Viac

Olympijské curlingové kamene vyrobené zo špeciálnej žuly

Olympijské curlingové kamene vyrobené zo špeciálnej žulyŽuly s potrebnými vlastnosťami sa nachádzajú iba na niekoľkých miestach na Zemi


Curling Stone: Na obrázku je žulový curlingový kameň a „metla“, ktorá sa používa na zametanie ľadu. Zametanie ľadu pred pohybujúcim sa kulmou ovplyvňuje rýchlosť aj smer kameňa. Zametanie zahreje ľad a znižuje trenie, čo pomáha kameňu udržať jeho rýchlosť a cestovať v priamejšej ceste.

Zlatá medaila v curlingu stavia žulu do centra pozornosti

Spojené štáty získali vôbec prvú olympijskú zlatú medailu v odbore curlingu na zimných olympijských hrách 2018. Toto pritiahlo pozornosť na použitie žuly pri výrobe curlingových kameňov, známych tiež ako „kamene“, ktoré sa používali pri tomto športe. Curling kamene vážia medzi 38 a 44 libier a sú vyrobené zo žuly so špeciálnymi fyzikálnymi vlastnosťami.

Curlingové kamene: Žulové curlingové kamene na terči, známe ako „dom“.

„Bežiaci povrch“

Spodná časť curlingového kameňa, známa ako „bežecká plocha“, by mala byť vyrobená z žuly, ktorá pohlcuje veľmi málo vody. Akákoľvek voda absorbovaná do tečúceho povrchu môže zamrznúť, expandovať, lámať minerálne zrná a vytvárať jamy na dne kameňa. Tieto jamy spôsobia drsnosť povrchu koľaje a znížia jeho výkonnosť.

„Pozoruhodný povrch“

Teleso kulmy je najlepšie vyrobené z extrémne tvrdej žuly, ktorá je schopná absorbovať nárazy s minimálnym poškodením jej minerálnych zŕn. Poškodené minerálne zrná môžu vytvárať jamu na údernom povrchu kameňa a meniť spôsob, akým nárazová energia absorbuje kameň. Počas hry to poškodí výkon kameňa. Akonáhle sa vytvorí priehlbina na údernej ploche kameňa, stáva sa toto miesto náchylné na ďalšie poškodenie. Pred rozšírením poškodenia by sa mal opraviť.

Dve žulové lokality Curling Stone

Žuly so špeciálnymi vlastnosťami potrebnými na výrobu kulmy sa našli iba na niekoľkých miestach. Najobľúbenejšie curlingové kamene sa dnes vyrábajú z žulových lomov len na dvoch miestach: 1) Ailsa Craig, ostrov v Firth of Clyde, kanál medzi Írskom a Škótskom; a 2) lomu žuly Trefor, ktorý sa nachádza na pobreží Walesu.

Výrobcovia curlingových kameňov

Kays of Scotland so sídlom v Mauchline v Ayrshire vyrába curlingové kamene z granitov Ailsa Craig od roku 1851. Curlingové kamene vyrábajú pre zimné olympijské hry od roku 1924 a od roku 2006 sú výhradnými poskytovateľmi olympijských hier. Kays používa Ailsa Craig Žula Blue Hone pre vodiacu plochu kameňa. Na telo z kameňa používajú spoločnú zelenú žulu Ailsa Craig. Kays tieto lomy ťaží z Ailsa Craig na základe udelenia výlučných práv z Ailsa Marquess.

Spoločnosť Kanada Curling Stone Company vyrába kamene z Trefor Granite od roku 1992 a dodáva kamene na zimné olympijské hry v roku 2002. Kanada Curling Stone Company má exkluzívnu dohodu so spoločnosťou Trefor Granite na materiál používaný na výrobu curlingových kameňov.