Drahé kamene

Sonora Sunrise / Sonora Sunset

Sonora Sunrise / Sonora SunsetSkala kupitov a chryzokol, ktorá vytvára červenú oblohu nad zelenými krajinnými kabarónmi.


Sonora Sunrise Pendant: Krásny prívesok z Sonora Sunrise s striebornou striebornou kauciou. Farebný vzor v prívesku je dobrým príkladom „červenej oblohy nad zelenou krajinou“, ktorá získala názov „Sonora Sunrise“. Kabon je vysoký približne 53 milimetrov a široký 20 milimetrov.

Čo je Sonora Sunrise?

Sonora Sunrise je obchodný názov pre pútavý materiál z červeného a zeleného drahokamu. Vyskytuje sa prirodzene ako skala zložená hlavne z modrozeleného chryzokol a jasne červeného kupritu. Túto farebnú kombináciu je možné rozrezať na nádherné kaňony, ktoré naznačujú zelenú krajinu pod žiarivou červenou oblohou. Červená obloha a jej pôvod v Sonore v Mexiku sa spojili a vytvorili názov „Sonora Sunrise“.

V niektorých vzorkách je prítomné malé množstvo čierneho železa alebo minerálov oxidu železa. Zvyčajne sa koncentrujú na hranici alebo blízko hranice medzi chryzokolou a kupritom - čo naznačuje, že na obzore sú hory alebo východiská tmavých hornín. Chalcotrichite, oranžová odroda kupritu, je v niektorých vzorkách hojný.

72 libier Sonora Sunrise! Tento obrovský kúsok Sonora Sunrise váži asi 72 libier a meria približne 30 x 30 x 25 centimetrov. Je to zbierka hodná zbierky, ktorú za mokra nasnímal Rob Carroll z Dinomite Rocks and Gems. Klikni na zväčšenie.

Ostatné mená pre Sonora Sunrise

Sonora Sunrise je známa pod mnohými menami. Tie obsahujú:

Sonora Sunset
Chrysocolla Cuprite
Sonoran Sunrise
Sonoran Sunset
Sonoran Sunset Jasper

Prvé štyri vyššie uvedené mená sú legitímne. „Sonoran Sunset Jasper“ alebo iné názvy, ktoré obsahujú slovo „jaspis“, sú však nesprávne. Názov „jaspis“ sa používa pre materiály zložené z nepriehľadnej chalcedónie.

Lokalita Sonora Sunrise: Mapa severozápadného Mexika, ktorá ukazuje približnú polohu bane Milpillas v mexickom štáte Sonora.

Geologický výskyt

Pôvodný materiál Sonora Sunrise bol nájdený v bani Milpillas, ktorá sa nachádza asi 20 kilometrov juhovýchodne od mesta Santa Cruz v štáte Sonora v Mexiku. Baňa Milpillas je nedávny objav. Ložisko sa nachádza v Cuitaca Graben a bolo ťažké ho nájsť, pretože bolo pochované pod 100 až 500 metrov terciárnych a kvartérnych štrkov. Nebol exponovaný na povrchu a mohol byť odvodený iba geologickým mapovaním a potvrdený prieskumným vŕtaním. Ťažba sa začala v roku 2006 v čiastočne oxidovanom porfyrickom depozite medi a prešla na supergénový kalcit a ďalšie sulfidy medi nižšie. 1

Cieľom v bane Milpillas bola výroba medenej rudy. Pri svojej práci sa baníci niekedy stretli s materiálom, ktorý je dnes známy ako Sonora Sunrise, a vzorkami kvalitných zberateľov z mnohých minerálov, ktoré zahŕňajú: azurit, chalcocit, chryzokol, kuprit, goetit, malachit, pyrit a ďalšie. 1 Niektoré z nich zhromaždili baníci a nakoniec vstúpili na trhy s nerastnými surovinami a lapidáriami. Baňa Milpilla je považovaná za „zdroj najúžasnejších azuritových kryštálov, najjemnejších malachitových pseudomorfov a najlepších brochantitových vzoriek, aké kedy boli nájdené“. 2

Sonora Sunrise Cabochons: Spárovaný pár kabarónov Sonora Sunrise ukazujúci červenú oblohu, pre ktorú bol tento materiál pomenovaný. Tieto kabony sú vysoké približne 32,5 milimetrov, široké 13 milimetrov a hrubé 3 milimetre. Materiál pochádza z bane Milpillas, Sonora, Mexiko.

Gemologické informácie

Sonora Sunrise je vzácny materiál, ktorý sa v hromadnej výrobe šperkov nevidel. Kabochóny z materiálu sa zvyčajne predávajú na trhu s lapidáriami. Sú to takmer vždy voľné tvary alebo nekalibrované kusy, rezané, aby sa využili farby a vzory prítomné v surovom stave. Šperky Sonora Sunrise zvyčajne vyrábajú dizajnéri a iní umelci, ktorí každý kus šperkov vyrábajú na mieru, aby sa prispôsobili voľným tvarom a nekalibrovaným cabochónom.

Aj keď je Sonora Sunrise vzácny materiál, zvyčajne nie je príliš drahý, pretože o ňom vie veľmi málo ľudí. Často sa kupuje skôr na základe impulzu ako ako plánovaného nákupu. Tento typ vzťahu medzi drahokamom a jeho kupujúcimi nepodporuje vysoké ceny, pokiaľ spoločnosť alebo organizácia nevynakladá veľa peňazí na jeho propagáciu. S týmto materiálom to nie je pravdepodobné.

Sonora Sunrise predstavuje výzvu pre ľudí, ktorí ju rozstrihajú na kabošony. Symetrické cabochony v guľatých alebo oválnych tvaroch môžu byť ťažko rezané, pretože chryzokol a kuprit majú rôznu tvrdosť. Železné minerály v materiáli sa môžu usadiť na rezných hranách diamantového brúsneho kotúča a vyžadujú častú údržbu kotúča. Väčšina kabónov Sonory Sunrise je dlhá najmenej niekoľko centimetrov, pretože je ťažké zachytiť dva materiály v peknom zložení v menších veľkostiach.

Blok „Sonora Sunrise“: Umelá imitácia Sonora Sunrise vyrobená zmiešaním práškového kupritu a práškového chryzokoly so živicami, potom ich oddeleným umiestnením do formy na vytvorenie vzoru, ktorý by mohol napodobniť Sonora Sunrise. Tento kabarón bol ponúkaný na predaj ako „umelá Sonora Sunrise“. Skúsení ľudia uznajú, že ide o imitáciu bez zverejnenia. Neskúsení ľudia môžu potrebovať zverejnenie, aby vedeli, že to nie je prirodzené.

Lab-Created and Imitations

Nepočuli sme nikoho, kto produkuje syntetický (laboratórne vytvorený) Sonora Sunrise, ale na trhu sme videli dva druhy imitácie materiálu.

Blok „Sonora Sunrise“

Zdá sa, že tento materiál bol vyrobený pomocou metódy podobnej výrobe „blokového tyrkysového“. Kuprit a chryzokol (čo môžu byť malé kúsky alebo materiál s nižšou ako reznou schopnosťou) sa rozomelú osobitne na prášok a potom sa zmiešajú so živicou, ktorá stvrdne. Živicové zmesi sa potom pridávajú do formy v malých dávkach v snahe vytvoriť farebný vzor kupritu priľahlého k chryzokole, ktorý bude napodobňovať prirodzenú Sonora Sunrise. Forma sa potom vystaví tlaku, aby vytlačila zachytený vzduch a priviedla materiály do tesných spojení. Výsledkom je kus materiálu v tvare bloku alebo doštičky, ktorý sa môže rozrezať na kafe alebo použiť na výrobu iných predmetov.

Videli sme tieto položky ponúkané na predaj ako „umelá Sonora Sunrise“. Napodobeniny by mali byť pre skúsených ľudí ľahko identifikovateľné, pretože farby, farebné vzory a minerálne hranice v materiáli majú neprirodzený vzhľad. Bez odhalenia si niektorí neskúsení ľudia neuvedomujú, že sú spôsobení človekom.

Zložený „Sonora Sunrise“: Tento kabarón je zostavený kameň vyrobený spojením dosiek kupritu a chryzokoly a potom rezaním kameňa, ktorý zobrazuje oba materiály. Kompozitné kamene tohto typu sa dajú ľahko identifikovať pomocou „lepiacej čiary“ medzi týmito dvoma materiálmi. V tomto kameni je lepiaca čiara pod odrazeným svetlom čierna, ale v prechádzajúcom svetle tenká lepiaca čiara umožňuje priechod svetla. To bolo inzerované na predaj ako "Prírodné Sonora Jasper". To je nesprávne, pretože nie je zložené z jaspisu a je to napodobenina Sonora Sunrise alebo Sonora Jasper. Kameň meria približne 48 x 19 x 5,5 milimetrov.

Kompozitné „Sonora Sunrise“

Videli sme zložené cabochony, ktoré sa pravdepodobne vyrobili prilepením malej doštičky červeného kupritu k malej doštičke zeleného chryzokoly, a potom rezaním cabochónov, ktoré ukazujú časti oboch materiálov.

Tieto napodobeniny sa zvyčajne dajú rýchlo identifikovať, pretože medzi materiálmi existuje priama hranica a je ich možné vidieť voľným okom. Mikroskopické vyšetrenie odhalí zreteľnú líniu lepidla. Niektorým neskúseným ľuďom môžu tieto imitácie oklamať, ktoré sme videli ako „Prírodná Sonora Jasperová“.

Sonora Sunrise Information
1 Baňa Milpillas, Cuitaca, magistrát mesta Santa Cruz, Sonora, Mexiko: článok na webovej stránke mindat.org, prístup k marcu 2019.
2 Mimoriadne meďné nerasty z milpíl v Mexiku: článok na webovej stránke Treasure Mountain Mining, sprístupnený v marci 2019.

Pozri si video: Lapidary Time!!! Carving RED Sonora Stone, Sonora Sunset,Sonora Sunrise,Chrysocolla Cuprite