Minerály

Lepidolite

LepidoliteRužová až fialová sľuda, zdroj lítia, okrasný kameň, drahokam.


Lepidolitová sľuda: Táto fotografia ukazuje, ako sa lepidolitová sľuda vyskytuje v stohoch listov, niekedy označovaných ako „knihy“. Táto fotografia tiež ukazuje typickú fialovú ružovú farbu, ktorú vykazuje minerál, jeho dokonalé štiepenie v jednom smere a jeho perleťovo až sklovitý lesk.

Obsah


Čo je lepidolit?
Geologický výskyt lepidolitu
Farba v lepidolite
Zloženie a vlastnosti
Použitie lepidolitu
Lepidolit ako drahokam

Lepidolit na Albite: Táto fotografia ukazuje zhluk purpurovo-ružových kryštálov lepidolitu na báze bieleho albumitu. Na ľavej strane vzorky, pod lepidolitom, je možné vidieť malý kryštál ružového turmalínu. Táto vzorka pochádza z oblasti Pech, provincia Kunar, Afganistan a má veľkosť približne 14,7 x 11,5 x 7,6 centimetrov. Vzor a fotografia od Arkenstone / www.iRocks.com.

Čo je lepidolit?

Lepidolit je názov zriedkavej sľudy bohatej sľudy, ktorá je obvykle ružovej, červenej alebo fialovej farby. Je to najbežnejší lítiový minerál a slúži ako malá ruda z lítneho kovu, pričom rubidium a cézium sú niekedy vedľajšími produktmi. Keď sa impregnuje kremeň, lepidolit sa používa ako drobný drahokam. Vločky lepidolitu sú niekedy zodpovedné za farbu ružového a červeného aventurínu.

Lepidolit v zakrivených listoch: Táto fotografia ukazuje zhluk šedavo fialových kryštálov lepidolitu, ktoré majú zakrivený vrstvený zvyk namiesto zvyčajného zvyku plochých kníh. Táto vzorka pochádza z Minas Gerais, juhovýchodného regiónu, Brazília a má veľkosť približne 6,1 x 3,7 x 2,7 centimetrov. Vzor a fotografia od Arkenstone / www.iRocks.com.

Geologický výskyt lepidolitu

Lepidolit sa môže tvoriť iba v geochemických prostrediach, kde sú pre tvorbu minerálov k dispozícii vysoké koncentrácie lítia. Lepidolit je vzácny minerál, pretože tieto geochemické situácie sa zriedka vyskytujú.

Lítny ión je veľmi malý a v iných mineráloch sa ľahko nenahrádza. Výsledkom je, že je to obvykle jeden z posledných iónov, ktorý počas kryštalizácie podpovrchovej magmy tvorí minerály. Keď sa vyčerpajú ďalšie ióny, zvyškové tekutiny z kryštalizácie magmy sa postupne obohacujú lítiom.

V konečných fázach kryštalizácie môže konečne existovať dostatočne vysoká koncentrácia lítia na vytvorenie diskrétnych lítiových minerálov, ako je spodumén, lepidolit a petalit. Elbaitový turmalín je ďalší lítiový minerál, ktorý sa tvorí v spojení s lepidolitom a inými lítnymi minerálmi. Medzi ďalšie pridružené minerály patria: beryl, kasiterit, cleavelandit, muskovit, kremeň, topaz a rôzne živce.

Pegmatity, greisény a hydrotermálne kremeňové žily sú horninami magmatickej kryštalizácie v neskorom štádiu. Sú to skaly, v ktorých sa nachádza väčšina svetových lítiových minerálov. V týchto horninách sa lepidolit vyskytuje ako rozptýlené častice, zhluky jemných zŕn, „knihy“ plochých listov a zhluky zakrivených listov. Väčšina ložísk minerálov obsahujúcich lítium, ktoré vznikajú pri horúcich procesoch, sú malé ložiská v tvare lúčov s hmotnosťou niekoľko sto až niekoľko tisíc ton, ktoré si vyžadujú ručnú ťažbu a ručné oddeľovanie.

V Minas Gerais v Brazílii sa zistili významné prípady lepidolitu; Manitoba, Kanada; Honshu, Japonsko; Madagaskaru; Pohorie Ural, Rusko; Skuleboda, Švédsko; Kalifornia, Maine a Nové Mexiko, Spojené štáty americké; a Coolgardie, západná Austrália.

Zriedkavo žltý lepidolit: Väčšina lepidolitov je vo farebnej škále od ružovkastočervena až červenkastého. Vzácne vzorky môžu byť bezfarebné alebo žlté. V tejto vzorke sú vo zvyku ružíc pozorované priesvitné kryštály žltého lepidolitu. Vzorka je z Itinga, Minas Gerais, Brazília a má rozmery približne 10,2 x 9,9 x 6,7 centimetrov. Vzor a fotografia od Arkenstone / www.iRocks.com.

Farba v lepidolite

Väčšina exemplárov lepidolitu má ako dominantný odtieň ružovú, červenú alebo fialovú farbu. Toto sú očakávané farby lepidolitu. Minerál má niekedy tmavý odtieň, ktorý mu dodáva šedivý vzhľad. Vzácne vzorky lepidolitu sú bezfarebné alebo žlté.

Mnoho ľudí predpokladá, že lítium produkuje farbu lepidolitu; lítium však zriedkavo slúži ako chromofor v mineráloch. Mangán je príčinou farby ružových, červených a fialových lepidolitov.

Fyzikálne vlastnosti lepidolitu

Chemická klasifikáciaSilikát - fylosilikát
farbaZvyčajne ružová, červená alebo fialová, často sivá. Zriedka bezfarebná alebo žltá.
pruhBiela až bezfarebná. Po testovaní tvrdosti často prelieva malé vločky.
leskHruška až sklovitá.
DiaphaneityTransparentné až priesvitné
štěpnostPerfektné v jednom smere.
Mohsova tvrdosť2,5 až 3,5
Špecifická závažnosť2,8 až 3,0
Diagnostické vlastnostiŠtiepenie, farba, priehľadnosť, pseudohexagonálne kryštály.
Chemické zloženieK (Li, Al3) (AlSi3) O10(OH, F)2
Kryštálový systémmonoclinic
použitiePoužíva sa ako ruda lítia. Drvené na použitie ako sľudová vločka. Používa sa na výrobu skla a smaltu. Používa sa ako drobný drahokam.

Zloženie a vlastnosti

Lepidolit má chemické zloženie, ktoré sa pohybuje v rade tuhých roztokov od polylithionitu KLi2Al (Si4O10) (F, OH)2 k trilithionitu K (Li1.5Al1.5) (AlSi3O10) (F, OH)2, Tento rozsah zloženia lítiovej sľudy je známy ako séria lepidolitov.

Vlastnosti lepidolitu uľahčujú identifikáciu väčšiny vzoriek. Ak nájdete ružovú až fialovú sľudovú minerálku, pravdepodobne je to lepidolit.

Ťažba lepidolitu: Táto fotografia ukazuje malé množstvo drveného lepidolitu vyprodukovaného z miny Stewart v San Diegu v Kalifornii. Z bane sa odstránil vo forme kompaktných hmôt purpurovo-ružových kryštálov, ktoré sú charakteristické pre lepidolit. Častice na fotografii majú priemer asi jeden centimeter. Fotografie geologického prieskumu Spojených štátov.

Lepidolite Cabochons: Tieto dva cabochony vykazujú lepidolit v dvoch rôznych formách. V kabaróne na ľavej strane sú hrubé vločky purpurovo-ružového lepidolitu úplne impregnované kremeňom, čím sa získa kabarón, ktorý z hrubých vločiek jasne bliká. Tento kabarón mal rozmery 26 x 43 milimetrov a bol vyrezaný z lepidolitu vyťaženého v Brazílii. Kabarón vpravo obsahuje vločky lepidolitu mikroskopickej veľkosti suspendované v priesvitnom kremene. Len pár percent objemu lepidolitu stačí na dodanie purpurovo ružovej farby v celom tomto kameni. Kabarchon meria 19 x 32 milimetrov a bol vyrezaný z lepidolitu vyťaženého v Novom Mexiku.

Použitie lepidolitu

Najdôležitejšie použitie lepidolitu bolo ako minoritná ruda kovového lítia. Toto použitie bolo v prvej polovici 20. storočia dôležitejšie ako dnes. V súčasnosti sa väčšina lítia vyrába zo slaných a odparených usadenín v Južnej Amerike, kde sa lítium môže ťažiť hospodárnejšie.

Malé množstvá rubídia niekedy nahrádzajú lítium v ​​kryštálovej mriežke lepidolitu. Ak je rubidium prítomné, môže sa počas extrakcie lítia získať ako vedľajší produkt. Lepidolit a pollucit, ďalší lítny minerál, ktorý môže obsahovať významné množstvo cézia, sa často vyskytujú spoločne. Tieto minerály sa môžu ťažiť na lítium s céziom ako vedľajším produktom.

Lepidolit sa niekedy používa ako zdroj vločkovej sľudy. Používa sa tiež na výrobu skla a ako prísada do niektorých smaltov. Lepidolit sa môže používať ako ozdobný kameň a je dôležitou súčasťou niektorých drahokamov.

Pink Aventurine: Táto fotografia ukazuje omrvený kameň ružového aventurínu. Aventurín je rôzne kremeň, ktorý je zafarbený malými sľudovými vločkami, ktoré tiež dodávajú aventurescentný lesk. Kliknutím sem zobrazíte detailný pohľad, ktorý ukazuje, koľko vločiek lepidolitu je potrebných na dodanie farby aventurínu.

Lepidolit ako drahokam

Lepidolit ako minerál nemá tvrdosť a húževnatosť na to, aby bol dobrým materiálom klenotov. Avšak, to je niekedy napustené kremeňom, a to mu dáva trvanlivosť. Lepidolit impregnovaný kremeňom vytvára atraktívny ružový až purpurový drahokam, ale tieto kamene sú ešte viac žiaduce, sú jasné záblesky, ktoré sa vyskytujú, keď povrchy štiepenia sľudy odrážajú svetlo. Tento materiál sa používa na výrobu cabochónov, korálikov, omieľaných kameňov a ozdobných predmetov. Zvyčajne sa predávajú ako „lepidolit“ bez toho, aby kremeňovi náležite ocenili jeho dôležitú prácu.

Lepidolit je tiež dôležitou zložkou kremenného drahokamu známeho ako „aventurín“. Aventurescencia a farba ružového, červeného a purpurového aventurínu je často spôsobená prítomnosťou malých vločiek lepidolitu v kremene. Len niekoľko percent hmotnosti lepidolitových vločiek môže stačiť na dodanie zreteľnej farby aventurínu.


Pozri si video: Lepidolite - The Crystal of Smooth Path