Minerály

Červené diamanty

Červené diamantyMimoriadne zriedkavé a môžu získať ceny viac ako 1 milión dolárov za karát.


Argyle Isla: Argyle Isla je 1,14-karátový diamant s červeným žiarením, ktorý sa ťaží z bane Argyle v západnej Austrálii. Je to jeden z najcennejších diamantov na svete na základe dolárov za karát. V roku 2017 bola súčasťou predaja Argyle Tender Heroes.

Čo sú to červené diamanty?

Červené diamanty sú najvzácnejšou paletou farebných diamantov. Na celom svete sa za celý rok nachádza iba niekoľko diamantov s čisto červeným odtieňom. Hlavným zdrojom týchto červených diamantov bola baňa Argyle v regióne East Kimberley v západnej Austrálii, ktorá sa má uzavrieť v roku 2020. Farba väčšiny červených diamantov je spôsobená kĺzavými rovinami v diamantovom kryštáli, pozdĺž ktorých majú atómy uhlíka mierne posunuté.

Ako zriedkavé sú červené diamanty?

Červené diamanty sú také zriedkavé, že v rokoch 1957 až 1987 neboli Gemologickým ústavom Ameriky klasifikované žiadne diamanty s čisto červenou farbou. 1 Laboratórium GIA hodnotí viac diamantov ako ktorékoľvek iné laboratórium na svete a skutočnosť, že do 30 rokov neboli zaradené žiadne čisté červené, je silným dôkazom ich vzácnosti.

Baňa Argyle, popredný výrobca červených diamantov, bola uvedená do prevádzky v decembri 1985 a vtedy sa v laboratóriu GIA začalo objavovať niekoľko červených diamantov ročne. Odvtedy ťažila Argyle najmenej 90% svetových červených diamantov.

O niečo menej zriedkavé sú diamanty so zmenenou červenou farbou. Modifikujúce farby zahŕňajú hnedú, fialovú a oranžovú farbu. Tieto vytvárajú diamanty, ktoré sú hnedasto-červené, purpurovo-červené a orangy-červené.

Na trhu s diamantmi sa môže na trh dostať ešte obmedzený počet nových červených kameňov, pretože sa očakáva, že v roku 2020 dôjde k zatvoreniu bane Argyle. V súčasnosti nie sú známe žiadne nové zdroje ani príležitostných červených diamantov.

Príčina farby v Red Diamond: V tomto mikrofotografii sa pozeráte do vnútra hrubého diamantu cez malé leštené okno na jeho povrchu. Ružové zvislé čiary sú „zrnité“ spôsobené plastickou deformáciou mriežky diamantového kryštálu. Každá ružová čiara sleduje kosoštvorcovú rovinu vo vnútri diamantu, kde boli nahradené atómy uhlíka. V tomto pohľade kĺzavé roviny pretína leštené okno v pravom uhle. Každá kĺzavá rovina je chybou diamantu, ktorá spôsobuje, že diamant selektívne absorbuje zelené svetlo a selektívne prepúšťa červené svetlo. Všimnite si malé posuny, pri ktorých klzná rovina pretína okraje lešteného okna. Fotografia amerického námorného výskumného laboratória.

Čo spôsobuje červenú farbu?

Baňa Argyle sa nachádza v oblasti Austrálie, ktorá bola vystavená tlakovým silám proterozoických hál Creek Orogen. Asi pred 1,8 miliardami rokov skaly stlačili starú kontinentálnu zrážku. Tieto sily sú považované za zodpovedné za dislokáciu atómov uhlíka v mnohých Argylových diamantoch. 2

Predpokladá sa, že vysoké teploty a šmykové napätie tektonických dosiek malo za následok plastickú deformáciu diamantov. Deformácia je malé posunutie atómov uhlíka pozdĺž kĺzavých rovín rovnobežných s osemstenným smerom kryštálu.

Tieto roviny posunu ovplyvňujú to, ako svetlo prechádza diamantom a môžu spôsobiť selektívnu absorpciu alebo selektívny prenos určitých vlnových dĺžok svetla. Najčastejšie tieto kĺzavé roviny spôsobujú selektívny prenos, ktorý vytvára hnedé diamanty.

Menej často spôsobujú kĺzavé lietadlá selektívny prenos červeného svetla. Ak existuje málo kĺzavých lietadiel, malé množstvo prestupu červeného svetla vytvára zdanlivo ružovú farbu diamantu. Svetločervené diamanty sa počas klasifikácie nazývajú „ružové“ diamanty. Fancy Vivid pinks sa môže javiť ako „červená“ pre mnohých pozorovateľov; prísne pravidlá klasifikácie farieb ich však označujú ako „ružové“. Iba vo veľmi zriedkavých situáciách je k dispozícii dostatok kĺzavých lietadiel na vytvorenie intenzívnejšej saturácie farieb, čo vedie k vzácnemu a nádhernému Fancy červenému diamantu.

Ružové diamanty sú svetločervené

Mnoho ľudí si neuvedomuje, že ružové diamanty aj červené diamanty majú červenú farbu. Rozdiel medzi „červenými diamantmi“ a „ružovými diamantmi“ spočíva v intenzite farieb. Počas procesu klasifikácie farieb sa diamant so slabou až strednou saturáciou, sprevádzaný svetlým až stredným odtieňom, bude nazývať „ružový“ diamant. Názov „červený“ je vyhradený pre diamanty so silnou sýtosťou farieb a stredným až tmavým odtieňom. Názov „Fancy red“ sa uvádza iba pre tie diamanty, ktoré prekračujú úroveň nasýtenia Fancy Vivid pink a Fancy Deep pink.

Mnoho ľudí, ktorí nie sú oboznámení s postupmi používanými na klasifikáciu farebných diamantov, na prvý pohľad nazýva diamant s veľmi svetlou červenou farbou „ružovým diamantom“. Väčšina ľudí bola od detstva podmienená používať názov ružová pre objekty, ktoré majú veľmi svetlú červenú farbu. Mnohí z tých istých ľudí by si na prvý pohľad mysleli, že Fancy Vivid pink alebo Fancy Deep pink je „červený diamant“. Klasifikácia je prísnejšia, ako mnohí ľudia očakávajú. Najlepší spôsob, ako to pochopiť, je študovať farebné referenčné tabuľky pre farebné diamanty publikované Gemologickým ústavom Ameriky. 3

V systéme klasifikácie zafarbených diamantov sa názov „červený“ používa tak striedmo, že iba veľmi málo diamantov má takú intenzitu červenej farby, ktorá ich dokáže zarobiť. Osoba by mohla zastávať názor, že vzácnosť červených diamantov je skôr záležitosťou „klasifikácie“ ako otázky „farby“.

Podobné použitie výrazov „červená“ a „ružová“ v gemológii je pri klasifikácii korundu drahokamov. Korund so živou červenou farbou sa nazýva „rubínový“, zatiaľ čo korund so svetločervenou farbou sa nazýva „ružový zafír“ alebo „ozdobný zafír“. Rozdiel v cene medzi „rubínom“ a „ružovým zafírom“ môže byť významný. Výsledkom je, že predloženie drahokamu na hodnotenie môže byť sprevádzané očakávaním a obavami.

Rezanie červeného diamantu: Červené diamanty sa často strihajú so svojimi stolmi rovnobežne s farebnými klznými rovinami. Pri zobrazení v polohe lícom hore sa tým môže vytvoriť diamant s bohatšou a rovnomernejšou farbou.

Rezanie na optimalizáciu červenej farby

Aby sa maximalizoval priepustnosť červeného svetla, červené diamanty sa často strihajú so svojimi stolmi rovnobežne s farebnými klznými rovinami. To maximalizuje množstvo svetla pretínajúceho kĺzavé roviny, keď lúče svetla zostupujú cez stôl a dole do diamantu. Väčšina tohto svetla sa odráža od pavilónových faziet a putuje späť k stolu, druhýkrát prechádza cez tie isté kĺzavé lietadlá, aby nahromadila viac farby.

Práca osoby, ktorá plánuje a vykonáva rezanie týchto diamantov, je veľmi dôležitá. Správne plánovanie a rezanie je dôležité pre všetky farebné diamanty, ale je to obzvlášť dôležité pri rezaní na červeno. Správne rezanie môže vytvoriť sýtejšiu a rovnomernejšiu farbu, ak je diamant zobrazený lícom nahor.

Slávne červené diamanty


Hancock Red

Jedným z prvých farebných diamantov, ktorý chytil novinové titulky, bola Hancock Red. Jeho predaj v roku 1987 za 880 000 dolárov (926 315 dolárov za karát) bol úžasnou cenou za 0,95 karátového diamantu.

Hancock Red bol už nejaký čas. Bola vyrezaná z brazílskej drsnosti a jedným z jej prvých majiteľov bol pán Warren Hancock, farmár v Montane, ktorý bol tiež zberateľom farebných diamantov. Pán Hancock zaplatil za drahokam v roku 1956 13 500 dolárov. V tom čase sa o farebné diamanty zaujímalo veľmi málo ľudí a väčšina z nich o nich nikdy nemyslela.

Predaj v roku 1987 sa uskutočnil na aukcii Christie v New Yorku, pár rokov po smrti pána Hancocka. Červený diamant sa predával za 880 000 dolárov, čo je cena 926 000 dolárov za karát - osemnásobok odhadu pred predajom. To bola najvyššia cena za karát, akú kedy zaplatil drahokam akéhokoľvek druhu, čo viedlo k 6500% -nému zisku panstva Hancocka. Veľkolepá cena priniesla farebným diamantom obrovskú pozornosť médií a celebrít. 1 4

The Moussaieff Red

Na 5.11 karátoch je Moussaieff Red najväčším známym červeným diamantom. Surový použitý na rezanie Moussaieffovej červy našiel farmár v aluviálnom ložisku v západnej Minas Gerais v Brazílii. Hrubý vážil 13,9 karátov a bol získaný spoločnosťou William Goldberg Diamond Company v polovici 90. rokov.

Drsný povrch rozrezali na trojuholníkový briliant známy ako Červený štít. Diamant bol zakúpený spoločnosťou Shlomo Moussaieff začiatkom roku 2000 a teraz je vo vlastníctve spoločnosti Moussaieff Jewellers Ltd. Predajné ceny diamantu neboli odhalené. 5

DeYoung Red

Sydney DeYoung, klenotník z Bostonu, kúpila kolekciu majetkových šperkov na blešom trhu. Do zbierky bol zahrnutý aj klobúčik s veľkým nahnedlým červeným kameňom, ktorý sa považoval za granát. Niekedy po predaji sa DeYoung stal podozrivým z identity kameňa. Bolo takmer bez zahrnutia, nemalo známky opotrebenia a malo zložitý strih. Všetky tieto tvrdenia naznačujú, že kameň nebol granát.

DeYoung vzal kameň na gemologické testovanie a výsledky boli šokujúce. Kameň bol 5,03-karátový VS2 Fancy hnedasto červený diamant. DeYoung vedel, že kameň bol hodnotný, ale zomrel v roku 1986, rok predtým, ako bol 0,95-karátový Hancock Red predaný v aukcii za takmer 1 000 000 dolárov za karát. Jeho vôľa nariadila, aby sa diamant dostal po jeho smrti do Smithsonovskej inštitúcie.

Dnes je DeYoung Red vystavená v Smithsonian, v prípade, že je obsadená niektorými z najväčších, najvzácnejších a najcennejších diamantov na svete. Je to tretí najväčší známy diamant, ktorý je známy, a jediný červený diamant na verejnosti vystavený kdekoľvek na svete. Krajina pôvodu diamantu nie je známa. 6

Zdroje červených diamantov

Od roku 1985 je baňa Argyle v západnej Austrálii zdrojom takmer všetkých mála červených diamantov, ktoré vstúpili na trh. Ale tri z najslávnejších červených diamantov na svete pochádzajú z iných zdrojov.

Hancock Red (ktorý sa predal za 926 315 dolárov za karát v roku 1987) bol nájdený v Brazílii niekedy pred jeho nákupom Warrenom Hancockom v roku 1956. Moussaieff Red, najväčší známy červený diamant, bol tiež nájdený v Brazílii niekedy pred jeho získaním Williamom Goldbergom Diamond Company v polovici 90. rokov. Nakoniec DeYoung Red kúpila spoločnosť Sydney DeYoung na blešom trhu predtým, ako sa otvorila baňa Argyle. Zdroj DeYoung nie je známy.

Záver je taký, že Argyle nebol jediným zdrojom červených diamantov. Možno sa v budúcnosti objaví viac?

Informácie o Red Diamond
1 Červené diamanty - najvzácnejšie z nich: článok na webovej stránke Gemological Institute of America; sprístupnené v septembri 2019.
2 Prirodzené farebné ružové, fialové, červené a hnedé diamanty: pás mnohých farieb: autormi Sally Eaton-Magaña, Troy Ardon, Karen V. Smit, Christopher M. Breeding a James E. Shigley; Gems and Gemology, zima 2018, zväzok 54, číslo 4, strany 352 až 377, 2018.
3 Farebné diamanty: Farebné referenčné tabuľky: John M. King (editor); dokument vo formáte PDF uverejnený na webovej stránke Gemological Institute of America.
4 Hancock Red Diamond: Benji Margolese, článok na webovej stránke Leibish.com, sprístupnený v novembri 2019.
5 Dôležitá výstava siedmich vzácnych diamantov z klenotov: John M. King a James E. Shigley; Gems & Gemology, leto 2003, strany 136 až 143.
6 vzácnych červených diamantov sa predstaví v múzeu Smithsonian: Robert M. Andrews; článok publikovaný združením Associated Press; 2. februára 1988.
7 Zmena farby diamantu: článok na webovej stránke Gemological Institute of America; sprístupnené v septembri 2019.
8 Liečba diamantmi a čo pre vás znamenajú: článok na webovej stránke Gemological Institute of America; sprístupnené v septembri 2019.
9 Dva syntetické červené diamanty s upravenou farbou, ktoré sú vidieť v odbore: Thomas M. Moses, Ilene Reinitz, Emmanuel Fritsch a James E. Shigley; článok publikovaný v publikácii Gems and Gemology, zväzok 29, číslo 3, strany 182 - 190, jeseň 1993.

Červený diamant vyrobený liečbou

Červené diamanty boli vyrobené ošetrením diamantov iných farieb v laboratóriu. Ožarovanie nasledované tepelným spracovaním alebo žíhaním úspešne zmenilo farbu niektorých diamantov na červenú. Tenké filmy nanesené na povrch diamantov sa úspešne používajú na výrobu diamantov všetkých farieb vrátane červenej. 7 8

Syntetické diamanty boli tiež ošetrené červenou farbou. V roku 1993 boli dva červené diamanty predložené do Gemologického inštitútu amerického laboratória obchodu s klenotmi v New Yorku na štandardnú správu o pôvode farby. Gemológovia GIA identifikovali kamene ako syntetické diamanty a zistilo sa, že červená farba je v súlade s ožarovaním a zahrievaním po raste. Článok o týchto ošetrených syntetických diamantoch bol publikovaný v publikácii Gems and Gemology. Bola to jedna z prvých publikovaných správ o syntetických diamantoch, o ktorých sa zistilo, že majú po raste vylepšené farby. 9