Minerály

Kyanit

KyanitMinerál používaný na výrobu porcelánu ako brúsneho materiálu a príležitostne ako drahokam


Modré kryštály kyanitu: Veľmi častým zvykom kyanitu sú kryštály s modrou čepeľou. Obrázok Aelwyn, licencia Creative Commons.

Čo je to Kyanite?

Kyanit je minerál, ktorý sa vyskytuje hlavne v metamorfovaných horninách. Najčastejšie sa tvorí z vysokotlakovej zmeny ílových minerálov počas metamorfózy sedimentárnych hornín. Nachádza sa v bradách a ruinách regionálne metamorfovaných oblastí a menej často v kremencoch alebo eklogite.

Kyanitským zvykom je kryštál s lopatkami, hoci sa niekedy vyskytuje ako vyžarujúca hmota kryštálov. Kyanit je často spájaný s inými metamorfnými minerálmi, ako sú granát, staurolit a korund.

Žiariaci kyanit: Niekedy sa kyanit vyskytuje ako vyžarujúca hmota kryštálov, ako je táto vzorka z Petacy v Novom Mexiku. Vzorka má priemer asi 4 palce (desať centimetrov).

Kyanitova neobvyklá tvrdosť

Kyanitové vzorky majú rôznu tvrdosť. Dlhé kryštály majú tvrdosť Mohs približne 4,5 až 5, ak sa testujú rovnobežne s dĺžkou kryštálu, a tvrdosť 6,5 až 7, ak sa testujú naprieč krátkym rozmerom kryštálu. Minerál bol kedysi bežne nazývaný „distén“, čo znamená „dve sily“.

Fyzikálne vlastnosti kyanitu

Chemická klasifikáciasilikátové
farbaModrá, biela, sivá, zelená, bezfarebná
pruhBiela, bezfarebná
leskSklovitý, perleťovo
DiaphaneityTransparentné až priesvitné
štěpnostPerfektné v dvoch smeroch, tváre niekedy priehľadné
Mohsova tvrdosťKyanit sa často vyskytuje v dlhých, listových kryštáloch. Majú tvrdosť 4,5 až 5 po celej dĺžke kryštálov a 6,5 ​​až 7 po šírke kryštálov.
Špecifická závažnosť3,5 až 3,7
Diagnostické vlastnostiFarba, štiepenie, kryštály s lopatkami
Chemické zloženieAl2SiO5
Kryštálový systémtrojklonných
použitieKeramika, drahokamy

Polymorfy Al2SiO5

Tri minerály majú chemické zloženie Al2SiO5, Sú to kyanit, andalusit a sillimanit. Kyanit je vysokotlakový polymorf, sillimanit sa tvorí pri vysokej teplote a andalusit je nízkotlakový polymorf.

Kyanitový porcelánový drez: Kyanit sa používa v porceláne sanitárnych prípravkov.

Mnoho priemyselných použití kyanitu

Kyanit sa používa na výrobu širokej škály výrobkov. Dôležitým použitím je výroba žiaruvzdorných výrobkov, ako sú tehly, malty a nábytok do pecí, ktoré sa používajú vo vysokých teplotách. V zlievárňach sa formy, ktoré sa používajú na odlievanie kovov s vysokou teplotou, vyrábajú často s kyanitom.

Kyanit je tiež vo výrobkoch používaných v automobilovom a železničnom priemysle, kde je dôležitá tepelná odolnosť. Mullit, forma kalcinovaného kyanitu, sa používa na výrobu brzdových čeľustí a obložení spojky.

Kyanitová zapaľovacia sviečka: Porcelánový izolátor na tejto zapaľovacej sviečke bol vyrobený z kyanitu.

Použitie vo vysoko žiaruvzdornom porceláne

Kyanit má vlastnosti, vďaka ktorým je mimoriadne vhodný na výrobu vysoko žiaruvzdorného porcelánu - porcelánu, ktorý udržuje svoju pevnosť pri veľmi vysokých teplotách. Známym použitím tohto typu porcelánu je biely izolátor z porcelánu na zapaľovacej sviečke.

Kyanit sa tiež používa v niektorých najbežnejších formách porcelánu, napríklad v tých, ktoré sa používajú na výrobu umelých chrupov, umývadiel a kúpeľňových prípravkov.

Rezací kotúč Kyanite: Kyanit sa používa ako spojivo odolné voči teplu v rezných nástrojoch a brúsnych kotúčoch.

Použitie v abrazívnych výrobkoch

Odolnosť a tvrdosť kyanitu z neho robí vynikajúci materiál na použitie pri výrobe brúsnych kotúčov a rezacích kotúčov. Nepoužíva sa ako primárne brúsivo; namiesto toho sa používa ako súčasť spojiva, ktoré drží abrazívne častice pohromade v tvare kolesa.

Rozšírenie kyanitu po zahriatí

Kyanit sa na rozdiel od väčšiny ostatných minerálov môže pri zahrievaní výrazne rozšíriť. V závislosti od veľkosti častíc, teplôt a podmienok zahrievania sa kyanit môže pri zahrievaní zväčšiť až na dvojnásobok svojho pôvodného objemu. Toto rozšírenie je predvídateľné. Pri výrobe určitých žiaruvzdorných výrobkov sa do suroviny pridáva špecifické množstvo kyanitu (ktorý sa počas zahrievania zmenšuje), aby sa udržal objem v hotovom výrobku.

Kyanite cabochons: Kyanit je často rezaný „en cabochon“ alebo ako tvárový drahokam. Na obrázku sú zobrazené kyanitové kafachóny siahajúce od čírej po modrú až zelenú a čiernu.

Kyanite použitie ako drahokam

Kyanit je drahokam, s ktorým sa zriedka stretnete v typickom klenotníctve. Väčšina ľudí nepočula o kyanite, pretože sa zriedka používa v šperkoch. Je to „exotický“ skvost. Možno to je to, čo ho robí tak zaujímavým?

Ak vás zaujíma kyanit ako drahokam alebo šperky, najlepšie miesto na nájdenie je v remeselníckych obchodoch alebo v klenotníctve, ktoré sú spojené s predajcom nerastných surovín. Ľudia, ktorí vlastnia tieto podniky, sa pravdepodobne o kyanit budú zaujímať a začlenia ho do svojej produktovej rady.

Vysoko kvalitný a pekne zafarbený kyanit je možné rozrezať na atraktívne a žiaduce kabaróny a fazetované kamene. Často sa používajú v prsteňoch, náušniciach, príveskoch a iných šperkoch. Kyanit sa tiež používa na výrobu korálikov. Tieto guľôčky majú často plochú geometriu, pretože minerál sa zvyčajne vyskytuje v tenkých čepeľiach.

Fazetovaný kyanit: Fazetovaný drahokam z kyanitu s krásnou tmavomodrou farbou.

Kyanite drahokamy sú výzvou k rezu

Kyanit je náročný nerast, ktorý má znížiť, pretože má dve výrazne odlišné tvrdosti. Kyanitové kryštály sú zvyčajne dlhé, úzke čepele. Majú tvrdosť približne 4,5 rovnajúcu sa ich dĺžke, ale tvrdosť 6,5 až 7,0 cez šírku čepele. Na prácu s týmito kameňmi sú potrebné zručné frézy.

Zelené kryštály kyanitu: Zelené listy kyanitu z kremeňa z okresu Avery v Severnej Karolíne. Vzorka má priemer asi štyri palce (desať centimetrov).

Modrý kyanit - zelený kyanit

Kyanit vysokej kvality je modrý. Kyanit však môže byť číry, zelený, čierny a zriedka purpurový. Niektoré drahokamy kyanitu sú pleochroické (pri pohľade z rôznych smerov sa javia ako odlišné farby).

Modré kyanitové kamene sa nachádzajú v súvislej farebnej škále od čírej po tmavo modrú. Najobľúbenejšie drahokamy kyanitu sú priehľadné s hlbokou zafírovo modrou farbou. Niektoré tmavo modré kamene sú zobrazené na fotografiách na tejto stránke. Priehľadný modrý kyanit s nižšou intenzitou farby môže vyzerať ako modrý topaz alebo modrý akvamarín.

Najlepší spôsob, ako sa dozvedieť o mineráloch, je študovať so zbierkou malých vzoriek, s ktorými môžete zaobchádzať, skúmať ich a pozorovať ich vlastnosti. Lacné minerálne zbierky sú k dispozícii v obchode Geology.com.

Zelené kryštály kyanitu: Zelený kyanit s listovou čepeľou (rovnaká vzorka ako vyššie) - pri pohľade dolu pozdĺžnej osi lopatiek. Vzorka má priemer asi 4 palce (10 centimetrov).


Pozri si video: Subnautica Tipps&Tricks Kyanit finden und abbauen