Drahé kamene

Opalized Wood

Opalized WoodRybinová sekvencia: Tieto cabochons boli vyrezané z opalizovaného dreva známeho ako rybie kosti. Drsné bol nájdený v oblasti Snake River / Hell Canyon v dávnych dobách v polovici 20. storočia minulým rokom a bol predaný ako súčasť jeho panstva. Nie je isté, či sa nachádzalo na kaňone v Idahu alebo Oregone. Bez ohľadu na to, odkiaľ pochádza, je to krásny a jedinečný materiál. Je to určite opalizované drevo (merná hmotnosť = 2,106, bodový index lomu = 1,48). Tieto cabochons boli vyrezané Greta Schneider z kabín Copper Creek.

Čo je opalizované drevo?

Opalizované drevo je druh skameneného dreva, ktoré sa skladá skôr z opálu ako z chalcedónu alebo iného minerálneho materiálu. Skoro vždy pozostáva z obyčajného opálu, bez farby, ale sú známe zriedkavé prípady skameneného dreva zloženého z drahého opálu.

Opalized Wood: Cabarchon vyrobený z opalizovaného dreva z východného Oregonu. Tento kabarón meria približne 11,5 x 17 milimetrov a váži 5,35 karátov. Správa GIA Lab pre tento kameň.

Ako sa tvorí opalizované drevo?

Jedným z najbežnejších a najlepších geologických prostredí na tvorbu zkameneného dreva je les zakopaný vulkanickým spádom. V tejto situácii popol zakopáva rastliny a chráni ich pred rozpadom a napadnutím hmyzom. Popol tiež slúži ako bohatý zdroj ľahko rozpusteného oxidu kremičitého, ktorý sa bude prenášať do dreva pohybom podzemnej vody, kde sa zráža v dutinách a nahrádza tuhé drevité materiály. V tomto prostredí sa vytvorili veľké ložiská skameneného dreva v Arizone, Oregone, Wyomingu, Indonézii, Rusku, Mexiku, Brazílii a ďalších častiach sveta.

Vo väčšine situácií je skamenené drevo nachádzajúce sa v týchto ložiskách dnes zložené z chalcedónu, ale v niektorých situáciách je drevo zložené z opálu. Obe tieto odrody skameneného dreva sa často vyskytujú v jedinom ložisku. Pretože sú obidva tvorené z rozpusteného oxidu kremičitého, často sa nazývajú „kremičité drevo“.

Opalized Wood Tumbled Stone: Veľký omletý kameň vyrobený z opalizovaného dreva. Tento kameň má priemer asi 2 palce.

Ako identifikovať opalizované drevo

Silikifikované lesy zložené z opálu sa dajú ľahko odlíšiť od lesov zložených z chalcedónu na základe troch fyzikálnych vlastností. V mnohých prípadoch sa menej bežné opalizované drevo neuznáva, pretože väčšina ľudí predpokladá, že ide o kalich a testovanie sa nevykonáva. Opál má nižšiu špecifickú hmotnosť, nižšiu tvrdosť a nižší index lomu. Ktorýkoľvek z nich môže byť použitý na oddelenie opálu od chalcedónu.

opálchalcedón
Špecifická závažnosť2,04 až 2,232,59 až 2,61
Mohsova tvrdosť5,5 až 66,5 až 7
Index lomu na mieste1,39 až 1,481,53 až 1,54

Opalizované drevo môže byť rovnako krásne ako skamenené drevo zložené z chalcedónu. Avšak, opalizované drevo má rozdiely v trvanlivosti a je menej vhodné pre niektoré šperky a lapidárne projekty. Opalizované drevo má nižšiu tvrdosť a ľahšie sa opotrebením poškodí. Má tiež nižšiu húževnatosť a je pravdepodobnejšie, že sa pri náraze alebo vystavení stresu zlomí.

Opalized Wood: Pekný kúsok opalizovaného dreva z Oregonu. Je farebný, má lesklý lesk a vykazuje vynikajúce zrno dreva. Táto vzorka meria asi 3 palce.

Je opalizované drevo cennejšie?

Niektorí ľudia môžu počuť názov „opalizované“ drevo a predpokladajú, že je hodnotnejšia ako iné druhy skameneného dreva. Určite by to platilo, ak opál je „vzácny opál“ a vykazuje jemnú farebnú hru. Drevo splynované drahým opálom existuje a jemné exempláre sa môžu predávať za mimoriadne vysoké ceny.

Avšak najviac opalizované drevo je bežné opál a predajca často nevie, že je to opál (skôr ako chalcedón), pretože testovanie nebolo vykonané. Možno argumentovať tým, že opalizované drevo by sa malo predávať za nižšiu cenu kvôli jeho možným problémom s odolnosťou.

Rovnako ako u väčšiny drahokamov, farba, vzor a krása sú zvyčajne to, čo určuje hodnotu. Ak sa nájde obzvlášť krásny exemplár opalizovaného dreva, z ktorého sa vyrobí špendlík, prívesok alebo iný šperk, ktorého trvanlivosť nie je dôležitá, môže sa oprávnene predať za vysokú cenu, ktorú si jeho krása zaslúži. Je známe, že krásne exempláre dreva splynovaného drahým opálom sa predávajú za veľmi vysoké ceny. Obaja majú krásu vzácneho opálu a zaujímavý aspekt, že sú organickým drahokamom.


Pozri si video: Everything About Petrified Wood