Drahé kamene

Fire Opal

Fire OpalPriesvitný až priehľadný opál s ohnivou farbou pozadia žltej, oranžovej alebo červenej.


Mexický požiarny opál: Cabochons rezané ohňom opál nájdený v Mexiku. Všetky majú jasne červenú, oranžovú alebo žltú farbu pozadia.

Mexický požiarny opál: Niektoré krásne ohňové opály z Mexika, ktoré boli rozrezané na drahokamy. Červený kameň má rozmery 9 x 6 mm, oranžový kameň má rozmery 7 x 6 mm a žltý kameň má rozmery 8 x 6 mm. Všimnite si rozdiel medzi týmito tvárovými požiarnymi opálmi a požiarnymi opálmi rezanými kabarónom. Tieto fazetované drahokamy sú priehľadné, zatiaľ čo kamene rezané kambochom sú polopriehľadné až priesvitné.

Čo je to Fire Opal?

Mnoho ľudí si zamieňa „ohnivý opál“ s „drahým opálom“. Tu je stručná lekcia o troch základných druhoch opálu.

  1. Fire Opal je celý rad opálov, ktoré majú žiarivo žltú, jasne oranžovú alebo jasne červenú farbu pozadia. Kamene na prvej fotografii na tejto stránke sú ohnivé opály. Svoje meno dostávajú podľa svojej ohnivej farby pozadia.

  2. Precious Opal je názov priradený každému opálu, ktorý vykazuje „hru farby“, blikajúce zobrazenie spektrálnych farieb, keď sa opál „hrá“ pod zdrojom svetla. Druhá fotografia na tejto stránke zobrazuje mnoho druhov drahých opálov.

  3. Bežný Opál je celý rad opálov, ktoré nevykazujú „hru farby“ a nemajú farbu pozadia, vďaka ktorej by sa stal opálovým ohňom.

Názov „ohnivý opál“ je o tele tela - ohnivá žltá, ohnivá oranžová alebo ohnivá červená. Nejde o „blesk“.

Obsah


Vzácny požiarny opál
Ako sú ohnivé opály rezané?
Hodnota požiarneho opálu
Trvanlivosť požiarneho opálu
Mexické požiarne opály a ďalšie lokality

Vzácny požiarny opál: Jedná sa o priehľadný opál s fazetami so svetlo oranžovou farbou tela a zelenou a purpurovou farbou. Vďaka svojej farebnej hre a oranžovej farbe tela by sa dalo nazvať „vzácny opálový oheň“. Je to ovál s rozmermi 12 x 8 milimetrov, ktorý váži asi 2,2 karátu, vyrezaný z materiálu ťaženého v Etiópii.

Vzácny požiarny opál

Niekoľko vzoriek ohnivého opálu vykazuje „farebnú hru“. Tieto exempláre majú ohnivú farbu pozadia ohnivého opálu a farbu hrou drahého opálu. Niektorí ľudia nazývajú tieto špeciálne kamene „vzácnym opálovým ohňom“.

Hranie farieb môže byť malé jasné záblesky farby, keď sa opál hrá pri svetle alebo žiariaca žiara obsiahnutá v kameni. Sprievodná fotografia je vzácnym ohňovým opálovým výrezom z materiálu nájdeného v Etiópii. Vyznačuje sa neónovo zelenou farbou z jedného smeru a neónovou fialovou farbou z iného smeru. Z niekoľkých smerov môžete vidieť niektoré z nich.

V poslednom desaťročí sa Etiópia stala stabilným producentom krásneho opálu. Veľa z nich sú žlté až oranžové polopriehľadné opály s hrou farby. Prečítajte si článok o etiópskom opále.

Protipožiarny opálový tvár: Tieto tri kamene ukazujú farebnú škálu „ohnivý opál“, čo je názov daný opálovým vzorkám s ohnivou farbou pozadia. Oranžové a žlté kamene majú ospalou priesvitnosť, zatiaľ čo červený kameň je polopriesvitný, takmer nepriehľadný.
Oranžový kameň má veľkosť asi 7 x 9 milimetrov a ťažil sa v Oregone. Požiarny opál tejto farby sa niekedy nazýva „mandarínkový opál“.
Červený kameň má veľkosť asi 8 x 10 milimetrov a ťažil sa v Mexiku. Požiarny opál tejto farby sa často nazýva „čerešňový opál“.
Žltý kameň má priemer asi 9 milimetrov a ťažil sa v Nevade. Požiarny opál tejto farby sa niekedy nazýva „citrónový opál“.

Ako sú ohnivé opály rezané?

Požiarne opály sú rezané rôznymi spôsobmi. Niektoré sú rezané ako fazetované kamene, iné sú rezané ako cabochony. Orezávač rozhodne, ako bude považovať kameň za najatraktívnejší. Neexistuje žiadne pravidlo pre rezanie ohňového opálu.

Priehľadné požiarne opály sú najčastejšie pokryté tak, aby ich bolo možné osvetľovať dopadajúcim svetlom. Ak majú veľkolepú farebnú hru, mohli by sa rozrezať na kabarón ako najcennejší opál. Ak je farebná hra menšia, môže sa s malým prekvapením bleskom nakrájať na tvárový kameň.

Priesvitné kamene sa často narezávajú na kabošony, ale nie je neobvyklé vidieť priesvitný až takmer nepriehľadný požiarny opál s atraktívnou farbou nakrájanou na pekne tvárový kameň. Tri fazetované kamene na fotografii vyššie sú úžasnými príkladmi priesvitných kameňov, ktoré boli fazetované.

Cantera Opal: Veľká časť ohňového opálu, ktorý sa nachádza v Mexiku, je v hostiteľskej skale rolyolitovej. Je ťažké odstrániť opál z ryolitu bez poškodenia. Niektoré nožnice jednoducho odrezali kabínu ryolitu s ohnivým opálovým oknom v kupole. Kabíny s týmto štýlom strihu sa nazývajú „cantera opál“. Mnoho ľudí ich baví.

Hodnota požiarneho opálu

Hodnota požiarneho opálu závisí od vhodnosti a rovnomernosti jeho farby, pričom žltá farba je na dolnom konci a červená farba na hornom konci.

Priehľadné kamene sú uprednostňované pred priesvitnými kameňmi. Najlepší požiarny opál sa zvyčajne predáva za ceny, ktoré sú oveľa nižšie ako najlepší vzácny opál; vzorky s ohnivým opálom s výnimočnou farbou sa však budú predávať za vyššie ceny ako niektoré exempláre vzácneho opálu s menej pôsobivou farebnosťou.

„Charakteristickou črtou požiarneho opálu je ohnivý odtieň žltej, oranžovej alebo červenej farby, ktorý slúži ako farba pozadia v celom kameni.“

Trvanlivosť požiarneho opálu

Protipožiarny opál má Mohsovu tvrdosť 5,5 až 6, ktorá je dostatočne mäkká na to, aby mohla byť poškriabaná mnohými predmetmi, s ktorými sa môže stretnúť pri každodennom nosení. Požiarny opál má tiež nízku húževnatosť, čo znamená, že ho možno ľahko štiepiť alebo rozbiť.

Ohnivý opál sa najlepšie používa v šperkoch, ako sú náušnice, špendlíky a prívesky, ktoré zvyčajne nie sú vystavené hrubému opotrebeniu. Ak je ohnivý opál vložený do kruhu, odporúča sa špeciálne nastavenie na ochranu kameňa pred oderom a nárazom.

Mexické a iné požiarne opálové lokality

Mexiko je hlavným svetovým zdrojom požiarneho opálu takmer 100 rokov. Mexické požiarne opálové usadeniny produkujú značné množstvo priehľadného až priesvitného, ​​jasne oranžového až oranžovo-červeného materiálu. Časť priehľadného materiálu je pokrytá fantáziou, je umiestnená v komerčných šperkoch a je označená ako „mandarínkový opál“ kvôli svojej farbe.

V 90. rokoch sa Etiópia stala dôležitým zdrojom opálu. Väčšina etiópskeho opálu je opál oheň a vzácny opál ohňa. Väčšina etiópskeho požiarneho opálu je žltá.

Menšie množstvá požiarneho opálu sa vyrábajú v Austrálii, Brazílii, Hondurase a Guatemale. V Spojených štátoch produkujú Nevada a Oregon krásny požiarny opál.


Pozri si video: The Fire Crew Struggle to Unearth a Record-Breaking Fire Opal. Outback Opal Hunters