Drahé kamene

Nechtík

NechtíkFarebný Moonstone: Moonstone sa môže vyskytovať v niekoľkých rôznych farbách. Tu je znázornené v smere hodinových ručičiek zľava zhora: biely mesačný kameň cabochon s rozmermi 16 x 12 milimetrov; cabochon broskyňového kameňa s rozmermi 12 x 10 milimetrov; šedohnedý kabarón s rozmermi 11 x 9 milimetrov; zelený mesačný kameň cabochon s rozmermi 15 x 10 milimetrov. Všetky tieto kabíny boli vyrezané z materiálu ťaženého v Indii.

Obsah


Čo je Moonstone?
Geologický a geografický pôvod
Čo spôsobuje adularescenciu?
Orientácia na kabochón
Quartz-Moonstone Doublet
Adularescencia a Bodycolor
Chatoyance a asterizmus
Trvanlivosť Moonstone

Čo je Moonstone?

Moonstone je populárny názov používaný pre živca kvality drahokamu, ktorý vykazuje fenomén adularescencie. Adularescencia je mäkká žiara svetla, ktorá vyzerá vznášať sa tesne pod povrchom vylešteného drahokamu, obyčajne cabochónu. Názov „mesačný kameň“ bol daný, pretože plávajúce svetlo sa podobá žiaru mesiaca cez tenkú oblačnosť.

Žiar mesačného kameňa je dynamický a zdá sa, že sa pohybuje v kameni, keď nastane jedna z troch vecí: 1) zdroj osvetlenia sa pohybuje, 2) zmenil sa uhol pozorovania alebo 3) drahokam sa pohybuje pod svetlom. Táto krásna a fascinujúca adularescencia robí z mesačného kameňa najpopulárnejší drahokam skupiny živcov.

Moonstone: Rozptyl okrúhlych kameňov mesačného kameňa s modrou bleskovou adularescenciou.

Geologický a geografický pôvod

Srí Lanka je najdôležitejším zdrojom kvalitného mesačného kameňa na svete. Moonstone sa tiež vyrába vo významných množstvách v Brazílii, Mjanmarsku a Indii. Malé množstvo sa vyskytuje v mnohých ďalších krajinách po celom svete.

Veľké, mechanizované míny s kameňmi neexistujú. Namiesto toho je väčšina produkcie z remeselnej ťažby. Baníci vyhľadávajú prúdové sedimenty a štrky, v ktorých sa nachádza mesačný kameň, často spolu s množstvom ďalších drahokamov. Menšie množstvo sa ťaží v podzemí, kde sa baníci vykopávajú na mäkkú kaolinitovú hlinku, ktorá sa vyvinula ako zvyškový materiál nad usadeninami živých poveternostných podmienok a vyvrelými horninami.

Drsný Moonstone: Kusy šedého a broskyňového mesačného kameňa pred rezaním. Na štiepnych plochách je vidieť žiaru adularescencie.

Čo spôsobuje adularescenciu?

Adularescencia sa pozoruje u kúskov živca, ktoré obsahujú tenké striedavé vrstvy ortoklasu a albumitu. Tieto mikronom hrubé vrstvy rôzneho zloženia majú tiež rôzne indexy lomu. Svetlo, ktoré preniká jednou vrstvou za druhou, je ohnuté, odrazené a rozptýlené na povrchu každej vrstvy. Rozptýlené svetlo vo vnútri kameňa spôsobuje to, čo spôsobuje žiarivú žiaru a krásu drahokamu. Interlayering ďalších živcov, ako je labradorit, oligoklasa alebo sanidín, môže tiež viesť k adularescencii.

Pojem „adularescencia“ má svoj pôvod vo Švajčiarsku. Kvalitný mesačný kameň sa ťažil vo švajčiarskych Alpách neďaleko mesta St. Gotthard Pass, predtým nazývaného Mt. Adulár. Mesačný kameň, ktorý sa tam našiel, sa nazýva adularia, pomenovaný po meste. Názov adularescencia sa používal pre javy vystavené klenotom a výraz šírený ústami a tlačou obchodníkom s drahokamami na celom svete.

Hrubý modrý blesk: Vzorka nezrezaného mesačného kameňa, ktorý pod svojimi štiepnymi tvárami vykazuje modrý záblesk.

Orientácia na kabochón

Najdôležitejšou prácou pri rezaní mesačného kambochónu je orientácia na drsné. Vyžaduje si to znalosť toho, ako svetlo vstupuje a správa sa v kameni. Rezačka musí najprv identifikovať rovinu adularescencie. Táto rovina bude vždy rovnobežná so smerom štiepenia minerálu.

Štiepne povrchy sa potom skúmajú a hľadajú adularescencia. Povrchy pre jeden smer štiepenia budú mať zvyčajne oveľa silnejšiu adularescenciu ako iné. Akonáhle je táto rovina identifikovaná, bude plochá základňa kabarónu rezaná rovnobežne s touto rovinou. Kabína by mala mať približne polguľový tvar pre guľatý kameň alebo vysoký bochník pre oválne brúsené kamene.

Quartz-Moonstone Doublet

Moonstone sa niekedy používa na výrobu dubletových kabarónov. Vyrábajú sa prilepením doštičky z kremeňa na tenkú vrstvu modrého záblesku mesačného kameňa. Z materiálu sa potom vyreže cabochon, pričom plátok mesačného kameňa slúži ako základ kabochónu. Ak sú správne rezané a prezentované v šperkoch, výsledkom je kabarón so zreteľnou modrou farbou mesačného kameňa a leskom. Tieto môžu byť atraktívne. Ich príťažlivosť je omnoho nižšia ako mesačný kameň. V porovnaní s mesačnými kameňmi majú jednu výhodu - kremeňová čiapka je oveľa tvrdšia a trpí oveľa menej oterom a nárazom.

Blue Flash Moonstone: Dva cabochons z modrého flash mesačného kameňa. Každá kabína meria približne 14 x 10 milimetrov.

Adularescencia a Bodycolor

Moonstone sa vyskytuje v širokej škále farebných odtieňov. Patria sem biela, sivá, hnedá, ružová, oranžová, zelená, žltá a bezfarebná. Každá z týchto farieb vytvára krásny drahokam. Adularescencia je obyčajne biela až strieborná.

Zriedkavo bezfarebné vzorky živca spôsobia veľkolepú modrú adularescenciu. Tento jav sa často nazýva „modrý záblesk“ alebo „modrý lesk“. Tieto vzorky sú zriedkavé a mimoriadne žiaduce.

Rainbow Moonstone: Veľký kabarón dúhového mesačného kameňa so silnou adularescenciou rezaný z materiálu ťaženého v Indii. Tento kameň meria 24 x 17 milimetrov.

Ešte zriedkavejším výskytom je mesačný kameň, ktorý vykazuje spektrum dúhových farieb. Tieto exempláre sa nazývajú „dúhový mesačný kameň“. Tento jav sa vyskytuje, keď sa biele svetlo pri prechode kameňom rozdeľuje na svoje spektrálne farby. Živičný minerálny labradorit je zvyčajne zdrojom týchto dúhových farieb.

Kvalita kabarónu mesačného kameňa je určená niekoľkými faktormi. Špičkový kabarón bude mať príjemnú farbu tela, vynikajúcu čírosť, silnú a symetrickú adularescenciu po celej tvári drahokamu a kvalitnú reznú prácu s príjemným tvarom a vynikajúcou poľskou úpravou.

Cat's-Eye Moonstone: Transparentná a bezfarebná vzorka mesačného kameňa, ktorá vykazuje svetlé mačacie oko. Farba a čírosť kameňa spolu so silou chatoyance z neho robia jemnú vzorku mesačného kameňa mačacích očí. Tento kabarón váži 2,83 karátov a meria 10,44 x 8,28 x 4,73 milimetrov.

Star Moonstone: Priesvitný biely mesačný kameň, ktorý vykazuje hviezdu cez bielu štvorhrannú hviezdu. Tento kameň váži 11,16 karátov a meria 15,2 x 13,4 x 7,5 milimetrov.

Chatoyance a asterizmus

Niektoré exempláre mesačného kameňa môžu byť vyrezané tak, aby vznikol kabarón, ktorý vykazuje chatoyance (mesačný kameň mačky-oko) alebo štvor-lúčový asterizmus (hviezdny mesiac). Pri správnom brúsení môžu byť drahokamy, ktoré tieto javy vykazujú, krásne a veľmi žiaduce. Sprievodná fotografia ukazuje veľmi pekný príklad priesvitného kameňa z priehľadnej mačky. Ďalšia sprievodná fotografia ukazuje mliečny biely mesačný kameň, ktorý vykazuje štvor-lúčový asterizmus.

Moonstone Ring: Moonstone má dokonalé štiepenie a môže byť ľahko poškodený, ak sa použije v kruhu. Jeden náraz na tvrdý predmet môže štiepiť kameň na dva kusy. Kameň v tomto kruhu trpel týmto osudom a dostal početné podliatiny a odreniny. Fotografia Ra'ike, použitá tu na základe licencie Creative Commons Attribution License.

Trvanlivosť Moonstone

Moonstone je klenot, ktorý nie je vhodný na každodenné nosenie. Nie je to veľmi ťažké a ľahko sa štiepi, preto je potrebné postupovať opatrne. Moonstone má Mohsovu tvrdosť medzi 6 a 6,5, takže ho možno poškriabať mnohými bežnými predmetmi. Moonstone má tiež dva smery dokonalého štiepenia, takže môže byť zlomený ostrým nárazom.

Hoci krúžky z mesačného kameňa sú veľmi populárne, najlepšie sa nosia v čase, keď je riziko oderu alebo nárazu nízke. Moonstone robí nádherné náušnice a prívesky a pri použití týchto typov je riziko poškodenia oveľa nižšie. Prostredie, ktoré chráni drahokam, môže ďalej znížiť riziko poškodenia mesačného kameňa.