Drahé kamene

Matrix Opal

Matrix OpalIntímna zmes vzácnych opálových a hostiteľských hornín.


Matrix Opal ošetrený Andamookou: Hrubý kabarón je príkladom opálovej vápencovej matrice z austrálskej oblasti Andamooka. Drobné výskyty opálu sú distribuované cez svetlo-farebné vápencové hostiteľské horniny. Hostiteľská hornina je zafarbená dymom alebo farbivom, aby poskytovala väčší kontrast s opálom.

Čo je Matrix Opal?

Matricový opál je drahokamový materiál, v ktorom je vzácny opál (alebo opálový hra) farebne distribuovaný prostredníctvom svojej hostiteľskej horniny. Tento vzácny opál sa môže vyskytovať ako „cement“ medzi zrnami sedimentov, ako náhrada hostiteľského materiálu alebo ako výplne drobných vezikúl. Mnoho ľudí nazýva matkovým opálom „Opal typu 3“.

Táto intímna zmes vytvára materiál z drahokamov, ktorý vyzerá ako hostiteľská hornina, ale vo vnútri sú záplaty vzácneho opálu. Keď je kus správne vyrezaného a vylešteného matného opálu otočený pod svetelný zdroj, divák uvidí ako kameň bliká farebná hra. Pohyb hlavy diváka alebo pohyb svetelného zdroja môže tiež zapáliť farebný displej.

Ak chcete previesť kus surového materiálu na matricový opálový klenot, musí fréza študovať surový materiál, aby posúdila distribúciu materiálu farebnej hry a orientáciu, v ktorej je spustená dopadajúcim svetlom. Až potom môže nôž inteligentne využívať farbu vnútri kameňa. Dúfam, že výsledkom bude kabarón, ktorý bude mať pri pohľade lícom nahor peknú prezentáciu farebného opálu.

Niekoľko miest na svete je známych svojim nádherným matricovým opálom. Niektoré z najznámejších sú v Austrálii, Hondurase a Mexiku. Niekoľko druhov hornín hostí farebné zobrazenie matice opálu. Patria medzi ne vápenec, pieskovec, claystón, železný kameň, kremenec, ryolit a čadič. Na tejto stránke je uvedených niekoľko príkladov maticového opálu v rôznych hostiteľských horninách.

Zväčšenie Andamooka: Fotografia hore je malou oblasťou opálu Andamooka zobrazenou v hornej časti stránky a pozorovaná pod mikroskopom. Podrobnejšie ukazuje, ako sú náplasti drahých opálov v tesnom spojení s hostiteľskou horninou. Šírka zorného poľa je asi tri milimetre.

Veľkolepá farba v maticovom opále: Hrubý kabarón je ďalším príkladom opálovej matrice Andamooka. Ukazuje pôsobivé škvrny živej modrej, žltej, červenej, oranžovej a zelenej farby. Fotka je obrázkom Creative Commons od Dpulitzer.

Matrix Opal v vápenci

Vápenec je rozpustná hornina, ktorú je možné nahradiť alebo silikifikovať pôsobením podzemných vôd. Vzácny opál sa môže vo vápencoch tvoriť malými dutinami. Môže sa tiež tvoriť, keď podzemná voda rozpúšťa niektoré vápence a na jej mieste sa okamžite zráža vzácny opál. Tento chemický proces sa nazýva „nahradenie“ alebo „kremičenie“.

Jedným z najznámejších príkladov matricového opálu vo vápenci je oblasť Andamooka v južnej Austrálii. Veľa matricového opálu sa vyskytuje ako malé škvrny nahradenia hostiteľských hornín vo svetlom vápenci.

Aby sa dosiahol väčší farebný kontrast, opálové frézy často stmavujú hostiteľskú horninu pôsobením dymu, roztokov spáleného cukru alebo farbiva. Výsledkom je tmavá matrica čiernej, tmavošedej alebo hnedej, ktorá poskytuje kontrastné pozadie zábleskom vzácneho opálu, ktoré sú distribuované cez skalu. Krása pekného kúska Andamooky prekvapuje veľa ľudí, keď to prvýkrát vidia.

Ak bola Andamooka alebo akýkoľvek iný matricový opál stmavnutý alebo zafarbený ošetrením, mal by byť pri ponúknutí na predaj označený ako opál „ošetrenej matrice“. Mnoho ľudí verí, že by sa kvôli tejto liečbe nemalo nazývať „Opal typu 3“.

Louisiana Matrix Opal v Sandstone: Ak sa pozriete pozorne na tento kabarón, uvidíte zaoblené pieskové zrná s niektorými z ich intersticiálnych priestorov naplnených vzácnym opálom. Kabon bol vyrezaný z malého kúsku formácie Catahoula, ktorý sa nachádzal v blízkosti Leesville, Parku Vernon, Louisiana.

Matrix Opal v pieskovci

Matricový opál sa občas vytvorí v poréznom pieskovci. Opál sa zráža v intersticiálnych pórových priestoroch medzi pieskovými zrnami a tvorí „cement“, ktorý spája horninu k sebe. Príkladom matricového opálu v pieskovci je „Louisiana Opal“, ktorý sa nachádza vo formácii Catahoula neďaleko Leesville, farnosť Vernon, Louisiana.

Tento materiál začal pred miliónmi rokov ako sypké zrná piesku uložené ako sediment. Potom podzemná voda pohybujúca sa cez sediment dodávala malé množstvá rozpusteného oxidu kremičitého, ktorý sa postupom času zrážal ako vzácny opál medzi zrnkami piesku.

Ľudia našli tento pieskovec a boli prekvapení hrou farieb v skalnej matrici. Dômyselný človek sa rozhodol nakrájať ho na kaňony na použitie ako klenot. Bolo zistené a ťažené veľmi malé množstvo tohto materiálu. Dnes je takmer nemožné získať.

Honduras Black Opal: Kabarón uvedený vyššie je príkladom matricového opálu v čadiči z Hondurasu. Čadič obsahuje drobné vezikuly a dutiny, ktoré sú plné vzácneho opálu. Čierna farba čadiča zvýrazňuje hru farieb.

Honduras Black Opal

Príklad maticového opálu v čadičovej hostiteľskej hornine sa nachádza v Hondurase. Tam má sled stohovaných čadičových tokov extrémne malé vezikuly a ďalšie pórovité priestory, ktoré sú často plné vzácneho opálu. Vzácny opál krásne kontrastuje s čiernou čadičovou matricou. Nie je potrebná žiadna liečba!

Tieto ložiská, blízko obce Erandique, sa ťažili na desiatkach lokalít dlho predtým, ako sa v Austrálii vyskytla komerčná ťažba opálu. V tejto zemepisnej oblasti Hondurasu je hojný opálový čadič. Boulder opal v ryolitových a andezitických hostiteľských horninách sa tiež nachádza na mnohých miestach v okolí.

Vzácny Cantera Opal: Tento ryolitový kabarón zobrazuje niekoľko škvŕn vzácneho a ohnivého opálu. Meria 24 x 20 milimetrov.

Mexický Cantera Opal v ryolitoch

Ďalším materiálom, ktorý mnohí nazývajú opálovým matrixom, je opálový ostrov v Mexiku. Cantera opál je opálový oheň alebo vzácny opál, ktorý sa vyskytuje v ružovej až hnedej ryolitovej matrici. Rezačky často vytvárajú kabaly ryolitu, ktoré v nich obsahujú farebné škvrny ohnivého opálu alebo vzácneho opálu. Opál je často priehľadný a niektoré exempláre majú farbu ohňa opálovej farby so zábleskami vzácneho opálu vo vnútri.

Cantera Fire Opal: Dva cabochony ružového ryolitu, z ktorých každý obsahuje svetlú oranžovú červenú škvrnu ohňa opálu. V Mexiku je tento opál známy ako „cantera“, ale mnohí ho považujú za matricový opál. Väčší kabarón má priemer asi dva centimetre.


Pozri si video: Andamooka Matrix Opal Treatment!