Viac

Ako získať priemerný geografický smer mnohouholníka v QGIS?

Ako získať priemerný geografický smer mnohouholníka v QGIS?


Mám rastrový výškový model a chcel by som vypočítať horizontálny geografický smer (sever, východ atď. - orientácia) každej bunky a potom vypočítať strednú hodnotu všetkých týchto buniek v jednej oblasti (mnohouholník). Toto slúži na získanie informácií o tom, akým smerom je vinica vystavená. Ako to urobím?


„Smer“, o ktorom hovoríte, je známy ako aspekt svahu. Ak to chcete vypočítať pre rastrový DEM v QGIS, musíte použiť nástroj Rastr> Analýza> DEM (modely terénu), ktorý má režim pre aspekt. Výcvikový manuál QGIS - lekcia 8.3 obsahuje výukový program pre prácu s analýzou terénu.

Po vygenerovaní rastra stránok z vášho DEM môžete pomocou doplnkov Raster Calculator a Zonal Statistics získať strednú hodnotu aspektu z vašich regiónov (zón). Ako Whuberov komentár upozorňuje, tento výpočet je zložitejší, ako sa pôvodne zdalo, a na jeho odpoveď sa môžete pozrieť na Sume rastrových údajov viditeľných z daného bodu, pomerom všetkých podrobností.

Hodnoty generované analýzou aspektu sú uhlové (myslím, že od severu v smere hodinových ručičiek, ale mali by ste to potvrdiť). Ak teda chcete smer N / E / S / W, budete musieť určiť, ako dobre chcete ísť (severozápad alebo sever-severozápad), a potom ho priradiť na základe uhlovej hodnoty.