skaf; znamená: „hlboká loď“) je ponorné plavidlo s guľovým priestorom na výskum a pozorovanie. Táto pozorovacia komora je pripevnená k spodnej časti nádrže naplnenej benzínom. Benzín je odolnejší voči vode a je vysoko odolný voči stlačeniu, vďaka čomu je vhodný na vysoký tlak hlbokomorských ponorov.

Trieste (vyslovuje sa TREE-est-a) je názov, ktorý dostal bathyscaphe a ktorý vytvoril históriu cestovaním do Challenger Deep 23. januára 1960. Pomenoval sa podľa mesta, v ktorom bol postavený, na hranici medzi Talianskom a Talianskom. Juhoslávie. Terst niesol hydronauty Don Walsh a Jacques Piccard približne 11 000 metrov pod vodou - tj asi 11 kilometrov (alebo 7 míľ) do najhlbšej časti Tichého oceánu.

Lodné prístroje pôvodne zaznamenali hĺbku plavidla na 11 521 metrov, ale neskôr sa prepočítala na 10 916 metrov. Najnovšie merania naznačujú, že spodná časť Challenger Deep je približne 11 000 metrov pod hladinou mora.

Prierez priekopou Mariany: Príkop Mariana je hranica medzi dvoma tektonickými platňami: tichomorským tanierom a tanierom Mariana. Obrázok NOAA.

Najhlbšia časť oceánu: Challenger Deep

Najnižší bod na povrchu zemskej kôry je pod vodou v západnom severnom Tichom oceáne. Existuje hranica zbiehajúcich sa dosiek, kde je Tichý tanier tlačený dole do plášťa pod tanierom Mariana. Na tomto type hraníc dosiek sa vytvára pretiahnutá priehlbina nazývaná „priekopa“ - v tomto prípade je to priekopa Mariana. (Pozri mapu a ilustráciu.)

V priekope Mariana sa nachádza malé údolie, ktoré siaha ešte ďalej do zemskej kôry - toto miesto, ktoré sa volá Challenger Deep, je najhlbšou časťou oceánu. Vzdialenosť medzi hladinou oceánu a spodnou časťou Challenger Deep (11 000 metrov) je väčšia ako výška hory Mount Everest (8 850 metrov). To znamená, že keby ste umiestnili najvyššiu horu sveta do najhlbšej časti oceánu, vrchol hory by bol stále viac ako 2 kilometre pod vodou!

Don Walsh a Jacques Piccard: Poručík Don Walsh, USN a Jacques Piccard v bathyscaphe TRIESTE. Miesto: Mariana Trench, 1960. Zbierka lodí NOAA.

Prieskumníci: Don Walsh a Jacques Piccard

Oceánograf Jacques Piccard (1922-2008) spolupracoval so svojím otcom Augustom na návrhu Terstu. Auguste Piccard, vedkyňa zo Švajčiarska, experimentovala s metódami vztlaku pre svoje lety balónom - v skutočnosti prelomila rekord pre let s najvyššou nadmorskou výškou v rokoch 1931-1932. Tieto vedomosti o vztlaku použil pri navrhovaní Terstu. Je zaujímavé, že rodina Piccard drží rekord pre let s najvyššou nadmorskou výškou aj pre najhlbší potápačský oceán.

Oceanograf Don Walsh (1931), poručík námorníctva Spojených štátov, bol ďalším prieskumníkom v oblasti malého tlaku Bathyscaphe Trieste. Strávil viac ako 50 rokov v oceánskom výskume a oslavuje ho život časopis ako jeden z najväčších svetových prieskumníkov.

Plavba

Zostup do Challenger Deep trval takmer päť hodín. Akonáhle Bathyscaphe Terst dosiahol morské dno, Walsh a Piccard pozorovali svoje okolie. Svetlo lode im umožnilo vidieť to, čo opísali ako tmavohnedý „kremelinový bahno“ pokrývajúci morské dno, spolu s krevetami a niektorými rybami, ktoré sa zdali podobať platýzom a soley. Pretože okienko z plexiskla prasklo počas zostupu, muži boli schopní stráviť len asi dvadsať minút na morskom dne. Potom vyložili predradníky (deväť ton železných peliet a nádrže naplnené vodou) a začali sa vznášať späť na hladinu oceánu. Výstup bol omnoho rýchlejší ako potápanie, trvalo iba tri hodiny a pätnásť minút.

Od tejto monumentálnej plavby sa bezpilotné, diaľkovo ovládané remeslá pustili do Challenger Deep - napríklad Kaiko na konci 90. rokov a Nereus v roku 2009. Avšak Jacques Piccard a Don Walsh sú stále jedinými dvoma ľuďmi, ktorí kedy cestovali na dno. na priekopu Mariana a uvidíte najhlbšiu časť oceánu z prvej ruky.