Drahé kamene

Syntetický opál

Syntetický opálVzorky syntetických opálových farieb: Vzorka s kolekciou syntetických opálových kabarónov rôznych farieb. Táto zbierka jasne ilustruje schopnosti výrobcu syntetického opálu. Z jednej z týchto kariet (OP70) sme poslali cabochona do laboratória Gemologického ústavu Ameriky na identifikáciu. Nazývali to „laboratórne pestovaný opál“ s čiernou farbou pozadia, ktorý bol ošetrený impregnáciou. Kontrolu prehľadu GIA si môžete pozrieť tu. Sme presvedčení, že tieto syntetické opály boli vyrobené japonskou spoločnosťou Kyocera Corporation, ale karta a jej obal neoznačujú výrobcu. Kyocera je od 90. rokov 20. storočia popredným výrobcom syntetického opálu.

Sterling Opal: Hrubý kabarón bol vyrezaný zo syntetického opálu, ktorý vyrobil Sterling Opal z Phoenixu v Arizone. Meria veľkosť 27 x 12 milimetrov. Na svojich webových stránkach uvádzajú: „Náš opál je laboratórium pestované v Amerike jednoducho zrýchlením procesu Matky prírody. Jeho krása, rozmanitosť a trvanlivosť z neho robia najlepšie kultivovaného opálu na svete.“

Čo sú syntetické opály?

Syntetické opály sú umelé opály, ktoré majú rovnaké chemické zloženie, vnútornú štruktúru, fyzikálne vlastnosti a vzhľad ako prírodné opály. Často sa nazývajú laboratórnymi opálmi, laboratórnymi opálmi alebo kultivovanými opálmi, aby naznačovali svoj ľudský pôvod.

Syntetické opály môžu vykazovať veľkolepý farebný vzhľad, ktorý často presahuje krásu mnohých prírodných vzácnych opálov. Vyrábajú sa v širokej škále farieb a vzorov, ktoré sa mnohým ľuďom páčia.

Mnoho syntetických opálov vyzerá rovnako ako prírodný opál, že vyškolení gemológovia môžu mať problémy s ich oddelením od prírodných opálov. To je dôvod, prečo vždy, keď sú syntetické opály propagované alebo ponúkané na predaj, predajcovia sú podľa zákona povinní jasne informovať, že ich vyrábajú ľudia a že nie sú prírodnými opálmi.

Každý pár dolárov: Atraktívne syntetické opálové kabakony, ako sú tie, ktoré sú zobrazené na horeuvedenej fotografii, je možné zakúpiť každý za pár dolárov. Táto cena by bola oveľa nižšia, keby sa nakupovali vo veľkých množstvách. Výrobcovia v krajinách, kde sú nízke mzdové náklady, sa stali tak účinnými, že náklady na kabarón boli minimálne.

Cenová výhoda syntetického opálu

Hlavným dôvodom, prečo ľudia vyrábajú syntetický opál, je nádej, že ho budú môcť vyrábať v mierke a za cenu nižšiu ako prírodný opál. Boli neuveriteľne úspešní. Mnoho druhov syntetického opálu je teraz rozrezaných na krásne prstencové kakochóny, ktoré sa predávajú za pár dolárov. Dokonca aj ten najlepší syntetický opál sa dá nakrájať na cabochóny a predávať iba za malú časť ceny prírodných opálových cabochónov podobnej veľkosti a vzhľadu.

Syntetický opál určite vyhráva niektorých kupcov od prírodného opálu, ale nie je pravdepodobné, že by vytlačil prírodný opál z trhu drahokamov a šperkov. Prečo? Väčšina ľudí, ktorí milujú opál, je rád, že zaplatí vyššiu cenu, aby vlastnil drahokam, ktorý sa vytvoril na Zemi - a podľa ich názoru s tým žiadny syntetický materiál nikdy nebude súťažiť! Títo ľudia trvajú na skutočnej veci!

Mnoho použití syntetického opálu

Syntetický opál je krásny materiál a jeho nádhernú farbu oceňuje mnoho ľudí. Nie je preto žiadnym prekvapením, že jeho použitie ako dekoračného materiálu ďaleko presiahlo šperky. Tvary, malé častice a tenké listy syntetického opálu sa používajú na ozdobenie hudobných nástrojov, šperkovníc, váz, umeleckých predmetov a mnohých ďalších predmetov.

Kyocera, popredný výrobca syntetického opálu, vyvinul rýchloschnúci gél, ktorý obsahuje malé suspendované častice syntetického opálu, ktoré sa dajú použiť ako lak na nechty. 1 V budúcnosti určite bude syntetický opál používaný v širokej škále aplikácií.

Hra farieb v Opale: Veľkolepá farebná hra, ktorá sa prejavuje v prírodnom opale, je spôsobená interakciou svetla s miliónmi sférických guľôčok oxidu kremičitého submikrónov, ktoré sú prehľadne naskladané v opále. Keď svetlo prechádza cez tieto úhľadne naskladané gule, rozptyľuje sa do svojich farebných zložiek a opúšťa kameň v záblesku spektrálnych farieb. Tieto drobné gule boli objavené v roku 1964 a odhaľujú recept na výrobu syntetického opálu.

Ako sa vyrábajú syntetické opály

Príčina opálovej hry farieb bola objavená v roku 1964 pomocou elektrónového mikroskopu. Súbor malých guľôčok oxidu kremičitého s jednotnou veľkosťou priemeru menej ako ½ mikrónu v tesnom usporiadaní balenia slúži ako prirodzená difrakčná mriežka na oddelenie viditeľného svetla do farieb spektra. 2 3 Tento objav odhalil, ako sa vyrába vynikajúca opálová hra farieb a poskytoval plán výroby syntetického vzácneho opálu.

Prvé syntetické opály boli vyrobené vyzrážaním malých guľôčok oxidu kremičitého s jednotnou veľkosťou a umožnením ich usadenia sa v tesnom balení. Medzery medzi guľami boli potom vyplnené spojivovým médiom, ktoré by vytvrdzovalo, držalo štruktúru pohromade a umožňovalo difrakciu svetla. 4

Tvorba syntetického opálu sa odlišovala od procesu vytvárania pre väčšinu ostatných syntetických drahokamov. Ostatné drahokamové materiály sú monokryštály a pestovanie kryštálov je kľúčom k produkcii drahokamového materiálu. Syntetická tvorba opálov predstavovala viacero výziev: vytvorenie miliónov sfér rovnakej veľkosti; usadiť ich do dokonalých polí (čo si vyžaduje až rok alebo viac času); a spájanie guľôčok do materiálu s trvanlivosťou vhodnou pre drahokam. Viazanie sfér často vyžaduje impregnáciu opálu polymérnou živicou, zložkou, ktorá nie je v prírodnom opale. Okrem zlepšenia trvanlivosti môže polymérna živica zlepšiť priehľadnosť, lesk a farbu. Syntetické drahokamové materiály sa často ošetrujú z rovnakých dôvodov ako prírodné drahokamové materiály.

Stĺpcový rastový model: Na fotografii vyššie je blok surového syntetického opálu, ktorý odhaľuje jeho stĺpcový rastový model. Stĺpce sú zvislé prvky viditeľné po stranách bloku. Tento blok má veľkosť približne 1 1/2 palca x 1 1/2 palca.

Kuracie drôty alebo jašterica: Mnoho druhov syntetického opálu má kuracie drôty alebo jaštericu, keď je lesklý povrch pozorovaný pri zväčšení v odrazenom svetle. Každá „bunka“ alebo „mierka“ v tomto vzore predstavuje obrys rastového stĺpca syntetického opálu.

Identifikácia syntetického opálu

Syntetický opál je na trhu od 70. rokov 20. storočia. Mnoho skorých syntetických opálov bolo možné ľahko oddeliť od prírodných opálov rýchlym vyšetrením bez zväčšenia; výrobcovia syntetických opálov však zlepšujú vzhľad svojich výrobkov a dnes je oveľa ťažšie ich odhaliť. Funkcie, ktoré by syntetický opál mohol vykazovať na odhalenie pôvodu pestovaného v laboratóriu, zahŕňajú:

1) náplasti s farebnými odtieňmi môžu pri pohľade kolmom na smer rastu ukazovať stĺpcový rastový obrazec (pozri sprievodnú fotografiu);
2) pri zväčšení by mohli oblasti hry z farebného opálu vykazovať „drôty z kuracieho mäsa“ alebo „hadí kožu“ (pozri sprievodnú fotografiu);
3) syntetický opál impregnovaný živicou má často nižšiu špecifickú hmotnosť ako prírodný opál;
4) náplasti s farebnými odtieňmi sú často rovnomernejšie čo do veľkosti a distribúcie naprieč syntetickým opálom;
5) syntetické opály sú niekedy zafarbené poburujúcou farbou alebo škvrna vytvára absorpčné pásy pri pohľade cez spektroskop.

Pomoc pri identifikácii expertov

Použitím vyššie uvedených funkcií je možné veľa syntetického opálu s istotou oddeliť od prírodného opálu, ale niektoré syntetické opály môžu byť náročné identifikovať - ​​dokonca aj vyškolenými gemológmi vrátane autora tohto článku. Našťastie, ak gemológ nie je presvedčený o totožnosti opálu, možno ho poslať do laboratória, kde ho môžu odborníci s analytickými prístrojmi identifikovať za poplatok. Náklady na túto službu sú zvyčajne nižšie ako 100 dolárov za vzor.

Môžete tu vidieť vzorovú laboratórnu správu syntetického opálového kabaronu pripravenú Gemologickým ústavom Ameriky tu.

Syntetické informácie o opale
1 Syntetické farebné opály: Príklady hotových výrobkov: na stránku v anglickej verzii webovej stránky Kyocera, ktorá bola sprístupnená v septembri 2019.
2 Štruktúra Opálu: autori: J. B. Jones, J. V. Sanders a E. R. Segnit. Nature: Zväzok 204, strany 990 až 991; 1964.
3 Farba drahých opálov: autor: J. V. Sanders. Nature: Zväzok 204, str. 1151 až 1153; 1964.
4 Drahokamy vyrobené človekom: autor: Kurt Nassau. Gemological Institute of America, 364 strán, 1980.