Drahé kamene

Gem Silica

Gem SilicaModrozelená až zelenkavá modrá chalcedónia, ktorá získa svoju farbu z medi.


Gem Silica Cabochon: Gemmy, živý modrý kabarón rezaný z prírodného priesvitného drahokamu z drahokamu Inspiration Mine, Gila County, Arizona. Je to 1,59 karátového biliónu, ktorý meria asi 7,55 x 7,41 x 4,88 milimetrov.

Obsah


Čo je Gem Silica?
Geológia Gem Silica
Mená a farby Gem Silica
Trh drahokamov a šperkov
ošetrenie

Čo je Gem Silica?

Gem silika je modrozelená až zelenkavo modrá odroda chalcedónu, ktorá dostáva svoju živú farbu z prítomnosti medi. To je často známe ako "chrysocolla chalcedony" alebo "drahokam chrysocolla."

Gem silika je najcennejšou odrodou chalcedónu s kvalitnými brúsenými drahokamami, ktoré sa predávajú za viac ako 100 dolárov za karát. Najlepšie vzorky majú príjemnú modrú farbu so silnou saturáciou, rovnomernou priesvitnosťou a nedostatkom inklúzií.

Aj keď drahokam je jedným z najkrajších modrých drahokamov, väčšina ľudí o ňom nikdy nepočula. Je to preto, že sa jedná o veľmi vzácny klenot. Je zriedkavo vidieť v šperkoch a používa ho najmä malý počet špičkových návrhárov šperkov.

Kremičitý krištáľový klenot: Krásna vzorka drahokamového kremeňa v tyrkysovo modrej farbe, ktorá vykazuje botryoidálny zvyk, ktorý je typický pre chalcedón. Táto vzorka má veľkosť približne 8 x 5,5 x 3,5 centimetrov. Vzor a fotografia od Arkenstone / www.iRocks.com.

Geológia Gem Silica

Iba niekoľko miest vyrobilo pozoruhodné množstvá drahokamového kremeňa. Väčšina z týchto miest bola produktívna iba niekoľko rokov predtým, ako bola vypracovaná.

Gem silika je vždy spojená s usadeninami medi. Je to druhotný minerál, ktorý sa tvorí ako výplň dutín a lomové výplne v horninách nad a priľahlých k ložiskám medi. Je dokonca známe, že sa vyskytuje ako minerálna podšívka v geodézach (pozri fotografiu na tejto stránke). Jeho výskyt, zvyky a geometria ložiska sú ako akýkoľvek iný typ chalcedónie. Bežne spojené minerály zahŕňajú kremeň, chalcedón, chryzokol a malachit. Vklady majú zvyčajne malú veľkosť a objem. Je to materiál, ktorý sa vyrába skôr v gramoch ako v tonách.

Baňa Miami-Inspiration v Arizone je najnovším zdrojom vysoko kvalitného drahokamu. Medená baňa Keystone v Arizone vyrábala na začiatku 20. storočia značné množstvá drahokamu kremíka. Kremeň drahokam sa vyrába príležitostne av obmedzenom množstve z miest v Novom Mexiku, Mexiku, Peru, na Taiwane a na Filipínach.

Gem Silica Nodule: Uzlina pozostávajúca z drahokamovej siliky, kremenného chalcedónu, chryzokoly a malachitu. Z inšpiratívnej bane v okrese Gila v Arizone. Táto vzorka má veľkosť približne 13,5 x 9,6 x 6,3 centimetrov. Vzor a fotografia od Arkenstone / www.iRocks.com.


Stalaktitický drahokam Silica: Geóda so stalaktitmi drahokamového kremeňa (prevrátená). Z inšpiratívnej bane v okrese Gila v Arizone. Vzor a fotografia od Arkenstone / www.iRocks.com.

Mená a farby Gem Silica

Názvy „chrysocolla chalcedony“ a „gem silica chrysocolla“ sa používajú, pretože zelená až modrá farba drahokamového kremeňa súvisí s chrysocollou. Niektoré odkazy uvádzajú, že farba je spôsobená drobnými inklúziami chryzokoly v silike. 1 2 3 Iné pripisujú farbu „rovnakým soliam medi, ktoré dávajú chryzokole jeho farbu.“ 3 4

Názov „chrysocolla chalcedony“ je vhodný, ak osoba, ktorá meno používa, vie, že jeho materiál obsahuje chryzokol. Názov „drahokamový oxid kremičitý chryzokol“ je nesprávne pomenovaný, pretože chryzokol nie je primárnou zložkou. „Gem silika“ je najvhodnejší názov.


Gem Silica Cabochons: Dva drahokamy oxidu drahokamu vyrezané z materiálu vyrobeného v bani Inspiration, Gila County, Arizona.

Trh drahokamov a šperkov

Ako rôzne chalcedónie má drahokam silika Mohsovej tvrdosti 7 a je dostatočne odolný na použitie v takmer akomkoľvek dizajne šperkov. Avšak drahokam je v šperkoch zriedka viditeľný. Drahokam je vzácny, nákladný a jeho ponuka je obmedzená.

Pravdepodobne to nikdy neuvidíte v obchodoch s klenotníkmi. Dodávka je taká obmedzená a nepredvídateľná, že veľký maloobchodný reťazec by nebol schopný získať tisíce kalibrovaných kabarónov na spustenie novej produktovej rady. Ak bude produktový rad úspešný, bude sa počítať s tým, že bude k dispozícii viac.

Keby boli nádherné šperky z drahokamu kremíka uvádzané v obchodoch s klenotníkmi, mohlo by sa predávať pomaly z dôvodu vysokých nákladov a priemerného kupca šperkov o ňom nikdy nepočul.

Najpravdepodobnejšie miesto na nájdenie drahokamu v šperkoch je v špičkovej klenotníctve, v ktorej sa predávajú jedinečné originálne predmety. Zákazníci, ktorí tam nakupujú, s najväčšou pravdepodobnosťou kupujú také vzácne, drahé a zaujímavé predmety. Gem silika je skôr materiálom pre dizajnérov a umelcov ako pre výrobcov na hromadnom trhu.

Významné percento drahokamu, ktorý sa dnes predáva ako rezané kamene, nakupujú zberatelia drahokamov, investori a špekulanti. Sú hlavným trhom pre vzácne, nákladné a neobvyklé drahokamy všetkého druhu.

Gem Silica Informácie
1 Andy Shen, Eric Fritz, Dino DeGhionno a Shane McClure, (2006). Identifikácia farbeného Chrysocolla Chalcedony. Článok z čísla 2006 o drahokamoch a gemológii z jesene 2006, uverejnený Gemologickým ústavom Ameriky.
2 Colored Stones, kapitola 20, Quartz a Chalcedony, (2002). Učebnica, ktorá je súčasťou eLearningového kurzu Farebné kamene, ktorý ponúka Gemologický inštitút Ameriky.
3 Referenčná príručka k drahokamu pre kurz farebných kameňov GIA, (1995). Gemologický inštitút Ameriky.
4 AJSGems.com (posledný prístup k februáru 2018). Gem Silica alebo Chrysocolla Chalcedony. Článok uverejnený na webovej stránke AJS Gems.
5 GemSelect.com (posledný prístup k februáru 2018). Gem Silica. Článok uverejnený na webovej stránke GemSelect.com.

Ošetrenie

Najcennejšie drahokamové materiály majú svojich podvodníkov a kremeň drahokam nie je výnimkou. Chalcedón je porézny materiál a ľahko absorbuje tekutiny. Farbu drahokamu kremíka je možné dočasne vylepšiť jeho umiestnením do vody. Absorbovaná voda obohacuje farbu drahokamu.

Číry a mliečny chalcedón sa ľahko zafarbí. Chalcedón zafarbený touto metódou by sa nemal predávať ako „drahokam“, pretože by to bolo nesprávne pomenovanie, ale niektorí obchodníci to urobili. Kúpte si kremeň drahokam od predajcu, o ktorom si myslíte, že je dôveryhodný a dobre informovaný.


Pozri si video: Mining Rare Teardrop Gem Silica In AZ