Minerály

Staurolit

StaurolitMetamorfný minerál, ktorý sa stal známym svojimi dvojitými kryštálmi


staurolit: Staurolitové kryštály, ktoré tvoria typické dvojča penetrácie 60 stupňov od Rubelita, Minas Gerais, Brazília. Vzorka je vysoká asi 1,5 palca. Vzor a fotografia od Arkenstone / www.iRocks.com.

Čo je Staurolit?

Staurolit je minerál, ktorý sa bežne vyskytuje v metamorfovaných horninách, ako sú bridlice a ruly. Tvorí sa, keď je bridlica silne zmenená regionálnym metamorfizmom. Často sa vyskytuje v spojení s almandínovým granátom, muskovitom a kyanitom - minerálnymi látkami, ktoré sa tvoria za podobných teplotných a tlakových podmienok.

Staurolit a kyanit: Vzorka kremeňa s niekoľkými hnedými kryštálmi staurolitu a modrými kryštálmi kyanitu. Táto vzorka je široká asi tri palce a bola odobratá v oblasti Bernina Pass, neďaleko mesta Grischun, Švajčiarsko. Vzor a fotografia od Arkenstone / www.iRocks.com.

Vlastnosti Staurolitu

Staurolit je silikátový minerál so všeobecným chemickým zložením (Fe, Mg)2Al9si4O23(OH). Má obvykle hnedú alebo čiernu farbu so živicovým až sklovitým leskom. Od priehľadnej až nepriehľadnej diaphaneity.

Staurolit je zvyčajne ľahké identifikovať, keď sa vyskytuje ako viditeľné zrno v metamorfovanej hornine. Zrná staurolitu sú zvyčajne väčšie ako zrná iných minerálov v hornine a často vykazujú viditeľnú kryštálovú štruktúru. Vyskytujú sa ako šesťstranné kryštály, často s penetračnými dvojčatami.

staurolit: Staurolit v brale z Malého vodopádu, Minnesota. Vzorka má priemer približne 4 palce (10 centimetrov).

Fyzikálne vlastnosti Staurolitu

Chemická klasifikáciasilikátové
farbaZvyčajne hnedá, červenkasto hnedá, žltkastohnedá, hnedasto čierna, čierna, tmavo šedá
pruhBezfarebná (tvrdšia ako pruh pruhu)
leskSklovitý, niekedy živicový
DiaphaneityPriesvitný až nepriehľadný, zriedka priehľadný
štěpnostChudobný
Mohsova tvrdosť7 až 7,5
Špecifická závažnosť3,7 až 3,8
Diagnostické vlastnostiFarebné, šesťhranné kryštály, ktoré sa často zdvojujú, obvykle sa vyskytujú v brade a rune s muskovitovou sľudou a almandínovou granátom
Chemické zloženie(Fe, Mg)2Al9si4O23(OH)
Kryštálový systémmonoclinic
použitieMalé priemyselné využitie

Twina staurolitové kryštály: Zdvojené staurolitové kryštály v muškátovej brade z Pestsovye Keivy, Keivy Mountains, Rusko. Táto vzorka bridlice má jeden pár staurolitových kryštálov, ktoré tvoria dvojča penetrácie 90 stupňov (vpravo dole) a ďalší pár tvoriaci typickejšie dvojča penetrácie 60 stupňov (ľavý horný, čiastočne zapustený). Vzorka má priemer približne 4 palce (10 centimetrov). Vzor a fotografia od Arkenstone / www.iRocks.com.

Twinning v Staurolite

Názov „staurolit“ je z gréckeho slova „stauros“, čo znamená „kríž“. Minerál sa bežne vyskytuje ako dvojité, šesťstranné kryštály, ktoré sa niekedy pretínajú pri 90 stupňoch, aby vytvorili kríž. (Bežnejší je prierezový uhol 60 stupňov.) V niektorých lokalitách sa tieto dvojité kryštály zhromažďujú, vyrábajú na šperky a predávajú pod názvom „vílové kríže“.

Staurolitické „rozprávkové kríže“: Staurolitové kryštály sa často zhromažďujú, vyrábajú v šperkoch a predávajú ako suveníry alebo kúzla „šťastia“. Niektoré z týchto položiek sú pravé dvojité kryštály staurolitu. Iní sú krížové modely vyrobené pre cestovný ruch. Ak vidíte na výber staurolitové kríže ponúkané na predaj, ktoré sú všetky rovnakej veľkosti, rovnakého tvaru a pri podrobnom preskúmaní majú vzduchové bubliny, môžu sa vyrobiť.

Najlepší spôsob, ako sa dozvedieť o mineráloch, je študovať so zbierkou malých vzoriek, s ktorými môžete zaobchádzať, skúmať ich a pozorovať ich vlastnosti. V obchode je k dispozícii lacná kolekcia minerálov.

Použitie Staurolitu

Staurolit je veľmi málo využitý. Používa sa ako brúsivo, ale toto použitie bolo nahradené inými minerálmi a umelými materiálmi. Používa sa pri geologických prácach v teréne na hodnotenie teplotno-tlakových podmienok metamorfnej histórie hornín.

V miestach, kde sa staurolit vyskytuje ako dobre tvarované dvojkrížové kryštály kríža, sa niekedy zbiera, predáva ako suvenír, vyrába na šperky a používa sa ako ozdoba. Krížovité kryštály často vyvolávali náboženské viery a povery. Niektoré z týchto objektov nie sú staurolit; namiesto toho sa vyrábajú. Ak vidíte výber z nich na predaj, ktoré majú rovnakú veľkosť, rovnaký tvar a obsahujú plynové bubliny, mohli by sa vyrobiť.

Staurolit je oficiálny štátny minerál štátu Gruzínsko. Obzvlášť sa vyskytuje na niekoľkých lokalitách v okrese Patrick vo Virgínii. Jedným z nich je teraz Virginský „Fairy Stone State Park“, pomenovaný po kameni a legendách, ktoré ho obklopujú.