Oceánografie

Čo je to severozápadný priechod?

Čo je to severozápadný priechod?Zmena podnebia otvorila lodnú cestu cez kanadskú Arktídu


Mapa severozápadného priechodu: Červené čiary sú možné trasy na prechod severozápadným priechodom. / MapResources. Kliknite pre zväčšenie obrázku.

Čo je to severozápadný priechod?

Severozápadný priechod je námorná cesta, ktorá spája atlantické a tichomorské oceány prostredníctvom kanadského arktického súostrovia. V minulosti bol severozápadný priechod prakticky nepriechodný, pretože bol pokrytý silným celoročným morským ľadom. V posledných rokoch však zmena podnebia umožňuje komerčnej premávke prejsť cez Severný ľadový oceán touto cestou, ktorá bola kedysi nemožná.

Potenciálne výhody priechodu Northwest Passage sú významné. Lodné trasy z Európy do východnej Ázie by boli o 4 000 kilometrov kratšie. Aljašská ropa sa mohla loďou rýchlo presunúť do prístavov vo východných Spojených štátoch. Rozsiahle nerastné zdroje na kanadskom severe sa budú oveľa ľahšie a hospodárnejšie rozvíjať a odosielať na trh.

Graf rozsahu arktického morského ľadu: Graf časových radov priemerného mesačného rozsahu arktického morského ľadu v miliónoch kilometrov štvorcových. Priemerný januárový rozsah ľadu za roky 1979 až 2014 ukazuje pokles o 3,2% za desaťročie. Kredit: Národné dátové stredisko pre sneh a ľad.

Arktický morský ľad topí

Hrúbka a rozsah arktického morského ľadu medziročne klesala. Graf na tejto stránke ukazuje, ako sa rozsah arktického morského ľadu v rokoch 1979 až 2014 neustále znižuje.

Štúdie NASA ukázali, že miera arktického morského ľadu klesá rýchlosťou niekoľkých percent za desaťročie. Po odstránení ľadovej pokrývky preniká slnečné žiarenie do vody a ohrieva ju namiesto toho, aby sa odrazilo od bieleho ľadu.

Ďalším faktorom, ktorý prispieva k otepľovaniu Severného ľadového oceánu, je zvýšenie prietokov v riekach odtekajúcich z Eurázie. Tieto sladkovodné rieky teraz dostávajú čoraz väčší odtok z topiacich sa ľadovcov. Tento odtok je omnoho teplejší ako voda v Severnom ľadovom oceáne. Čistým výsledkom je mierne zahriatie vôd Severného ľadového oceánu a zriedenie slanosti.

Satelitná fotografia severozápadného priechodu: Satelitný obraz severozápadného priechodu a kanadského arktického súostrovia získaný 3. septembra 2009. Obrazový kredit NASA / observatórium Zeme. Kliknite pre zväčšenie obrázku.

Mapa severozápadného priechodu

Mapa v hornej časti tejto stránky zobrazuje možné trasy cez severozápadný priechod. Lode cestujúce na západ vstúpia do pasáže cez záliv Baffin, prechádzajú kanadským arktickým súostrovím rôznymi cestami, vystupujú do Beaufortského mora a potom do Tichého oceánu cez Čukčie more a Beringovo more.

V posledných rokoch satelitné snímky nasnímané blízko konca polárneho leta často ukazujú, že veľké časti pasáže sú relatívne bez ľadu. V septembri satelitné snímky ukazujú, že Severný ľadový oceán bol dostatočne jasný na to, aby vyplával priamo cez severozápadný priechod. (Súvisiace: Mapa funkcií Severného ľadového oceánu)

Raná história severozápadného priechodu

Ekonomická hodnota krátkej trasy spájajúcej Atlantický oceán a Tichý oceán bola ocenená čoskoro. Španieli túto cestu označili ako „Rovan z Aniánu“ a Francisco de Ulloa ju začal vyhľadávať v oblasti polostrova Baja California v roku 1539. Anglickí prieskumníci vrátane Martina Frobishera, Johna Davisa a Henryho Hudsona ju hľadali zo strany Atlantiku. na konci 1500 a začiatkom 1600. Tieto expedície boli neúspešné.

Prieskumy pokračovali v 16. a 17. storočí bez úspechu. Potom v roku 1849 Robert McClure prešiel Beringovým prielivom s úmyslom plaviť sa cez Atlantik. Jeho loď bola uväznená v ľade neďaleko od Viscount Melville Sound a pravdepodobného prechodu do Atlantiku. Nakoniec, po tom, čo strávili tri zimy na ľade a umierali hladom, McClure a posádka boli zachránení sánkovou párty z jednej zo lodí sira Edwarda Belchera a transportovaní sánkami do Zvuku. McClure a jeho posádka sa stali prvými, ktorí prežili cestu cez severozápadný priechod.

Nórsky prieskumník Roald Amundsen a jeho posádka boli prvými, ktorí v roku 1906 prešli cez severozápadný priechod úplne po mori. Hoci priechod bol dôležitým „prvým“, mal malú ekonomickú hodnotu, pretože cesta trvala tri roky a využívali príliš plytké vody. komerčná preprava. Prvým jednorázovým výletom cez priechod bol Henry Larsen a posádka v roku 1944. Znovu trasa nebola dostatočne hlboká na komerčnú lodnú dopravu.

Rezačka pobrežnej stráže USA Healy, jeden z najnovších a technologicky najvyspelejších polárnych ľadoborcov v USA. Kredit: Pobrežná stráž v USA fotka od dôstojníka Patrika Kelleyho.

Prvý hlboký ponor a komerčný prechod plavidiel

V roku 1957 sa tri rezačky pobrežnej stráže Spojených štátov - Storis, Bramble a SPAR - stali prvými loďami, ktoré prekročili severozápadný priechod pozdĺž cesty hlbokým ponorom. Za 64 dní pokryli 4 500 míľ vody s polotovarom.

Prvou loďou schopnou prevážať významný náklad cez priechod bol SS Manhattan, špeciálne vystužený supertanker, v roku 1969. Sprevádzal ho kanadský ľadoborec John A. MacDonald. Tento výlet sa uskutočnil s cieľom otestovať severozápadný priechod ako alternatívu k vybudovaniu potrubia na Aljaške. V tom čase sa zistilo, že severozápadný priechod nebol ekonomický a bol vybudovaný plynovod na Aljaške.

Medzinárodné vody alebo kanadské vody?

Všetky trasy severozápadným priechodom prechádzajú medzi ostrovmi Kanadského arktického súostrovia. Na tomto základe Kanada vyhlási trasu ako „kanadské vnútorné vody“. Americká armáda však poslala cez Passage lode a ponorky bez oznámenia do Kanady na základe filozofie, že Passage je medzinárodná voda. Toto je jeden z mnohých problémov „kto vlastní Arktický oceán?“ otázka.

Budúcnosť severozápadného priechodu

Komerčné využitie severozápadného priechodu môže byť veľmi malou výhodou zmeny klímy. Ak bude chodba otvorená a spoľahlivá niekoľko mesiacov v roku, mohli by sa každý rok ušetriť miliardy dolárov v nákladoch na dopravu. Ušetria sa aj čas a energia. Kanada má najväčší úžitok, ak sa z Northwest Passage stane životaschopná lodná trasa. Toto uľahčí rozvoj Kanady v severných krajinách a poskytne dôležité hospodárske a vojenské vlastníctvo, ak sa potvrdí ich požiadavka na kontrolu.