Viac

Vyhýbanie sa kliešťom a kliešťovým chorobám

Vyhýbanie sa kliešťom a kliešťovým chorobámLyme Disease and Rocky Mountain Spotted Fever sú nebezpečenstvo pre ľudí, ktorí pracujú alebo hrajú vonku


Deer Tick - Blacklegged Tick

Jelenie kliešte: Fotografia kliešťa čiernohého, tiež známeho ako jeleňový kliešť (Ixodes scapularis). Obrázok Národného inštitútu pre bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci / Centrum pre kontrolu chorôb.

Pozadie

Geológovia a ďalší, ktorí pracujú v tejto oblasti, by mali mať určité vedomosti o kliešťoch a chorobách prenášaných kliešťami. Ak sa nelieči, môže dôjsť k lymskej chorobe, horúčke s výskytom skalnatej hory a iným chorobám spôsobeným uhryznutím kliešťami.

Pracovníci v prírode by mali vedieť, ako rozpoznať kliešte, vyhnúť sa uhryznutiu kliešťom a rozpoznať skoré príznaky lymskej choroby a iných chorôb spôsobených kliešťami. Včasné ošetrenie môže často viesť k rýchlemu a úplnému uzdraveniu.

Spoločné kliešte a ich životné štádiá

Grafické znázornenie bežných typov kliešťov a ich výskytu v rôznych fázach ich životného cyklu. Obrázok Národného inštitútu pre bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci / Centrum pre kontrolu chorôb.

Rozpoznávanie klieští

Baktérie zodpovedné za Lymskú chorobu, Borrelia burgdorferi, normálne žije u myší, veveričiek a iných malých zvierat. Prenáša sa z jedného zvieraťa na druhé uhryznutím určitých druhov kliešťov. Kliešť s čiernymi nohami (alebo kliešte jeleňov, Ixodes scapularis) a západnej čiernej legie (Ixodes pacificus) môžu prenášať a prenášať chorobu. (Pozri fotografie a ilustrácie.)

Skúsenosti jedného človeka s lymskou chorobou

Toto krátke video z Centra pre kontrolu chorôb predstavuje príbeh Johna, ktorý nakazil lymskú chorobu kliešťovým uhryznutím, zatiaľ čo na kempingovom výlete so svojím synom. John popisuje jeho skoré príznaky a diagnózu. Jeho lekár, Dr. Heaton, vysvetľuje spoločné obavy, ktoré má väčšina pacientov v súvislosti s lymskou chorobou. Video uzatvára John s návrhom niekoľkých tipov, ako zabrániť uhryznutiu kliešťom a Lymeho chorobe.

Životný cyklus klieští Blacklegged

Čierne kliešte žijú dva roky. Na jar kladú vajíčka a tie vajcia sa toho lete vyliahnu ako larvy. Larvy sa živia hryzením malých zvierat a konzumáciou ich krvi. Ak je zviera nakazené baktériami Lyme choroby, kliešť sa baktérie zamorí a nakazí sa. Larvy postupujú do štádia nymfy nasledujúcu jar. (Pozri obrázok nižšie.)

Životný cyklus kliešťa čierneho (jeleň kliešť)

Grafické znázornenie dvojročného životného cyklu kliešťa čierneho. Ľudia sú vystavení najväčšiemu riziku infekcie, keď je kliešť v jeho nymfálnej fáze počas jari a leta druhého roku, s ďalším rizikom dospelých kliešťov na jeseň druhého roku. Centrum pre kontrolu chorôb.

Na jar sú kliešte veľmi aktívne a hľadajú ďalšie krvné jedlo. Keď sa kliešť znovu kŕmi, prenesie baktérie do svojho hostiteľa. Hostiteľom je obvykle hlodavec; je to však fáza, v ktorej sú ľudia obyčajne pohryznutí.

Tieto uhryznutia sa zvyčajne vyskytujú koncom jari a leta. Toto je ročné obdobie, kedy by ľudia mali brať čo najväčšiu pozornosť.

Nymfy postupujú na jeseň do dospelosti. Dospelé kliešte sa zvyčajne živia veľkými zvieratami a niekedy aj ľuďmi. Na jar kladú dospelí vajíčka na zem a ich životný cyklus je kompletný.

Skúsenosti jedného človeka s lymskou chorobou

Toto krátke video z Centra pre kontrolu chorôb predstavuje príbeh Johna, ktorý nakazil lymskú chorobu kliešťovým uhryznutím, zatiaľ čo na kempingovom výlete so svojím synom. John popisuje jeho skoré príznaky a diagnózu. Jeho lekár, Dr. Heaton, vysvetľuje spoločné obavy, ktoré má väčšina pacientov v súvislosti s lymskou chorobou. Video uzatvára John s návrhom niekoľkých tipov, ako zabrániť uhryznutiu kliešťom a Lymeho chorobe.

Mapa geografického rozsahu - Lyme Disease Ticks

Mapa znázorňujúca geografický rozsah kliešťa čierneho a kliešťa západného. Mapujte pomocou údajov z Centra pre kontrolu chorôb.

Geografický rozsah klieští Blacklegged

Kliešť čiernohorský má zemepisnú šírku naprieč východnými a juhovýchodnými Spojenými štátmi a v oblasti Veľkých jazier. Klíšťalka čierna má rozsah, ktorý pokrýva tichomorské pobrežie a niektoré vnútrozemské oblasti Oregon, Nevada, Arizona a Utah. (Pozri mapu geografického rozsahu.)

Mapa výskytu lymských chorôb

Mapa ukazujúca výskyt lymskej choroby v Spojených štátoch. Hodnoty sú počet potvrdených prípadov na 100 000 obyvateľov. Mapujte pomocou údajov z Centra pre kontrolu chorôb - údaje z roku 2017.

Vyhnite sa uhryznutiu kliešťami

Centrum pre kontrolu chorôb ponúka nasledujúce rady, ako sa vyhnúť uhryznutiu kliešťami:

Vyhnite sa miestam, kde žijú kliešte

 • Kliešte žijú v lesnatých a zvlnených oblastiach s bohatou listovou podstielkou. Žijú tiež vo vysokej tráve. Vyhnite sa týmto oblastiam.

 • V máji, júni a júli podniknite ďalšie bezpečnostné opatrenia. V tom prípade sú najaktívnejšie kliešte, ktoré prenášajú Lymeho chorobu.

 • Ak prejdete oblasťou kliešťov, choďte do stredu chodníka a vyvarujte sa kontaktu s trávou, stromami, štetcom a listovým odpadom.

 • Požiadajte miestne zdravotnícke oddelenie a službu rozšírenia o oblasti zamorené kliešťami, ktorým sa treba vyhnúť.
Vyrážka z lymskej choroby - vzorec Bull's Eye

Fotografia kruhovej vyrážky známej ako „migrény na erytém„ktorá je často prítomná v skorom štádiu lymskej choroby. Všimnite si vzorec„ býčieho oka “, ktorý obklopuje miesto kliešťového uhryznutia. Pacienti s lymskou chorobou, ktorí sú diagnostikovaní včas a dostávajú náležitú antibiotickú liečbu, sa zvyčajne rýchlo a úplne zotavujú. Fotografia Jamesa Gathanyho, Centrum pre kontrolu chorôb.

Udržujte kliešte mimo pokožky

 • Na exponovanú pokožku a odev používajte odpudzovač hmyzu s 20% - 30% DEET, aby ste zabránili uhryznutiu kliešťami. Účinné repelenty sa nachádzajú v obchodoch s drogami, potravinami a zľavami.

 • Permethrin je ďalší typ repelentu. Dá sa kúpiť v obchodoch s vonkajším vybavením, ktoré nesú kempingové alebo poľovnícke vybavenie. Permethrin zabíja kliešte pri kontakte! Jedna aplikácia na nohavice, ponožky a topánky zvyčajne zostáva účinná aj po niekoľkých praniach. Permetrín sa nemá aplikovať priamo na pokožku.

 • Noste dlhé nohavice, dlhé rukávy a dlhé ponožky, aby sa z tela nevyskytovali kliešte. Svetlé oblečenie vám pomôže ľahšie nájsť kliešte. Zasunutie nohavíc do ponožiek alebo topánok a zasunutie košieľ do nohavíc pomôže udržať kliešte na vonkajšej strane odevu. Ak budete vonku na dlhší čas, prilepte si oblasť, kde sa stretávajú vaše nohavice a ponožky, aby ste zabránili kliešťom v plazení pod oblečením.
Ázijské Longhorned Ticks

Ázijské Longhorned Ticks: Pohľad zhora na nymfy a dospelé ženy ázijských kliešťov dlhých. Tieto kliešte pochádzajú z Číny, Japonska, Kórey a Ruska. V posledných rokoch sa však našli na ľuďoch a zvieratách v Spojených štátoch až na západ od Arkansasu. Ázijské kliešte dlhosrsté sa dokážu rozmnožovať bez samca a jediná samica kliešťa môže spôsobiť veľké zamorenie. Ak nájdete jeden z týchto kliešťov, zalepte ho do vrecka alebo pohára a obráťte sa na svojho lekára alebo veterinárneho lekára. 6 Fotografia Centra pre kontrolu chorôb.

Denne kontrolujte svoju pokožku a oblečenie

 • Pred odchodom do vnútra si z oblečenia odstráňte kliešte. Aby ste zabili kliešte, ktoré ste mohli vynechať, vyperte si ich oblečenie teplou vodou a osušte ich pomocou vysokej teploty najmenej jednu hodinu.

 • Vykonajte dennú kontrolu kliešťov po príchode vonku, dokonca aj vo vašom vlastnom dvore. Dôkladne si prečítajte všetky časti tela vrátane podpazušia, hlavy a slabín. Kliešte okamžite odstráňte jemnými špičkami. (Pozri obrázok.)

 • Ak je na kožu prilepený kliešť po dobu kratšiu ako 24 hodín, je vaša šanca na získanie lymskej choroby extrémne malá. Ale aby ste boli v bezpečí, pozorne sledujte svoje zdravie po uhryznutí kliešťom a buďte ostražití, pokiaľ ide o akékoľvek príznaky a prejavy choroby prenášanej kliešťami.
Ako odstrániť tick

Hneď ako si to všimnete, odstráňte z pokožky kliešte. Použite pinzetu s jemnými špičkami, aby ste kliešť pevne uchopili veľmi blízko vašej pokožky. So stálym pohybom vytiahnite telo kliešte z pokožky. Potom pokožku očistite mydlom a teplou vodou. (Viac informácií nájdete vľavo.) Ilustrácia Centra pre kontrolu chorôb.

Uložte akékoľvek tick, ktorý vás kousne!

Kliešte sú zodpovedné za prenos mnohých chorôb. Ak vás uhryzol kliešť, uložte kliešť do mrazničky alebo do liekovky s alkoholom. Diagnostika a liečba choroby je často omnoho jednoduchšia, ak kliešte môžu lekári identifikovať a študovať.

Zaškrtnite Odstránenie

Keď sa kliešť uhryzne, zvyčajne sa drží k hostiteľovi rýchlo. Odstránenie môže byť veľmi ťažké. Tu je niekoľko tipov na odstránenie kliešťa, ktoré poskytuje Centrum pre kontrolu chorôb:

 • Hneď ako si to všimnete, odstráňte z pokožky kliešte. Pinzetou s jemným hrotom pevne uchopte kliešť čo najbližšie k povrchu pokožky. (Pozri obrázok.) Pri rovnomernom pohybe vytiahnite telo kliešte z pokožky. Potom pokožku očistite mydlom a teplou vodou. Uchovajte mŕtve kliešte v mrazničke alebo v liekovke s alkoholom. (Pozri rámček nižšie.)

 • Zabráňte rozdrveniu tela kliešťa. Neznepokojujte sa, ak náustky kliešťov zostávajú v koži. Po odstránení náustkov zo zvyšku kliešťa už nemôže prenášať baktérie Lyme disease. Ak náhodou rozbijete kliešť, očistite pokožku mydlom a teplou vodou alebo alkoholom.

 • Na odstránenie kliešťov nepoužívajte vazelínu, horúce zápalky, benzín, lak na nechty ani iné produkty.

 • Po odstránení kliešťov si dôkladne umyte ruky a miesto sústo mydlom a vodou alebo alkoholom. Pinzetu vyčistite trením s alkoholom.
Viac informácií o ochoreniach prenášaných vírusom Tickborne
1 Lymeova choroba: Niektoré z najkomplexnejších a najdôveryhodnejších informácií o Lyme na webe nájdete na webovej stránke Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb.
2 Prevencia uhryznutia kliešťami: Ako sa vyhnúť uhryznutiu kliešťov na ľudí a domáce zvieratá z Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb, článok z webu, 2011.
3 Zaškrtnite Odstránenie: Neprepadajte panike. Tento článok na webovej stránke CDC presne vysvetľuje, čo treba urobiť na odstránenie kliešťa. Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb, webový článok, 2011.
4 Horúčka skalnatá hora: Štatistika a epidemiológia Centra pre kontrolu chorôb, 2012.
5 Choroby Spojených štátov amerických: Popisy chorôb prenášaných kliešťami, o ktorých je známe, že sa vyskytujú v Spojených štátoch, vrátane: anaplazmózy, babesiózy, ehrlichiózy, powassanu, rickettsiózy, vyrážky spojenej s južným kliešťom, recidívy relapsujúcej horúčky a tularémie. Od Centra pre kontrolu chorôb, 2013.
6 Čo potrebujete vedieť o ázijských dlhosrstých klieštech - nová značka v Spojených štátoch: Článok Centra pre kontrolu chorôb, 2019.

Iné Tickborne choroby v USA
anaplazmóza
babezióza
Borrelia miyamotoi
Horúčka z Colorada
ehrlichióza
Vírus srdca
Vírusu Powassan
Rickettsiálne infekcie
Horúčka s skalnatou horou
Vyrážková choroba spojená s južným kliešťom
Horúčka relabujúcej horúčky
tularémia

Príznaky lymskej choroby

Príznaky lymskej choroby sa u jednotlivých osôb líšia. Ak máte podozrenie, že máte príznaky, je veľmi dôležité okamžite navštíviť lekára.

U väčšiny ľudí je prvou známkou infekcie kruhová vyrážka, ktorá sa často objavuje ako vzor býčieho oka okolo miesta uhryznutia. Táto vyrážka sa zvyčajne objaví do 3 až 30 dní od výskytu zahryznutia. (Pozri fotografiu.) Vyrážka sa zvyčajne rozširuje v priebehu niekoľkých dní a niekedy je na dotyk teplá. Infikovaná osoba môže tiež mať príznaky, ako je únava, bolesť hlavy, horúčka, bolesti svalov, bolesť kĺbov alebo opuchnuté lymfatické uzliny.

Ak máte vyššie uvedené príznaky, je potrebné ihneď vyhľadať liečbu. Toto ochorenie sa zvyčajne ľahko lieči, ak sa lieči v priebehu niekoľkých prvých týždňov. Ak sa umožní pokrok, môžu vzniknúť vážne neurologické a kĺbové problémy, ktoré môžu pretrvávať roky.

Hlásené prípady lymskej boreliózy v USA

Štátne zdravotnícke oddelenia nahlásili CDC v roku 2017 29 513 potvrdených prípadov a 13 230 pravdepodobných prípadov lymskej choroby. Definícia a hlásenie pravdepodobných prípadov sa začalo v roku 2008 na základe revízií definície vnútroštátneho prípadu dohľadu. Graf podľa Centra pre kontrolu chorôb.

História lymskej choroby

Prvý uznaný prípad lymskej choroby v Spojených štátoch bol v roku 1975. Nezvyčajné prepuknutie ťažkej artritídy v blízkosti Lyme, Connecticut upozornilo na túto chorobu. Odvtedy počet hlásených prípadov neustále narastá. (Pozri tabuľku.)

Lyme Disease Geography

Väčšina prípadov lymskej choroby je sústredená v niekoľkých oblastiach; prípady však boli hlásené vo všetkých 50 štátoch USA. Väčšina infekcií sa vyskytuje na severovýchode, v oblasti Veľkých jazier a pozdĺž tichomorského pobrežia (pozri mapu výskytu.) Lymská borelióza sa môže vyskytnúť kdekoľvek, kde infikované zvieratá žijú spolu s kliešťami, ktoré môžu prenášať baktérie.

Horúčka skalnatá hora

Tento graf ukazuje rastúci počet prípadov skvrnitej horúčky u Rocky Mountain, ktoré boli každoročne hlásené Centru pre kontrolu chorôb medzi rokmi 2000 a 2017. Graf Centra pre kontrolu chorôb.

Horúčka skalnatá hora

Ďalšou smrtiacou chorobou prenášanou kliešťovými uhryznutiami je horúčka skvrnitá v horách. Väčšina ľudí, u ktorých sa toto ochorenie rozvíja, si nepamätá, že by ich niekto pokousal. Medzi 2 a 14 dňami po uhryznutí začnú pociťovať kombináciu horúčky, vyrážky, bolesti hlavy, nevoľnosti, zvracania, bolesti svalov, nedostatku chuti do jedla a zápalu očí. Okamžitá lekárska starostlivosť je nevyhnutná na zabránenie vážnym chorobám alebo dokonca smrti.

Horúčka skalnatá v horách je na vzostupe v Spojených štátoch a jej geografické rozloženie je rozšírené. Na tejto stránke je uvedená mapa znázorňujúca výskyt podľa štátu a graf znázorňujúci rýchly nárast hlásených prípadov u ľudí.

Horúčka skalnatá hora

Horúčka skvrnitá v horách je ďalšou chorobou, ktorá sa prenáša kliešťami. Medzi zodpovedné druhy patrí americký kliešť americký a kliešte Arizonský. Horúčka s bodkovanou horou Rocky Mountain môže byť smrteľná. Mapa Centra pre kontrolu chorôb.

Zostaňte v bezpečí pred kliešťami

Vedomosti sú najlepším spôsobom, ako zostať v bezpečí. Ak pracujete alebo hráte vonku, najmä v severovýchodných alebo severovýchodných Spojených štátoch, je veľmi dôležité dozvedieť sa o kliešťoch a chorobách prenášaných kliešťami. Toto je najúčinnejší spôsob, ako zlepšiť svoju šancu vyhnúť sa infekcii.