Skaly

Posuvné skaly Racetrack Playa

Posuvné skaly Racetrack PlayaPosuvná skala, ktorá zanechala dlhú cestu cez povrch Racetrack Playa. Niektoré stopy sú dlhé stovky metrov! (Viac fotografií s posuvnými kameňmi nájdete nižšie.)

Posuvné skaly tajomstvo

Jednou z najzaujímavejších záhad národného parku Death Valley sú posuvné skaly na Racetrack Playa (playa je suché jazero). Tieto kamene nájdete na dlážke playa s dlhými stopami za nimi. Nejako sa tieto skaly posúvajú cez playa a pri pohybe rezajú brázdu v sedimente.

Niektoré z týchto hornín vážia niekoľko sto libier. To vyvoláva otázku: „Ako sa pohybujú?“ veľmi náročné.

Obrázok krajiny Racetrack Playa. Je to plochá biela oblasť v strede obrázka. Kliknite pre viac informácií.

O spoločnosti Racetrack Playa

Racetrack Playa je jazero, ktoré je takmer dokonale rovné a takmer vždy suché. Je dlhá asi 4 kilometre (2,5 míľ) - zo severu na juh a šírka asi 2 kilometre z východu na západ. Povrch je pokrytý bahennými trhlinami a sediment je tvorený hlavne bahnom a ílom.

Podnebie v tejto oblasti je suché. Prší iba pár centimetrov za rok. Avšak, keď prší, strmé hory, ktoré obklopujú Racetrack Playa, produkujú veľké množstvo odtoku, ktorý premieňa dno playa na široké plytké jazero, ktoré by mohlo byť len pár centimetrov hlboko v dolnom bode playa. Keď sú mokré, povrchové sedimenty kôry sa transformujú na veľmi mäkké a veľmi klzké bahno. Keď sa bahno vyschne, vytvoria sa trhliny v bahne, ktoré typicky pokrývajú dno playa.

Skaly mnohých veľkostí a tvarov zanechávajú stopy po pretekárskej dráhe Playa.

Pohybujú sa nimi ľudia alebo zvieratá?

Tvar chodníkov za skalami naznačuje, že sa pohybujú v časoch, keď je podlaha Racetrack Playa pokrytá veľmi mäkkým bahnom. Nedostatok narušeného bahna okolo skalných chodníkov vylučuje možnosť, aby ľudia alebo zvieratá tlačili alebo pomáhali pri pohybe hornín.

Bližší pohľad na posuvnú horninu v hornom obrázku na tejto stránke.

Sú pohnutí vetrom?

Toto bolo kedysi najobľúbenejšie vysvetlenie. Prevládajúce vetry, ktoré fúkajú na pretekársku dráhu Racetrack Playa, smerujú z juhozápadu na severovýchod. Väčšina z nich je rovnobežná s týmto smerom. To je silný dôkaz, že vietor môže byť sila, ktorá pohybuje kameňmi alebo je aspoň spojená s pohybom hornín.

Silné nárazy vetra alebo „vetry hurikánovej sily“ boli pôvodne považované za spôsobujúce rozdrvenie skál do pohybu. Predpokladalo sa, že k tomu došlo, keď bola playa veľmi mokrá, hneď po daždi, ktorý zmenil povrch playa na klzký bahno. Keď sa skala začala pohybovať, vietor s oveľa menšou rýchlosťou ju mohol udržať v pohybe, keď kĺzal po mäkkom a veľmi klzkom bahne. Krivky na skalných cestách boli vysvetlené posunmi v smere vetra alebo spôsobom, akým vietor interagoval s nepravidelne tvarovanou horninou.

Problém s vetrom pohybujúcim sa po skalách je v tom, že veľa z hornín váži niekoľko stoviek libier a sú zabudované niekoľko centimetrov do bahna playa. Je nepravdepodobné, že by tieto veľké kamene mohli hýbať iba vietor.

Táto skala je taká, ktorú si možno ľahko predstaviť, ako sa posúva po vrchole klzkého bahnitého povrchu.

Sú presúvaní ľadom?

Zriedkavo asi raz za niekoľko rokov zamrzne občasné plytké jazero, ktoré pokrýva povrch Racetrack Playa, pokrývajúce playa tenkou vrstvou ľadu, ktorá pláva na tenkej vrstve vody. Mohol by vietor fúkajúci cez povrch ľadu posúvať ľad spolu so vsadenými horninami cez povrch playa? Pohybujúce sa kamene by prerezali brázdy na povrch playy, ktorá sa po roztopení ľadu a vode ustúpi, keď sa počasie zlepší, stanú sa stopami, ktoré návštevníci playa uvidia.

Niekoľko susedných hornín má niekedy chodníky, ktoré podľa všetkého súčasne menia smer. Tieto vysoko zhodné chodníky na viacerých skalách silne podporujú teóriu „horninových vetiev zabudovaných do ľadovej pokrývky“. Jednou z prvých správ, ktorá poskytla silný dôkaz o pohybe skál týmto spôsobom, je video z roku 2006 od Briana Dunninga.

Skaly mnohých tvarov opúšťajú chodníky naprieč pretekárskou dráhou Playa.

Ako záhada bola vyriešená!

Do roku 2013 sa všetky najlepšie vysvetlenia týkali vetra ako zdroja energie a ľadovej pokrývky, ktorá zachytáva dostatok veternej energie na to, aby pretiahla šesťsto-librovú horninu cez povrch playa. K veľkému zlomu pri riešení záhady došlo v novembri 2013, keď jazero do hĺbky troch centimetrov zakrývalo playa a potom zamrzlo. Vedci potom pozorovali, ako sa v decembri 2013 a januári 2014 niekoľko ledov, ktoré sa pomaly pohybujú naprieč playou, objavilo niekoľko dôkazov. Tento dôkaz o pohybujúcich sa horninách zdieľal vo videu Scrippsov inštitút oceánografie.

Do februára 2014 došlo k vyschnutiu jazera a na povrchu sedimentov playa bolo vidieť nové chodníky, ktoré zanechali nedávno presunuté skaly. Niektoré zo skál boli vybavené malým GPS rekordérom a ich záznamy naznačujú, že niektoré horniny sa počas najmenej štyroch epizód pohybu pohybovali o sedem sto stôp.

Táto práca demonštrovala pohyb hornín a prisúdila ich vetru pohybujúcemu sa v horninách, keď boli vložené do veľkej ľadovej pokrývky plávajúcej na tenkej vrstve vody. Nakoniec bolo záhada vyriešená!

Skaly mnohých tvarov opúšťajú chodníky naprieč pretekárskou dráhou Playa.

Fotografie "Posuvné skaly"!

Pohyb veľkej skaly cez neúrodný povrch je takmer nemožné uveriť. Na tejto stránke je zverejnených niekoľko dobrých fotografií veľkých skál a ich chodníkov od Stevea Geera, Stephana Hoerolda, Davida Choo, Skye Bajoul, sartriana, Johna Alcorn a Mika Nortona pre tých, ktorí nemôžu cestovať do národného parku Death Valley.

Veľa posuvných hornín a chodníkov na Racetrack Playa.