Viac

Typy máp

Typy mápExistujú tisíce typov máp. Tu sú niektoré z najpopulárnejších.


A mapa Junkie

Rôzne typy máp

Rôzne typy máp: Tu je niekoľko príkladov rôznych typov máp diskutovaných v tomto článku. V smere hodinových ručičiek zľava zhora: mapa počasia, topografická mapa, politická mapa, digitálna mapa ulíc, mapa príjmov a geologická mapa.

Milióny jedinečných máp

Po celom svete sa používajú milióny jedinečných máp. Väčšina týchto máp môže byť umiestnená do jednej z dvoch skupín: 1) referenčné mapy; a 2) tematické mapy.

Referenčné mapy ukazujú polohu geografických hraníc, fyzických prvkov Zeme alebo kultúrnych prvkov, ako sú miesta, mestá a cesty. Príkladom referenčných máp sú politické mapy, fyzické mapy, cestné mapy, topografické mapy, mapy časového pásma, geologické mapy a mapy PSČ. Rôzne referenčné mapy boli vytvorené pre takmer každú krajinu na svete.

Tematické mapy zobraziť variácie témy (témy) v rámci geografickej oblasti. Počasie mapy ukazujúce denné vysoké teploty v Spojených štátoch sú známe príklady tematickej mapy. Vyrábajú sa pomocou referenčnej mapy Spojených štátov. Potom sa údaje o teplote vynesú na vrchol referenčnej mapy pomocou farieb na oznámenie predpovede teploty. Príjmové mapy a mapy zdrojov sú ďalšie typy tematických máp.

V častiach tohto článku nižšie nájdete niekoľko príkladov bežne používaných referenčných máp a tematických máp.

Mapy politických hraníc

Politické mapy ukazujú hranice medzi krajinami, štátmi, okresmi a inými politickými jednotkami. Najčastejšie používanou politickou mapou v Spojených štátoch je mapa, ako je uvedená vyššie, ktorá zobrazuje 50 štátov. Mnoho ľudí nájde tento typ mapy tak, že prejde do vyhľadávacieho nástroja a vytvorí dotaz na mapu „nás“ alebo „mapu Spojených štátov“. má na internete niektoré z najčastejšie prezeraných politických máp Spojených štátov a svetových krajín.

Politické mapy

„Politické mapy“ patria medzi najpoužívanejšie referenčné mapy. Sú namontované na stenách tried po celom svete. Zobrazujú geografické hranice medzi vládnymi jednotkami, ako sú krajiny, štáty a kraje. Zobrazujú cesty, mestá a hlavné vodné útvary, ako sú oceány, rieky a jazerá.

Politické mapy pomáhajú ľuďom pochopiť geografiu sveta. Zvyčajne ide o prvý typ mapy, ktorú sú študenti predstavení v škole. Sú známe aj ako „referenčné mapy“, pretože sa na nich ľudia znovu a znovu odvolávajú, keď majú otázky.

Politické mapy sa často tlačia na papieri alebo na inom fyzickom médiu, môžu sa však vytvárať aj v digitálnej podobe, ktorá je vhodná na prezeranie online. Každý deň navštevujú milióny ľudí vyhľadávače, aby našli politické referenčné mapy. Niektoré z najobľúbenejších vyhľadávaní sú „mapa zjednotených štátov“, „mapa sveta“, „mapa Európy“ a „mapa Floridy“.

Tisíce rôznych politických referenčných máp boli pripravené na znázornenie súčasnej geografie Spojených štátov. Existujú mapy celého národa, mapy pre každý z 50 štátov, mapy 3142 okresov (farnosti v Louisiane a mestské časti na Aljaške), ktoré tvoria štáty. Väčšina okresov, štvrtí a farností sa ďalej člení na ešte menšie politické jednotky. Pripravilo sa neuveriteľné množstvo politických máp iba na zobrazenie geografie Spojených štátov.

Najčastejšie používanými mapami v triedach a kanceláriách sú politické mapy sveta, krajín a kontinentov. Často sú komentované pripináčikmi, nalepovacími poznámkami, fotografiami, vlajkami a reťazcami, ktoré ukazujú cesty rodiny, miesta podnikania alebo iné miesta a činnosti, ktoré si zasluhujú zobrazenie.

Mapa volebných výsledkov

Mapa volebných výsledkov: Niekedy považované za odlišnú „politickú mapu“, „výsledky volebných máp“ ukazujú výsledky volieb podľa geografického členenia alebo volebného obvodu. Najslávnejšie volebné mapy sú červeno-modro-štátne mapy prezidentských volieb v Spojených štátoch. V posledných rokoch ukazujú štáty, ktoré získali republikánski kandidáti v červenej farbe, a štáty, ktoré získali demokratickí kandidáti v modrej farbe. Vyššie uvedený príklad ukazuje výsledky prezidentských volieb USA v roku 2016. Mapa a popis z Wikipedia.

Výsledky volebných máp

Mapy výsledkov volieb by sa mohli považovať za rôzne „politické mapy“. Tieto mapy ukazujú geografické oblasti, v ktorých kandidát na verejnú funkciu získal väčšinu podpory od voličov. Geografické oblasti sú zvyčajne politické podskupiny štátu (štátov), ​​štátu (okresy) atď. Najznámejšími príkladmi máp výsledkov volieb sú mapy červeného štátu / modra štátu prezidentských volieb Spojených štátov. Štáty, ktoré získali väčšinu hlasov za republikánskeho kandidáta, sa označujú ako „červené štáty“ a štáty, ktoré boli väčšinou hlasov za demokratického kandidáta, sa označujú ako „modré štáty“. Sprievodná mapa je príkladom. Mapuje výsledky prezidentských volieb v USA v roku 2016.

Tieto mapy by sa mohli považovať za „tematické mapy“, keď prebiehajú voľby a výsledky sú v správach. Krátko nato by sa však mohli považovať za „referenčné mapy“ historického významu.

Fyzické mapy

Fyzická mapa: Táto fyzická mapa Eurázie ukazuje topografiu krajiny vo farebnom gradiente. Tmavé greeny sa používajú na prevýšenie blízko mora a zelené stupne sa opaľujú a hnedú so zvyšujúcou sa nadmorskou výškou. Najvyššie výšky sú uvedené v odtieňoch šedej. Ak ste oboznámení s fyzickými vlastnosťami Eurázie, pravdepodobne spoznáte pohorie Himaláje, tibetskú náhornú plošinu, Alpy a jemnejšie pohoria Ural. Jazero Bajkal, najväčšie sladkovodné jazero na svete, sa nachádza v strednej Ázii.

Fyzické mapy

Fyzické mapy sú navrhnuté tak, aby zobrazovali prírodné krajinné prvky Zeme. Sú známe tým, že vykazujú topografiu, buď farebne, alebo ako tieňovaný reliéf. Fyzické mapy majú často zelenú až hnedú až sivú farebnú schému na zobrazenie nadmorskej výšky. Tmavšie zelené sa používajú na prevýšenie blízko hladiny mora, pričom s rastúcou výškou sa farba stupňuje na opálenie a hnedú farbu. Farebný gradient často končí v odtieňoch šedej pre najvyššie nadmorské výšky.

Rieky, jazerá, moria a oceány sa zvyčajne zobrazujú modrou farbou, často so svetlomodrou farbou pre najhlbšie oblasti a stmavnutím v gradiente alebo v intervaloch pre oblasti hlbšej vody. Ľadovce a ľadové čiapky sú zobrazené v bielych farbách.

Fyzické mapy obvykle ukazujú najdôležitejšie politické hranice, ako sú hranice štátov a krajín. Často sa zobrazujú hlavné mestá a hlavné cesty. Táto kultúrna informácia nie je zameraná na fyzickú mapu, ale je často zahrnutá pre geografické referencie a na zvýšenie užitočnosti mapy pre mnohých používateľov.

Digitálne cestné, cestné a cestné mapy

Google Map of Washington, D.C.: Mapy Google sa stali najčastejšie používanou službou mapovania online na svete. Vynikajúco prezentuje cestné a pouličné mapy. Je to tiež najobľúbenejšia služba plánovania trás a zobrazenia ulíc na svete. Služba bola špeciálne navrhnutá pre tieto úlohy.
Mapy Google majú tiež špeciálne nástroje, ktoré umožňujú vyhľadávať „blízke“ reštaurácie, hotely, bary a krčmy, múzeá, pizzu, obchody s bicyklami, školy, právnici atď. A mapa sa naplní ikonami zobrazujúcimi ich polohu. Ak povolíte Mapám Google používať vašu aktuálnu polohu GPS, môžete pomocou nástroja „Pridať cieľ“ vyniesť trasu cesty autom, chôdzou, na bicykli alebo verejnou dopravou. Mapy Google dokonca odhadnú množstvo času potrebného na cestu. Autor používa túto funkciu Máp Google viac ako akýkoľvek iný nástroj pre mapovanie. :-)

Cestné, cestné a cestné mapy

Revolúcia digitálneho mapovania spôsobila v 90. rokoch 20. storočia explóziu tvorby máp. V roku 1996, MapQuest, prvá populárna online mapová služba, umožnila komukoľvek s prístupom na internet možnosť vytvárať prispôsobené mapy takmer akéhokoľvek miesta v Spojených štátoch.

V priebehu niekoľkých mesiacov sa milióny ľudí stali kartografmi. Za jediný deň čoskoro vytvorili viac jedinečných máp, ako boli vytvorené počas celej histórie papierovej kartografie!

Dnes sú Mapy Google najpopulárnejším online mapovým systémom na svete. Okrem máp poskytuje služba aj trasy cesty. Môže vytvárať pokyny pre ľudí, ktorí riadia vozidlo, jazdia verejnou dopravou, chodia na bicykli, jazdia na bicykli alebo cestujú lietadlom.

Každý deň sa v Mapách Google vytvárajú miliardy jedinečných máp, milióny cestovných trás a milióny zobrazení ulíc. Je to prvé miesto, kam milióny ľudí chodia plánovať akýkoľvek druh cesty.

Google má ďalší produkt s názvom „Google Earth“, ktorý umožňuje ľuďom prezerať ulice, cesty a satelitné snímky v rámci jediného rozhrania. Google Earth je bezplatné stiahnutie - softvér sa nainštaluje do vášho počítača a načíta obrázok priamo zo servera Google Earth.

Napokon, pre ľudí, ktorí chcú tlačené mapy, je DeLorme Atlas & Gazetteer rad kníh, ktoré obsahujú celoštátne mapové pokrytie pre jednotlivé štáty (alebo páry malých susedných štátov). Mapy predstavujú kombináciu cestných, topografických, kultúrnych a rekreačných informácií. Tieto „hybridné mapy“ sú obľúbené medzi ľuďmi, ktorí pracujú a hrajú vonku vo vidieckych oblastiach.

Topoografické mapy

Topografická mapa oblasti v národnom parku Mammoth Cave, Kentucky. Táto mapa zobrazuje topografiu Zeme pomocou hnedých vrstevníc s intervalom kontúry 20 stôp. Zobrazujú sa aj cesty, názvy miest, toky a ďalšie prvky. Oblasti na mape, kde sú hnedé vrstevnice blízko seba, majú strmé svahy. Oblasti, v ktorých sú vrstevnice od seba vzdialené, majú miernejšie svahy. Ak si chcete zobraziť celú 7,5-minútovú mapu tejto oblasti, môžete si tu stiahnuť súbor PDF. Táto mapa je veľmi veľký súbor (viac ako 30 megabajtov) a jeho načítanie na stolných počítačoch a mobilných telefónoch bude trvať niekoľko minút.

Topografické mapy

Topografické mapy sú referenčné mapy, ktoré zobrazujú tvar zemského povrchu. Zvyčajne to robia s čiarami s rovnakou nadmorskou výškou, ktoré sú známe ako „vrstevnice“, ale nadmorskú výšku je možné zobraziť aj pomocou farieb (druhá mapa), farebných gradientov, tieňovaného reliéfu a množstva ďalších metód.

Topografické mapy často používajú poľovníci, turisti, lyžiari a ďalší, ktorí hľadajú rekreáciu v prírode. Sú tiež nevyhnutnými nástrojmi obchodu pre geológov, geodeta, inžinierov, stavebných robotníkov, krajinárov, architektov, biológov a mnoho ďalších profesií - najmä pre ľudí v armáde.

Topografické mapy tiež ukazujú ďalšie dôležité prírodné prvky, ako sú jazerá, rieky a potoky. Ich umiestnenie je určené topografiou, čo z nich robí dôležité prírodné prvky topografických máp.

Dôležité kultúrne prvky sa zobrazujú aj na topografických mapách. Patria sem cesty, chodníky, budovy, miestne názvy, lavičky, cintoríny, kostoly, školy a mnoho ďalšieho. Na toto použitie bola vyvinutá štandardizovaná sada špeciálnych symbolov.

Topografické mapy sa tradične tlačia na veľké listy papiera, pričom ich štyri hranice sú čiarami zemepisnej šírky a šírky. Geologický prieskum Spojených štátov je najbežnejšou organizáciou na ich výrobu. Vytvárajú sériu 7,5-minútových topografických máp pokrývajúcich väčšinu oblastí Spojených štátov (7,5-minútová mapa ukazuje oblasť, ktorá je 7,5 minúty zemepisnej dĺžky a 7,5 minúty zemepisnej šírky). Tieto mapy a mapy mnohých ďalších mierok sú k dispozícii od USGS v tlačenej aj digitálnej podobe.

Medzi komerčných vydavateľov topografických máp patrí Atlas DeLorme (papierové mapy v knihách s celoštátnym pokrytím) a MyTopo (zdroj digitálnych a papierových máp v tradičných topografických a topophoto formátoch - sme pridruženými spoločnosťami MyTopo a dostávame províziu za odporúčaný predaj) ,

Mapy časového pásma

Mapa svetového časového pásma: Na tejto mape sa 24 svetových časových pásiem zobrazuje ako farebné pruhy. Pri pohľade na čísla pozdĺž hornej a dolnej časti mapy môžete určiť časový rozdiel medzi dvoma miestami. Časové pásma nesledujú čiary zemepisnej dĺžky. Namiesto toho sa väčšinou riadia politickými hranicami, s mnohými variáciami pre spoločenské a obchodné výhody. Kliknite pre zväčšenie mapy časových pásiem zostavenej Ústrednou spravodajskou službou.

Mapy časového pásma

Časové pásma sú regióny sveta, v ktorých ľudia nastavujú hodiny tak, aby sa zobrazovali v rovnakom čase. Táto synchronizácia času má mnoho komerčných, navigačných a sociálnych výhod.

Podľa medzinárodnej dohody existuje na celom svete 24 časových pásiem. Týchto 24 zón je znázornených na mape sprievodného časového pásma. V každej z týchto zón nastáva poludnie o 12:00 v približnom čase slnečného poludnia. Skutočné slnečné poludnie nastáva o niečo skôr na východnej strane časovej zóny a o niečo neskôr na západe. Táto zmena je spôsobená rotáciou Zeme.

Mapy časového pásma sú referenčné mapy, ktoré ľudia používajú na určovanie času v rôznych častiach sveta. Napríklad, ak chce osoba v New Yorku zavolať osobe v Los Angeles, môže sa pozrieť na mapu časového pásma a určiť, že čas v New Yorku je tri hodiny pred časom v Los Angeles. Pomáha to ľuďom vyhýbať sa uskutočňovaniu hovorov mimo pracovnej doby a pomáha ľuďom v rôznych časových pásmach plánovať schôdzky a telefonovať v vzájomne prijateľných časoch. Časové zóny sa zvyčajne prekrývajú na politickej mape sveta alebo na mape jednej veľkej krajiny, ako sú napríklad Spojené štáty americké.

Geologické mapy

Geologická mapa oblasti neďaleko Richmondu v Kalifornii, kde diaľnica Eastshore Freeway vedie nadjazdom cez ulicu San Pablo. Cesty a ulice mesta sú slabo viditeľné cez priesvitné farby geologických jednotiek. Západná časť mapy je podložená kvartérnymi sedimentmi, zatiaľ čo východná časť je podložená zloženým a intenzívne porušeným podložím. Bodkované čiary ukazujú pravdepodobné stopy porúch zakopaných pod kvartérnymi sedimentmi. Geologické mapy tejto oblasti môžu byť dôležitými prvými nástrojmi pri hodnotení nebezpečenstva zemetrasenia. Zdroj: Geologická mapa a mapová databáza metropolitnej oblasti Oakland, Alameda, Contra Costa a San Francisco County, Kalifornia; R. W. Graymerom, U.S. Geological Survey Miscellaneous Field Studies MF-2342, 2000.

Geologické mapy

Geologické mapy zobrazujú typy hornín a sedimentov prítomných bezprostredne pod povrchom zemepisnej oblasti. Obal sedimentu je znázornený v odtieňoch žltej a skalné jednotky sú zobrazené v rôznych farbách, často na základe ich litológie. Kontakty skalných jednotiek, poruchy, záhyby a merania úderov a ponorov sú zakreslené čiernou farbou.

Geologické mapy sú dôležitými zdrojmi údajov pre mnoho druhov prác. Určité druhy hornín sa používajú na stavebné materiály a geologická mapa ukazuje, kde sa nachádzajú na povrchu. Iné druhy hornín môžu obsahovať cenné nerasty a geologická mapa sa môže použiť ako predbežný nástroj na rozhodovanie o tom, kam sa vŕtať alebo vyhliadať.

Oblasti v blízkosti sopiek môžu byť pokryté lávovými tokmi, usadeninami lara, pyroklastickými tokmi alebo inými sopečnými výrobkami. Geologické mapy sa môžu použiť na vykonanie predbežného posúdenia sopečného rizika oblasti.

Stavebné projekty vyžadujú dobrý základový materiál a zdroje drveného kameňa a iných materiálov. Geologické mapy sa môžu použiť na predbežné práce na identifikácii potenciálne stabilných lokalít v blízkosti ekonomických zdrojov vhodných stavebných materiálov.

Prierez geologickou mapou

Geologický prierez ilustrujúci podpovrchovú štruktúru hornín v oblasti mapy vyššie. Tento prierez predstavuje plátok juhozápad-severovýchod cez oblasť mapy, ukazujúci záhyby, chyby, šošovku sedimentu a pohľad na plazivú časť chyby Hayward.

Geologické mapy vytvárajú geológovia v teréne, ktorí identifikujú, odoberajú a merajú horniny. Pretože horniny nie sú exponované vo všetkých lokalitách - najmä v oblastiach so silnou vegetáciou - sú často založené na fragmentárnych informáciách. Tieto fragmentárne informácie je možné doplniť, keď stavebné projekty, zosuvy pôdy, erózia potoka a iné udalosti vystavia skalu pod predtým nesledovanými oblasťami. Vďaka získaniu nových informácií je možné geologické mapy vylepšiť a aktualizovať.

Väčšina geologických máp je zvyčajne sprevádzaná aspoň jedným prierezom, ktorý ilustruje to, čo sa očakáva, ak sa v oblasti mapy pretíri „plátok Zemou“. Tieto prierezy ilustrujú geologické štruktúry odvodené mapovaním hornín a sedimentov nad nimi.

V USA je väčšina geologických máp dostupných na verejné použitie alebo na nákup pripravovaná Geologickým prieskumom Spojených štátov a štátnym geologickým prieskumom. Robia terénne práce, pripravujú mapy, zverejňujú ich a ponúkajú ich verejnosti v digitálnej a papierovej podobe.

Mapa PSČ

Mapa PSČ: Táto mapa zobrazuje niektoré PSČ v štáte Connecticut.

Mapy PSČ

Mapy PSČ PSČ sú mapy, ktoré ukazujú približnú hranicu oblastí PSČ, ktoré používa poštová služba USA. Zvyčajne sú vykreslené cez základnú mapu, ktorá zobrazuje cesty a ulice v oblasti PSČ.

Americká poštová služba prideľuje poštové smerovacie čísla pre časť ulice, kolekciu ulíc, podnik, štruktúru, skupinu poštových schránok alebo oblasť, ktorú obsluhuje jediná pošta na doručovanie pošty. Namiesto toho, aby pozostávali z geografických oblastí, PSČ sú viac v súlade so skupinou ciest doručovania pošty. V riedko osídlených oblastiach môže jediný PSČ pokrývať veľa kilometrov štvorcových, ale v mestách môže byť PSČ priradené jednej budove alebo organizácii s kampusom budov.

Podniky hodnotne využívajú mapy PSČ tak, že ich porovnávajú s tabuľkovými údajmi ZIP, ktoré zostavuje Úrad pre sčítanie ľudu Spojených štátov. Tieto údaje charakterizujú populáciu v rámci PSČ podľa veku, pohlavia, rasy, národného pôvodu, príjmu, bývania a oveľa viac. Spoločnosti môžu tieto informácie použiť na určenie, či chcú obchodovať s ľuďmi v rámci tohto PSČ a ako chcú predávať. Môžu tiež koordinovať svoje korešpondencie s poštovou službou USA, aby dodávali svoje marketingové materiály na PSČ, kde demografické údaje naznačujú vysokú hustotu potenciálnych zákazníkov.

Mapy počasia

Mapa počasia ukazujúce predpokladané vysoké teploty na nedeľu 29. júla 2018. Toto je jeden z mnohých typov meteorologických máp, ktoré pripravila Národná meteorologická služba USA a ktoré boli zverejnené online pre všetkých, ktorí ich môžu použiť. Navštívte ich webovú stránku na adrese weather.gov.

Mapy počasia

Ľudia používajú neuveriteľný počet meteorologických máp. Používajú sa na zobrazovanie predpovedaných teplôt, predpovedaných zrážok, búrkových varovaní rôznych druhov, rýchlosti a smeru vetra, pravdepodobnosti zrážok, typu zrážok, akumulácie snehu, predpovede mrazu a mnohých ďalších aspektov počasia.

Všetky tieto meteorologické mapy sa neustále aktualizujú, aby oznamovali najaktuálnejšie informácie. Sú to tematické mapy, ktoré sa najčastejšie konzultujú na svete. Meteorologické mapy sú prezentované v novinách, televíznych programoch a najmä na webových stránkach. Poskytovanie meteorologických máp na webových stránkach a prostredníctvom webových aplikácií poskytuje ľuďom na celom svete okamžitý prístup k informáciám o počasí.

Mnoho meteorologických máp je animovaných máp, ktoré zobrazujú historické alebo predpokladané zmeny počasia. Sú veľmi užitočné pre ľudí, ktorí potrebujú vedieť, ako zmeny počasia ovplyvnia ich cestovanie, pracovný deň, rekreáciu a mnoho ďalších plánov.

Mapa príjmov

Mapa príjmu: Mapa znázorňujúca stredný príjem domácnosti v Spojených štátoch, v ktorom sú jednotlivé okresy použité ako jednotky počítania. Mapa Úradu sčítania ľudu USA. Klikni na zväčšenie.

Mapy príjmov

Príjmové mapy sú veľmi častým typom tematickej mapy. Vykazujú variácie príjmu v rámci geografickej oblasti. Štandardnou mapovanou premennou pre mapu príjmu je priemerný príjem domácnosti.

Príjem býva vysoko geografický, pretože vidiecke časti štátu alebo krajiny majú často nižší stredný príjem domácnosti ako mestské oblasti. V mestských oblastiach môžu byť príjmy tiež veľmi variabilné, pretože v susedných štvrtiach bývajú ľudia s podobnou úrovňou príjmov.

Úrad sčítania ľudu Spojených štátov je pravidelným producentom máp príjmov pre Spojené štáty a jednotlivé štáty. Po každom väčšom sčítaní ľudu predsedníctvo aktualizuje svoj súbor príjmových máp a sprístupňuje ich verejnosti. Úrad pre sčítanie ľudu tiež robí „zmenu máp príjmov“. Ukazujú, ktoré zemepisné oblasti zažili hospodársky rast alebo hospodársky pokles v konkrétnom časovom intervale.

Mapa zdrojov

Mapa zdrojov: Mapa ilustrujúca fotovoltaický solárny zdroj Spojených štátov. Z tejto mapy je zrejmé, že solárny zdroj Spojených štátov je najväčší v juhozápadnej časti krajiny. Občania, spoločnosti a vlády môžu použiť túto mapu na rozhodovanie o investovaní do riešenia solárnej energie. Klikni na zväčšenie.

Mapy zdrojov

Často sa vytvárajú tematické mapy na oznámenie geografického rozloženia prírodných zdrojov. Tieto mapy môžu zobrazovať krajiny s najvyššou produkciou diamantov alebo geografickým rozsahom ropného alebo plynového poľa. Tu zobrazená mapa ilustruje geografický model kapacity výroby slnečnej energie pre Spojené štáty americké.

Mapy zdrojov sú dôležité, pretože pomáhajú vládam pochopiť ich prírodné zdroje a prírodné zdroje ich spojencov a potenciálnych nepriateľov. Mapy zdrojov pomáhajú ťažobným spoločnostiam zamerať sa na svoje prieskumné úsilie. Sú tiež dôležité pri posudzovaní prepravných príležitostí a problémov spojených s distribúciou zdrojov a miestom ich spotreby.