Viac

Geodes

GeodesNavonok vyzerajú obyčajne, ale vo vnútri sú neobyčajné!


Geode stenový panel: Časť veľkého podsvieteného stenového panela vyrobená s použitím tenkých priesvitných plátkov z mnohých typov geodov namiesto farebného skla. Modrá farba v mnohých geodách bola vyrobená farbivom.

Ametystská katedrála: Veľmi kvalitná katedrála z ametystu s prírodným umeleckým tvarom a bohato zafarbeným ametystom. Má tiež kryštalický kalcitový kalich pestovaný smerom dovnútra od spodnej pravej steny.

Čo sú to geody?

Geódy sú sférické až podsférické horniny s vnútornou dutinou obloženou minerálnymi materiálmi. Majú odolnú vonkajšiu stenu, ktorá je odolnejšia voči poveternostným vplyvom ako okolité podložie. To umožňuje geode prežiť neporušené, keď sa okolité podložie odvíja. Minerálna výstelka dutiny je často scintilačným nápojom drobných kremenných kryštálov podložených niekoľkými pásmi priesvitného šedého a bieleho achátu. Mnohé sú lemované veľkolepejšími pokladmi.

Bohaté fialové ametysty, perfektné biele kryštály kalcitu a farebné pruhované acháty sú ďalšie bežné podšívky. Vzácne geódy môžu byť vyplnené krásnym modrým drahokamom, ružovým rodochrosite, veľkolepým opálom so živou farbou alebo inými vzácnymi materiálmi. Geódy sa pohybujú vo veľkosti od jedného centimetra po niekoľko metrov. Z vonkajšej strany väčšina geodetov vyzerá ako obyčajné horniny, ale keď sú otvorené, pohľad môže byť úchvatný.

Naša obľúbená kniha o geodézach!
Geodes: Nature's Treasures
autori Brad L. Cross a June Culp Zeitner.

Verejná milostná aféra s geodetmi

Väčšina geológov si geody užíva. Široká verejnosť s nimi však má milostný vzťah. Sú potešení a ohromení, že nezaujímavá hornina môže obsahovať prekrásnu zhluk drahokamových kryštálov alebo farebnú podšívku pruhovaného achátu alebo oboje v tej istej dutine. Ľudia, ktorí nikdy neurobili kurz geológie, kupujú každý rok tisíce ton geod, ktoré sú rozbité alebo rezané a leštené. Kúpia ich, pretože ich baví. Milujú drobné geódy ako šperky, rezané a leštené geódy ako knižky a veľkolepé ametystové geódy ako dekorácie domova alebo kancelárie.

Geodové lokality v niekoľkých častiach sveta priniesli ziskové odvetvia, ktoré ich zhromažďujú, pripravujú na trh a odosielajú na miesta určenia, kde sa nakupujú ako vedecké, prírodné a zábavné predmety. Brazília, Uruguaj, Mexiko a Namíbia sú štyrmi príkladmi krajín, v ktorých sa geody stali miestnym priemyselným odvetvím.

Geodes sa rýchlo predáva na drahokamoch a minerálnych predstaveniach, vedeckých múzeách, skalných obchodoch, umeleckých galériách a obchodoch s medzinárodnými alebo prírodnými darmi. Keď sa na skalných a minerálnych predstaveniach konajú ukážky otvorenia geódy, vždy nakreslia zástup - a keď sa otvorí pekná geoda, dav obyčajne vytvára nadšené potešenie a lapanie po dychu. Na prekrásnom poklade pokladov v skale, ktorý zvonku vyzerá úplne obyčajne, je niečo zvláštne.

Geódy v čadiči: Východisko toku čadiča vystavujúce niekoľko otvorených ametystových geód. Táto fotografia ukazuje, ako sa môžu geódy vyskytovať vo veľkom počte v rámci jednej skalnej jednotky.

Geologický výskyt a formovanie

Geódy sa tu a tam náhodne nenachádzajú. Namiesto toho sa vyskytujú vo veľkom počte v oblastiach, kde sa horniny vytvorili v špeciálnom geochemickom prostredí. Väčšina geodických lokalít je v A) stratifikovaných sopečných ložiskách, ako sú bazalty a tufy; alebo B) stratifikované sedimentárne karbonátové depozity, ako sú vápence a dolomity. Rôznorodosť iných prostredí vedie k malému počtu geod.

Geódy sa formujú mnohými rôznymi spôsobmi a existuje množstvo platných teórií o ich formovaní. Účelom tohto článku nie je poskytnúť jediné alebo komplexné pokrytie mnohých spôsobov, akými by sa geódy mohli vytvárať.

Príbeh v skale: Veľkolepá rezaná a leštená vzorka z geódy s viacerými vrstvami farebného achátu a centrálnou dutinou s kryštálom. Každý farebný pruh predstavuje epizódu tvorby achátu a zmenu v zložení podzemnej vody, ktorá dodávala gelový materiál minerálny materiál.

Sopečné geódy

Najznámejšími a najvyhľadávanejšími geódami sú tie, ktoré sa vytvorili v oblastiach sopečnej činnosti. Prázdne miesta v čadičových lávových prúdoch sú často vyplnené achátom, kremeňom, opálom a iným materiálom dodávaným hydrotermálnou vodou alebo podzemnou vodou. Niektoré dutiny sú priestory obsadené plynmi, ktoré nedokázali uniknúť lávovému prúdu predtým, ako sa jeho povrch zaplavil.

Odkiaľ pochádza všetok plyn? Niektoré magmy obsahujú veľa rozpusteného plynu. Môže to byť niekoľko percent rozpusteného plynu na základe hmotnosti. (Premýšľajte o tom - niekoľko percent hmotnosti plynu!) Keď tieto magmy vystúpia na povrch, plyn sa úmerne zníži. Keď magma vybuchne ako lávový prúd, uvoľní sa toľko plynu, že nie všetko je schopné uniknúť. Časť tohto plynu sa môže zachytiť v láve, aby po stuhnutí lávy vznikla veľká dutina.

Ďalšie dutiny v stuhnutých lávových prúdoch sa vytvorili ako tekutá láva vytekajúca potom, čo bol prietok stuhnutý iba čiastočne. Tieto malé „lávové trubice“ produkujú niektoré z najväčších a najdlhších geod. Mnohé katedrálne geódy sú vetvami týchto lávových trubíc, ktoré sa neskôr naplnili minerálnym materiálom. Mnohé z nich majú geometriu dlhých vetiev stromu, ktorých priemer je takmer meter a veľa metrov.

Rozbiť geode: Vystavovateľ v klenotníckej a minerálnej show, ktorá sa chystá zlomiť geódu. Zariadenie používané na lámanie geodéz vyzerá ako dlhá fréza na skrutky. Dvojica čepelí, použitých na strihanie čapu, je však nahradená reťazou, ktorá je napnutá okolo geódy, až sa zlomí čisto na polovicu. Demonštrácie zamerané na geodéziu zvyčajne priťahujú povzbudzujúci dav na výstavách drahokamov a minerálov. Obrázok ilovebutter, tu použitý pod licenciou Creative Commons License.

Sedimentárne geody

Geody v sedimentárnych horninách sa zvyčajne vyskytujú vo vápencoch, dolomitoch a vápenatých bridliciach. V týchto ložiskách môže plynom vyplnená dutina slúžiť ako otvor pre vytváranie geod. Škrupiny, vetvy stromov, korene a iné organické materiály sa často rozpadajú, aby zanechali medzeru pri tvorbe minerálnych materiálov. Tieto dutiny môžu byť vyplnené minerálmi z kremeňa, opálu, achátu alebo uhličitanu. Spravidla sú menšie ako geódy tvorené sopečnými horninami.

Geódy sa najľahšie zbierajú, keď ich hostiteľské horniny zvetrajú. Môže k tomu dôjsť preto, že čadič, vápence, dolomity a bridlice počasie oveľa ľahšie a rýchlejšie ako kremeň a chalcedón, ktoré zvyčajne tvoria vonkajšiu vrstvu geody. Hostiteľská hornina sa odkryje a geódy sa ponechajú na povrchu, umyjú sa do potoka alebo uviaznu v zvyškovej pôde. V týchto situáciách je možné geódy ľahko nájsť a zhromaždiť. Niektoré geódy sa vyrábajú ťažbou hostiteľskej horniny, ale táto metóda je náročná, nákladná a geodiku často poškodzuje.

Pomenovanie geod

Geódy majú rôzne názvy. Slovu „geode“ často predchádza názov minerálneho materiálu, ktorý geodu vyplnil. „Achátová geóda“ a „ametystová geóda“ sú príklady. Slovu „geode“ môže predchádzať aj geografické alebo stratigrafické meno. Príklady „Keokuk geode“ a „Brazilian geode“ sú príklady.

Geódy pripravené na odoslanie: Geódy z Brazílie a iných zberných lokalít sú starostlivo ošetrené, aby sa zabránilo poškodeniu počas prepravy. Táto fotografia ukazuje spárovaný pár katedrálnych geod, ktoré sú dve polovice tej istej dutiny. Dostali základňu z ťažkého betónu, ktorá im umožní ich použitie ako dekorácie v domácnosti alebo kancelárii.

Komercializácia Geodes

Neotvorená geóda má vzhľad nezaujímavej skaly. Stávajú sa oveľa zaujímavejšími, keď sú otvorené a ich vnútorné kryštály a achátové pásy sú viditeľné. Aj keď je každá gelová krištáľovo-gelová vrstva zázrakom prírody, existuje veľa vecí, ktoré sa dajú urobiť, aby sa z nej stal produkt, ktorý je viac komerčný a aby sa zvýšila jej hodnota.

Geodetické múzeá

Predtým, ako pôjdeme ďalej, chceme, aby niekto, kto nájde skutočne pekný geodet, vedel, že geologické múzeá sa predávajú na trhu zberateľov za ceny, ktoré ohromia priemerného človeka. Arkenstone, spoločnosť, ktorá sa špecializuje na minerálne vzorky múzejnej kvality, má obvykle na predaj niekoľko pekných geodéz. V čase, keď bol tento článok písaný, predávali vzácne nerastné geódy s volkovskitom, milleritom, thomsonitom a shattuckitom za štvor- a päťciferné ceny. Niektoré z ich inventárov nájdete tu.

Úseky geodetických ametystov: Malé úseky ametystových geód ponúkaných na predaj v turistickom obchode.

Utilitarian Geode Products

Veľké achátové geody sa často narezávajú na kúsky s rovnou základňou, aby sa vytvárali nádherné knihy, stolné súpravy, ciferníky alebo ťažítka. Tí, ktorí majú šedú, bielu alebo inú, menej zaujímavú achátovú farbu, sú často zafarbení do jasne modrej, zelenej, fialovej, červenej alebo inej farby a potom sú leštené, aby boli atraktívnejšie. Vďaka týmto ošetreniam sa knihy predávajú rýchlejšie a zvyšujú ich hodnotu nad rámec toho, čo by sa platilo za menej zaujímavú sivú farbu.

Geodes ako položky dekorácie

Veľké ametystom pokryté geódy sú často odborne rezané, aby zobrazovali svoje vnútorné ametystové kryštály. Potom sú rozrezané a vybavené váženou základňou, aby sa dali použiť ako dekorácia domácnosti alebo kancelárie.

Agate lemované úseky lávových trubíc sa často používajú na výrobu „katedrálnych geód“, ktoré sú niekoľko stôp vysoké. Tieto sú narezané spôsobom, ktorý pekne odhaľuje komoru obloženú ametystom, a potom sa rezajú na rovnú základňu, ktorá je vyplnená kovom váženým betónom, ktorý umožňuje geode stáť vzpriamene, okraje dutiny sa pekne obrúsia. a celý vonkajší povrch je natretý, aby skryl škrabance a odery, ktoré sa vyskytli počas zberu a prepravy. Mnohé z týchto veľkých geod sa predávajú za tisíce dolárov.

Plátky zafarbené geody: Tieto zafarbené geodové plátky boli na vystavenie namontované do drevených podstavcov.

Geode novinky

Malé geody sú často krájané a vyleštené. Obzvlášť pekné plátky sa môžu zobraziť tak, ako sú, v špeciálne vyrobených rámoch alebo stojanoch. Niektoré majú svoju priesvitnú krásu zobrazenú v paneloch alebo oknách z farebného skla, ako je napríklad ukážková fotografia zobrazená v hornej časti tejto stránky. Menej veľkolepé vzorky sa môžu zafarbiť a použiť na výrobu vetrových zvonkohier, podnoží alebo ozdobných magnetov. Malé úseky geodetov s atraktívnymi a farebnými kryštálmi sa často rezajú na malé kúsky, ktoré budú stáť vzpriamene alebo do dosiek, ktoré sa používajú ako zobrazované položky.

Malé geody: Malé geody, ako sú tieto, sa často predávajú v obchodoch s novinkami a vedami ľuďom, ktorí chcú mať skúsenosť so samotným otvorením geódy. Chcú byť prvým človekom, ktorý uvidí poklad vnútri.

Súpravy Break-Open-A-Geode

Malé tenkostenné geódy sa často predávajú v súpravách podľa obchodov ministerstiev, školstva, vedy, turistiky a novín. Popisy predajcov povzbudzujú učiteľov, rodičov a študentov, aby si kúpili súpravy a rozbili geodusy otvorené kladivom. Tieto geodetické súpravy sú veľmi populárne. Ak hľadáte v službe Google výraz „geode kit“, nájdete ho ponúkané online desiatkami rôznych dodávateľov.

Ak ste v pokušení kúpiť si jednu z týchto súprav, prečítajte si recenzie, pretože kvalita sa veľmi líši. Je tiež nevyhnutné naplánovať vhodné bezpečnostné vybavenie, pretože pri náraze na geodelu kladivom sa môžu vytvárať úlomky horúcich kameňov, ktoré môžu spôsobiť vážne zranenie. Na túto činnosť budete tiež potrebovať dobré miesto. Nasledovanie návrhov predajcov na ich rozbitie na stôl alebo na podlahu v triede môže spôsobiť škodu na majetku, ktorá je nákladná na opravu.

Alternatívou každoročného zakúpenia súpravy „break-open-a-geode“ je nákup niekoľkých vzoriek otvorených a nakrájaných geod. Toto môže byť doplnené o prezeranie geodetov na webových stránkach pomocou počítačovej projekcie a videí odborníkov otvárajúcich geódy na YouTube. Tým sa predíde bezpečnosti, škodám na majetku a obavám z „lámania geód“. Náklady na tento prístup môžu časom ušetriť peniaze, ktoré sa môžu použiť na iné zapojené vedecké činnosti.

Geode lemovaná botryoidálnou chalcedóniou: Táto geoda bola nájdená v oblasti Keokuk Missouri, ktorá je známa svojimi geodami. Tento exemplár je lemovaný modrasto šedým chalcedónom, ktorý vykazuje krásny botryoidálny zvyk. Je to približne štyri palce.

Čo? Žiadne kryštály?

Každý, kto očakáva, že nájde jasné, lesklé geometrické kryštály, keď otvoria geódu. Ale niekedy sú vo vnútri aj iné zaujímavé krajiny. Jedným z najbežnejších nálezov, keď nie sú prítomné geometrické kryštály, je geóda obložená chalcedónom, mikrokryštalická odroda kremeňa.

Kryštály Chalcedónie sú také malé, že ich nemožno vidieť voľným okom. V geode sa k stene pripojí malý kryštál chalcedónu a bude potiahnutý vrstvou malých kryštálov chalcedónu, všetko smerujúce von z očkovacieho kryštálu. Vrstva za vrstvou je uložená a skorý výsledok vyzerá ako malá pologuľka pripojená k vnútornému povrchu geódy. Tieto malé hemisféry začínajú rásť do seba a nad sebou a výsledkom je krajina, ktorá vyzerá ako hromada hrozna. Táto hemisférická geometria je obyčajným kryštalickým zvykom chalcedónu známeho ako botryoid. Príklad geody obloženej botryoidálnym chalcedónom je uvedený na priloženej fotografii.

Falošná geóda: Fotografie „geody“ lemovanej galénou z keramickej hliny zdobenej farbou a poťahom z jemných galenických kryštálov. Zakúpené v Marrákeši v Maroku.

Fake Geodes

Ako u najobľúbenejších alebo najcennejších predmetov, falošné „geódy“ boli vyrobené ľuďmi a ponúkané na predaj ako objekty prirodzene sa formujúce. Ak ste zberateľ platiaci vážne peniaze za veľkolepú geódu, musíte poznať dosť veľa o geódach a minerálnych materiáloch, ktoré sa v nich vyskytujú, aby ste našli faloš. Odborní gemológovia, zberatelia minerálov, paleontológovia a iní, ktorí kupujú drahé exempláre, sú pravidelne oklamaní falzifikátmi.

Na priloženej fotografii je znázornená falošná geóda zakúpená v marrákešskom Marrákeši. Bola ponúkaná ako galéria naplnená geodeta. Telo geódy však bolo vyrobené z keramického materiálu s povlakom z jemných galenických kryštálov prilepených na simuláciu drusu. Mnoho vysokokvalifikovaných umelcov v Maroku žije živou výrobou imitácie minerálov a fosílnych vzoriek.

Oregon Thundereggs: Príklady thundereggs rezané na zobrazenie ich interiéru. Horné dve časti sú polovice jediného vajíčka s priemerom asi tri palce. Je plné šedého chalcedónu so šedým achátom a drsným kremeňom v strede. Spodkom je polovica vajca s priemerom asi šesť centimetrov, s vonkajším okrajom šedý pruhovaný achát, biely achát smerom do stredu a drsná kremenná dutina v strede. Viac informácií o drahokamoch Oregon nájdete tu.

Diamant Herkimer vo vozidle: Prípojka je nevystužená dutina, ktorá nezostane, keď sa hornina, ktorá ju obsahuje, odvráti. Slávne dvojnásobne zakončené kremeňové kryštály známe ako „Herkimer Diamonds“ sa vyskytujú vo vugoch v Little Falls Dolostone v okrese Herkimer v New Yorku. Hornina na fotografii má priemer asi 18 centimetrov.

Geodes, Nodules, Vugs, Concretions and Thundereggs

Geodes, nodules, vugs, concretions and thundereggs sú všetky lokality na Zemi, kde sa látky rozpustené v podpovrchových vodách zrážajú za vzniku kryštálov alebo zaoblených objektov. Tieto objekty zdieľajú mnoho bežných funkcií a foriem podobnými procesmi. Všetci tiež vytvárajú predmety, ktoré priťahujú pozornosť a stimulujú diskusiu. Tieto objekty sú často vzájomne zamieňané a ich názvy sa používajú nesprávne, pretože hovorca nerozumie slovám alebo nesprávne interpretuje objekt. Používajú ich aj rôzni ľudia v rôznych častiach sveta. Kto má pravdu a kto sa mýli? Niektoré zovšeobecnenia vyvodené z bežného používania týchto slov sú uvedené nižšie ...

  • geodes mať vo vnútri dutý priestor alebo raz mať vo vnútri dutý priestor, ktorý bol vyplnený vyzrážaným minerálnym materiálom. Vyzrážané minerálne materiály vyplnili dutinu hlavne prostredníctvom sústredného dovnútra. Majú kompetentnú vonkajšiu výstelku, ktorá im umožňuje oddeliť sa od hostiteľskej horniny. Táto kompetentná vonkajšia výstelka umožňuje mnohým geodám sa oddeliť a prežiť potom, čo sa hostiteľská hornina úplne rozpadla zvetrávaním. Geódy sa potom môžu zbierať z povrchu pôdy, vykopané z pôdy alebo nájsť v korytoch rieky.
  • uzliny sú tuhé predmety zložené z vyzrážaného minerálneho materiálu. Môžu byť duté (a geode) naraz, potom úplne naplnené vyzrážaným minerálnym materiálom. Mohli sa tiež vytvoriť rastom minerálov na povrchu sedimentu, rastom v dutine alebo nahradením hostiteľskej horniny.
  • vugs sú dutiny, ktoré môžu obsahovať kryštály, ale nemajú kompetentnú výstelku, ktorá im umožňuje oddeliť sa od hostiteľskej horniny. Na rozdiel od mnohých geodetov pravdepodobne nebudú existovať po zvetrávaní hostiteľskej skaly.
  • konkrécie sú tuhé agregáty zložené zo zŕn sedimentu a cementového materiálu. Tvoria sa, keď chemické zrážanie začína okolo jadra v sedimente, ako je napríklad fosília alebo minerálne zrno. Okolo jadra sa hromadí stále viac materiálu a betónovanie rastie v troch rozmeroch vyplňovaním pórov a / alebo výmenou minerálnych zŕn. Ich rast začína v strede a zväčšuje sa von bez dutiny, zatiaľ čo rast geodózy začína v dutine a minerály rastú smerom dovnútra.
  • Thundereggs sú sférické až podsférické masy ryolitu, ktoré počasie z vulkanických vrstiev. Majú vnútornú dutinu, ktorá bola naplnená achátom, opálom alebo iným minerálnym materiálom. Thundereggs zriedka obsahujú minerálne kryštály rastúce do dutín.

Lokality USA Geode

Niekoľko oblastí v Spojených štátoch je dobre známych svojimi geodetami a geodetickými objektmi. Geody sú také populárne v niekoľkých štátoch, že dosiahli štatút „oficiálneho štátneho rocku“ alebo „oficiálneho štátneho drahokamu“. Valné zhromaždenie štátu Iowa označilo „kremenný geód“ za oficiálny „štátny kameň“ v roku 1967. Oregon Senát označil Thunderegg za oficiálnu „štátnu horninu“ v roku 1965. A zákonodarca Minnesoty označil achát jazera ako oficiálny štátny drahokam v roku 1969. Niektoré z pozoruhodnejších lokalít sú opísané nižšie. Existuje mnoho ďalších, a dobré miesto na čítanie o niektorých z nich je v knihe s názvom Geodes: Nature's Treasures od Brad L. Cross a June Culp Zeitner.

Keokukova geode od Lee County, Iowa. Vzor a fotografia od Arkenstone / www.iRocks.com.

Keokuk Geodes

Jeden z najznámejších výskytov geod na svete je oblasť obklopujúca spoločenstvo Keokuk, Iowa. Nachádza sa neďaleko križovatky troch štátov Illinois, Iowa a Missouri, pričom geody tejto lokality sa nachádzajú vo všetkých troch štátoch. Geody sa formovali vo vápencoch a varšavskej formácii Mississippianovho veku. Väčšina z týchto geodov je niekoľko centimetrov a majú vonkajšie vrstvy bielej až šedej až modro-šedej chalcedónie s vnútornými časťami lemovanými malými kremennými kryštálmi. Väčšina tu nájdených geód má zvetrávané miesto bez ich karbonátových hostiteľských hornín a nachádza sa v miestnych pôdach a potokoch. Niektoré z týchto geód obsahujú zaujímavé kryštály ankeritu, aragonitu, kalcitu, dolomitu, goetitu, sadry, kaolinitu, markazitu, milleritu, pyritu, sfaleritu a ďalších minerálov. Niekoľko bolo nájdených s kvapalnou ropou vo vnútri. 1 2

Achát jazera Superior: Niektoré jasne leštené omrvené kamene vyrobené z achátových uzlov Lake Superior. Zvyčajne sú úplne naplnené achátom a / alebo kryštalickým kremeňom. Tieto drvené kamene vykazujú nejaké pekné achátové pásy a často kryštalické kremenné jadro. Vzorky a fotografie od spoločnosti RockTumbler.com.

Lake Superior Achát

Achát Lake Superior je achátový opevnenie, ktoré vypĺňa dutiny v čadičových tokoch, ktoré sa vytvorili pred viac ako miliardou rokov v oblasti Lake Superior. V priebehu času naplnili podzemné vody bohaté na oxid kremičitý tieto dutiny achátom a kryštalickým kremeňom. Väčšina z nich bola úplne vyplnená a presnejšie sa nazývajú „uzlík“. Niektorí si však stále zachovávajú dutinu, ktorá je často pokrytá kryštalickým kremeňom. Achát v nich má obvykle červenkastú, červenú a oranžovú červenú farbu. Tieto farby sú spôsobené stopovými množstvami železa, ktoré bolo včlenené do achátu. Dnes sa nachádzajú pozdĺž pláží, v potokoch, v pôde poľných poľnohospodárov av ľadovcoch. 3

Kentucky geode s milleritom. Vzor a fotografia od Arkenstone / www.iRocks.com.

Geodes of Kentucky

Časti Fort Payne a Varšavsko-Salemských útvarov v Kentucky obsahujú veľké množstvo geod. Tieto zvetrávali zo svojich hostiteľských skalných jednotiek a teraz sa nachádzajú v údoliach potoka. Medzi ďalšie oblasti, v ktorých sa v údoliach potoka Kentucky nachádzajú početné geody, patrí rieka Green v južnej centrálnej časti štátu a pozdĺž starobylých terás rieky Kentucky. 4

Geodes of Wisconsin

Geologický a prírodopisný prieskum Wisconsinu uvádza početné výskyty geodov, achátových uzlov nadriadeného jazera a thundereggov v štáte. Boli v Ashlande, Chippewe, Clarku, Crawforde, Douglasi, Dunne, Grante, La Crosse, Milwaukee, Pepine, Pierce, St. Croixe, Sheboygane, Trempealeau a Washburn County. 5

Fluorescenčný Dugway Geode: Mnoho geodetov Dugway obsahuje fluoreskujúce minerály a vytvára pod UV svetlom veľkolepý displej! Vzor a fotografie od SpiritRock Shop.

Dugway Geodes

Jeden z najzaujímavejších geodispozícií v Spojených štátoch je v Juab County, Utah. Medzi 32 000 a 14 000 rokmi pokrývalo jazero Bonneville veľkú časť dnešného západného Utahu. Vlnová akcia pozdĺž brehov jazera narušila geologické toky s ložiskami geodických. Vlnová akcia spolu s poveternostnými vplyvmi oslobodila geódy od ryolitu a uložila ich niekoľko kilometrov ďalej do sedimentov jazera, ktoré sa dnes nazýva Dugway Geode Beds. 6

Dnes veľa ľudí hľadá Dugwayove geódy, pretože sú nadšení, že nájdu svoje achátové a krištáľovo vycentrované centrá. Niektoré z Dugway Geodes však obsahujú ďalšie skryté prekvapenie - stopové množstvá uránu obsiahnuté v ich podšívke chalcedónie spôsobujú, že vnútorná podšívka geódy vykazuje pod ultrafialovým žiarením veľkolepú vápno-zelenú fluorescenciu. 7 Pozri sprievodný obrázok. Pravdepodobne získajú veľa fluorescenčných kolektorov minerálov zaujímajúcich sa o zber geód.

Zdroje informácií
1 Geodes: Brian J. Witzke, stránka na webovej stránke Geologického prieskumu Iowa, sprístupnená v marci 2017.
2 Geodes: Small Treasure Vaults in Illinois: stránka na webovej stránke Štátneho geologického prieskumu Illinois, Prairie Research Institute, sprístupnená v marci 2017.
3 State Gem: The Lake Superior Agate, Scott F. Wolter, Minnesota Department of Natural Resources, Fact Sheet Number 113, March 1988.
4 Geodes: stránka na webovej stránke geologického prieskumu v Kentucky, University of Kentucky, sprístupnená v marci 2017.
5 Quartz: stránka na webovej stránke prieskumu geologickej a prírodnej histórie vo Wisconsine, sprístupnená v marci 2017.
6 postelí Dugway Geode, okres Juab: Carl Ege, stránka na webovej stránke geologického prieskumu v Utahu, sprístupnená v marci 2017.
Stránka 7 Dugway Geodes na webovej stránke SpiritRock Shop, naposledy prístupná v máji 2017.
8 Geodes: One of Nature's Mystery: GEONotes # 23, publikácia Geologického prieskumu Indiana, Indiana University, sprístupnená v marci 2017.
9 The Gee! -De: Aké divné schovanie, s takou radosťou vo vnútri !:, ktorú otvoril Bob Jarrett, stránka na webovej stránke Gruzínskej minerálnej spoločnosti, ktorá bola sprístupnená v marci 2017.
10 lovcov geologických snehových vločiek Flock To Oregon For Thundereggs: Autor: Vince Patton, článok s videom na webovej stránke Oregon Public Broadcasting, prístup k marcu 2017.
11 Brazílsky podlhovastý ametyst amystdules: David Crosby, článok na webovej stránke mindat.org, bol sprístupnený v apríli 2018.
12 Takže odkiaľ to pochádza Ametyst Geode? Článok Joe Wilhelma o blogu Galérie Touchstone, sprístupnený v apríli 2018.
13 Ťažba ametystu v Brazílii: David Stanley Epstein, Gems & Gemology, zima 1988, vydanie 214-228.
14 Pôvod veľkých kryštálov sadry v geode Pulpi (Almeria, Španielsko): A. Canals, A.E.S. Van Driessche, F. Palero a J. M. Garcia-Ruiz; Geology, zväzok 47, október 2019.
15 Tajomstvo obrovských kryštálov: Ako sa vytvoril 36-stopový geode Pulpi: Hannah Osborne, článok uverejnený na webovej stránke Newsweek 16. októbra 2019.

Geodes of Indiana

Na juhovýchode Indiany sú geody často viditeľné v expozíciách Harrodsburgských vápencov a riek Creek Creek. Indiana Geologický prieskum uvádza, že geody sú hojné pozdĺž potokov a rozptýlené po zemi niekoľko kilometrov na oboch stranách ich východiskových oblastí. 8

Woodbury Geodes

Woodbury geodes sa vyskytujú v oblasti okolo Woodbury, Tennessee. Pochádzali z vápencov a dolohov varšavskej formácie a je vidieť, kde tieto skalné jednotky vyrastajú. Oslobodené geódy sa nachádzajú v zvyškových pôdach nad skalnými jednotkami, v ktorých sa tvorili, av sedimentoch dolín, ktoré tieto oblasti odvádzajú. Sú to chalcedónmi lemované geody s kremennými krištáľovými interiérmi. 9

Stalaktitický drahokam Silica: Geóda so stalaktitmi drahokamového kremeňa (prevrátená). Z inšpiratívnej bane v okrese Gila v Arizone. Vzor a fotografia od Arkenstone / www.iRocks.com. Viac informácií o drahokamoch Arizona nájdete tu.

Arizonský drahokam Silica Geodes

Niektoré neobvyklé geody a uzly nachádzajúce sa na banskej inšpirácii v okrese Gila v Arizone sú lemované drahokamom kremičitým, vzácnou, krásnou a cennou formou modrej chalcedónie. Niektoré boli nájdené s drahokamovými stalaktitmi!

Oregon Thundereggs

Thundereggs nie sú geody, ale sú také podobné, že si zaslúžia aspoň jednu zmienku o lokalite v tomto článku. Oregonský štát je najznámejšou thundereggskou lokalitou na svete. Thundereggs sa nachádzajú v ryolitových a tufových ložiskách v mnohých častiach štátu. V roku 1965 Oregonské zákonodarné zhromaždenie vydalo rezolúciu, ktorou sa Thunderegg stal oficiálnym štátnym rockom. Štát má thundereggské múzeum a miesta, kde môžete vstúpiť, zaplatiť malý poplatok a hľadať thundereggs, ktoré si vezmete domov. 10

Oco Agate Geodes: Štyri geologické acháty z Brazílie. Tieto geody merajú asi 1/2 palca. Kliknutím zobrazíte väčší obrázok.

Ďalšie známe geodetické lokality

Na celom svete sú stovky oblastí, v ktorých sa nachádza množstvo geodetických druhov. Väčšina z týchto ložísk je malá a podporuje zhromažďovacie činnosti niekoľkých skalných psov. Ostatné ložiská sú však rozsiahle a majú dostatok geodetov na podporu komerčného zberného a spracovateľského priemyslu.

Oco (Ocho) Geodes

Geografické lokality Oco alebo Ocho sú malé achátové geody so zdrsnenou vrstvou kremeňa, ktoré sa nachádzajú v brazílskom regióne Tres Pinheiros. Ich veľkosť sa pohybuje v rozmedzí od asi 1/2 do 3 palcov v priemere a tvorí sa vo vezikulách bazaltových prúdov, ktoré sú základom častí tejto oblasti. Väčšina Oco geodov má tenkú achátovú šupku, otvorený interiér a vnútorný drus z malých ostrých kremenných bodov dlhých asi 1/8 palca. Po zvetrávaní tok čadiča tvorí červenohnedú pôdu a geódy, ktoré sú omnoho odolnejšie voči poveternostným vplyvom ako čadič, sa hromadí v pôde.

Keď sa ložiská prvýkrát využívali, geódy sa dali ľahko nájsť a stali sa miestnym podnikom pre ľudí, ktorí ich zbierali a predávali. Mnohé Oco geody sú rezané na polovicu a leštené, alebo sú nakrájané na plátky a leštené. Tieto sa predávajú v kamenných obchodoch a obchodoch s novinkami ľuďom, ktorí majú radi zaujímavé kamene a kryštály. Pretože mnoho Ocos má veľmi tenkú šupku, sú často balené a predávané ako súpravy „zlomiť geodelu“. Jedná sa o populárnu aktivitu pre študentov základných škôl, ktorí sa učia o mineráloch a kryštáloch vo vede.

Obrovské ametystové geódy z Brazílie.

Ametystové amysty z Brazílie a Uruguaja

Bezpochyby najpozoruhodnejšou geodispozíciou, aká bola kedy objavená, sú ametystové amygdulové bazalty v brazílskom regióne Rio Grande do Sul a priľahlom Uruguaji. Asi pred 160 miliónmi rokov, keď tanierové tektonické procesy roztrhávali Afriku a Južnú Ameriku od otvorenia Atlantického oceánu, došlo k jednej z najväčších udalostí záplavového čadiča na svete. Bazalta tiekla z trhliny a produkovala stratifikované lávové prúdy hrubé tisíce stôp.

V rámci týchto prúdov tvorili plynové bubliny a lávové trubice dutiny, ktoré boli najskôr potiahnuté vrstvou achátu a potom úplným pokrytím hrubého kryštalického kremeňa. V tomto okamihu sa vytvorili geódy, ale namiesto ametystu sa naplnili horninami. Keďže však tieto geódy zostali pochované, boli ožiarené rozkladom rádioaktívnych minerálov v okolitých bazaltoch. Toto žiarenie vytvorilo v kremene farebné centrá, ktoré premenili číry kremeň na ametyst. Výsledné geody sú krásne a niektoré sú obrovské. Dnes sa starostlivo ťažia, pília a vyrábajú na ukážky, ktoré slúžia ako drahokam v domácnostiach, kanceláriách a múzeách. 11

Najväčší geode na svete?

Geology.com má množstvo článkov o Earth Science World Records. Medzi ne patrí najvyššia tsunami na svete, najväčšia sopka na svete, najvyššia gejzír na svete a ďalšie. Z týchto článkov sme sa dozvedeli, že pri výbere najväčších, najvyšších, najhlbších atď. Sa stretnú nezhody týkajúce sa metód merania, kvalifikačných kritérií a ďalšie.

Podobné problémy obklopujú pomenovanie „najväčší geodet na svete“. Definícia geodu, metódy merania, spoľahlivosť správ o veľkých geodách - a ďalšie - robí výber „najväčšieho“ problému problematickým. Takže ukážeme na geodelu, o ktorej si myslíme, že spĺňa definíciu a ktorá je svojou veľkosťou veľmi pôsobivá. Niektorí vedci to nazvali „najväčší geodet na svete“ a iní nesúhlasia, ale väčšina súhlasí s tým, že je to skutočne veľká.

"Geode of Pulpi" sa nachádza neďaleko mesta Almería v Španielsku. Má objem približne 11 metrov kubických a šírku približne 12 metrov. Hostiteľom je triasický dolostón a má diskontinuálnu minerálnu sekvenciu, ktorá začína uhličitanmi železa a barytom, po nich nasleduje celestín a končí sa stážistom.


Pozri si video: Geodefest 2018 Keokuk Festival & Geode Crystal Dig