Drahé kamene

Oheň Achát

Oheň AchátFenoménny achát s dúhovými červenými, žltými, oranžovými a zelenými zábleskami.


Arizonský požiarny achát: Botryoidálne hemisféry v tomto kabaróne sú veľmi malé, s priemerom najviac menej ako jeden milimeter. Táto vzorka meria 8 mm x 12 mm a váži 1,77 karátov.

Čo je to achát?

Oheň achát je vzácny a zaujímavý klenot neobvyklej krásy. Je to hnedý achát, ktorý odráža jasné záblesky dúhovej žltej, červenej, oranžovej a zelenej farby z hemisférických povrchov v kameni. Tieto hemisférické rysy sú charakteristickým zvykom kryštálov achátu známym ako „botryoidálny zvyk“.

Oheň achát je fenomenálny skvost. V gemológii je fenomenálny klenot taký, ktorý reaguje so svetlom, ktoré do neho vstupuje, aby vytvoril zaujímavý optický efekt. V ohni achát, jav je dúhové farby. Menia sa pri pohybe drahokamu, pri pohybe svetelného zdroja alebo pri pohybe hlavy pozorovateľa. Fenomén ohňa achát pripomína farbu vzácneho opálu, napriek tomu je úplne odlišný. Názov „oheň“ sa používa, ale farba nie je spôsobená rozptylom - jav, ktorý spôsobuje „oheň“ videný v diamantu.

Oheň achát je o dynamických dúhových farbách.

V ohni achát bol postavený botryoidálny zvyk, pretože bolo nanesených veľa ultratenkých vrstiev achátu, jedna za druhou, aby sa vytvorili neobvyklé tvary, ktoré dnes vidíte v drahokame. Niektoré z týchto vrstiev ultratenkého achátu boli potiahnuté malými časticami goetitu, minerálu hydroxidu železa. Predpokladá sa, že farebný „oheň“ vzniká interferenciou medzi svetelnými lúčmi, pretože sa odrážajú a lámajú ultra tenkými vrstvami zloženými z goetitu a achátu. 1

Arizonský požiarny achát: Tento kabarón má botryoidálne hemisféry, ktoré sú omnoho väčšie ako tie vo vzorke na začiatku tejto stránky. Výsledkom je hustejšia kabína. Táto vzorka meria 9 mm x 12 mm a váži viac ako 4 karáty.

Gemology of Achate

Oheň achát nie je všeobecne známy klenot. Je to preto, že ide o zriedkavý materiál, ktorý sa nikdy veľmi nepropagoval pre verejnosť. Každý kameň rezaný z achátu je iný. Veľkosť a tvar každého kameňa je daný vlastnosťami surového dreva.

Ľudia, ktorí rezajú achát, študujú hrubý materiál a potom sa snažia vytvoriť atraktívny drahokam. Z tohto dôvodu nie je achát ohňom drahokam vhodný na výrobu tisícov identických kusov komerčných šperkov. Namiesto toho je to kameň, ktorý do šperkov vkladá osoba, ktorá pre každý kameň vytvorí špeciálne prostredie.

Oheň achát sa najčastejšie vyskytuje v klenotníctve na mieru a dizajnéri, ktoré sa nachádzajú v rovnakých oblastiach, kde sa achát ťaží. Tam sa predáva ako klenot vyrábaný na miestnej úrovni - a veľa ľudí si ho preto kupuje. Oheň achát je drahokam, ktorý je známy a kúpený miestnymi ľuďmi, návštevníkmi oblasti a zberateľmi, ktorí chcú šperk so vzácnym, krásnym alebo nezvyčajným drahokamom.

Fire achát má Mohsovu tvrdosť 7, vďaka čomu je vhodný pre väčšinu druhov šperkov. Veľké cabochony vytvárajú krásne prívesky a špendlíky. Menšie spárované kúsky vytvárajú jedinečné náušnice. Mnoho mužov má rád hnedú farbu a nosí krúžok z ohňa v krúžkoch a kravatách. Veľkolepé exempláre sa dostávajú do múzejných zbierok a zbierok zbierok drahokamov a minerálov.

Informácie o požiari
1 Ohnivý achát „Dragon's Eye“ od Johna I. Koivulu. Článok publikovaný Gemologickým ústavom Ameriky v oblasti drahokamov a gemológie, zväzok 51, číslo 4, strana 441, zima 2015.
2 Fire Agate - stránka sprievodcov pre oheň achát na webovej stránke mindat.org. Prístup k nemu v máji 2019.

Zdroje požiaru

Oheň achát je zriedkavý a bol nájdený v komerčných množstvách iba na niekoľkých miestach. Patria sem miesta v štátoch Aguascalientes, Chihuahua a San Luis Potosi v Mexiku; a štáty Arizona, Kalifornia a Nové Mexiko v Spojených štátoch. Najväčší počet hlásených požiarnych achátových lokalít je v Arizone, kde bol materiál obľúbený u šperkárov, lapidárov, zberateľov drahokamov a zberateľov minerálov asi päťdesiat rokov. 2