Viac

Qgis vytvára podkladovú mapu pre topolíny na Garmine

Qgis vytvára podkladovú mapu pre topolíny na Garmine


Som nový užívateľ QGIS, rád by som vytvoril mapu pozadia s Topolines vo formáte gmap alebo img.

Takže som začal s tvarovými súbormi Opendem. Úspešne som skombinoval dlaždice, ktoré chcem, do jedného tvarového súboru. Chcel by som ich použiť ako pozadie nazeranie za mapu OpenStreetMap na Garmin Etrex 20.

Teraz len neviem, odkiaľ ísť.

Je potrebné tieto súbory previesť na rastrové súbory alebo čo by malo nasledovať?

Môže ma niekto nasmerovať na dobrý návod?


Mali by ste byť schopní použiť doplnok „GarminCustomMap“ na vytvorenie súboru .kmz a potom súbor .kmz skopírovať do priečinka / Garmin / CustomMaps na karte microSD prijímača GPS. Vytvorte priečinok CustomMaps, ak ešte neexistuje.


Predpokladám, že chcete, aby sa na vašu vektorovú mapu Openstreetmap pridali vrstevnice z DEM.

Najlepšie to urobíte pomocou údajov SRTM pomocou reťazca nástrojov mkgmap.

Ak už máte obrysy ako tvarový súbor, môžete ich pomocou nástroja ako shp2osm preniesť do formátu osm a potom z nich vytvoriť súbory img Garmin.

QGIS nemá podporu pre vektorový formát Garmin img.

Vlastný rastrový formát Garmin .kmz má veľké obmedzenie rozsahu mapy, čo ho robí zbytočným pre váš účel.


Hranice v environmentálnej vede

Pridruženie editorov a recenzentov je najnovšie uvedené v ich výskumných profiloch slučky a nemusí odrážať ich situáciu v čase kontroly.


 • Stiahnutie článku
  • Stiahnite si PDF
  • ReadCube
  • EPUB
  • XML (NLM)
  • Doplnkové
   Materiál
  • EndNote
  • Referenčný manažér
  • Jednoduchý súbor TEXT
  • BibTex


  ZDIEĽAJTE

  Otázka exportu a úpravy turistických máp. pravdepodobne nesprávne miesto, ale ocente nejaké usmernenie.

  Ako hovorí subjekt, pýtam sa, čo je určite otázkou, ktorá sa pravdepodobne bude najlepšie pýtať v inom subreddite alebo na inom fóre. ale neviem, čo by to bolo za ten subreddit. Moje hľadanie-fu o tom je slabé, pretože si nie som istý, ako formulovať svoju otázku. Tak som si povedal, že tu skúsim, či by ma niekto nemohol nasmerovať lepším smerom.

  Snažil som sa trochu cvičiť pešou turistikou, oprášil som svoje staré GPS (Garmin Oregon 600) a sledoval svoju poslednú túru. Má tiež záznam o niekoľkých mojich starých túrach. Rád by som tieto súbory GPX prekryl na google earth. Nemyslím si, že je to veľká vec. Myslím, že to dokážem prevedením do súboru KML. čo som urobil v dávnej minulosti, ak pamäť slúži.

  Takže keď prekryjem tento súbor KML do aplikácie Google Earth, nielen aby som mal čiaru pre trasu, ktorú som prešiel, má okolo seba množstvo bodiek. predpokladám, že tam, kde GPS pingovalo na zaznamenanie stopy.

  Existuje vôbec možnosť tieto bodky upraviť, takže mám iba svoju stopu?

  Existuje vôbec možnosť upraviť stopu, aby som ju mohol ostrihať na spodnú a hornú časť trailheadu?

  Rád by som premenil svoje miestne chodníky, ktoré prechádzam, pre výstižnejšiu mapu oblasti. Tie v štátnom parku sú zastarané a čítajú sa len ťažko. To by pre mňa niečo pridalo k koníčku.

  Opäť sa ospravedlňujem, ak sa sem to nehodí. Alebo ak je to príliš základná otázka atď.

  Môj obľúbený program na vizuálnu úpravu údajov o trase / trase / trasovom bode GPS je JOSM. Je to zadarmo a je to určené na úpravy OpenStreetMap (OSM), ale rovnako dobre sa dá použiť na úpravu miestnych údajov.

  Pre JOSM existuje mierna krivka učenia, ale na internete je veľa informácií. Najprv si musíte nainštalovať Javu, ak ešte nemáte, ale to tiež nie je náročný proces.

  Caltopo.com je ďalšia možnosť. Umožňuje vám bezplatne upravovať súbory GPX (a ďalšie typy súborov) priamo v prehliadači. Užívateľské rozhranie môže chvíľu trvať, kým si zvykne, a editácia veľkých súborov dát môže byť zložitá, ale inak funguje naozaj dobre a ponúka veľa funkcií, ktoré inde nie sú ľahko dostupné.

  QGIS je úžasný, ale krivka učenia môže byť strmá pre začiatočníkov bez pozadia GIS. Ja osobne Garmin Basecamp neodporúčam.

  Možno tiež zistíte, že nahrávanie súborov GPX je v telefóne jednoduchšie. Gaia GPS je vysoko cenená a spoločnosť Caltopo nedávno vytvorila skvelú aplikáciu, ktorá funguje s ich stránkami. Ak chcete použiť niektorú z týchto aplikácií na offline navigáciu, budete potrebovať predplatné, ale myslím si, že budete môcť svoju cestu v jednom alebo druhom (alebo oboch) zaznamenať zadarmo.

  Upraviť: Ďalšou možnosťou sú Google MyMaps. Je to pravdepodobne najviac užívateľsky prívetivý editor, ktorý som uviedol, aj keď má tiež najmenej funkcií. Svoju trasu môžete upraviť v známej Mape Google a po dokončení stiahnuť (& # x27export & # x27) výsledný súbor.


  V epizóde 9 (Fire Must Burn) som hovoril o šablónach geodatabázy.

  Existuje veľa šablón geodatabázy pre velenie pri požiaroch a mimoriadnych udalostiach, ale aj pre množstvo ďalších vecí, ako napríklad všeobecná miestna správa a verejné služby. Tieto boli väčšinou vyvinuté skupinami odborníkov, aby obsahovali najdôležitejšie a najbežnejšie atribúty.

  Výhodou používania šablón je, že komunita používateľov a odborníci ich už vyvinuli, aby ste mohli začať so zhromažďovaním údajov rýchlejšie. Môžete tiež ľahko zdieľať údaje s inými jurisdikciami, agentúrami alebo skupinami. To je obzvlášť dôležité v situáciách núdzovej reakcie. To neznamená, že šablóny nemôžete upravovať ani pridávať, ale ak zmeníte existujúce atribúty (dátové polia), spolupráca s ostatnými sa môže stať ťažšou.

  Obsah šablóny geodatabázy sa môže líšiť, ale môže obsahovať napríklad rôzne vrstvy s atribútmi (niektoré môžu byť usporiadané do množín údajov), tabuľky, topológia a geometrické siete. Niektoré môžu prísť aj so symbolickými súbormi. Pre tých z vás, ktorí nevedia, o čo ide, ich vysvetlím v budúcich epizódach / blogových príspevkoch.

  Tieto šablóny je možné ľahko stiahnuť a importovať. Spravidla prichádzajú ako súbory schémy .xml, vytvoríte novú prázdnu geodatabázu a potom schému importujete. GIS magicky urobí zvyšok za vás! Ak používate podnikovú geodatabázu, možno budete musieť nastaviť povolenia a ďalšie nastavenia, ale všetko ostatné je pripravené.

  Tu je niekoľko zdrojov, ktoré vám pomôžu začať:

  Viete o iných? Ak je to tak, nechajte ich v komentároch!

  Jen čarovný mapovač


  Vytvára sa súbor PDF s geografickým odkazom?

  Príspevok od Skúter & raquo Utorok 22. októbra 2013 10:59

  Používam tabuľku s aplikáciou Avenza PDF Maps a môžem si vziať geo-referenčný PDF, ktorý mi poslal lesník, a pretože môj tablet má GPS (je to mobilný tablet), skutočne vidím svoju polohu ako malý modrá bodka, keď sa pohybujem na mape. Je to celkom bežné, videl som túto schopnosť využívať niekoľko spoločností.

  Čo však v prípade, že si chcem vytvoriť svoj vlastný súbor PDF s geografickým odkazom, ktorý sa má načítať? Existuje nejaký spôsob, ako to urobiť bez toho, aby ste sa dostali k nejakému drahému riešeniu, ako je zakúpenie licencie na aplikáciu Google Earth Enterprise?

  Aby ste mali prehľad o tom, čo chcem robiť, chcem vedieť nájsť oblasť v aplikácii Google Earth alebo Google Maps. Definoval by som oblasť a potom ju nejako exportoval ako súbor PDF s geografickým odkazom (alebo možno ako JPG alebo iný súbor). Takže napríklad mám niekoľko lesných porastov v Novom Škótsku a Novom Brunswicku. Pre každého by som chcel byť schopný ich vyhľadať v aplikácii Google Earth alebo Google Maps (plus pridať snímky satelitného prekrytia) a potom exportovať nejaký druh geografickej mapy. Potom by som to mohol načítať do Avenzy a keď kráčam okolo svojej drevárky, vždy vidím presne tam, kde som, vďaka modrej bodke, ktorú uľahčuje GPS.

  Pozeral som sa na to už pár dní a zdá sa, že by mala byť skutočne ľahká úloha iba „exportovať súbor s geografickým odkazom“, ale zdá sa, že sa o to nikto nepokúša.

  Sponzorské výsadby stromov: www.replant-environmental.ca
  (budovať komunitné lesy, nemeniť ich na 2x4 a toaletný papier)

  Re: Vytváranie súborov PDF s geografickými odkazmi?

  Príspevok od salbrecher & raquo Utorok 22. októbra 2013 12:40 hod

  Geograficky referencované mapy používam pri práci a jediný spôsob, ako ich viem vytvoriť, je v ARC GIS, ktorý vyžaduje licenciu a databázu mojich spoločností.

  Môžete ukladať obrázky Google Earth do medzipamäte alebo ich vopred načítať pre oblasť v tablete a pomocou modrej bodky uvidíte, kde sa nachádzate, keď ju vezmete so sebou do poľa. Rozlíšenie sa však, bohužiaľ, pri priblížení neupraví.

  Re: Vytváranie súborov PDF s geografickými odkazmi?

  Príspevok od newb & raquo Utorok 22. októbra 2013 12:56

  Ďalšie fóra s typmi otázok a odpovedí, ktoré by vám mohli pomôcť.

  Geografické informačné systémy - Stack Exchange je miesto otázok a odpovedí pre kartografov, geografov a odborníkov v GIS
  http://gis.stackexchange.com/

  Verejné fórum Cartotalk pre kartografiu a dizajn
  http://www.cartotalk.com/

  Re: Vytváranie súborov PDF s geografickými odkazmi?

  Príspevok od Obrátka & raquo st 23. októbra 2013 19:44

  Globálny mapovač - tak skoro zadarmo, ako som zistil - 450 USD v USA za jednu licenciu. Je to celkom skvelá alternatíva k ArcGIS - ktorý, BTW, bude exportovať do geoPDF, ale na ich import vyžaduje dodatok (opravte ma, ak sa v tom mýlim.)

  Re: Vytváranie súborov PDF s geografickými odkazmi?

  Príspevok od SwampDonkey & raquo so 9. novembra 2013 13:42 hod

  Môžete čítať súbory MrSID alebo TIFF? PDF nie je príliš komprimovaný, že?

  Služba NB má letecké fotografie z rokov 1996-2002 (DNR má novšie, nie zadarmo), všetky georeferencované na svojich webových stránkach ako MrSID a TIFF. Ak navštívite GEONB, fotografie, cesty a majetkové čiary sa zobrazia vo formáte GIS. Obrázky sú škálovateľné na približne 1: 2 500 a bez straty. Najjednoduchší spôsob, ako nájsť svoju nehnuteľnosť, je zadať PID z daňového dokladu (8 číslic). Neviem, či ho môžete použiť ako mobilný GIS. Používam ho zriedka, pretože mám všetky georeferencované obrázky, ktoré potrebujem, a jednoducho ich načítam do svojho GPS pomocou ArcPadu, aby som ich zobrazil a pohyboval sa.

  Pozrite sa, čo môžete urobiť v GEONB, odkaz na prehliadač máp je v strede obrazovky. Možno s prehliadačom môžete použiť prijímač GPS, ale musel by to byť webový prehliadač.

  Maptitude 500 - 600 USD vám tiež umožní urobiť letecký pohľad a digitalizovať referenčné body (minimálne 3), aby ste georeferencovali obrázok (TIFF). Pre niektoré mobilné zariadenia existuje aplikácia vo výške 500 dolárov s názvom ArcPad. Ak má vaše zariadenie GPS, môžete načítať MrSID, čiary vlastností, cesty atď. Stiahnuté z GEONBu a zobrazovať ich v reálnom čase v teréne, keď sa pohybujete. Pomocou internetového pripojenia je možné v ArcPad prepojiť mapový server, aby ste mohli cez internet zobraziť vrstvy lokalít.

  Re: Vytváranie súborov PDF s geografickými odkazmi?

  Príspevok od Skúter & raquo so 9. novembra 2013 14:20

  Pekný! Ďakujem. GeoNB som používal často, ale nie za posledných dvanásť mesiacov, odkedy som sa o týchto veciach dozvedel.

  Trochu experimentujem s používaním ArcMap na generovanie súborov PDF s geografickými odkazmi. Tu sú odkazy / prílohy k dvom samostatným dokumentom týkajúcim sa všetkých týchto vecí, ktoré by niektorí ľudia mohli považovať za užitočné:

  Sponzorské výsadby stromov: www.replant-environmental.ca
  (budovať komunitné lesy, nemeniť ich na 2x4 a toaletný papier)

  Re: Vytváranie súborov PDF s geografickými odkazmi?

  Príspevok od nový les & raquo st 26. marca 2014 17:54

  Ako som si všimol v druhom vlákne, bol som šťastný, že som vďaka plagátu tu objavil QGIS.

  Exportuje do formátu PDF (exportuje sa tiež do obrazových formátov ako .jpg alebo .jpeg a niekoľkých ďalších, ktoré ho tiež používajú), čo je skvelé pre mojich klientov 20. storočia, ktorí chcú mať veci na papieri. Nakoniec po mnohých rokoch občasného riešenia tejto témy môžem pomocou ArcPadu zhromažďovať údaje a balík GIS ich exportovať do tlačiarne. Alebo súbory .pdf, aj keď mi nie je jasné, či bude súbor .pdf stále označovaný geograficky, alebo či to znamená, že údaje GPS sú správne odkazované iba na letecké snímky pred vytvorením súboru .pdf.

  Čo je otázka, ktorá vedie k niečomu ďalšiemu, som zvedavý - aký bude dátový formát pozemných súradníc budúcnosti? Súbory ESRI shapefiles ako väčšina profesionálov s využívaním finančných zdrojov alebo KML aplikácie Google Earth, ako to môžu pravdepodobne používať ľudia s mobilnými zariadeniami? A ktorá mobilná aplikácia je najbežnejšia?

  Ako dáte mapovacie údaje niekomu inému, aby ich mohol najjednoduchšie použiť? Obzvlášť, ak je nepravdepodobné, že by sa niekedy dostali do tempa čohokoľvek iného ako mobilné aplikácie s dotykom a ťahaním a tlačením jediného tlačidla? Mám ľudí, ktorí mi kladú tieto otázky, ale sotva mám čas naučiť ľudí zručnostiam GPS / GIS.

  Rýchla recenzia QGIS - veľmi silná. Zdá sa mi, že väčšina GIS je výkonnejšia, ako je potrebné pre základné lesnícke práce, hoci to nie je pravda, obhospodarovať veľké plochy pôdy s čo najmenším počtom ľudí. Ale na mapovanie daného samostatného stojanu / stránky je v QGIS oveľa viac, ako skutočne potrebujete. Zdá sa, že dokáže spracovať akýkoľvek dátový formát z ľubovoľného miesta na svete a dokáže vykonať akékoľvek konverzie alebo techniky GIS, o ktorých sa snívalo. Už roky sa veľmi pomaly učím koncepty GIS a kráčam do lesníckej kariéry z prostredia v oblasti IT, ktoré zahŕňalo programovanie v C ++ na systémoch UNIX. Inak si nemyslím, že by som to zvládol tak, že by som zvládol krivku učenia QGIS, pretože sa zdá, že to píšu ľudia, ktorí to balia s funkciami trochu na úkor ľahkého použitia, hoci na prednej strane je to dosť prijateľné grafické rozhranie koniec. Pre istotu im toto leto pošlem nejaké peniaze.

  Re: Vytváranie súborov PDF s geografickými odkazmi?

  Príspevok od Skúter & raquo st 26. marca 2014 18:00

  Vzhľadom na to, že svet sa nikdy neobťažoval prejsť z QWERTY na DVORAK, čo by malo pre FAR väčší zmysel, neviem si predstaviť, že v kartografii dôjde k akejkoľvek globálnej adaptácii jedného štandardu.

  Možno som sa práve vzdal nádeje na to, že ľudstvo bude mať akýkoľvek druh zdravého rozumu v tom, že bude robiť veci efektívne.

  Sponzorské výsadby stromov: www.replant-environmental.ca
  (budovať komunitné lesy, nemeniť ich na 2x4 a toaletný papier)

  Re: Vytváranie súborov PDF s geografickými odkazmi?

  Príspevok od nový les & raquo st 26. marca 2014 18:34

  Re: Vytváranie súborov PDF s geografickými odkazmi?

  Príspevok od SwampDonkey & raquo Št 27. marca 2014 0:35

  ArcPad naložený na niektorých smartfónoch s GPS a fotoaparátom môže robiť fotografie odporúčané GEO. Myslím si, že Google robí niečo také vo svojich uliciach.

  V niektorých programoch GIS existuje aj formát obrázka GEOTiff. Ale tu v NB používajú v lesníctve formáty súborov MrSID alebo IMG. NBDNR má teraz niektoré snímky IMG vo vysokom rozlíšení, ktoré sú dosť dobré na identifikáciu druhov stromov. Predtým bolo ID tohto stromu založené na textúre a farbe. Často veľká osika bola zamieňaná za javor cukrový, pretože listy lístia sú oranžové.

  Re: Vytváranie súborov PDF s geografickými odkazmi?

  Príspevok od Skúter & raquo ne 20. apríla 2014 11:30

  Online georeferencované PDF provinčné topo mapy Britskej Kolumbie sú teraz k dispozícii online. Tieto užitočné informácie som získal od pracovníkov BCTS vo Williams Lake:

  Rýchle fakty:
  • Nový mapový rad TRIM od GeoBC je optimalizovaný na prezeranie na mobilných zariadeniach, nejde však o mobilnú aplikáciu. Mapy sa stiahnu na stolný alebo prenosný počítač (v súčasnosti ako súbory Adobe PDF, ďalšie formáty budú čoskoro online) a potom sa prenesú do mobilných zariadení, ako sú inteligentné telefóny alebo tablety.
  • Mapy sú populárne vo vidieckych oblastiach, kde webové mapové aplikácie, ako napríklad Google Maps, nemusia byť k dispozícii z dôvodu obmedzeného prístupu na internet.
  • Mapy boli optimalizované tak, aby si zachovali detaily pri vysokých zväčšeniach bez straty detailov.
  • Existuje 7 027 máp v mierke 1: 20 000, ktoré sú k dispozícii online na serveri GeoBC a ktoré pokrývajú všetky oblasti provincie. Ďalšia séria máp v mierke 1: 250 000 je vo vývoji.


  Tu je úplné znenie informácií z tejto stránky:

  VICTORIA - Rekreanti a odborníci na zdroje, ktorí hľadajú ľahší spôsob, ako preskúmať divočinu pred naším letopočtom, môžu teraz svoje rozbaľovacie mapy nechať doma. GeoBC vytvoril sériu bezplatných topografických máp s vysokým rozlíšením špeciálne určených na prezeranie na mobilných zariadeniach.

  Populárna základná mapa máp GeoBC Terrain Resource Information Management (TRIM) bola prepracovaná tak, aby umožňovala funkciu georeferencovania GPS spojenú s mobilnými zariadeniami a umožňovala používateľom zväčšovať malé oblasti nových máp bez kompromisov v detailoch.

  Viac ako 7 000 bezplatných máp pokrývajúcich celú provinciu Britská Kolumbia (v mierke 1: 20 000) je teraz k dispozícii ako súbory PDF na stiahnutie prostredníctvom online obchodu GeoBC Base Map alebo prostredníctvom populárneho prehliadača KML (čoskoro budú k dispozícii verzie TIFF).

  Atraktívne a ľahko použiteľné mapy obsahujú výškové obrysy, cesty, železnice, letiská, prenosové vedenia, populačné centrá, zastavané oblasti, hranice obcí a regiónov, jazerá, vodné toky, mokrade, zalesnené oblasti, chodníky, kempingy, pobrežia, parky, chránené oblasti, miestne názvy a miestne pamiatky.

  Táto nová generácia máp TRIM je optimalizovaná na použitie na mobilných zariadeniach vrátane telefónov iPhone, iPad a tabletov a smartfónov s Androidom. Mapy sú „priestorovo orientované“, takže zobrazujú aktuálnu polohu používateľa, ak má mobilné zariadenie GPS. Keď používatelia otvoria stiahnutú mapu PDF pre svoju aktuálnu polohu, automaticky sa vyznačí ich začiatočná poloha a môžu pri skúmaní oblasti sledovať svoje pohyby na mape.

  Táto funkcia je užitočná nielen pre turistov, táborníkov, rybárov, poľovníkov a snežných skútrov, ale aj pre výskumných pracovníkov, inžinierov, biológov, archeológov, geológov, baníkov, pátracie a záchranné zložky, lesníkov a komunitných plánovačov. Odborníci v odbore môžu ušetriť čas a zvýšiť produktivitu vykreslením bodov záujmu do stiahnutého súboru PDF a následným pridávaním poznámok, diagramov, výkresov alebo iných anotácií do samostatných vrstiev pomocou štandardnej čítačky PDF.

  Stále viac Britov Kolumbijčanov, ktorí prezerajú digitálne mapy na mobilných zariadeniach, reagovala GeoBC vývojom nových metód doručovania máp odborníkom v oblasti zdrojov a širokej verejnosti.

  GeoBC vytvára a spravuje širokú škálu geopriestorových informácií vrátane základných máp, snímok, priestorových údajov a ďalších informácií týkajúcich sa prírodných zdrojov a starostlivosti o životné prostredie v B.C.

  GeoBC poskytuje predovšetkým konzultačné služby vládnym oddeleniam v B.C. a inde v Kanade, ale jeho produkty mapovania základne sú dostupné pre všetkých.

  Existuje aplikácia, ktorú si stiahnete a nainštalujete a ktorá vám umožní prezerať mapy rôznych oblastí provincie. Keď nájdete to, čo chcete, môžete toto pokrytie jednoducho uložiť ako súbor PDF s geografickým odkazom na svojom notebooku. Potom by ste pravdepodobne dané PDF vložili do DropBoxu a nechali ste ho zdieľať na svojom účte DropBox v telefóne / tablete, alebo pošlite mapu e-mailom na svoje mobilné zariadenie alebo ho pripútajte.

  Neviem, či vám aplikácia na tejto stránke umožňuje sťahovať mapy priamo cez iOS alebo Android do mobilu, len s tým začínam experimentovať. Na telefóne s Androidom si môžem zobraziť mapy na provinčnej mape, ale z nejakého dôvodu to nevyzerá, že by som si ich mohol stiahnuť priamo z webu do telefónu. Možno je to chyba systému Android a systém iOS funguje? Najhorší prípad je dobrý začiatok, keď si stiahnem mapy z notebooku a prenesiem ich do telefónu.


  Trochu pozadia

  Mestské časti aj vicežupy sú mierne špecializované geografické jednotky.

  Projekt Townlands

  Írsko má viac ako 60 000 mestských oblastí. Sú nielen najmenšou administratívnou jednotkou, ktorá sa používa na stavbu väčších celkov, ale majú tiež dlhú históriu. Niektoré mestské časti odrážajú držbu pôdy pred príchodom Normanov do Írska, iné boli vytvorené pre neskoršie vidiecke usadlosti. Hranice mestských častí aj dnes prechádzajú malými zmenami: často odrážajú prirodzené zmeny v časti hranice.

  Až do veľmi nedávnej doby boli mestské oblasti tiež často dôležitou súčasťou adresy, najmä vo vidieckych oblastiach. (Veľmi nedávno preto, lebo Írska republika konečne zaviedla poštové smerovacie číslo, EirCode Severné Írsko má poštové smerovacie čísla od 70. rokov). Mestské oblasti boli ako administratívne jednotky aj komponenty adresy zosilňovača veľmi dôležité pre ľudí, ktorí sledovali ich predkov v Írsku.

  Názvy miest sa stále používajú v každodennom živote na celom ostrove. Na výlete BSBI boli dve z miest, ktoré sme navštívili, popísané pomocou názvu mesta (Umbra, Moys). Niektoré okresy v Severnom Írsku obsahujú názov mesta na uliciach.

  Dopravná značka s názvom mesta (Ballyholly) zelenou farbou pod názvom cesty. Foto: autor prostredníctvom Geograph / Wikimedia Commons CC-BY-SA

  Starobylosť mnohých mestských hraníc (a možno aj preto, že Írsko neutrpelo poľnohospodárske zintenzívnenie v rovnakom rozsahu ako iné časti západnej Európy) znamená, že mnohé z nich sú ľahko viditeľné na leteckých snímkach: steny, živé ploty, potoky, rieky. , landuse. So starými mapami zobrazujúcimi hranice je možné priradiť ich k vlastnostiam, ktoré v krajine ešte existujú.

  Mestské oblasti sú teda veľmi užitočné veci, ktoré je možné pridať do OpenStreetMap. Pomáhajú vymedziť väčšie administratívne jednotky, poskytujú užitočné informácie pre adresátov, pre genealógov, miestnych historikov a prírodovedcov. Sú tiež aspektom kultúrnej identity, ktorý je pre mnohých vzácny (odtiaľ pochádza ich relatívne nedávny výskyt na dopravných značkách).

  Prvým človekom, ktorý mapoval mestskú časť na OSM, bol larryone, ktorý pridal Donard Mountain ešte v júni 2010. Určite si pamätám, že som pred pár rokmi ukázal osamelú mestskú časť, pravdepodobne Caulstown, ktorú v auguste 2010 zmapoval Dermot McNally. Neskôr na väčšine mestských častí z okresu Carlow pridali IrlJdel a Brian a Rory McCann vytvorili jednoduchý web, ktorý ukazuje, čo sa stalo.

  V tomto okamihu sa veci začali diať oveľa rýchlejšie: GSGS 3906 (britské vojenské mapy Írska) boli sprístupnené v knižnici Glucksman Map Library, Trinity College Dublin Rory vylepšil svoje webové stránky tak, aby vytvorili súčasnú stránku townlands.ie. zostavil mimoriadne dôkladný súbor videí a prekrytí & # 8220 How To .. & # 8221, ktoré boli sprístupnené na webových stránkach OSM Ireland.

  Ešte pred pár rokmi to vyzeralo ako viacročný projekt a bol opísaný ako viacročný projekt. Kombinácia väčšieho počtu ľudí, väčších skúseností, lepšej spätnej väzby, zdieľaných poznatkov a možno aj trochu súťaživého cítenia však tento časový rámec dramaticky skrátila. V čase písania tohto článku je predpokladaný dátum dokončenia teraz okolo júna budúceho roka.

  Vice County v Írsku: trochu pozadia

  VC40 Londonderry a amp VC35 East Donegal: pohľad z Binevenaghu Rieka Foyle a ústie ampéra rozdeľujú tieto dve VC. Rovinná poľnohospodárska pôda na pravom brehu ústia bola miestom základnej čiary primárnej triangulácie Írska. Fotografie Johna Purvisa z Flickru cc-by2.0

  Kľúčovým účelom Vice Counties je mať trvalé nezmeniteľné jednotky na zaznamenávanie divočiny. To zase umožňuje rozumné porovnanie údajov za rôzne časové obdobia. Pokusy sledovať administratívne hranice len pokrivkávajú, pretože sa menia príliš často. Prvýkrát ich pre Veľkú Britániu a okolité ostrovy predstavil Watson, zatiaľ čo írsky ekvivalent vytvoril Robert Lloyd Praeger, vynikajúca osobnosť írskej prírodnej histórie koncom 19. a začiatkom 20. storočia.

  Mapa viceprezidentov v Írsku sa mapuje oveľa jednoduchšie ako ich ekvivalenty vo Veľkej Británii. Tradičné írske kraje majú spočiatku menšie odľahlé hodnoty ako ich britské náprotivky (žiadne Rutlands alebo Clackmannans). Mnohé z viceprimátorov sú teda priamo založené na tradičných hraniciach krajov. Hlavnými výnimkami boli prípady, keď sa mestá na hraničných riekach dostatočne zväčšili, takže dokonca aj na konci 19. storočia došlo k presunu mestských častí z jedného kraja do druhého. Aj počet týchto prípadov je dosť malý: napr. New Ross, Waterford, Carrick-on-Suir, Bray a Limerick. Je tiež veľmi ľahké sa s nimi vyrovnať, pretože hranicou VC je rieka. Jedným z ďalších zaujímavých prípadov je mesto Derry alebo Londonderry, ktoré leží na ľavom brehu rieky Foyle. Hranica vice kraja sleduje Foyle a umiestňuje mesto do východného Donegalu. Viceprimátor teda nielenže nesleduje vnútorné administratívne hranice, ale zahŕňa aj medzinárodné hranice. Je to samozrejme rozumné: divoká zver nemá pasy.

  Väčšie okresy pozdĺž západného pobrežia a v Munsteri boli príliš veľké na to, aby boli samostatnými jednotkami, a boli rozdelené. Štyria (Kerry, Tipperary, Mayo a amp Donegal) do dvoch vicekráľových krajín a dvaja (Cork a Galway) do troch. Prostriedky zvolené pre výber vnútornej hranice boli dosť rozmanité:

  • Historické hranice barónov (Kerry & amp Donegal).
  • Železničné trate (hranice Tipperary, Mid / East Cork, severovýchodné / juhovýchodné Galway)
  • Linky vrany a let č. 8217 (Mid / West Cork)
  • Vágne popisy (viac neskôr)

  Celkovo vzbudzuje dojem, že si Praeger dal trochu záležať, ale pri vykresľovaní divízií v Corku bol uponáhľaný (možno len potreboval dokončiť svoju knihu, Írska topografická botanika)

  Okrem týchto vnútorných rozdelení existovalo na konci 19. storočia niekoľko oblastí, ktoré sa pohybovali medzi správnymi obvodmi. Praeger o niektorých zjavne vedel a iných ignoroval alebo o nich nevedel. Vo väčšine prípadov použil staršie hranice, ale na niekoľkých miestach použil nové.

  Najužitočnejším odkazom popisujúcim všetky tieto aspekty, teda okrem pôvodnej práce Praeger & # 8217, je príspevok od Webba (pohodlne dostupný online v Národnej botanickej záhrade v Glasnevine). Zaujímavé sú aj cestovné poriadky Praeger & # 8217s pri príprave knihy, ktoré teraz NBG sprístupňuje online.

  Mapovanie hraníc VC

  Prvé kroky

  Bolo zrejmé, že najskôr treba zmapovať tie jednoduché: tie, kde hranice VC priamo zodpovedali hranici historického okresu. Toto sú kópie existujúcej hranice historického / tradičného okresu.

  VC H16 West Galway: Foot of Lough Nafooey Hranica okresu Mayo / Galway vedie pozdĺž rieky odvádzajúcej vodnú nádrž, ale celá oblasť je vo VC16. Hlavne neupravený a drsný pasienok v popredí. Rašelinisko a prikrývka na kopcoch.

  Ďalej som zaútočil na tých, kde boli rozdiely medzi VC a tradičnou župou malé (hlavne hranice riek). Opäť jednoduchá kópia existujúcej hranice, bolo potrebné doplniť rieku a vypustiť presah).

  Nakoniec som sa pozrel na rozdelené kraje (a veľké zmeny, ktoré sa v skutočnosti týkali hlavne kúskov kraja Mayo). Pre Cork, Tipperary a Galway, kde sa železničná trať používa na rozdelenie kraja, by som mohol jednoducho použiť existujúce spôsoby z OSM. Hranica Mid / West Cork je ešte jednoduchšia, pretože zahŕňa hlavne dve priame čiary. Komplikované boli Kerry, Donegal a Mayo: kde boli hranice viac zapojené. Pre prvé dva delená čiara sleduje hranice barónstva: mohol som použiť Memorial Atlas (s povolením Library, NUI Galway), ktorý ukazuje hranice barónstva a občianskej farnosti. V prvom prípade som veľmi hrubo nasledoval líniu. Pre Maya som urobil veľmi hrubú aproximáciu deliacej čiary od vrchu Lough Mask k Balline.

  VC9 Clare: Inis Meáin Ostrovy Aran sa nachádzajú vo VC9, ale administratívne sú súčasťou okresu Galway.

  V tejto fáze som mal 40 VC a opravil som neúmyselné poškodenie ďalších hraníc (pozri nižšie).

  Oprava tých komplikovaných

  Ďalším krokom bolo zvládnutie väčších presunov medzi krajmi: okolo Joyce Country v SW Mayo, okolo Ballina na hranici Sligo / Mayo a medzi Roscommon a Mayo. Aby som to mohol urobiť efektívne, musel som zmapovať mestské oblasti v postihnutej oblasti a hranice civilnej farnosti tiež. Zdá sa, že v zásade išlo o prevody medzi správnymi obvodmi na konci 18. storočia o civilné farnosti: zdá sa, že prinajmenšom použitím občianskych farností dosahujem výsledky v súlade s dokumentom Webb # 8217.

  Vylepšenia a vylepšenia zosilňovača

  Nakoniec je potrebné spresniť hranice.

  Pre mnoho krajov sa to už stalo v procese mapovania mestských oblastí. Najmä pre Munster sú však hranice krajov v OSM iba veľmi približné (napr. Na základe riadku ohraničujúceho miesta v jednom konkrétnom kraji). Používam iteračný prístup:

  • Hranicu spresnite pomocou Atlasu Memorial alebo Bartolomejovej štvrť palcovej mapy.
  • Znovu ho spresnite pomocou 1-palcovej mapy GSGS 4136 (táto nebola opravená s vysokou mierou presnosti a pomáha používať posuny obrazu v JOSM alebo posúvať obrázok v iných editoroch OSM). V tejto fáze by hranica nemala byť vzdialená viac ako 100 metrov od jej skutočného umiestnenia.
  • Konečné doladenie si vyžaduje zmapovanie mestských častí pozdĺž jednej strany hranice. Je to pracnejšie a zatiaľ som to urobil iba pre hranicu Cork / Limerick. Na druhej strane je to priamy príspevok do projektu Townlands a vedie k podstatne lepším hraniciam pre skutočné administratívne jednotky. Zahrnuté procesy sú úplne opísané vo videách Dave Corley a # 8217s, ale používajú mapu GSGS 3906 (zmenšenú fotografiu zo starších 6 palcových máp), snímky Bing aj existujúce údaje OSM. V ideálnom prípade by tento proces mal produkovať údaje s podobnou presnosťou ako ručné GPS. V praxi nemožno s takou istotou vyriešiť pomerne nevýrazný horský terén a zalesnené zarezané údolia riek.

  Keď sa do OSM pridá viac údajov, a najmä údaje zhromaždené v teréne, bude možné mapovanie jemného rozsahu ďalej spresniť: vždy tak ide o proces neustáleho zdokonaľovania a zosilňovania.

  Technické aspekty (OSM)

  Stojí za to uviesť niekoľko poznámok o technických aspektoch a konkrétne o rozsiahlej manipulácii s hraničnými vzťahmi.

  Vytvorenie celého súboru hraníc zahŕňajúcich jednu krajinu a časť druhej nie je pre OSM ľahkým záväzkom. Je to nenáročná práca a zahŕňa manipuláciu s objektmi s mnohými závislosťami. V praxi mi to trochu pripomína projekty migrácie softvéru: hlavne pozemské, ale musíte sa o seba dobre starať.

  Na rozdiel od toho, čo niektorí veria, žiadny z editorov OSM nemôže zabrániť poškodeniu iných objektov v tomto procese. Mapovanie hraníc v tejto mierke nevyhnutne zahŕňa vzťahy a vzťahy nie sú sémanticky čistými objektmi na úrovni dátového modelu OSM. Je zrejmé, že v dátovom modeli je potrebný určitý vzájomný vzťah medzi geografickými prvkami, takže vzťahy majú zmysel. Avšak sú tiež v mnohých ohľadoch & # 8216get-out-of-jail-card & # 8217, čo umožňuje človeku povedať # 8220, samozrejme, OSM to dokáže, stačí použiť relacie & # 8221, Inými slovami povedané. Mám na mysli v tejto súvislosti iba široko používané vzťahy (multipolygón, trasa, hranice a vynútiteľnosť): mnoho ďalších je buď sémanticky nejasných, alebo príliš málo použitých. V mnohých ohľadoch sú ekvivalentom v príkazoch SQL UPDATE, ktoré odstraňujú riadky, alebo zlyhaním pri rozlišovaní medzi reťazcom bez znakov a NULL (a Oracle, myslím na vás!).

  Múr v pohorí Knockmealdown, pravdepodobne hraničný múr Zdroj: Bryan Conlon cez Wikimedia Commons CC-BY-SA

  Okrem OSM stále pracujeme na živej databáze (aj keď je to offline kópia uložená v pamäti, ako napríklad JOSM), takže s údajmi nie je možné manipulovať spôsobom, ktorý by uľahčil testovacie zmeny (uzamknutie údajov , rollbacks atď.)

  Cieľom osoby, ktorá vykonáva úpravy, by preto malo byť zabezpečiť, aby na konci procesu bolo to, čo existovalo predtým, v stave, v akom bolo predtým. It is important to accept & understand that during the process of making edits on this scale some things will break. This can be embarrassing: I may well be responsible for flooding Ireland in the summer. But it is best to accept that it is probably inevitable, and ensure one uses as many of the available tools to check (in this case OSM Inspector, Boundary reports from OSM-IE Nominatim, JOSM validator etc).

  To start with I grabbed a given administrative county, selected all the members of the boundary relation and then created a new relation added those members to it, added some tags and then checked that it was closed. (all in JOSM relation editor). I usually did this by downloading the relation and its members directly.

  This is actually a matter of selecting the elements of the boundary and adding them to the new VC boundary. I used JOSM and did the following steps:

  1. Select the historical county relation (usually tagged with admin_level=6).
  2. Select all the members of the relation (ensure that they are all downloaded)
  3. Create a new relation, tagged type=boundary, boundary=vice_county.
  4. Open the relation editor and add all the previously selected members
  5. Sort them, & check that the boundary is closed.
  6. Save.

  In fact I did exactly the same for the more complex cases too: it’s easier to remove ways than try & select hundreds of them accurately. This is particularly important for coastal counties: there are lots and lots of islands which it would otherwise be all too easy to miss.

  For the boundaries which followed the river rather than the historical administrative boundary, revision was fairly simple. Firstly I ensured that existing boundary ways joined the relevant river and were cut at that point then I added the river ways to the relation and finally removed the ways not wanted. Once again checking that the boundary was closed.

  For the split counties (see above), the process was similar, but first I had to create a way (or ways defining how the county was split). Initially I used very simple geometries which I could refine later. Then I added this way to one of the already created VCs for the county (e.g., East Donegal for Donegal) and removed the two ways immediately adjoining this belonging to the other vice county. Ideally this would leave a closed boundary for the VC and a long chain of ways which wasnt needed. These could then be selected and removed from the relation. For the other VCs I could then use JOSM’s select option to find all ways of the county and then using remove from selection take away those already in the other VC.

  Thus a reasonable approximation of the VCs could be produced fairly quickly, thereafter it was all about refining the boundaries.

  Making the Boundaries Available

  Obviously the point of mapping Vice County boundaries is so that people can use them. The typical uses which I can foresee are:

  • Presentation & informational material: slides etc. Largely to explain the Vice County system, or to illustrate the geography of an individual vice county (e.g., the maps included in many Rare Plant Registers).
  • Illustrating Wildlife Distributions. Distributions of plants, animals or other wildlife features using the vice county boundaries to assist in interpreting the information. This is a common method of providing distribution information in books and websites: for instance Paul Whelans’ Lichens of Ireland both as a book and a website uses this idea.
  • Use in GIS. This may be informational (showing the VC boundary along with other information) or analytical (selecting data based on inclusion within the VC boundary).
  • In the field with a GPS. To provide a tool to keep an eye on which VC particular records belong to when recording along boundaries.

  I’ve listed these in rough order of how demanding the applications are for accurate delineation of VC boundaries. Maps of the island of Ireland will necessarily not require the same degree of accuracy as ensuring records of riparian vegetation are accurately reported in the correct VC.

  The important point is that, as they stand, the boundaries may need more work for the latter two types of applications, but are perfectly suitable for the first two. My first use of the data in the informational sense was to add the map as both a raster file and SVG to Wikipedia, so that now the article on Vice Counties has maps for both Great Britain and Ireland.

  A simple raster map of H40 Londonderry suitable for displaying and assisting the entry of biological records. See previous blog article for principles behind this. Contains OpenStreetMap Data (c) OpenStreetMap contributors 2015. Image CC-BY-SA the author.

  I’ve also produced a simple raster map of H40 Londonderry suitable for use as a background layer in MapMate, a widely used biological recording package. I plan to produce these for all counties eventually. Certain features, notably woodland, are currently not well mapped on OSM. I contemplate using Corine data to improve coverage. Irish Vice Counties may also benefit from hypsometric tinting as upland areas are often quite discrete and distinct.

  Github

  What is problematical is that extracting OpenStreetMap data requires a lot of knowledge and a degree of technical skill.

  Most users of this data will be ecologists, albeit probably familiar with GIS tools, and amateur naturalists, mostly unfamiliar with GIS.

  A second consideration is that as townland mapping advances the boundaries will improve. Taken together this suggested that I needed to publish the data in more easily consumable forms (e.g., Geojson, KML and Shapefiles), and furthermore that these need to be identified with some release mechanism.

  Github seems perfect for this job. I can refresh the extracted data locally and sync it once I’ve checked that its OK. I can eventually make releases with release notes so that people can work with data suitable for their needs and also decide if they want a more up-to-date version. Github’s geodiff facility means that changes between versions can be visualised too: very useful for the user wanting to see if newer data addresses particular issues. I can also use it to release additional formats (e.g., Garmin IMG files) in the future. Lastly of course it provides a simple link I can point people to.

  I’ve still got work to do in organising the folder structure, and a lot more work to do getting the basic update automated. Ultimately there should be a folder for each Vice County containing Shapefiles, KML, IMG, and Geojson.

  OpenSteetMap Ireland

  Thanks to Donal Diamond, the Vice County boundaries have been made available on the main openstreetmap.ie site for several months. They can be viewed together with other mapped boundaries, or against a background of historical mapping. This is the best place to start if you want to check whether the current mapping is suitable for your needs.

  Accuracy & Quality

  I had planned to discuss how accurate borders are across the country and what factors militate against accuracy in various places, but this is quite a complex subject. For now I’ll merely state the main points:

  • Boundaries which share that of a townland are likely to be accurate to around 10 m.
  • Topological accuracy in such cases will generally be good (i.e., if a boundary follows a wall, stream, road etc., this will be shown correctly, even if the position of the relevant feature might not be precisely located geographically).
  • Ways tagged with source=GSGS 3906 which are not yet incorporated with townland boundaries, will be slightly less accurate. This is because the boundaries shown on the old maps will not have been fully reconciled to features visible in aerial photos.
  • Ways tagged with source=GSGS 4136 will be much less accurate. Perhaps up to 100 m divergence from their true position.
  • Ways tagged with source=http://www.libraryireland.com/Atlas/Contents.php, or will be even less accurate. Most, if not all, of these have been eliminated as part of creating Vice County boundaries. These were drawn between localities known to belong to different counties, and in less densely populated areas were diverged as much as 1-2 km from their true position.

  I plan to produce a map summarising the likely accuracy of boundaries, but this will need to wait for another post.

  Certain features are either harder to map accurately, or represent particular problems:

  Upland area on the H1 South Kerry/H3 Cork boundary: Cladaghgarriff Ridge along to Knockowen from the Healy Pass. Photo: Richard Webb via Wikimedia Commons CC-BY-SA

  • Coastline is probably reasonably accurate, but the nature of OSM is that the coastline does not follow high or low water. Places with big cliffs may not be accurately shown because of parallax on aerial imagery.
  • Wooded watercourses. In many places in Ireland, streams and rivers cut deep narrow glens which are often heavily wooded. This makes accurate alignment of old maps a lot harder, and accurate tracing of watercourses impossible. Fortunately in nearly all cases the boundaries follow the watercourse. This problem was most noticeable along the Cork/Waterford boundary, and for mapping townland boundaries in County Waterford.
  • Moorland. Boundaries which follow watersheds on hills, mainly moorland, are difficult to align precisely. We would really need some of the cairns shown on old maps to be accurately located in order to improve map rectification in these areas.
  • Changes in Watercourses. In many places streams will have been straightened, or altered course naturally since 1900 when the base survey for GSGS 3906 maps was carried out. Furthermore where a watercourse has changed significantly this could affect administrative boundaries. In the ,main using 1900 base data is ideal for Vice County boundaries as this is close to the time they were defined. However, as boundaries become refined on OSM divergences between former and current administrative borders may need to be checked.
  • Alignment along Roads. It is apparent that in many cases a townland (and therefore a county) boundary which follows a road, does not follow the mid-line, but rather one of the verges. As in most cases the difference is less than other sources of inaccuracy this has been ignored in many cases. In the future this type of detail may want refining.
  • Railways. I have conventionally followed the southernmost track when a VC boundary follows a railway line. Like roads this is unlikely to create any real problems, until, that is, a rare alien plant is found growing on the trackbed.
  • Straight-lines. Choosing the points where these begin and end is a little arbitrary, not particularly helped by lack of precision in Praeger’s original description
  • Cork City. The location of the boundary between H4 & H5 in Cork City is particularly vexed. I have not yet updated this to follow the suggestions of Mary Scannell (1992): A Re-Definition of the H4/H5 Vice-County Boundary in Urban CorkThe Irish Naturalists’ Journal, 24(1), 11-13.

  In all these latter cases additional information fed back to OpenStreetMap should gradually resolve these issues.

  Charleville Station, near the tri-point of H4/H5/H10 I’m not exactly sure which of the lines here should be used for the H4/H5 boundary. Please do not find unusual plants/animals on the platforms. Source: Robert Ashby via Geograph/Wikimedia Commons CC-BY-SA

  Conclusions

  This has been a very interesting exercise. It is in effect, an attempt to create a single coherent dataset within OpenStreetMap, making use of OSM data, tools, knowledge, resources etc., for primary use by a different community of users. This has led me to consider issues of data versioning, how to make data available more easily, and how to add more extensive metadata regarding quality etc (see the above section & to be covered in a later post). It is by no means a completed work: some boundaries still need work the github repository, particularly automated updating, is incomplete raster & Garmin files are not yet done for all VCs.

  Lastly, as with all OSM-based data, this project is fundamentally always unfinished. We work by incremental, iterative refinement, and the biggest driver for that is interaction with users who can drive improvement. These 4 “I”s distinguish OSM data from many typical sources of environmental data which are created once, and tend to decay once the funding has disappeared.

  Building on the Shoulders of Giants (Acknowledgements)

  Digitising the Vice County boundaries for Ireland is notionally a big task (it would be interesting to know what resources were used by Landmark for Great Britain, and NPWS for Ireland). I completed the basics comfortably in under a week (although much work remains in tidying the data). What this shows is how the collective efforts of the OpenStreetMap community (both worldwide and specifically in Ireland), massively reduce much of that complexity through the availability of data, skilled individuals, historic maps, a plethora of software tools, and sharing of knowledge. Of course OSM in turn has benefited from broader OpenGeo community in the same way (think PostGIS, gdal, ogr, QGIS etc).

  As I try to improve the Vice County boundaries, I am not just doing work for myself I am improving the boundaries of existing administrative units, and adding many townlands myself. Similarly anyone mapping townlands on which include a county border improve Vice Counties. We expect all townlands to be mapped sometime next Summer (July 2016).

  Many thanks to Maria Long, Irish Officer, BSBI for providing background, useful references and encouragement. Rory McCann for the townlands project. Dave Corley, KDDA and IrlJdel for resources and help with historical maps and boundary issues. Tim Waters of Topomancy LLP and the New York Public Library for MapWarper without which none of this would have been possible. Lastly, I should mention Dermot McNally, who not only did much of the original mapping of the Irish coastline, but I believe was also the first second person to map a townland.


  Hack 92. Map Wardriving (and other!) Data with MapServer

  Use shapelib and a little script to convert wardriving data to shapefiles, and then map them!

  I collect a lot of wardriving data from just about every commute, cruise, and highway adventure I take. Naturally, I want to plot my findings and publish them on the Web. MapServer provides a great way to do this, but the wardriving data first needs to be converted to something that MapServer can display. We can do this with a quick script.

  8.7.1. The Shapefile of Things to Come

  Shapelib is a library for handling ESRI Shapefiles, written by Frank Warmerdam. It includes utility programs that allow us to create and dump the contents of shapefiles and their matching database files from the command line. The program is available at http://shapelib.maptools.org/. There is a binary version for Windows and an RPM for Shapelib available at http://freegis.org/, which also features other neat GIS-related software and links.

  If you decide to build from source, the instructions suggest editing the Makefile to suit your environment, but I was able to decompress the file and successfully compile the library without manual configuration under FreeBSD, Mac OS X, and Fedora Core 2. Type make to compile the library and the associated binaries. This will create the utility programs shpcreate, shpadd, dbfcreate, dbfadd, shpdump, and dbfdump.

  To create a shapefile, you need to generate .shp, .shx, and .dbf files. For each item in your input data, you need to add the latitude and longitude to the .shp and .shx files, and add any associated attribute data to the .dbf file. For wardriving data, attributes might take the form of the ESSID, or name, of the networks that you find, or the time that you recorded the network's location. It's very important to line up the data properly, as the order of the entries is what links a single record across the .dbf and .shp/.shx files.

  In practice, you can accomplish this by using the shpcreate command to specify the filename to create (without extension) and the type of shapefile to create. Use dbfcreate to create the .dbf file and specify the attribute(s) that you want to associate with this shapefile:

  This example creates the files myshape.shp, myshape.shx, and myshape.dbf. The .dbf file contains one attribute, a string field called názov that is 24 characters wide.

  Then walk through your wardriving datafile and add points to the shapefile and attributes to the .dbf for each network you found:

  You can check the shapefile with the shpdump and dbfdump commands that come with Shapelib:

  Note that shpadd expects longitude first, not latitude! Remember that the x-coordinate comes before the y-coordinate, where longitude is measured along the x-axis. As usual, coordinates west of Greenwich and south of the equator are given negative values.

  MapServer more or less requires you to provide the geographic extents of the area you want to map. If you were creating a map file from the previous example, you would take your extents from the File Bounds section, and your extent line would look like this:

  You can also check a shapefile's extents with ogrinfo, a utility included with the GDAL library. The command ogrinfo -al -summary myshape will show the metadata from all layers in a shapefile. See [Hack #68] for more on the OGR and GDAL utilities.

  8.7.2. From Wardriving to Shapefiles

  Netstumbler, the network scanning software I use, supports a logging format called WiScan. WiScan is a tab-delimited ASCII text format with a simple header, which our script will ignore. You can experiment on your own with handling the other parameters in the file:

  Here is an extremely simplistic script to create a shapefile from a WiScan file. The shpadd program uses negative numbers for West longitude and South latitude. Unfortunately, the WiScan format specifies GPS coordinates with N a Ž, instead of + a -. This script ignores the directional letters completely and assumes northern latitude, and western longitudeso it will only work in my part of the world:

  The script creates the .shp, .shx, and .dbf files and then it uses grep a awk to create a series of shell commands that it then pipes to the shell, which executes the commands to add the location of each wireless node to the shapefile wiscan.

  You can see what the script is doing by copying this fragment into the file demo:

  The first line runs grep against the file you enter on the command line and removes all the comments from the file (comments are lines that start with #). It then sends the cleaned-up file to the awk command:

  awk treats the text within single quotes as a command. The braces tell awk to apply the rest of the command to each line in the file. awk then prints a minus sign followed by the fourth field in the file, which is the longitude. This is where the longitude is hardcoded as West longitude. It then prints a space and then the second parameter, the latitude. Then it prints the string: dbfadd wiscan, followed by fields 6-9:

  That is getting close to what we want, but we're not quite there:

  This line takes the output of the previous line from the script and creates our final command:

  It does this by printing the shpadd WiScan, followed by the rest of the first "field" that was passed in. The default field separator is whitespace, but you can use -F to set the field separator. In this case, we set it to ), so we get everything up to the )BSS(.

  Throw the shapefiles into your data directory [Hack #91], and then add a layer to an existing map file:

  This layer contains only simple parameters, enough to get the layer to display. Note the labelitem entry, and the label class. These control the label display. In our case, we are using the SSID name, which is extracted from the .dbf file and stored in the názov lúka. The label will be red (R = 255, G = 0, B = 0), and the dot marking the station will be blue (R = 0, G = 0, B = 255).

  A thorough reference to map-file syntax can be found in the MapServer documentation (http://mapserver.gis.umn.edu).

  8.7.4. Hacking the Hack: Adding Aerial Photographs

  Once you've set up MapServer and have a few shapefiles going, you might want to use aerial photographs in your maps. There is an easy way to do this, but there are a couple of pitfalls. Once you have the right things in place, however, it just works.

  The U.S. government produces aerial and satellite Earth imagery as Digital Orthographic Quads (DOQ) for various purposes. To make these images, either photos are taken from satellite or airplanes are sent with cameras over a given area. These images are homogenized and rectified so that each of them is georeferenced correctly. Some states, counties, and universities distribute this data, usually in the GeoTIFF format.

  Aerial photographs usually come as GeoTIFFs, which are simply standard TIFF bitmap images with an additional file called a world file, which has a .wld or .tfw file extension. This world file is a text file that contains the georeferencing information used to align and position the image properly. [Hack #33]

  explains how world files work and how they can be generated.

  For this hack, we'll use the aerial photographs from Pittsburgh, Pennsylvania, where I live. I'll also build upon the existing map file from [Hack #91] . All of the spatial data comes from the same place, PASDA (ftp://pasda.cac.psu.edu). The specific aerial photographs are located in ftp://pasda.cac.psu.edu/pub/pasda/doq, and we'll use wget to fetch them. Make sure your current working directory is your data directory, and unzip them there:

  Be warned, each of the eight files is 40 MB in size and extracts to a 45 MB TIFF. It might be useful to convert the images into JPEGs or another high-compression format. You can do this with gdal_translate. ( [Hack #68] should get you started, and for more information, check GDAL's documentation, which is available at http://www.gdal.org.)

  Initially, you could add each of these GeoTIFFs as its own unique layer. To make things easier and treat all of the aerial photographs as one layer, we can use gdaltindex to create a tile indexa shapefile containing the file locations of the images and the spatial locations where each of the images lays. Run as follows gdaltindex will create the shapefile called aerial and add all of the images.

  Now that you have created this tile index, you can reference it in your map file through tileindex a tileitem. tileindex points to the shapefiles we created, while tileitem specifies the column containing the file locations. Again, MapServer's web site explains all of this in more detail.

  Throw this in your map file as the first layer. This will place the aerial photographs on the bottom and draw the shapefiles on top:

  In a sense-making world, our shapefiles and GeoTIFFs would be using the same coordinate system, and we would be done at this stage. Unfortunately, even though our data comes from the same place, our images are being plotted thousands of miles apart (or more).

  Fortunately, MapServer has the enormously powerful ability to reproject both raster and vector layers for us on the fly. If we define a projection section at the top level of our map file as follows:

  Then we can add a similar projection section within each of our latitude/longitude layers, like so:

  The combination of the two will prompt MapServer to dynamically reproject those layers into UTM Zone 17, as needed. Meanwhile, the DOQs, which were already in a UTM projection, will remain unchanged, and everything should magically line up. Of course, before that happens, we will first have to adjust the default extents of our map file, since our coordinate system has changed from degrees to easting and northing in meters. In this endeavor, the proj utility from the PROJ.4 toolkit is invaluable for converting lat/long extents to UTM and back. The token effort required to reproject the map extents by hand is more than handsomely repaid by the utter ease with which we can subsequently drop in new data sets from any source projection and have them *just work.*


  Hack 21. Map Health Code Violations with RDFMapper

  With this simple web service, you can build interactive Flash maps from arbitrary data sources in RSS or RDF.

  RDFMapper is a web service that searches an RDF file for resources with geographic locations and returns a map overlaid with dots representing the located resources. Clicking on a dot displays information about the clicked resource. Arbitrary images can be treated as maps, so the service can be used for any kind of image annotation.

  One big advantage of using RDF for spatial annotation is that it allows data of different types to be mingled freely. RDF is built from a series of "vocabularies": for example, there are vocabularies for weblog posts (RSS), for personal descriptions (FOAF), for restaurants (ChefMoz), for time and events (RDFCalendar), for geometry (RDFGeom2d), and for geography (RDFIG Geo). These vocabularies can be mixed together in the same RDF documents. Any kind of RDF content can be annotated with geographical location, simply by dropping in latitude and longitude properties from the simple Geo vocabulary at http://www.w3.org/2003/01/geo/wgs84_pos#, which describes latitude and longitude in WGS84. Then, RDFMapper can be used to make instant maps of the content. The RDF approach integrates geodata into any domain where it is relevant, without requiring any changes to schemas or data models.

  There are innumerable sources of RDF on the Web. Among them are weblogs whose "feeds" are in RSS 1.0 (the RDF dialect of RSS), and descriptions of people and their relationships encoded using the FOAF ("friend of a friend") namespace. Many other sources exist. (For example, the contents of the DMOZ open directory, http://dmoz.org/, are available in RDF.)

  But it's easy to roll your own, as Dav Coleman chose to do when making maps of health code violations in San Francisco. On its web site, the city publishes lists of all food service providers, along with enticing details of the violations they've committed: Unsafe Food Source, Vermin, Personal Hygiene, and so on. He used a few Perl scripts to scrape the site, extract the health code details and the street addresses of the restaurants, and locate them using a geocoding service such as http://geocoder.us/ (see [Hack #79] for details on how to do this easily yourself). He published the results as an RDF file (available at http://mappinghacks.com/data/sfhealth.rdf), giving the name and location of each restaurant for which a health code violation had been reported.

  The following HTML invokes RDFMapper to map the contents of this RDF file. It sends a set of key-value pairs to the web service, which returns a map in .swf (Macromedia Flash) format:

  <a href="javascript:document.forms[form1].submit( )">Submit</a>

  When this invisible form is submitted by clicking on the "Submit" link, it performs an HTTP POST to the RDFMapper web service. RDFMapper puts together a map and sends it back to the client.

  Figure 2-22 shows the RDFMapper visualization of the RDF file of health code violations. You can view information about individual restaurants by clicking on the appropriate dot on the map. This could be a "how to lie with maps" story: the only level of metadata visually displayed is that there is a violation of some kind there this could be one relatively innocuous citation for "Holding Temperatures" a degree or two too warm, or a string of violations including Vermin and Contaminated Equipment. On this map, they all look the same qualitatively. However, this is hopefully a good illustration of using RDF as an intermediary format. RDFMapper can also be used to map web data that is not already presented in RDF, with the help of quick conversion scripts.

  Figure 2-22. The RDFMapper map of San Francisco health code violations

  2.9.1. The RDFMapper Web Service in Depth

  The basemap parameter passed to the RDFMapper service specifies the URL of a file in RDFMap format describing the map that is to appear in the background. This RDFMap file specifies the URL of the image and the parameters of the geographic projection that applies to the image. The image is either a JPEG or a .swf file. A catalog of maps suitable for use with RDFMapper can be found at http://www.mapbureau.com/viewer. You can also create your own base maps from existing images by encoding the relevant projection data in RDFMap format.

  The content parameter specifies the URL of the RDF file to be mapped.

  Most of the remaining parameters denote functions defined in the Fabl programming language, an open source language designed specifically for manipulating RDF. (Fabl is implemented within RDF as well see http://fabl.net for more details.) Parameters naming Fabl functions may take the form:

  In the former case, the function is taken from a library of utility functions for RDFMapper, available at http://www.mapbureau.com/libsrc/rdfmapper_utils-2.0.fbl. In the latter case, the function is taken from the specified Fabl code file. See the rdfmapper_utils-2.0.fbl file for documentation of the utilities used in the previous example, such as itemGen1, extractTopicLocation, and so on. If, as is often the case, the functions appearing in the library suit the purposes of an application, there is no need to develop new versions.

  The extractor parameter denotes a Fabl function that, when given an RDF resource, returns a geom2d:Point representing its location, or nil. RDFMapper maps everything (that is, all resources) in the content file for which extractor returns a non-nil value. Here's a sample extractor:

  In English, this code reads: "If geo:lat a geo:long each take on at least one value within some resource x, then extract the corresponding values, package them as a geom2d:Point, and return that Bod."

  Additional details about RDFMapper, including a complete description of all parameters, can be found at http://www.mapbureau.com/rdfmapper/2.0.

  Although RDFMapper is designed to plot locations from geo-annotated RSS and RDF, there are workarounds in case your hosted online journal service, such as Blogger, doesn't have the facility to let you add new tags and namespaces to your RSS feed.

  RDFMapper's extractLocation function gets around this issue by scanning the content of posts for text of the form 124.12346.16. Such text can be hidden from the reader of the weblog by embedding it in a span of the form:

  It's not pretty, but it works! The following RDFMapper parameters will map a Blogger weblog:


  1 Answer 1

  I found this answer at this website. After converting to GPX you could use GPS Babel to create a shapefile.

  *1: you need to download some free software that will convert a microsoft street and trips file (.est) to a file type that the garmin will understand (.gpx) file. I use a program called itnconv that allows me to pick which file type i want to export the .est file to. take that .gpx file and open it in mapsource. double click on it in mapsource and do a recalculate, then send it to your device. It will show up in your my data folder and you can then do an import to have it show up in your custom route folder. You may be able to bypass the mapsource portion of this,but i'm stll looking into that.

  2: but microsoft street and trip 2010. it now has an option to download into gps. It will show up in your my data folder and you can then do an import to have it show up in your custom route folder. you may have to do a recalculate once its there, but i'm not sure how to do that within the garmin (or whether that happens automatically when you import and engage the route). does anyone know the answer to that?*


  Anyone know where to find pipeline shapefiles? Oil&Gas

  I just need a good comprehensive shapefile or KMZ/KML file for Oil&Gas pipelines in South Texas. Ive found quite a few PDFs and Tiffs i could georeference but that would take forever.

  Any assistance would be greatly appreciated.

  Texas Railroad Commission (TXRRC) is the state agency that permits all oil and gas activities. They have datasets by county and statewide in .shp format, downside is that they charge for it, but prices aren't terrible, usually about $100/county. From there you usually end up doing a couple of joins in arcgis, and from there you can export a kml with all the info you want.

  Edit: statewide dataset is much cheaper than buying all of the counties, though that can still be pretty expensive, especially if you're doing work in the more active areas like Eagle Ford or Barnett Shale plays.


  Pozri si video: Wczytywanie chmury punktów .LAZ do QGIS. Vlog GIS #17. Newsy GIS. Trener GIS