Drahé kamene

Birthstones

BirthstonesDrahokamy na mesiac narodenia osoby


Fotografie

Mesiac

Birthstones (S)

januárgranát
februárametyst
marecAquamarine, Bloodstone
apríldiamant
Smieťsmaragd
júnKultivovaná Pearl, Alexandrit, Moonstone
júlrubín
augustPeridot, Spinel
septembrazafír
októberOpal, turmalín
novemberCitrine, Topaz
DecemberModrý zirkón, tanzanit, tyrkys
Obrázkové kredity: Aquamarine:

Čo sú Birthstones?

Birthstones sú drahokamy, ktoré predstavujú mesiac narodenia osoby. Napríklad smaragd je kameň mesiaca máj. Takže ľudia narodení v máji smaragd ako svoj kameň.

Používanie špecifických drahokamov ako „kameňov na určitý mesiac“ a ich nosenie v šperkoch je zvykom, ktorý sa začal v Európe 18. storočia a rýchlo sa rozšíril do Spojených štátov. GFK Táto prax sa stala populárnou v Spojených štátoch av roku 1912 prijala Americká národná asociácia klenotníkov (teraz nazvaná Klenotníci Ameriky) štandardizovaný zoznam mesačných rodných kameňov, ktoré klenotníci začali používať v celej krajine. JoA Birthstone šperky sú stále veľmi populárne v Spojených štátoch.

Popularita šperkov z kameňa

Zvyk darovania a nosenia šperkov z kameňa vytvára pekný podiel na predaji šperkov v USA a ďalších krajinách. Náhrdelník šperky sú obzvlášť populárne ako prvý šperk darček pre deti, často dáva na narodeniny alebo ako promócie. Niektorí študenti si vybrali svoj kameň ako stredný kameň ich krúžku na strednej alebo vysokej škole.

Birthstones uľahčujú nákup a predaj mnohých šperkov. Narodeniny slúžia ako pomoc pri nákupe aj marketingu. Takto by sa to mohlo stať ...

Nakupujúci hľadajú darček pre neter a majú problémy s hľadaním „dokonalého predmetu“. Predajca požiada o dátum narodenia neter. Po zistení, že neter sa narodil vo februári, predajca nasmeruje nakupujúceho na pekné zobrazenie šperkov z ametystu. Nakupujúci rýchlo nájde ametystovú súpravu šperkov, ktorá sa skladá z prsteňa, prívesku s príveskom a náušníc. „Nápad kameňa“ pomohol predajcovi uľahčiť predaj a pomohol kupujúcemu vybrať si osobný darček. Obaja sú šťastní a existuje veľká šanca, že neter bude potešená svojím darom z kameňa.

Historické korene kameňov

Prax spájania určitých drahokamov s určitými mesiacmi roku siaha najmenej 2000 rokov. George Frederick Kunz, mineralog a gemológ, ktorý koncom 19. storočia pôsobil ako viceprezident spoločnosti Tiffany & Company, napísal vo svojej knihe, Zvedavý strata drahých kameňov:

„Pôvod viery, že do každého mesiaca v roku bol zasvätený špeciálny kameň a že kameň mesiaca bol obdarený zvláštnou cnosťou pre tých, ktorí sa narodili v tom mesiaci a boli ich pôvodným kameňom, možno vysledovať až do konca tohto storočia. spisy Jozefa Jozefa v prvom storočí našej doby a spisy svätého Jeronýma na začiatku piateho storočia, obaja autori zreteľne vyhlasujú súvislosť medzi dvanástimi kameňmi náprsníka najvyššieho kňaza a dvanástimi mesiacmi. roka, ako aj dvanásť znamení zverokruhu. “ GFK

„Napriek tomuto skorému svedectvu však nemáme žiadny príklad použitia takých kameňov, ako sú kamene natívne, až do pomerne neskorého dátumu; skutočne sa zdá, že tento zvyk vznikol v Poľsku niekedy v priebehu osemnásteho storočia.“ GFK

Ako vznikol dnešný rodný kameň

Normalizácia zoznamu kameňov v roku 1912 bola dobrá vec. Znížilo to zámenu medzi organizáciami a jednotlivcami, ktorí mali rôzne predstavy o tom, ktoré rodné kamene by sa mali používať na znázornenie rôznych mesiacov. Zoznam sa však od roku 1912 niekoľkokrát upravil - stále sa používa viacero „zoznamov rodných kameňov“. Našťastie existuje iba niekoľko východiskových bodov z mnohých zoznamov používaných v Spojených štátoch a Spojenom kráľovstve.

Niektoré zmeny pôvodného zoznamu, ktoré sa všeobecne zhodujú, zahŕňajú: (A) turmalín bol pridaný ako augustový kameň, aby ľudia mali možnosť voľby farieb za žlto-zeleným peridotom, (B) spinel sa pripojil k opálu ako októbrový kameň kvôli väčšej trvanlivosti a možnosti z tvárového kameňa, (C) lapis lazuli v decembri bol nahradený zirkónom a neskôr tanzanitom - po jeho objave z roku 1967. Zoznam zobrazený na tejto stránke je nedávno uverejnený Gemologickým ústavom Ameriky. GIA

Informácie o kameňoch
GFK Zvedavý strata drahých kameňov: Byť opisom ich sentimentov a ľudových sŕdc, povery, symboliky, mystiky, použitia v medicíne, ochrany, prevencie, náboženstva a veštenia, krištáľového hľadenia, rodných kameňov, šťastných kameňov a talizmanov, astrál, Zodiacal a planetárny; George Frederick Kunz, publikoval J. B. Lippincott Company, 406 strán, 1913.
JoA Birthstone Jewelry: článok na webovej stránke Jewelers of America, sprístupnený v decembri 2019.
Narodeniny GIA za každý mesiac: článok na webovej stránke Gemological Institute of America, sprístupnený v decembri 2019.

Lab-Created and Simulant Birthstones

Aj keď je mnoho drahokamov drahých kameňov dostupných, niektoré, ako napríklad diamant, smaragd a rubín, môžu byť drahé. Pred desiatimi rokmi mnoho výrobcov šperkov začalo v niektorých komerčných šperkoch z kameňa používať laboratórne a imitácie drahokamov.

Tieto umelo vyrobené alternatívne drahokamy, spolu so striebornými alebo nízko karátovými zlatými úchytkami, priniesli dve výhody: (1) významne znížili náklady na predmet a (2) zlepšili veľkosť, farbu a priehľadnosť kameňov. ktoré si kupujúci mohol dovoliť.

Mnoho ľudí je potešených z lacnejších alternatív. Je však veľmi dôležité, aby predajca, označovanie výrobkov a príjmové doklady jasne uviedli, že kameňmi narodenia sú umelecké a nie prírodné drahokamy. Toto zverejnenie je veľmi dôležité, pretože veľa ľudí chce kúpiť iba šperky vyrobené z prírodných drahokamov.

február

ametyst je kameň februára. Je to najobľúbenejší purpurový klenot na svete - ktorý zvyšuje jeho stav ako kameň. Fialová farba ametystu môže byť taká ľahká, že je sotva vnímateľná alebo taká tmavá, že fazetovaný drahokam môže byť takmer nepriehľadný. Farba ametystu siaha od fialovej fialovej po fialovú až červenkastú fialovú. Klenotom hore je krásny červenkasto-fialový ametyst z bane Four Peaks v maricopskej župe v Arizone. Four Peaks je najdôležitejšou baňou ametystu v Spojených štátoch.

január

granát je kameňom januára. Hoci mnohí ľudia myslia na červený klenot, keď myslia na granát, je v skutočnosti k dispozícii takmer vo všetkých farbách - zelená (tsavorit a demantoid), oranžová (spessartín a hessionit), fialová (rodolit), žltá (mala a topazolit), ružová (malaya), červená (almandín a pyrope), čierna (melanit). To sú len niektoré z granátov mnohých farieb a odrôd. Existujú dokonca aj nepriehľadné granáty, ktoré sa zvyčajne rezajú ako chabochon (ružový hydrogrosulárny a zelený Grossularite). Farebná rozmanitosť granátu dáva ľuďom narodeným v januári viac farebných možností.

apríl

diamant je kameňom apríla. Je to najobľúbenejší klenot sveta. Mnoho ľudí si diamant užíva kvôli jeho brilancii a kvôli jeho rozptylu. Disperzia je schopnosť drahokamu pôsobiť ako hranol a separovať svetlo do jeho farebných zložiek - ako ukazuje diamant na sprievodnej fotografii. Diamant je jedným z najdrahších kameňov. Keď je cena problémom, veľa ľudí sa rozhodne pre menší kameň. Iní sa rozhodli kúpiť cenovo dostupnejší diamant pestovaný v laboratóriu. Ak cena nie je problém, potom by mohol byť možný krásny farebný diamant! obraz

marec

akvamarín je kameňom mesiaca marca. Akvamarín je modrá odroda známa ako beryl. Vyskytuje sa v rôznych farbách, od mierne zelenkavo modrej po takmer čisto modrý odtieň. Akvamarín sa vyskytuje aj v rade farebných sýtostí, od veľmi ľahkej, takmer nepostrehnuteľnej modrej po sýto tmavú modrú. Najobľúbenejšie sú pestrofarebné akvamaríny s najčistejšou modrou farbou. obraz Bloodstone je ďalší skvost, ktorý slúži ako kameň marca. Bloodstone je zelené chalcedónie, ktoré je označené červenými farbami. Svoje meno dostáva od červených sprejov krvavej farby. Ako nepriehľadný drahokam sa krvný kameň zvyčajne štiepi en cabochon.

jún

perla je organický drahokam a kameň za mesiac jún. Existujú tri základné typy perál: 1) prírodné perly, ktoré sa prirodzene tvoria v škrupine živého mäkkýša; 2) umelo pestované perly, ktoré množia ľudia vložením „semena“ do škrupiny mäkkýšov s úmyslom, aby mäkkýš ukladal okolo seba vrstvy perlete a 3) napodobeniny perál, ktoré sú zvyčajne plastickými perličkami so žiarivým povlakom. Väčšina perál na dnešnom trhu sú kultivované perly, ktoré sú v porovnaní s prírodnými perlami cenovo dostupné a poskytujú oveľa krajší darček ako perly. Okrem perál slúžia Moonstone a Alexandrit ako kameň na mesiac jún. nechtík je živičný minerál, ktorý po vstupe svetla do kameňa vytvára „perleťový“ lesk a odráža sa ním dvojité minerálne vrstvy nižšie. alexandrit je odroda chrysoberylu so zmenou farby, ktorá sa pri dennom svetle a žiarovke javí ako rôzne farby. obraz

Smieť

smaragd je kameň mesiaca máj. Emerald je najobľúbenejší zelený klenot na svete. Je to zelená odroda minerálneho berylu. Klenot má farbu od mierne žltkasto-zelenej po čisto zelenú až po mierne modrasto-zelenú. Čisto zelené smaragdy sú najobľúbenejšie. Emerald môže byť drahý klenot a často mu chýba taká jasnosť, akú si mnohí ľudia želajú. Z tohto dôvodu sa laboratórne smaragdy stali populárnou voľbou v šperkoch z kameňa. Laboratórne smaragdy sa dajú kúpiť za malý zlomok ceny prírodného smaragdu podobnej veľkosti a jasnosti. Kupujúci a príjemca smaragdového kameňa by mohli byť s touto možnosťou spokojní. obraz

august

august: Porodné kamene na august sú nerast a spinely, Niektoré zoznamy tiež obsahujú sardonyx ako kameň na august.

júl

júl: Rodný kameň na júl je rubín.

október

október: Rodné kamene na október sú opál a turmalín, obraz

septembra

september: Rodný kameň pre september je zafír, Fotografie Creative Commons od Montanabw.

December

December: Porodné kamene na december sú tyrkysová, Modrý zirkóna tanzanite, obraz

november

november: Narodeniny pre november sú citrín a topás, obraz


Pozri si video: Birthstones by Month: All 12 Birthstone Colors & Meanings