Minerály

Flogopit

FlogopitNazýva sa „hnedá sľuda“ po jej sfarbení, „magnézia sľuda“ po jej zložení.


Kryštalický Phlogopite Crystal a malé phlogopite vločky z bieleho mramoru. Kroky štiepenia je možné vidieť na vrchu kryštálu. Táto vzorka bola odobratá z Franklin, New Jersey a mala veľkosť 8,6 x 7,1 x 6,4 centimetrov. Vzor a fotografia od Arkenstone / www.iRocks.com.

Obsah


Čo je phlogopite?
Geologický výskyt
Fyzikálne vlastnosti flogopitu
Použitie flogopitu

Čo je phlogopite?

Phlogopite je aluminosilikátový minerál draslíka a horčíka a je členom skupiny sľudy. Flogopit sa zvyčajne pohybuje od žltej po hnedú až červenkastú. Jeho farba môže pomôcť pri odlíšení od ostatných sľudových minerálov. Phlogopite a muskovite sú jedinými dvoma sľudovými minerálmi, ktoré sa komerčne používajú.

Geologický výskyt

Phlogopite sa najčastejšie vyskytuje v metamorfovaných horninách. Ideálnou podmienkou pre tvorbu phlogopitu je, keď sa dolomitický vápenec alebo vápenec bohatý na horčík s určitým obsahom ílu podrobí hydrotermálnej metamorfóze. Výsledkom je zvyčajne jedna z nasledujúcich situácií: rozptýlené vločky a malé kryštály phlogopitu v hornine; koncentrácie flogopitu v častiach vápenca, v ktorých bola hlina hojná; alebo koncentrácie flogopitu v metamorfovanej bridlici pozdĺž okrajov vápenca. Prostredníctvom toho istého procesu sa môže vytvárať schéma phlogopitu.

Phlogopite sa vyskytuje aj v vyvrelých horninách. Patria sem ultramafické horniny, ako je peridotit, kimberlit, lamproit a serpentinit. Phlogopite sa vyskytuje aj v bazaltoch s vysokým obsahom hliníka. Takmer všetka listová a bloková sľuda sa nachádza v pegmatitoch.

Fyzikálne vlastnosti flogopitu

Chemická klasifikáciaKremičitan, fylosilikát
farbaZvyčajne nažltlá, žltkastohnedá, hnedá, červenkasto hnedá. Zriedka zelená, bezfarebná alebo takmer čierna.
pruhBiele, často zbavené drobných vločiek
leskHruška až sklovitá. Odrazy od štiepnych tvárí sa môžu javiť ako strieborné, zlaté alebo medené.
DiaphaneityPriehľadné až priesvitné v malých kúskoch. Veľké kúsky sa javia nepriehľadné, až kým sa malý kúsok neodlepí.
štěpnostperfektný
Mohsova tvrdosť2 až 2,5
Špecifická závažnosť2,75 až 2,9
Diagnostické vlastnostiFarba, štiepenie, priehľadnosť, lesk.
Chemické zloženieKMG3(AlSi3O10) (F, OH)2
Kryštálový systémmonoclinic
použitieV porovnaní s muskovitom má flogopit menej priemyselného použitia kvôli svojej farbe a nepoužíva sa, keď je dôležitá farba častíc. Používa sa na výrobu plastov, gumy, asfaltových krytín, vŕtania bahna.

Fyzikálne vlastnosti flogopitu

Phlogopite má niekoľko fyzikálnych vlastností, ktoré vám môžu pomôcť identifikovať. Prvá je žltá až hnedá až červenohnedá farba. Ďalej, ako sľuda, sa phlogopite ľahko rozdelí na tenké listy, ktoré sú priehľadné, pružné a tvrdé.

Kryštály phlogopitu môžu byť tabulovité s pseudohexagonálnym tvarom alebo to môžu byť hranolovité hranoly s pseudohexagonálnym prierezom. Hoci je phlogopit monoklinický minerál, os c je tak jemne naklonená, že by bolo ľahké si myslieť, že phlogopite je hexagonálny.

Phlogopite má mnoho vlastností, ktoré ho robia cenným pri výrobe. Môže sa rozštiepiť na tenké listy, ktoré môžu slúžiť ako elektronické dosky. Sú tuhé, ale ohybné a dajú sa ľahko rezať do tvaru, dierovať alebo vŕtať. Phlogopite je odolný voči teplu, neprenáša elektrinu a je zlým vodičom tepla.

Informácie o phlogopite
1 Sľuda Kennetha C. Curryho, Ročenka minerálov 2016, výročná publikácia Geologického prieskumu Spojených štátov, 8 strán, publikovaná vo februári 2019.

Použitie flogopitu

Phlogopite a muskovite sú jedinými dvoma sľudovými minerálmi, ktoré sa komerčne používajú. Phlogopite sa používa menej často ako muskovit, pretože je menej dostupný a jeho hnedá farba je pre niektoré použitia nežiaduca. Veľa flogopitu sa používa v plastových kompozitných častiach karosérie pre automobily. Phlogopite zvyšuje tuhosť plastu, poskytuje väčšiu rozmerovú stabilitu a znižuje skreslenie pri zmene teploty.

Ground phlogopite sa používa ako náhrada za azbest v brzdových obloženiach automobilov a doštičkách spojky. Pridáva sa do priemyselných náterov používaných na zvýšenie pevnosti, zvýšenie tuhosti a zlepšenie odolnosti voči teplu, chemikáliám a ultrafialovému žiareniu. Je to aditívum, ktoré zvyšuje pevnosť epoxidov, nylonov a polyesterov.

Plechová sľuda sa používa v elektronickom priemysle na výrobu tuhých, tepelne odolných nevodivých dosiek pre elektronické komponenty. Dosky zo sľudových dosiek môžu byť rezané, dierované, vyrazené a obrábané tak, aby sa čo najviac priblížili. Listová sľuda je najcennejším sľudovým výrobkom, pretože každý kus musí byť získaný ručne. Listová sľuda sa v roku 2014 predávala za 148 dolárov za libru. 1


Pozri si video: Paškapole u Bořislavi