Astronómia, satelit, vesmír

Umelé ostrovy Dubaj

Umelé ostrovy DubajV Perzskom zálive sú stovky ostrovov vytvorených človekom.

Satelitný obraz umelých ostrovov Dubaja vo februári 2009. Zľava doprava: Palm Jebel Ali, Palm Jumeirah a The World. Obrázok NASA vytvoril Jesse Allen. Klikni na zväčšenie.

Palm Jumeirah je najväčší umelý ostrov na svete. Vegetácia sa na tomto falošnom farebnom satelitnom obrázku z roku 2010 javí ako červená. Dubaj používa rastliny na odsoľovanie na výrobu sladkej vody na zavlažovanie, a preto má mesto veľa stromov, záhrad a dokonca aj golfových ihrísk. Obrázok Observatória NASA vytvoril Jesse Allen. Klikni na zväčšenie.

Najväčšie umelé ostrovy na svete

Na pobreží Dubaj v Spojených arabských emirátoch sa stavajú najväčšie umelé ostrovy na svete. Patria medzi ne Palm Jumeirah, Palm Jebel Ali, Ostrovy Deira a Svetové ostrovy.

Dubaj je najľudnatejšie mesto a emirát v Spojených arabských emirátoch. Mesto je obľúbenou destináciou medzi bohatými turistami a ostrovy boli vybudované s cieľom vytvoriť viac pobrežných nehnuteľností.

Tvorba ostrovov sa začala v roku 2001, zatiaľ sa však dokončila iba Palm Jumeirah. S rozlohou viac ako 1380 akrov (5,6 štvorcových kilometrov / 2,2 štvorcových míľ) je Palm Jumeirah v súčasnosti najväčším umelým ostrovom na svete. 1

Nie sú to len príklady inovatívnej rekultivácie pôdy v SAE. Medzi ďalšie významné projekty v Dubaji patrí Ostrov Bluewaters (domov Dubai Eye, najväčšie pozorovacie koleso na svete) a Burj Al Arab Jumeirah (svetovo preslávený luxusný hotel, ktorý bol postavený na vlastnom umelom ostrove).

Palm Jumeirah: Letecký pohľad na Palm Jumeirah.

Obsah


Palm Jumeirah
Svetové ostrovy
Palm Jebel Ali
Deira Islands
Ostrov Bluewaters
Burj Al Arab Jumeirah
stavba

Atlantis, The Palm: Letecký pohľad na Palm Jumeirah s hotelom Atlantis (Atlantis, The Palm) v popredí. Hotel Burj Al Arab je v pozadí viditeľný pozdĺž pobrežia.

The Palm Jumeirah

Palm Jumeirah bola vytvorená v tvare palmy. Dlaň obklopuje polmesiac, ktorý slúži ako vlnolamská štruktúra. V polmesiaca sa vytvorili dve medzery, aby sa umožnila cirkulácia vody. 17 listov dlane má rad luxusných víl a početné hotely a letoviská boli postavené na polmesiaca. Kmeň dlane má zmes maloobchodných predajní, bytov a hotelov.

Najväčší hotel postavený na Palm Jumeirah doteraz je Atlantis (zobrazené na sprievodnej fotografii). Hotel a priľahlý vodný park pokrývajú vyše 113 akrov pôdy v hornej časti polmesiaca. Hotel bol otvorený v roku 2008 a jeho súčasťou je akvárium s 65 000 morskými živočíchmi, záliv a lagúna, kde hostia môžu komunikovať s delfínmi, viac ako 20 reštaurácií a barov, butiky vysokej triedy, veľké kúpele, „podvodné apartmány“ a ďalšie.

Na Palm Jumeirah žije vyše 10 000 ľudí. V súčasnosti je to najväčší umelý ostrov na svete. 2 Palm Jumeirah a ďalšie umelé ostrovy v Perzskom zálive sa najlepšie prezerajú zhora a sú obľúbeným predmetom leteckých a astronautických fotografií.

Svetové ostrovy: Táto astronautská fotografia ukazuje, ako vyzeral svet v roku 2010. V tom čase sa vyvinul iba ostrov Michaela Schumachera. Obrázok posádky expedície NASA / ISS Expedition 22. Klikni na zväčšenie.

Svetové ostrovy

„Svet“ je súostrovie 300 ostrovov, ktoré sú usporiadané tak, aby pripomínali mapu svetových kontinentov. Myšlienka je taká, že každý z týchto ostrovov bude mať tematiku, ktorá bude zodpovedať inej krajine alebo regiónu.

Tieto ostrovy boli čiastočne vyvinuté. Prvý, ktorý sa mal transformovať, bol ostrov v Grónsku, ktorý bol v roku 2006 obdarený pretekárskym vodičom Michaelom Schumacherom. Pokrok sa dosahuje na niekoľkých ostrovoch, ktoré tvoria „srdce Európy“, napríklad vo Švédsku, Švajčiarsku a Petrohrade. Okrem toho boli dokončené a sprístupnené na predaj početné vily „Plávajúci morský koník“. 3

Palm Jebel Ali: Satelitný obraz nasnímaný vo februári 2009. Stavba sa v tomto čase zastavila a teraz o desať rokov neskôr súostrovie vyzerá rovnako. Obrázok NASA vytvoril Jesse Allen. Klikni na zväčšenie.

The Palm Jebel Ali

Palm Jebel Ali má podobný tvar ako Palm Jumeirah, ale je asi o 50% väčší. Dlaň a polmesiaca sú viditeľné na satelitných snímkach, ale keďže stavba bola pozastavená v roku 2008, ostrovy zostávajú zväčša nerozvinuté.

Globálna finančná kríza bola v roku 2008 postihnutá mnohými podnikmi a vývojári nehnuteľností v Dubaji neboli výnimkou. Kríza spôsobila krach trhu s nehnuteľnosťami a vývojári, ako je Nakheel (spoločnosť za Palmovými ostrovmi a svetové súostrovia), si už nemohli dovoliť pokračovať v budovaní.

V roku 2018 generálny riaditeľ Nakheel informoval, že projekt Palm Jebel Ali je „dlhodobým“ projektom, ktorý sa v budúcnosti obnoví. 4

Deira Islands: Táto fotografia astronauta zobrazuje Deira Islands v septembri 2015. Deira Islands sú 4 veľké ostrovy v pravej časti fotografie. Obrázok posádky NASA / ISS Expedition 45. Klikni na zväčšenie.

Deira Islands

Ostrovy Deira boli v počiatočných fázach výstavby, keď bola výstavba pozastavená v roku 2008. Pôvodným projektom s názvom Palm Deira malo byť ďalšie zoskupenie umelých ostrovov v tvare palmy. Bolo plánované, že bude najväčšou z troch dlaní, asi osemkrát väčšou ako Palm Jumeirah.

Aj keď bola pozastavená rekultivácia a stavba dlane, juhozápadná časť základnej štruktúry sa vyvíja tak, aby hostila najväčší nočný souk na svete - trhovisko alebo bazár, kde ľudia môžu nakupovať jedlo, korenie, odevy, textil, remeslá. , šperky, domáce potreby a takmer všetko, čo si viete predstaviť.

V blízkosti ostrovov Deira je niekoľko ďalších umelých ostrovov. Na sprievodnom obrázku sú Deira Islands 4 veľké ostrovy v pravej časti fotografie. Pohybujúce sa doľava medzi ďalšie zobrazené umelecké štruktúry patria Port Rashid, Námorné mesto, Pearl Jumeirah a počiatočné fázy La Mer.

Ostrov Bluewaters je ostrov v tvare čiarky naľavo od Palm Jumeirah. Tento satelitný obrázok bol vytvorený pomocou údajov 2018-2019 z USGS LandsatLook.

Ostrov Bluewaters

Ostrov Bluewaters je ďalší umelý ostrov v Dubaji. Na ostrove sú hotely, obytné budovy, reštaurácie, obchody, zábava a ďalšie.

Najvýznamnejšou vlastnosťou ostrova Bluewaters je Ain Dubai alebo „Dubai Eye“. Je vysoká 210 metrov a je najvyšším a najväčším ruským kolesom na svete. Má 48 vyhliadkových tobogánov, z ktorých si návštevníci môžu vychutnať výhľad na panorámu a pobrežie Dubaja. Ostrov Bluewaters je otvorený pre verejnosť; Dubajské oko sa však plánuje otvoriť až koncom roka 2019.

Burj Al Arab Jumeirah: Tento obrovský 56-poschodový hotel bol navrhnutý tak, aby vyzeral ako loď plávajúca do zálivu. Svetové ostrovy sú vidieť na pozadí. Obrázok Creative Commons od giggel. Klikni na zväčšenie.

Burj Al Arab Jumeirah

Hotel Burj Al Arab bol dokončený v roku 1999 a je luxusným 5-hviezdičkovým hotelom postaveným na vlastnom umelom ostrove. Interiér je ohromujúci. V predsieni, ktoré je najvyššie na svete, sa nachádza veľká fontána, ktorá do vzduchu vysiela viac ako 42 metrov. V hoteli bolo použitých viac ako 30 druhov mramoru, pričom niektoré sa dovážali z Talianska a Brazílie. Ale to, čo upúta pozornosť väčšiny ľudí, je množstvo zlata, ktoré je pozlátené na steny, stĺpy, schodiská, príslušenstvo a ďalšie; je tu dokonca iba pozlátený výťah. Celkovo 24 karátový zlatý list pokrýva asi 1 790 štvorcových metrov interiéru! 5 Toto množstvo zlata by vážilo približne 180,4 trójskych uncí - hodnota 52 361 dolárov v roku 1999. 6 Toto je určite veľa peňazí; náklady na prácu s opatrnou inštaláciou všetkého zlatého listu však boli pravdepodobne oveľa drahšie ako samotné zlato.

Hotel je takmer rovnako vysoký ako Empire State Building a na podporu masívnej štruktúry bolo nainštalovaných 250 podpovrchových stĺpov. Každý stĺpec má priemer 1,5 metra a vedie 45 metrov pod povrchom. Tieto stĺpy (tiež nazývané základové pilóty) sú vyrobené z betónu vystuženého oceľou a spoliehajú sa na trenie z piesku, aby ich udržali na svojom mieste. 7

Informácie o ostrove Dubaj
1 Palm Jumeirah: Článok na webovej stránke Encyklopédia Britannica, naposledy prístupný v marci 2019.
2 Palm Jumeirah: Stránka s informáciami na webovej stránke Nakheel, naposledy prístupná v marci 2019.
3 Srdce Európy: Oficiálna webová stránka, naposledy prístupná v marci 2019.
4 Žiadne okamžité plány na reštartovanie Palm Jebel Ali v Dubaji - generálny riaditeľ spoločnostiakeheel: Autor: Aarti Nagraj, článok na webovej stránke GulfBusiness.com, október 2018. Naposledy navštívené v marci 2019.
5 Burj Al Arab Media Fact File: .PDF dokument na webovej stránke Jumeirah.com, naposledy prístupný v marci 2019.
6 Základy pozlátenia: Informácie o pokrytí zlatými listami na stránkach GildedPlanet.com, naposledy prístupné v marci 2019.
7 Prípadová štúdia - Burj-Al-Arab, Dubaj: Autor: Chetna Shaktawat, Deeksha Joshi, Sakshi Gandhi a Prodipta Chatterjee ... Dokument PDF na webovej stránke univerzity Texas A&M University, naposledy prístupný v marci 2019.

Stavba

Výstavba týchto umelých ostrovov je obrovským projektom. Piesok je vyťažený z Perzského zálivu a redefinovaný, aby vytvoril ostrovy. Palm Jumeirah bola vytvorená bez použitia betónu alebo ocele - iba milióny metrov kubických bagrovaného piesku a lomu z lomu.

Výzvy k výstavbe zahŕňajú eróziu a skvapalnenie. Navyše prúdy v Perzskom zálive teraz tečú okolo štruktúr a narušujú dubajské pobrežie na miestach, ktoré predtým neboli ovplyvnené.