Minerály

Farebné diamanty

Farebné diamantyKeď malé nedokonalosti vytvárajú pôsobivú krásu

!

Farebné diamanty: Diamanty sa môžu vyskytovať v rôznych krásnych farbách. Obrázky uvedené v nádhernej kolekcii farebných diamantov sa používajú so súhlasom spoločnosti IBD Fancy Colors LLC. Zahŕňajú zľava zhora v smere hodinových ručičiek: diamant v tvare srdca s ružovou farbou Fancy Vivid s hmotnosťou 0,70 karátu; Fancy Vivid žltooranžový hruškovitý diamant s hmotnosťou 0,85 karátu; efektný živý žltý sálavý diamant s hmotnosťou 0,56 karátu; a diamant s hlbokým hnedým žiarením, brúsený diamant s hmotnosťou 1,00 karátu; žiarivý briliantový diamant s hmotnosťou 0,53 karátu; a Fancy Vivid zelený žiarivý briliant s hmotnosťou 0,17 karátu. Predstavujú niektoré z najjemnejších odtieňov diamantov Fancy-color.

Obsah


Čo sú to farebné diamanty?
Ceny farebných diamantov
Kto kupuje farebné diamanty?
Príčiny farby v diamantoch
Vady substitúcie atómov
Poruchy voľných pracovných miest
Deformácia kryštálovej mriežky
Minerálne inklúzie
Upravené a sekundárne odtiene
Zdroje farebných diamantov
Zdroje podľa farby
Farebné ošetrenie diamantmi
Farebné správy o diamante
Farba v diamantoch pestovaných v laboratóriu
Farebné diamanty za 800 dolárov / karát

Čo sú to farebné diamanty?

Farebné diamanty sú diamanty, ktoré majú viditeľnú farbu tela pri pohľade lícom nahor. Hnedá a žltá sú najbežnejšími farbami diamantov v prírodnej farbe. Diamanty s prírodnou ružovou, modrou, oranžovou, zelenou, červenou a fialovou farbou tela sú mimoriadne zriedkavé.

Z 100 000 diamantov bude mať iba niekoľko z týchto mimoriadne vzácnych farieb. Farba môže mať akúkoľvek intenzitu medzi „veľmi ľahkými“ a „živými“. Aby sa farba považovala za „farebný diamant“, musí byť zreteľná, keď je diamant v lícovej polohe. Možné sú tiež čierne, sivé a biele diamanty.

Argyle Isla: Argyle Isla je diamant s žiarivým brúseným diamantom s hmotnosťou 1,14 karátov ťažený z bane Argyle v západnej Austrálii. Je to jeden z najcennejších diamantov na svete na základe dolárov za karát. V roku 2017 bola súčasťou predaja Argyle Tender Heroes.

Ceny farebných diamantov

Kombinácia vzácnosti, krásy a intenzívneho záujmu kupujúcich zvyšuje ceny farebných diamantov. Najzriedkavejšie diamanty sa často predávajú za milióny dolárov za karát. Majú väčšiu hodnotu pre svoju veľkosť ako takmer akýkoľvek iný materiál. Zároveň sa niektoré farebné diamanty predávajú za ceny, ktoré si mnohí ľudia môžu dovoliť.

Najdôležitejšie farebné diamanty majú hnedú, sivú alebo čiernu farbu. Spomedzi farebných diamantov sú tieto farby najmenej vzácne a najdostupnejšie. Atraktívne diamanty v týchto farbách často predávajú za niekoľko tisíc dolárov za karát. Niekedy sa predávajú za ceny, ktoré sú nižšie ako diamanty na stupnici farieb D-to-Z, ktoré sú podobnej veľkosti, strihu a jasnosti.

Žlté diamanty sú ďalšie v rarite. Sú zriedkavejšie ako hnedé, sivé a čierne diamanty. Mnoho ľudí považuje žlté diamanty za najkrajší žltý klenot kvôli svojmu jasu, ohňu a výnimočnému lesku. Krásne diamanty s efektnou žltou farbou sa dajú často kúpiť za 5 000 až 10 000 dolárov za karát vo veľkostiach do dvoch karátov. Mnoho ľudí si neuvedomuje, že žlté diamanty sú v tejto cenovej kategórii jednou z možností. Tu je ich šanca získať farebný diamant za prekvapivú cenu.

Modré, zelené a ružové diamanty sú oveľa zriedkavejšie ako žlté diamanty. Ďalším krokom v rarite sú oranžové, fialové a červené diamanty. Tieto farby sa často predávajú za viac ako 100 000 dolárov za karát a farby s najlepšou farbou a kvalitou sa predajú za viac ako 1 000 000 dolárov za karát.

Cena farebného diamantu závisí viac ako na jeho odtieň. Sýtosť farieb a rovnomernosť farieb na tvári drahokamu sú tiež dôležité. Tí, ktorí majú čistý odtieň, sú vo všeobecnosti vhodnejší ako tí, ktorí majú modifikované farby. Rovnako ako u všetkých diamantov je tiež veľmi dôležitá veľkosť drahokamu a kvalita rezu.

V poslednom desaťročí sa na trhu stali bežné farebné diamanty pestované v laboratóriách a prírodné diamanty s farbou získanou úpravou. Tieto diamanty nie sú zriedkavé a predávajú sa za nižšie ceny ako prírodné diamanty s farbami prírodného pôvodu. Aby sa zabezpečila identita toho, čo kupujete, môžu gemologické laboratóriá preskúmať diamant, aby určili, či je prírodný alebo laboratórny. Laboratóriá môžu tiež určovať pôvod farby diamantu. Tieto laboratórne služby majú veľmi nízke náklady v porovnaní s nákladmi na diamant. Identifikácia a klasifikácia renomovaným laboratóriom je nevyhnutnou súčasťou každej transakcie s farebnými diamantmi.

Umelecká skica zbierky neopracovaných diamantov rôznych farieb a krištáľových návykov, ktorú kedysi vlastnil Gardner F. Williams, generálny riaditeľ spoločnosti De Beers Consolidated Mines, LTD., Od roku 1887 do roku 1905. Zbierka vyššie pekne zobrazuje farby a kryštálové zvyky diamant. Williams bol autorom Diamantové bane v Južnej Afrike; Niektoré účty o ich vzostupe a rozvoji (1905) 1. V čase zostavovania tejto zbierky boli farebné diamanty novinkou, ktorá očividne priťahovala pozornosť Williamsa; trh však neslávil svoju skutočnú vzácnosť a neocenil ich nikde blízko toho, čo dnes prikazujú.

Bežné príčiny farby u diamantu

RužováRužová je vzácna prírodná farba diamantov. Vyskytuje sa, keď je diamant vystavený stresu v Zemi a tieto sily spôsobujú kĺzavé roviny posunu atómov uhlíka vo vnútri diamantového kryštálu. Keď svetlo prechádza rovinami, selektívne sa prenáša červené svetlo. Ak je selektívny prenos slabý, červené svetlo sa javí ružovo. Selektívny prenos je zriedka dosť silný na to, aby vytvoril červenú farbu.
červenáČervené diamanty sú v prírode mimoriadne zriedkavé a sú to najcennejšie diamanty v čistom odtieni. Rovnako ako ružové diamanty boli vystavené stresu, ktoré zdeformovalo mriežku diamantových kryštálov, čo spôsobilo kĺzanie rovín presunu atómov uhlíka. Keď svetlo prechádza rovinami posunu, selektívne sa prenášajú červené vlnové dĺžky svetla. Slabý prenos červeného svetla vytvorí ružový diamant.
oranžovýOranžové diamanty sú veľmi zriedkavé. Vady, ktoré spôsobujú oranžovú farbu, neboli s určitosťou stanovené a môžu sa líšiť od jedného oranžového diamantu k druhému. Poruchy v oranžových diamantoch spôsobujú, že selektívne absorbujú modré svetlo a selektívne prenášajú oranžové.
žltáŽltá je druhá najbežnejšia prírodná farba diamantov. Táto farba je zvyčajne spôsobená atómami dusíka, ktoré nahrádzajú uhlík v diamantovej kryštalickej mriežke. Táto chyba spôsobuje, že diamant selektívne absorbuje modré svetlo a selektívne prepúšťa žlté svetlo.
zelenáZelené diamanty sú v prírode veľmi zriedkavé. Táto farba sa zvyčajne vyvíja, keď do diamantu preniká vysokoenergetické žiarenie emitované blízkymi rádioaktívnymi minerálnymi zrnami. Žiarenie vyraďuje atómy uhlíka z ich polohy v mriežke diamantového kryštálu a táto chyba spôsobuje, že diamantový kryštál selektívne absorbuje červené svetlo a selektívne prepúšťa zelenú. Zelená farba môže byť tiež dôsledkom defektov spôsobených prítomnosťou dusíka, vodíka alebo niklu vo vnútri diamantového kryštálu.
ModráModré diamanty sú v prírode zriedkavé. Modrá farba je najčastejšie spôsobená atómami bóru, ktoré nahrádzajú atómy uhlíka v kryštálovej mriežke diamantov, ktoré sa vytvorili v extrémnych hĺbkach. Len jeden atóm bóru na milión atómov uhlíka môže mať nápadnú modrú farbu. Bór v diamantovom kryštáli spôsobuje selektívnu absorpciu červeného svetla a selektívny prenos modrej. 2
fialovýFialová je jednou z najvzácnejších prírodných farieb diamantu. Je to niekedy spôsobené nahradením vodíka namiesto uhlíka v mriežke s diamantovými kryštálmi.
FialováFialová je ďalšou vzácnou farbou diamantu. V štúdii 50 fialových diamantov pomocou GIA našli často farebné centrá H3 a N3, ktoré sú dostatočné na ovplyvnenie farby. Fialové diamanty a niektoré ružové diamanty modifikované purpurom často vykazujú koncentráciu farieb pozdĺž kĺzavých rovín vytesnenia atómov uhlíka. 3 4
hnedýHnedá je najbežnejšia prírodná farba diamantov. Farba sa vyvinie, keď plastická deformácia vytvorí roviny chýbajúcich a posunutých atómov uhlíka v mriežke diamantových kryštálov. Sú známe ako klzké lietadlá a práve tam sa koncentruje hnedá farba. Môžu sa objaviť ako séria paralelných farebných pruhov v diamantu známa ako „zrnitosť“.
bielyBiele diamanty sa vyskytujú v prírode, keď diamant má husté mraky jemných reflexných inklúzií. Početné inklúzie môžu narušiť priechod svetla a dať diamantu priesvitný alebo opalizujúci vzhľad.
čiernaČierne diamanty s prírodnou farbou obyčajne obsahujú takú vysokú hustotu minerálnych inklúzií, že drahokamom prechádza len veľmi malé množstvo svetla. Bežné inklúzie čiernych diamantov zahŕňajú grafit, pyrit alebo hematit. Čierna farba v silne zlomených diamantoch môže byť spôsobená grafitizáciou lomových povrchov.
Vezmite prosím na vedomie: Príčiny farby uvedené vyššie sú len niektoré z mnohých príčin farby prírodných diamantov. Početné ďalšie prírodné chyby môžu spôsobiť farbu. Ľudia tiež menia alebo indukujú farbu diamantov ošetrením, ktoré zahŕňa ožarovanie, zahrievanie a poťahovanie - a kombináciou viacerých ošetrení. Diamanty majú veľa príčin farby a vedci ich len začínajú chápať.

Kto kupuje farebné diamanty?

Farebné diamanty patria medzi najkrajšie a najzaujímavejšie skvosty. Mnoho farebných diamantov kupujú zákazníci. Kúpia ich už zasunuté do šperkov alebo ich nechajú zasunúť do špeciálne navrhnutých šperkov, ktoré majú v úmysle nosiť. Títo ľudia milujú krásne drahokamy a na mieru navrhnuté prostredie so šumivým farebným diamantom je dokonalým šperkom.

Múzeá sú ďalším kupcom farebných diamantov. Kupujú farebné diamanty pri stavbe alebo vylepšovaní svojich drahokamov a minerálov. Farebné diamanty patria medzi najobľúbenejšie exponáty v mnohých múzeách.

Zberatelia drahokamov kupujú veľa farebných diamantov. V skutočnosti mnohé múzeá dostali svoje farebné diamanty prostredníctvom darov a odkazov od zberateľov drahokamov.

Výskumné inštitúcie nakupujú farebné diamanty na štúdium a na referenčné zbierky. Gemologický inštitút Ameriky má veľkú zbierku farebných diamantov, ktoré používajú na štúdium a na zlepšenie svojej schopnosti triediť farebné diamanty. Udržiavajú najväčšie majstrovské sady kameňov pre farebné zafarbené diamanty.

Niekoľko ľudí kupuje farebné diamanty v nádeji na zhodnocovanie cien alebo na vlastníctvo veľmi malej veci s veľmi vysokou hodnotou. Ceny farebných diamantov za posledných niekoľko desaťročí neustále stúpali, keďže sa o nich viac ľudí dozvedelo a verejný záujem bol podporovaný veľkolepými cenami, ktoré sa prejavujú vo verejných dražbách. Neexistuje však žiadna záruka, že tento cenový trend bude pokračovať. Každý, kto má záujem investovať do farebných diamantov, by bol veľmi múdry, keby sa o nich veľa naučil a našiel si dôveryhodného predajcu, ktorý ich môže ponúknuť za investičné ceny.

Le Vian, spoločnosť zaoberajúca sa návrhom a výrobou šperkov, má ochrannú známku s názvom „Chocolate Diamonds“. Vyrábajú hnedé diamanty v rámci „sortimentu čokoládových farieb“ a používajú ich na výrobu svetoznámej značky diamantových šperkov. Ich „čokoládové diamanty“ sú lacné a ľahko dostupné v obchodoch. Sprístupňujú nákup farebného diamantu ľuďom, ktorí by si ich inak nemohli dovoliť.

Príčiny farby v diamantoch

Prírodný diamant je minerál a vzácna forma kryštalického uhlíka. Diamant zložený výlučne z uhlíka as perfektnou kryštalickou štruktúrou bude bezfarebný. Diamanty, ktoré perfektne existujú, existujú zriedka. Namiesto toho väčšina diamantových kryštálov akumuluje defekty počas rastu kryštálov a počas ich dlhej histórie na Zemi. Do jedného diamantu môže byť začlenených viac typov defektov.

Niektoré z týchto chýb môžu zmeniť spôsob, ktorým svetlo prechádza. Môžu spôsobiť, že diamantový kryštál selektívne prenáša niektoré vlnové dĺžky svetla a selektívne absorbuje ďalšie vlnové dĺžky svetla. Pretože každá vlnová dĺžka svetla zodpovedá inej farbe, selektívna priepustnosť a absorpcia určia zdanlivú farbu diamantu v oku pozorovateľa.

Príklady týchto defektov zahŕňajú: 1) atómy prvkov, ako je dusík alebo bór, ktoré nahradzujú malý počet atómov uhlíka v diamantovej kryštálovej mriežke; 2) voľné miesta pre atómy uhlíka v diamantovej kryštálovej mriežke; 3) drobné deformácie v mriežke s diamantovými kryštálmi; a 4) malé častice z iných ako diamantových materiálov obsiahnutých v diamantovom kryštáli. Každý z nich je podrobnejšie opísaný nižšie.

Aj keď sa názov „defekt“ používa pre tieto nepravidelnosti spôsobujúce farbu v diamantovom kryštáli, vplyv ich prítomnosti je obmedzený na zmenu farby. Kupujúci farebných diamantov by sa nemali obávať, že sú problémom s trvanlivosťou.

Tri dusíky a porucha neobsadenosti: Žltá farba v ťažených diamantoch môže byť spôsobená chybou N3. Pozostáva z troch atómov dusíka, ktoré nahrádzajú atómy uhlíka, ktoré obklopujú jednu prázdnu uhlíkovú polohu. Tento nedostatok je často sprevádzaný defektom N2 a ich párovanie môže prispieť k žltej farbe. Ilustrácia upravená po snímke Creative Commons materialistom.

Vady substitúcie atómov

Jeden z najbežnejších defektov spôsobujúcich farbu diamantu sa vyskytuje, keď atóm iného prvku ako uhlíka nahrádza atóm uhlíka v diamantovej kryštálovej mriežke. Substitúcia dusíka za uhlík môže viesť k žltému diamantu.

Substitúcia dusíka môže spôsobiť, že diamantový kryštál selektívne absorbuje modré vlnové dĺžky svetla a selektívne prechádza žltou farbou. Toto svetlo prenikne do oka pozorovateľa a spôsobí, že pozorovateľ zaznamená diamant viditeľnú žltú farbu.

Zo všetkých rôznych prvkov má iba málo atómov dosť malých na to, aby nahradili uhlík spôsobom, ktorý vytvára farbu. Dusík, bór a vodík patria medzi mála, ktoré majú schopnosť prirodzene nahradiť uhlík v mriežke s diamantovými kryštálmi.

Substitúcia bóru za uhlík môže spôsobiť, že sa diamant objaví na modro. Substitúcia vodíka môže u niektorých diamantov spôsobiť fialovú farbu.

Porucha vyvolaná žiarením: Farba zelených diamantov je často výsledkom ožiarenia. Žiarenie vyrazí atómy uhlíka z ich polohy v mriežke s diamantovými kryštálmi. Ilustrácia upravená po snímke Creative Commons materialistom.

Poruchy voľných pracovných miest

Vystavenie žiareniu môže prispieť k farbe diamantu. Ak sa diamant nachádza v blízkosti rádioaktívnych minerálnych zŕn počas svojej doby na Zemi, môže byť vystavený prúdu vysokorýchlostných častíc. Tieto častice s vysokou rýchlosťou môžu vyraziť atómy uhlíka z ich mriežkovej polohy v diamantu.

Tento nedostatok voľného miesta môže spôsobiť selektívnu absorpciu červeného svetla a selektívny prenos zelene. Keď prechádzajúce zelené svetlo dosiahne oko pozorovateľa, diamant sa objaví zelený. To je príčinou farby v mnohých prírodných zelených diamantoch.

Ružové zrno v diamantu: V tomto mikrofotografii sa pozeráte do vnútra hrubého diamantu cez malé leštené okno na jeho povrchu. Ružové zvislé čiary sú „zrnité“ spôsobené plastickou deformáciou mriežky diamantového kryštálu. Každá čiara sleduje rovinu sklzu v diamantu, kde boli nahradené atómy uhlíka. V tomto pohľade priesvitné roviny pretína leštené okno v pravom uhle. Každá sklzová rovina je chybou diamantu, ktorá spôsobuje, že diamant selektívne absorbuje zelené svetlo a selektívne prepúšťa červené svetlo. Všimnite si malé posuny, pri ktorých klzná rovina pretína okraje lešteného okna. Malé množstvo ružového zrna v diamantovom kryštáli môže spôsobiť, že diamantový kryštál bude mať ružovú farbu. Ak je množstvo zŕn veľmi vysoké, môže mať diamantový kryštál červenú farbu. Ružové a červené diamanty sú spôsobené rovnakou chybou. Farba (ružová alebo červená) je určená množstvom ružového zrna v kameni. Fotografia amerického námorného výskumného laboratória.

Deformácia kryštálovej mriežky

Diamanty tvoria a trávia milióny rokov v hlbokom zemskom prostredí, kde sú vystavené extrémnym teplotám a tlakom. Niektoré diamanty tiež trávia časť svojej histórie v oblastiach zemského vnútra, ktoré sú vystavené bočným silám doskovej tektoniky.

Hoci diamant je mimoriadne odolný materiál, sily vnútorného povrchu Zeme môžu spôsobiť, že atómy uhlíka v kryštálovej mriežke diamantu mierne vykĺznu z vyrovnania. Tento pohyb sa zvyčajne vyskytuje naprieč povrchmi v diamantu známym ako „kĺzavé roviny“ (v gemologickej literatúre sa tieto znaky nazývajú aj „kĺzavé roviny“ alebo „lamely“).

Tieto kĺzavé roviny nie sú „zlomeniny“. Sú to roviny vo vnútri diamantu, po ktorých došlo k malému posunu atómov uhlíka - bez toho, aby sa narušila štrukturálna integrita diamantu. Kĺzavé lietadlá však menia spôsob, akým svetlo prechádza diamantovým kryštálom. Selektívne absorbujú niektoré vlnové dĺžky (farby) svetla prechádzajúceho diamantom a selektívne prenášajú ďalšie vlnové dĺžky (farby).

Keď sú mikroskopické pozorovacie roviny pozorované, často je možné pozorovať malé množstvo farby (pozri priloženú fotografiu). Niektoré diamanty majú viac rovnobežných kĺzavých rovín, ktoré môžu zvýšiť intenzitu farby diamantu. Farebné vzory a mierny reliéf vytváraný klznými rovinami majú často vzhľad podobný drevenému zrnu. Z tohto dôvodu niektorí gemológovia používajú v súvislosti s týmito vlastnosťami termín „zrnitosť“. Väčšina zŕn má hnedú farbu a vo veľmi zriedkavých prípadoch ružovú alebo červenú.

Občas je zrno dosť silné, aby bolo viditeľné voľným okom. Ak je zrnitosť viditeľná pri 10-násobnom alebo menšom zväčšení, môže sa považovať za charakteristiku priezračnosti. Zrná viditeľné v diamantu pri 10-násobnom zväčšení môžu ovplyvniť farbu tela drahokamu a jeho stupeň zrozumiteľnosti. Ak by ste chceli vidieť mikrofotografia klzkých lietadiel v mnohých diamantoch, prečítajte si článok o ružových, fialových, červených a hnedých diamantoch v prírodnom farebnom odtieni v zime 2018, vydanom Gems and Gemology. 5

Baňa Argyle v Austrálii je najznámejšou baňou na svete na výrobu diamantov zafarbených defektmi zrnitosti. Asi 80% diamantov vyprodukovaných v bani má hnedú farbu. Argyle je tiež najdôležitejším zdrojom diamantov na svete s ružovou alebo červenou prírodnou farbou. Baňa zvyčajne produkuje niekoľko stoviek karátov ružových diamantov ročne. V celej dekáde však baňa vyprodukuje iba niekoľko desiatok karátov diamantov s čistým červeným odtieňom.

Minerálne inklúzie

Čierna farba diamantov môže byť spôsobená vysokou hustotou inklúzií - toľko inklúzií, že narúšajú priechod svetla. Inklúzie v čiernych diamantoch sú zvyčajne nepriehľadné minerály ako grafit, hematit alebo pyrit. Ak inklúzie majú veľmi malú veľkosť častíc a sú rovnomerne rozmiestnené, môžu spôsobiť, že diamant je nepriehľadný, s peknou čiernou farbou a vysoko reflexným povrchom. Niektoré čierne diamanty získavajú svoju farbu z malých povrchových fraktúr, ktoré boli grafitizované.

Názov „biele diamanty“ sa často používa v súvislosti s priehľadnými diamantmi na stupnici stupnice farieb D-to-Z GIA. Toto použitie je bežné, nie je však presné.

Názov „biele diamanty“ sa najlepšie používa pre diamanty s bielou farbou tela. Biele diamanty často obsahujú husté oblaky veľmi jemnozrnných transparentných až priesvitných minerálnych inklúzií, ktoré narúšajú priechod svetla cez diamant. Tieto inklúzie môžu spôsobiť, že diamant bude mať bielu priesvitnú farbu, a ak sú mierne reflexné, môžu v klenote vytvoriť opaleskujúcu „žiaru“. Tieto diamanty majú skutočne bielu farbu tela a považujú sa za „farebné diamanty“ alebo „ozdobné biele“ diamanty, ak si kvalitu ich bielej farby zaslúžia tieto označenia.

Efektná živá oranžová žltá: V roku 2018 spoločnosť ALROSA prekvapila trh s diamantmi vydražením zbierky 250 farebných diamantov v Hongkongu. ALROSA, známa ako aukcia „True Colors“, má v úmysle urobiť z predaja výročnú udalosť a uvádza, že bude môcť ľahko podporiť ročný predaj, pretože ročne vyprodukuje najmenej 7 000 karátov farebných diamantov. Kameň hore je oválny, 15,11 karátový, Fancy Vivid orangy yellow, VVS2 clear gem. Fotografia od ALROSA.

Upravené a sekundárne odtiene

Veľmi málo diamantov má čistý odtieň, napríklad červenú, modrú, zelenú, oranžovú alebo žltú. Jedná sa o najvyhľadávanejšie diamanty a ich ceny sú zvyčajne veľmi vysoké. Namiesto toho má väčšina zafarbených diamantov farbu, ktorá je medzi čistými odtieňmi, ako je žltá a zelená. Napríklad, žlté diamanty môžu vykazovať náznaky zelenej (zelenkavo žltej) alebo oranžovej (oranžovej žltej). Možné farby diamantu tvoria gradient farieb vo viditeľnom spektre.

Existencia všetkých týchto prechodných farieb naznačuje, že procesy, ktoré spôsobujú farbu diamantov, sú veľmi zložité a že v jednom diamante môže existovať viac príčin farieb. Toto vytvára neuveriteľné spektrum diamantových farieb, ktoré sú v prírode možné.

Diamanty, ktoré sa líšia od čistého odtieňa, poskytujú kupujúcemu príležitosti na nákup. Zvyčajne sa predávajú za nižšie ceny ako diamanty s čistým odtieňom. Kupujúci, ktorí ich majú radi a môžu si ich dovoliť, môžu získať farebný diamant za nižšiu cenu ako diamant prémiovej farby.

Diamant nádeje je najznámejší modrý diamant na svete. Začalo to ako hlboký modrý drsný diamant ťažený v Golconda Sultinate v 16. storočí. Prvýkrát bol nakrájaný na klenot známy ako „Tavernier Blue“; recutujte a získajte kameň s názvom „Francúzska modrá“; a nakoniec bol rozrezaný na diamant, ktorý bol nakoniec pomenovaný „Hope Diamond“. Váži 45,52 karátov a má Fancy Dark šedo-modrú farbu. Je vystavená v Národnom prírodovednom múzeu vo Washingtone, D. C. Fotografie z archívov Smithsonianskej inštitúcie.

Zdroje farebných diamantov


Bane v Golconda Sultanate, India

Jedným z doteraz najväčších zdrojov diamantov a zdrojom mnohých najznámejších farebných diamantov na svete sú diamantové bane sultanátu Golconda (dnes indické štáty Telangana a Andhra Pradesh). Ťažba diamantov sa začala v Golconda Sultanate už v 14. storočí a pokračovala až do 16. storočia.

Tieto bane boli zdrojom mnohých dôležitých farebných diamantov vrátane Nassaku (43,8 karátov, modrá), Sancy (55,23 karátov, žltá), Daria-i-Noor (182 karátov, ružová), Nádeje (67 karátov, modrá), Drážďanská zelená (41 karátov, zelená), Princie (34,65 karátov, ružová), Wittelsbach-Graff (31 karátov, modrá), Idol's Eye (70,21 karátov, modrá), Agra (31,41 karátov, ružová) a Noor-ul-Ain (60) karáty, ružové).

Argyle Liberte: Argyle Liberte je diamant s hmotnosťou 0,91 karátu Fancy Deep, sivá a fialová, ťažená z bane Argyle v západnej Austrálii. Bola súčasťou predaja Argyle Tender v roku 2017.

Baňa Argyle, západná Austrália

Najdôležitejším zdrojom farebných diamantov na svete od roku 1985 je baňa Argyle v západnej Austrálii. Vyznamenáva sa tým, že je spoľahlivým zdrojom ružových, červených a fialových diamantov - ktoré dokážu ovládať ceny viac ako 1 milión dolárov za karát.

Pôvodne poslaná na drvenie pre brúsne granule nebola krása Argylových hnedých diamantov plne ocenená až v 80. rokoch 20. storočia. Na spodnom konci cenovej škály farebných diamantov sa Argyleove hnedé diamanty stali farebnými diamantmi dostupnými takmer každému. Levian najlepšie využil tieto lacné farebné diamanty vytvorením svojich „čokoládových diamantov“, ktoré sú ochrannou známkou a ktoré často umiestňujú do „jahodového zlata“. Očakáva sa, že baňa Argyle sa uzavrie v roku 2020.

True Colors spoločnosti ALROSA: Jedna z online reklám používaných na propagáciu aukcie True Colors ALROSA v roku 2019, v ktorej ponúkli 200 farebných diamantov so správami GIA, s celkovou hmotnosťou 2052,88 karátov. Aukčný predaj sa uskutočnil na hongkonskom veľtrhu klenotov a drahokamov 16. až 20. septembra 2019. Na tejto stránke sú zobrazené príklady diamantov z predaja.

Bane ALROSA, Rusko

Ruský konglomerát ťažby diamantov ALROSA má početné bane, v ktorých sa nachádzajú farebné diamanty. V roku 2018 spoločnosť ALROSA usporiadala svoju prvú aukciu „True Colors“, v ktorej ponúkla vyše 200 efektných farebných diamantov rôznych tvarov a farieb. Spoločnosť ALROSA oznámila, že má v úmysle „stať sa lídrom na trhu s ozdobnými farebnými diamantmi“ a stať sa „objemovo najväčším výrobcom ozdobných farebných diamantov“. 6

Almazy Anabara, dcérska spoločnosť ALROSA, vyrába farebné diamanty z niekoľkých baní v Sakha v severovýchodnom Rusku. Všetky tieto bane pracujú v štiepkovacích ložiskách pozdĺž rieky Ebelyakh, severne od polárneho kruhu. Tam našli veľkolepé žlté, ružové, fialové a modré diamanty v týchto aluviálnych ložiskách. Spoločnosť je optimistická v tom, že nájde bohatý primárny zdroj (zdroje) pre týchto čitateľov. 7

Ložisko ALROSA v Lomonosove prinieslo množstvo žltých, ružových, fialových, modrých a žltkastých zelených diamantov. Podobne ako v bani Argyle v západnej Austrálii, aj ložisko Lomonosov sa nachádza v orogénnej oblasti, kde boli horniny vystavené tektonickým procesom. To je veril, že prispieva k prítomnosti farby v mnohých diamantov Lomonosov. 7

Zdroje podľa farby

Žiadna baňa nemôže byť považovaná za bohatý zdroj prémiových farieb ružových, červených, oranžových, modrých, zelených alebo fialových diamantov. Tieto farby sú skutočne zriedkavé. Je však známe, že niekoľko baní pravidelne produkuje malé množstvo farebných diamantov. Niektoré z najznámejších zdrojov sú zhrnuté nižšie podľa farby.

Efektné živé fialové ružové: Táto fotografia je z Fancy Vivid purpurového ružového diamantu, ktorá je súčasťou aukcie True Colors spoločnosti ALROSA v roku 2019 na veľtrhu šperkov a drahokamov v Hongkongu. Jedná sa o veľkolepý diamant s hmotnosťou 0,55 karátu s vynikajúcou kvalitou rezu GIA a vnútornou bezchybnosťou stupňa čistoty. Zistilo sa to v bani Archanjelsk v ALROSA. 3 Vzhľadom na to, že baňa Argyle v Austrálii sa plánuje zatvoriť v roku 2020, spoločnosť ALROSA by sa mohla stať popredným svetovým výrobcom farebných diamantov. Fotografia od ALROSA.

Zdroje ružových diamantov

Baňa Argyle v Austrálii je v súčasnosti zdrojom malého množstva ružových diamantov. Doly Golconda v Indii boli historickými zdrojmi ružových diamantov. Príležitostné ružové diamanty sa vyrábajú v lužnom projekte Lulo v Angole, v oblasti Minas Gerais v Brazílii, v bani Williamson v Tanzánii a v bani Premier v Južnej Afrike. V Rusku vyrábajú lomy Lomonosov, Jakutsko a Arkhangelsk, ktoré vlastní ALROSA, každý rok množstvo ružových diamantov.


Zdroje červených diamantov

Od roku 1985 je baňa Argyle v západnej Austrálii zdrojom takmer všetkých červených diamantov, ktoré vstúpili na trh. Ale tri z najslávnejších červených diamantov na svete pochádzajú z iných zdrojov. Hancock Red (ktorý v roku 1987 predal za 926 315 dolárov za karát) bol nájdený v Brazílii. Moussaieffova červená, najväčší známy červený diamant, bola tiež nájdená v Brazílii. A DeYoung Red, tretí najväčší známy červený diamant, bola nájdená z neznámeho zdroja.


Zdroje oranžových diamantov

Oranžové diamanty sú mimoriadne zriedkavé a žiadna lokalita nezaviedla názov ako stály zdroj.


Zdroje žltých diamantov

Žltá je druhá najbežnejšia farba diamantu po hnedej farbe. Diamanty s efektnou žltou farbou sa nachádzajú v malom množstve na mnohých baniach po celom svete.


Zdroje zelených diamantov

Doly Golconda v Indii boli historickým zdrojom niekoľkých zelených diamantov. Malé množstvo zelených diamantov sa ťažilo aj v Brazílii, Stredoafrickej republike, Guyane, Rusku, Južnej Afrike a Zimbabwe.


Zdroje modrých diamantov

Baňa Cullinan (pôvodne ťažba Premier) v Južnej Afrike je najznámejším producentom modrých diamantov. Od roku 2009, majiteľka bane Cullinan, Petra Diamonds, dražila niekoľko veľkých kusov (viac ako 25 karátov) surového modrého diamantu.

V Rusku sa našlo malé množstvo modrých diamantov v placierných ložiskách ALROSA v Sakhskej republike a na ich ložiskách Lomonosov v oblasti Arkhangelsk. Ďalšie bane v Brazílii, Indii, Indonézii, Rusku, Sierre Leone a Južnej Afrike vytvorili občasné modré diamanty.


Zdroje fialových diamantov

Baňa Argyle v západnej Austrálii bola najtrvalejším zdrojom diamantov s čistým fialovým odtieňom. Nedovoľte však, aby toto tvrdenie viedlo k názoru, že fialové diamanty sú bohaté - pretože v celej histórii baní sa našlo menej ako 100 karátov hrubých fialových diamantov. Argyle by sa mohol považovať za „najtrvalejší zdroj“, pretože v každom z niekoľkých rokov sa našlo niekoľko karátov a zriedka sú to diamanty s čistým fialovým odtieňom, ktoré sa nachádzajú kdekoľvek inde.


Zdroje fialových diamantov

ALROSA je opakujúcim sa zdrojom malého počtu fialových diamantov. Občas sa nachádzajú vo všetkých sibírskych ložiskách spoločnosti a najčastejšie sa vyskytujú v rúrkach z kimberlitického poľa Mir. 4

ALROSA tiež nachádza lilac (ružovkasto-fialové) diamanty vo svojich ložiskách Almazy Anabara v placeroch pozdĺž rieky Ebelyakh. V roku 2017 sa tu našiel osemstenný krištáľ 20,18 karátov s fialovou farbou. Lila diamanty sa nachádzajú aj v malom počte v depozite Lomonosov v ALROSA. 7


Zdroje hnedých diamantov

Hnedá je najbežnejšou farbou farebných diamantov. Hnedé diamanty sú hojné a nachádzajú sa v diamantových ložiskách po celom svete. Najznámejšou baňou na výrobu hnedých diamantov je baňa Argyle v Austrálii, kde viac ako 80% vyrábaných diamantov je hnedých. Niekoľko baní Alrosa v Rusku produkuje významné