Mapy

Spojené kráľovstvo, Veľká Británia, Britské ostrovy - Aký je rozdiel?

Spojené kráľovstvo, Veľká Británia, Britské ostrovy - Aký je rozdiel?Primer v terminológii

Mnoho ľudí je zmätených v súvislosti s rôznymi názvami, ktoré sa používajú na označenie ostrovov a krajín severozápadne od Európy v severnom Atlantickom oceáne. Na objasnenie sme vytvorili niekoľko jednoduchých máp.

Veľká Británia:

Geograficky sa týka veľkého ostrova, ktorý zdieľajú krajiny Anglicko, Škótsko a Wales.

V politickom zmysle zahŕňa Veľká Británia aj menšie okolité ostrovy, ako sú napríklad Hebridy, Orkneyské ostrovy, Shetlandské ostrovy a ďalšie.

Veľká Británia nezahŕňa žiadnu časť Írska. Veľká Británia Nezahŕňa ostrov Man ani Normanské ostrovy.

Variácie názvu „Británia“ sa používajú už od prvého storočia po Kr. V dobách Rímskej ríše sa táto oblasť volala Provincia Britannia bol obývaný ľuďmi zvanými Briti. Britannia zahŕňala Anglicko a Wales, ale z väčšej časti nezahŕňala Škótsko. Hadriánsky múr, ktorý bol v podstate severnou hranicou Britannie, bol postavený v súčasných grófstvach Cumbria a Northumberland v Anglicku. O niekoľko storočí neskôr sa na základe Aktov Únie 1707 stalo „Veľkou Britániou“ oficiálnym názvom celého ostrova.

Írsko:

Írsko je názov celého ostrova, ktorý zdieľajú krajiny Severného Írska a Írskej republiky.

Keď ľudia hovoria o „Írsku“, môže to znamenať celý ostrov ALEBO iba Írsku republiku. Keď ľudia hovoria o Severnom Írsku, často označujú „Severné Írsko“.

Prečo je ostrov rozdelený? Krátka zjednodušená odpoveď je, že ľudia majú odlišné názory na náboženstvo a politiku.

Koncom 19. storočia spôsobili dlhotrvajúce náboženské a politické rozdiely vznik dvoch skupín: nacionalistov a unionistov. Nacionalisti, väčšinou katolíci, boli za írsku samosprávu. Unionisti, ktorí boli väčšinou protestanti, boli za spojenie s Britániou.

Nacionalisti chceli úplnú nezávislosť od Británie, čo viedlo k írskej vojne za nezávislosť v rokoch 1919-1921. Podľa zákona o štvrtej vláde Írska z roku 1920 bol ostrov rozdelený na „Severné Írsko“ a „Južné Írsko“.

Anglo-írska zmluva bola podpísaná v roku 1921, čím sa ukončila vojna a v roku 1922 sa vytvoril nový a samosprávny „írsky slobodný štát“. Severné Írsko, ktoré bolo domovom mnohých protestantských odborárov, sa okamžite vzdalo slobody. Štát s pobytom vo Veľkej Británii. Zostávajúca južná časť írskeho slobodného štátu, v ktorej žije veľa katolíckych nacionalistov, sa neskôr stala známou ako Írska republika. 2

Preto dnes máme Írsku republiku ako samostatnú suverénnu krajinu, zatiaľ čo Severné Írsko je súčasťou Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska.

Spojene kralovstvo:

Oficiálny názov: "Spojené kráľovstvo Veľkej Británie a Severného Írska." Zahŕňa Veľkú Britániu a Severné Írsko.

Spojené kráľovstvo je suverénny štát zložený zo 4 krajín (Anglicko, Škótsko, Wales a Severné Írsko). Je zaujímavé, že samotnú Spojené kráľovstvo možno nazvať aj „krajinou“. Jeho krajiny, ktoré ju tvoria, však nie sú suverénne, a preto ich nemožno nazývať suverénne štáty.

Londýn je hlavným mestom Anglicka a suverénneho štátu Spojeného kráľovstva.

Niektorí ľudia používajú názvy „Veľká Británia“ a „Veľká Británia“ zameniteľne, ale je to nesprávne. Ako je uvedené v tomto článku, Spojené kráľovstvo zahŕňa Severné Írsko, zatiaľ čo Veľká Británia nezahŕňa žiadnu časť Írska.

Spojené kráľovstvo vstúpilo do Európskej únie (EÚ) v roku 1973, zdá sa však, že v blízkej budúcnosti by mohli opustiť EÚ. 3

Britské ostrovy:

Geografický názov pre všetky ostrovy súostrovia. Zahŕňa ostrovy Veľkej Británie, ostrovy Írska a Ostrov Man. Normanské ostrovy sa tiež môžu považovať za súčasť britských ostrovov, aj keď nie sú geograficky súčasťou súostrovia. 4

Zatiaľ čo pojem „Britské ostrovy“ sa často používa na označenie tejto zbierky ostrovov, niektorí majú pocit, že tento názov má politické dôsledky a uprednostňuje alternatívy, ako napríklad „Británia a Írsko“, „Britské a írske ostrovy“, „britsko-írske ostrovy“, “alebo„ IONA (ostrovy severného Atlantiku). “

Tieto alternatívne názvy však nie sú bez problémov. „IONA (ostrovy severného Atlantiku)“ sa zdá príliš nejasný, pretože v severnom Atlantickom oceáne existujú ďalšie ostrovy (Island, Faerské ostrovy atď.), Ktoré nie sú súčasťou britských ostrovov. „Iona“ je navyše názov ostrova v škótskych Hebridách, čo by mohlo viesť k ešte väčšej zámene.

„Británia a Írsko“ sú príliš obmedzené, pretože vylučujú ostrov Man a Normanské ostrovy.

Asi najlepšou alternatívou by teda boli „britsko-írske ostrovy“, pretože je to najstručnejšie meno bez toho, aby boli príliš vágne alebo príliš obmedzené.

Závislosti koruny:

Ostrov Man a Normanské ostrovy (Bailiwick z Guernsey a Bailiwick z Jersey) sú korunovými závislosťami. Sú samosprávy a nie sú súčasťou Veľkej Británie alebo Spojeného kráľovstva. Ostrovy však závisia od Spojeného kráľovstva v záležitostiach obrany a vonkajších záležitostí.

Referencie
1 30 Prekvapujúce fakty o Hadrianovom múre: článok na webovej stránke English Heritage, naposledy prístupný v apríli 2019.
2 Írsko: Článok na webovej stránke novej svetovej encyklopédie, naposledy prístupný v apríli 2019.
3 Spojené kráľovstvo: článok na webovej stránke Európskej únie, naposledy prístupný v apríli 2019.
4 Oxfordský anglický slovník: „Britské ostrovy: geografický názov pre ostrovy zahŕňajúce Veľkú Britániu a Írsko so všetkými ich pobrežnými ostrovmi vrátane ostrova Man a Normanských ostrovov.“

Britské zámorské územia:

Existuje 14 britských zámorských území: Akrotiri a Dhekelia; Anguilla; bermuda; Britské antarktické územie; Britské indickooceánske územie; Britské Panenské ostrovy; Kajmanské ostrovy; Falklandské ostrovy; Gibraltár; Montserrat; Pitcairn, Henderson, Ducie a Oeno; Svätá Helena, Nanebovstúpenie Panny Márie a Tristan da Cunha; Južná Georgia a Južné Sandwichove ostrovy; a ostrovy Turks a Caicos.

Rovnako ako závislé koruny, aj tieto územia sa spoliehajú na Spojené kráľovstvo v oblasti obrany a vonkajších záležitostí, ale nepovažujú sa za súčasť U.K.