Minerály

Najväčší diamant na svete

Najväčší diamant na sveteZáznamy pre surové aj fazetované diamanty.


Diamant Cullinan: Fotografia diamantu Cullinan, ktorú vlastní Frederick Wells, ktorý ju objavil pri práci ako povrchový manažér Premier Mine. Túto fotografiu urobil v roku 1905 neznámy fotograf.

Najväčší hrubý diamant na svete

Diamant Cullinan je najväčší diamant, ktorý bol kedy nájdený. Bolo objavené 26. januára 1905 v Premier Mine, ktorá sa nachádza neďaleko mesta Cullinan, Transvaal Colony, Južná Afrika. Diamant vážil 3 106,75 karátov (621,35 gramov alebo asi 1,37 libier) a meral približne 10,1 x 6,35 x 5,9 centimetrov (asi 4,0 x 2,5 x 2,3 palca). 1

Diamant bol tlačou rýchlo označený ako „diamant Cullinan“. Toto meno sa týkalo Thomasa Cullinan, ktorý bol zakladateľom a predsedom bane Premier.

Farebné diamanty: Diamanty sa môžu vyskytovať v rôznych krásnych farbách. Naučte sa, ako tieto farby spôsobujú drobné chyby diamantového kryštálu. Navštívte náš článok o efektných farebných diamantoch. Vyššie uvedené obrázky sa používajú so súhlasom spoločnosti IBD Fancy Colors LLC.

Thomas Cullinan si vytvoril meno tým, že v roku 1898 objavil diamantové pole Premier po tom, čo sa po ich zdroji našli stopy aluviálnych ložísk nesúcich diamant. 2 V roku 1902 otvoril prvú baňu, čím sa stal prvou osobou, ktorá prelomila drvivú kontrolu diamantov ťažkých kameňov De Beers v Afrike.

Najvyššia baňa s názvom Cullinan


Najvyššia baňa bola premenovaná na baňu Cullinan v roku 2003, krátko po jej 100. výročí. V súčasnosti ju vlastní a prevádzkuje Petra Diamonds.

Baňa je plodným producentom veľkých diamantov. Vyrába takmer 800 diamantov s hmotnosťou viac ako 100 karátov. Je tiež jediným dôležitým zdrojom modrých diamantov na svete.

Predaj najväčšieho diamantu na svete

V apríli 1905 sa Thomas Cullinan rozhodol predať diamant Cullinan a pripravil ho na prepravu do kancelárie S. Neumann & Company v Londýne v Anglicku. Spoločnosť by slúžila ako obchodný zástupca pre diamant. Boli vykonané opatrenia na umiestnenie škatule obsahujúcej diamant do trezoru parného člna smerujúceho do Londýna. Zhromaždil sa tím detektívov a ozbrojených stráží, aby sa počas cesty zaistila bezpečnosť diamantu. Nevedeli, že skrinka v trezore obsahuje repliku diamantu. Skutočný diamant Cullinan bol dodávaný v obyčajnej škatuli doporučenou poštou. 4

V Londýne bol Cullinan Diamond ponúkaný na predaj za cenu 500 000 GBP. Záujem prejavili viacerí potenciálni kupujúci, ale diamant sa po dvoch rokoch nepredával. V roku 1907 kúpila vláda Transvaal Colony diamant za 150 000 libier (v hodnote asi 17 000 000 GBP v roku 2018) a darovala ho kráľovi Edwardovi VII. 4

Deväť hlavných diamantov Cullinan: Táto fotografia ukazuje deväť hlavných kameňov vyrezaných z hrubého diamantu Cullinan. Spolu týchto deväť kameňov váži celkom 1055,89 karátov. Boli pomenované rímskymi číslicami ako Cullinan I až IX. Na fotografii hore sa objavujú Cullinans II, I, III, IX, VII, V, IV, VI, VIII, počínajúc vľavo hore a postupujúc v smere hodinových ručičiek. 3 Táto fotografia bola urobená v roku 1908 neznámym fotografom.

Rezanie diamantu Cullinan

Kráľ Edward VII sa rozhodol nechať diamant nakrájať na drahokamy. V januári 1908 dal túto prácu rodine gemcutters Asscher Brothers Diamond Company, ktorá sa nachádza v Amsterdame. Ich rodina bola v tom čase považovaná za najuznávanejšie diamantové frézy v Európe.

Boli vykonané opatrenia na odoslanie diamantu na palubu lode Royal Navy. Do kapitánovej trezoru sa mala umiestniť škatuľka obsahujúca diamant a skupina detektívov a ozbrojených stráží mala cestovať s diamantom za účelom úschovy. Predtým, ako loď opustila prístav, však Abraham Asscher navštívil Londýn a cestoval späť do Amsterdamu vlakom a trajektom - so skutočným Cullinan Diamondom vo vrecku kabátu. 5 6

V Amsterdame traja ľudia v Asscher Brothers pracovali 14 hodín denne počas 8 mesiacov odrezávania diamantu. Asscher Brothers rozrezal hruby Cullinan na 105 tvárových drahokamov: deväť veľkých diamantov v celkovej hodnote 1055,89 karátov (zobrazené na priloženej fotografii), 96 malých fazetovaných kameňov v celkovej hodnote 7,55 karátov a 9,5 karátov nezrezaných fragmentov. Spolu deväť hlavných diamantov vážilo celkom 1055,89 karátov. Pomenovali sa rímskymi číslicami ako Cullinan I až IX. 3

Dva najväčšie kamene, Cullinan I a Cullinan II, boli poslané späť kráľovi. Ostatné rezané kamene a úlomky zostali s Asscher Brothers ako výrobný poplatok. 1 Môže to znieť ako nadmerný výrobný poplatok; každý z dvoch najväčších kameňov však mal individuálnu hodnotu, ktorá vysoko prevyšovala hodnotu všetkých ostatných zvyškov. Na 530,2 karátoch bol Cullinan I teraz najväčším existujúcim diamantom na svete, ktorý mal výnimočnú farbu a jasnosť.

Krížové žezlo s krížom: Toto žezlo je súčasťou korunovačných klenotov Spojeného kráľovstva. Je to symbolický ornament, ktorý drží panovník pri dôležitých udalostiach, ako je korunovácia alebo významné výročie. Diamant Cullinan I slúži ako hlava žezla. Túto ilustráciu vytvoril Cyril Davenport v roku 1919.

Drahokamy vystrihnuté z diamantu Cullinan

V roku 1910, po smrti kráľa Edwarda VII., Sa kráľ George V. rozhodol, že Cullinan I a Cullinan II by sa mali stať súčasťou korunovačných klenotov Spojeného kráľovstva. Nariadil, aby bol Cullinan I, brilantný brúsený briliant s 530,2 karátami, umiestnený v čele Zvrchovaného žezla (zobrazené na priloženom obrázku).

Cullinan II, vankúšový briliantový ovál s 317,4 karátmi, bol postavený na predné čelné miesto cisárskej štátnej koruny, hneď pod rubínom Čierneho princa (čo je skutočne červený spinel). Ak chcete dať tejto pozícii Cullinan II, pôvodný drahokam v tejto polohe, veľkolepý Stuart Sapphire, 104-karátový ovál, bol presunutý do zadnej časti koruny.

Cullinan I aj Cullinan II zostali súčasťou korunných šperkov v žezle a korunke od ich umiestnenia v roku 1910. Dva diamanty boli navrhnuté tak, aby sa dali odstrániť a nosiť spolu ako brošňa. Cullinan II má nález príslušenstva, ktorý umožňuje jeho pripevnenie k odevu ako brošňu s dole zavesenou Cullinan I. 7

Cullinan I a Cullinan II sú známe aj ako „Veľká hviezda v Afrike“ a „Druhá hviezda v Afrike“.

Koruna cisárskeho štátu: Táto koruna je súčasťou korunovačných klenotov Spojeného kráľovstva. Nosí ho panovník po korunovácii a pri iných formálnych udalostiach, ako je každoročné štátne otvorenie parlamentu. Túto ilustráciu vytvoril Cyril Davenport v roku 1919. Ukazuje diamant Cullinan II na prednom čele pod rubínom Čierneho princa.

Najväčší diamant na svete

V čase jeho rezania bol diamant Cullinan I najväčším existujúcim diamantom. Odvtedy ho v karátovej hmotnosti prekročil iba jeden väčší fazetovaný diamant. To je 545,67-karátový zlatý jubilejný diamant, hnedý diamant, ktorý bol vytesaný do ohnivého vankúša narezaného z hrubého 755,5 karátu. Drsný materiál používaný na rezanie Zlatého jubilea bol nájdený v Premier Mine v roku 1986, zatiaľ čo baňa bola vo vlastníctve De Beers.

Diamant bol vystavený na mnohých miestach spoločnosťou De Beers, aby predstavil najväčší fazetový diamant na svete. V roku 1995 ho kúpila skupina thajských podnikateľov, ktorí diamant vystavovali aj na mnohých miestach. V roku 1996 bol darovaný kráľovi Bhumibolu Adulyadejovi z Thajska ako darček od ľudí pri 50. výročí jeho korunovácie. 8 9 Vtedy dostal názov „Zlaté jubileum“. Zostáva dodnes ako súčasť thajských korunovačných klenotov.

Zdroje informácií
1 Cullinan Diamond, článok na webovej stránke Royal Collection Trust, bol sprístupnený v januári 2019.
2 Diamantové zdroje a ich objav, Alfred A. Levinson; Kapitola 4, Príroda diamantov, vydaná Georgeom E. Harlowom; publikoval Cambridge University Press, strany 72 až 104, 1998.
3 Deväť kameňov z článku Cullinan Diamond, článok na webovej stránke Royal Collection Trust, sprístupnený v januári 2019.
4 Book of Diamonds, Jooan Y. Dickinson; Vydavateľ Dover Publications; 256 strán, 2001.
5 slávnych diamantov, piate vydanie, Ian Balfour; publikoval klub Antique Collectors Club, 336 strán, 2008.
6 Larousseho encyklopédia drahých kameňov, Pierre Bariand a Jean-Paul Porot; publikoval Van Nostrand Reinhold, 256 strán, 1991.
7 Cullinan Diamond Centennial: A History and Gemological Analysis of Cullinans I and II, Kenneth Scarratt and Russell Shor; Gems & Gemology, zväzok 42, číslo 2, strany 120 až 132, leto 2006.
8 Golden Jubilee, článok, ktorý sa kedysi objavil na webovej stránke skupiny De Beers, ale bol hostený v internetovom archíve od 13. júna 2008.
9 The Nature of Color in Diamonds, Emmanuel Fritsch; Kapitola 2, v, The Nature of Diamonds, editoval George E. Harlow; publikoval Cambridge University Press, strany 23 až 47, 1998.
10 Sergio (carbonado), článok na webovej stránke Wikipedia, sprístupnený v januári 2019.
11 Carbonado Diamond: Prehľad vlastností a pôvodu, Stephen E. Haggerty; Gems & Gemology, zväzok 53, číslo 2, strany 168 až 179, leto 2017.

Najväčší diamant Carbonado

Diamanty Carbonado sú masy mikrokryštalických diamantov usporiadaných v rôznych kryštalografických orientáciách. Zvyčajne sú nepriehľadné, sivé až čierne a môžu vykazovať zjavné pórovité priestory. Carbonados sú rôzne priemyselné diamanty, ktoré nie sú vhodné na výrobu drahokamov. Väčšina z nich bola rozdrvená na použitie ako abrazívne granule.

Najväčší karbonátový diamant, ktorý bol kedy nájdený, bol pomenovaný „Sergio“, po svojom nálezcovi Sérgio Borges de Carvalho. Diamant z karbónu našiel v roku 1893 v povrchových sedimentoch neďaleko Lençóis, komunity v štáte Bahia v Brazílii. 10 Bolo o niečo väčšie ako Cullinan na 3 167 karátoch.

Pôvod diamantov s diamantmi uhlíka je vecou debaty, pretože sa v ich hostiteľskej skale nikdy nenašli. Obľúbená teória je, že ide o produkty s dopadom na asteroidy v Brazílii a Konžskej demokratickej republike, v dvoch krajinách, v ktorých sa našli takmer všetky uhlíkaté látky. 11